*

Αποστολέας Θέμα: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?  (Αναγνώστηκε 120653 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #630 στις: Ιούλιος 02, 2008, 03:38:32 μμ »
Από εδώ το "κατεβάζεις"  http://www.parliament.gr/ergasies/nomodetails.asp?lawid=605, γι'αυτό και γράφτηκε πιο πάνω σχέδιο νόμου .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:55:25 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #631 στις: Ιούλιος 02, 2008, 03:54:02 μμ »
αν διαβάσει κάποιος το σχέδιο νόμου θα βρει απίστευτα μαργαριτάρια και θα βγάλει πολλές ειδήσεις

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #632 στις: Ιούλιος 02, 2008, 04:01:08 μμ »
για το σχολικό έτος 2008 -2009 ο αριθμός των κατα τις ανωτέρω προτεινόμενων προτεινόμενες ρυθμίσεις διοριζομένων εκπαιδευτικών,θα αφαιρεθεί από τον αριθμό των πιστώσεων που θα διατεθούν για την πρόσληψη αναπληρωτών για το οικείο έτος.
από το 2009 και μετά ο αριθμός των θέσεων διορισμού,θα προσαρμόζεται ανάλογα με τον αριθμό των κατά τις ανωτέρω προτεινόμενες ρυθμίσεις διοριζομένων εκπαιδευτικών.


Αυτόπου βγαίνει είναι ότι διορίζονται όλοι οι 24μηνίτες φέτος και όσοι περιμένουν του χρόνου πολλές θέσεις αναπλήρωσης μάλλον θα απογοητευθούν             

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #633 στις: Ιούλιος 02, 2008, 04:51:33 μμ »
Ο μεγάλος "συνωστισμός" γίνεται στο 30μηνο (δηλ. στους γυμναστές), όχι στους 24μηνίτες, που δεν είναι πάρα πολλοί.

Παράθεση
από το 2009 και μετά ο αριθμός των θέσεων διορισμού,θα προσαρμόζεται ανάλογα με τον αριθμό των κατά τις ανωτέρω προτεινόμενες ρυθμίσεις διοριζομένων εκπαιδευτικών.

Αυτό έχει γίνει ήδη με τη μείωση των θέσεων στον επόμενο ΑΣΕΠ. Οι θέσεις που αφαιρούνται από το ΑΣΕΠ δεν πηγαίνουν μόνο στο 24μηνο (εφόσον θα διοριστούν όλοι οι φετινοί 24μηνίτες, είτε επιπλέον του 60-40 -για το οποίο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου- είτε κάποιοι με το 40%, του χρόνου δε θα υπάρχουν τόσοι πολλοί), αλλά και στο 30μηνο. Δηλαδή, αφαιρούνται θέσεις από τους άλλους κλάδους και πηγαίνουν στους γυμναστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2008, 04:59:08 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:55:25 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #634 στις: Ιούλιος 02, 2008, 05:24:22 μμ »
αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι φέτος θα διοριστούν όλοι οι24μηνίτες .
η έκφραση σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας αφορά τις επόμενες χρονιές.
πιστεύω ότι είναι σαφές

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ αυτό έχω καταλάβει
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #635 στις: Ιούλιος 02, 2008, 05:37:55 μμ »
Πάντως στους γυμνστές οι θέσεις στον επόμενο ΑΣΕΠ αυξήθηκαν σε σχέση με τον προηγούμενο.

100%, αν θυμάμαι καλά.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #636 στις: Ιούλιος 02, 2008, 06:09:12 μμ »
Πάντως στους γυμνστές οι θέσεις στον επόμενο ΑΣΕΠ αυξήθηκαν σε σχέση με τον προηγούμενο.

Στους γυμνιστές; Μωρέ μπράβο ο Ασεπ!!!!

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #637 στις: Ιούλιος 02, 2008, 06:14:56 μμ »
Ναι giotamike, έχεις δίκιο. Αυξήθηκαν 100% οι θέσεις για τους γυναστές. Ήταν 72 και έγιναν 150!!!!!!!. Πάρα πολλές. Δεν αναφέρεις και πόσοι θα διοριστούν εκτός ΑΣΕΠ για να δούμε κατά πόσο είναι δίκαιη η κατανομή των διορισμών στο κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #638 στις: Ιούλιος 02, 2008, 06:47:58 μμ »
δεν νομζω πως αναφερονται σ ολους τους γθμναστες που σιγουρα ειναι ριγμενοι αλλα στα τσιρακια τις πεα που περασαν την ρυθμιση για το συμφερον τους

Αποσυνδεδεμένος theold

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #639 στις: Ιούλιος 03, 2008, 07:31:46 πμ »
...και που δεν περασε ποτε απο τις συμπληγαδες του ασεπ! οσο για το 50.5
1. ε καποια βαση πρεπει να υπαρχει !
2. προς εξασφαλιση των δασκαλων κατεβηκε επειδη δεν εφταναν ουτε το 60...
3. σε ποιον κλαδο της δευτεροβαθμιας διοριζονται με 50.5;
4. αν γραψεις μεσο ορο 80 σιγουρα δεν ειναι τυχη.
5. το μεγα θεμα ειναι ΠΩΣ αποκταται η προυπηρεσια.
6. ΟΧΙ ΣΤΟ ΒΟΛΕΜΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ
Άλλο επιτυχών του 50,5 κι άλλο διοριζόμενος. Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται βάση. Κάθε διαγωνισμός, δίκαιος ή όχι, είναι ανεξάρτητος. Παίρνω τους πρώτους που χρειάζομαι και τελείωσε. Το ότι υπάρχει προϋπηρεσία «μη καθαρή» δεν σημαίνει ότι όλες είναι «μη καθαρές». Δεν καταλαβαίνω τα περί «βολέματος». Πιστεύω ότι ήταν ατυχής σου έκφραση συνέπεια της φόρτισης των ημερών.
Οσον αφορά τη μη εμπειρία μου από τις συμπηγάδες του ΑΣΕΠ ναι. Είμαι ευχαριστημένος που δεν τις συνάντησα.

Αποσυνδεδεμένος theold

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #640 στις: Ιούλιος 03, 2008, 07:45:49 πμ »
Δεν αδικώ σε κάποιο βαθμό τους ασεπίτες. Στο κάτω κάτω για τα συμφέροντά τους παλεύουν έχω όμως την αίσθηση ότι αδικούν τους άλλους που μπορεί να μην είναι καλύτεροι απ’ αυτούς δεν είναι όμως και χειρότεροι.
Αυτά με το μάτι ενός εκπ/κού που έζησε 35 χρόνια τη μαγεία της εκπ/σης.

Μήπως χαρακτηρίζοντας "ασεπίτες" ανθρώπους που διεκδικούν τα δικαιώματα τους διαγωνιζόμενοι κάτω από τους ίδιους όρους πράγματι τους αδικείς, τους μειώνεις και τελικά δεν αναγνωρίζεις ούτε στο ελάχιστο το δίκιο τους? Τι θα πεί "ασεπίτης"? Τι νόημα και περιεχόμενο αποδίδεις στη λέξη και κατ' επέκταση στους Ανθρώπους που χαρακτηρίζεις με αυτό τον όρο?

Απλά διαπιστώνω μια κατάσταση, όπως την εισπράττω, από πολλά μηνύματα που έχω διαβάσει.
α. Δίκιο έχουν όλοι.
β.  Απλά: ΑΣΕΠίτης = ο του ΑΣΕΠ και τίποτα άλλο.
Θα μπορούσα να είχα γράψει και προϋπηρεσιούχος για τους υπόλοιπους. Θα βγει τώρα κάποιος να πει ότι μειώνω κι αυτούς;
Με την ίδια λογική: Το 24μηνίτης που γράφεται από πολλούς είναι κι αυτό απαξιωτικό;
γ. Το μήνυμά μου ήταν απάντηση κυρίως στα γραφόμενα από bilstef
Σε παρακαλώ διάβασε προσεκτικότερα τι έγραψα.


Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #641 στις: Ιούλιος 03, 2008, 08:42:53 πμ »
...και που δεν περασε ποτε απο τις συμπληγαδες του ασεπ! οσο για το 50.5
1. ε καποια βαση πρεπει να υπαρχει και ειναι το 55!
2. προς εξασφαλιση των δασκαλων κατεβηκε επειδη δεν εφταναν ουτε το 60...
3. σε ποιον κλαδο της δευτεροβαθμιας διοριζονται με 50.5;
4. αν γραψεις μεσο ορο 80 σιγουρα δεν ειναι τυχη.
5. το μεγα θεμα ειναι ΠΩΣ αποκταται η προυπηρεσια.6. ΟΧΙ ΣΤΟ ΒΟΛΕΜΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ
Άλλο επιτυχών του 50,5 κι άλλο διοριζόμενος. Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται βάση. Κάθε διαγωνισμός, δίκαιος ή όχι, είναι ανεξάρτητος. Παίρνω τους πρώτους που χρειάζομαι και τελείωσε. Το ότι υπάρχει προϋπηρεσία «μη καθαρή» δεν σημαίνει ότι όλες είναι «μη καθαρές». Δεν καταλαβαίνω τα περί «βολέματος». Πιστεύω ότι ήταν ατυχής σου έκφραση συνέπεια της φόρτισης των ημερών.
Οσον αφορά τη μη εμπειρία μου από τις συμπηγάδες του ΑΣΕΠ ναι. Είμαι ευχαριστημένος που δεν τις συνάντησα.
δεν καταλαβαινω τι λες...  ??? μηπως να μην υπαρχει βαση για να μην πριμοδοτουμαστε με μορια ισης προυπηρεσιας;;;;;;;;;

"5. το μεγα θεμα ειναι ΠΩΣ αποκταται η προυπηρεσια".
εσυ δηλαδη αντιτεινεις να διαιωνιζεται και να πριμοδοτειται αβροχοις ποσι και η μη καθαρη!;;;;!
καλε μου theold, δεν θα ηθελες να απαλλαγεις απο το αχθος της επιλογης υποψηφιων για την πδς και ο,τι αλλο....;

πως ακριβως οι ασεπιτες αδικουν τους υπολοιπους; διαβαζοντας και οχι παρακαλωντας, γλειφοντας και ερποντας; μηπως επειδη μας θεωρειτε τουλαχιστον παιδια ενος κατωτερου θεου ή μαλλον θειου μας περνατε για μεγαλους μπιπ  :-X;!!!! δηλαδη ο ασεπ 10 χρονια μετα την ισχυ του θεσμου ειναι μονο για μας τα αποπαιδια!
οσο για τη μαγεια αληθινα σου λεω πως την ζω εγω που δεν παιρνω δεκαρα τσακιστη για χρονια, δεν εχω ενσημα ουτε ασφαλεια, δεν ξερω τι θα πει αδεια, με εκμεταλλευονται και υποτιμουν τη νοημοσυνη μου,  ειμαι αρτιος επιστημονας και το γνωριζω και σαν κερασακι αντιμετωπιζω και τον κομπλεξισμο της κοινωνιας ,κυριοτατα της εκπαιδευτικης!!!:"αχ φιλολογος, αχ πδς, μονο βρε παιδι μου...;, ασεπ να δωσεις ασεπ!!!!!!!!! υποκριτες βολεμενοι!
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ!
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΕΠΙΤΙΣΣΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΩΣ ΑΛΛΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΠΕΡΑΣΑ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ, ΕΧΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.
δεν φωναζω και δεν λογομαχω ,απλως θελω να δηλωσω το απολυτο των αποψεων μου.
α, και κατι τελευταιο: οχι δεν εχουμε ολοι δικιο! οι μπαρμπα-κορωνιτες δεν εχουν, αλλα επειδη ειναι πολλοι το βρισκουν!
α, και κατι πραγματικα τελευταιο δεν εχω/εχουμε "φορτιση ημερων" αλλα ετων!  :-X
 :)

υ.γ. η βαση ειναι 55 απο το 2006 (πριν ηταν 60...ενεκα των δασκαλων βλεπεις...τα ξαναπα.), αλλα οι διοριστεοι του κλαδου μου ηταν στο 75! συγνωμη που σας πεφτουμε πολυ διαβασμενοι και σιτεμενοι οταν πια διοριζομαστε και δεν μπορειτε να μας χρησιμοποιησετε για παραδουλευτρες (απευθυνομαι σε αυτους που το κανουν , οχι γενικα ).
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2008, 08:58:55 πμ από vifo »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #642 στις: Ιούλιος 03, 2008, 08:54:36 πμ »
Ναι giotamike, έχεις δίκιο. Αυξήθηκαν 100% οι θέσεις για τους γυναστές. Ήταν 72 και έγιναν 150!!!!!!!. Πάρα πολλές. Δεν αναφέρεις και πόσοι θα διοριστούν εκτός ΑΣΕΠ για να δούμε κατά πόσο είναι δίκαιη η κατανομή των διορισμών στο κλάδο μας.


Αν δεν κάνω λάθος με τα νούμερα, τότε θα πρέπει να γίνουν τα εξής:

150 με ΑΣΕΠ  (60%)

60 από τον Ενιαίο (40%)

και όταν βγουν οι τελικοί πίνακες θα ξέρουμε πόσοι είναι όλοι αυτοί που υπάγονται σε 30μηνο και 24μηνο. Αν είναι στο 30μηνο λ.χ. 700, τότε θα πάρει και άλλους 150 (1/5) από εκείνο το πίνακα. Σχετικά με το 24μηνο, νομίζω ότι θα υπάρχει παρόμοιο ποσοστό.

Μην ξεχνάμε όμως ότι οι πίνακες αλληλοκαλύπτονται και σε πολύ μεγάλη κλίμακα υπάρχουν συνάδελφοι που είναι μέσα στο 40%, στο 24μηνο αλλά και στο 30μηνο.

Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμιση με ανοιχτο 24 μηνο + ΑΣΕΠ ?
« Απάντηση #643 στις: Ιούλιος 03, 2008, 08:56:15 πμ »
Πάντως στους γυμνστές οι θέσεις στον επόμενο ΑΣΕΠ αυξήθηκαν σε σχέση με τον προηγούμενο.

Στους γυμνιστές; Μωρέ μπράβο ο Ασεπ!!!!

χαχαχαχ...είσαι πονηρό μυαλό. Εγώ έγραψα...γυμνστές, εσύ διάβασες γυμνιστές;D ;D
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 635
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.