*

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις για Β1 μέσα σε 1 Χρόνο;;;;;  (Αναγνώστηκε 2819 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξετάσεις για Β1 μέσα σε 1 Χρόνο;;;;;
« στις: Μάρτιος 29, 2008, 07:57:22 μμ »
Γεια σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την προετοιμασία για τα delf. Πρόκειται για ένα παιδί Α' Λυκείου που θέλει πριν τις Πανελλήνιες, να έχει τουλάχιστον το Β1. Αυτό είναι εφικτό;; Εγώ του είπα ότι θέλει πολλή θέληση και μελέτη αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη αν θα φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα!! Ξεκινήσαμε το Σεπτέμβρη έχουμε τελιώσει το C'est clair 1  και σε κανα μήνα τελειώνουμε το 2. Παράλληλα, κάνουμε ασκήσεις από τη γραμματική "GRAMMAIRE EN SITUATION": Πιστεύετε ότι προχωράμε πολύ γρήγορα; Θέλω να είναι σε θέση να δώσει Α1 Κ Α2 το Νοέμβρη. Το βρίσκετε παρακινδυνευμένο να δώσει και τις δυο ενότητες μαζί; Να επισημάνω εδώ ότι το παιδί δεν είχε καμία επαφή με τα Γαλλικά πριν ξεκινήσουμε!!Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας και τις συμβουλές σας σχετικά με τα βιβλία που έχω επιλέξει και για αυτά που θα πρέπει να ακολουθήσω από δω και πέρα. Να περάσω στο C'est clair 3 ή να εστιαστώ σε επαναληπτικές ασκήσεις; Επίσης, ξέρετε βιβλία που να περιέχουν τεστ παρόμοια των εξετάσεων;; Θα ήθελα τη γνώμη, τη βοήθεια και την εμπειρία σας!!!
Ευχαριστω!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2008, 09:38:46 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ Β1 ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ;;;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:55 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ Β1 ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ;;;;;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2008, 10:38:53 μμ »
Οι ενότητες Α1 καιΑ2 αναγκαστικά δίνονται ταυτόχρονα σε ένα ενιαίο διαβαθμισμένο τεστ.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ Β1 ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ;;;;;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 24, 2008, 12:43:59 πμ »
Γεια σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την προετοιμασία για τα delf. Πρόκειται για ένα παιδί Α' Λυκείου που θέλει πριν τις Πανελλήνιες, να έχει τουλάχιστον το Β1. Αυτό είναι εφικτό;; Εγώ του είπα ότι θέλει πολλή θέληση και μελέτη αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη αν θα φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα!! Ξεκινήσαμε το Σεπτέμβρη έχουμε τελιώσει το C'est clair 1  και σε κανα μήνα τελειώνουμε το 2. Παράλληλα, κάνουμε ασκήσεις από τη γραμματική "GRAMMAIRE EN SITUATION": Πιστεύετε ότι προχωράμε πολύ γρήγορα; Θέλω να είναι σε θέση να δώσει Α1 Κ Α2 το Νοέμβρη. Το βρίσκετε παρακινδυνευμένο να δώσει και τις δυο ενότητες μαζί; Να επισημάνω εδώ ότι το παιδί δεν είχε καμία επαφή με τα Γαλλικά πριν ξεκινήσουμε!!Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας και τις συμβουλές σας σχετικά με τα βιβλία που έχω επιλέξει και για αυτά που θα πρέπει να ακολουθήσω από δω και πέρα. Να περάσω στο C'est clair 3 ή να εστιαστώ σε επαναληπτικές ασκήσεις; Επίσης, ξέρετε βιβλία που να περιέχουν τεστ παρόμοια των εξετάσεων;; Θα ήθελα τη γνώμη, τη βοήθεια και την εμπειρία σας!!!
Ευχαριστω!!
Φυσικά και είναι εφικτό. Εγώ βάζω τα παιδιά κάθε χρόνο να δίνουν δυό-δυό τα πτυχία. Βγάλε το C'est clair, χάνεις χρόνο, μόνο Roboly τη γραμματική για ενήλικες και μετά κατευθείαν στο PREPADELF A1 εκδ. Trait d'union και έτσι δίνει την πρώτη χρονιά A' λυκείου το Α1 και μετά αν ξεκινήσει πιο νωρίς το καλοκαίρι δίνει μαζί Α2 και Β1 και Β'λυκείου έχει τελειώσει για να μην ασχολείται με ξένες γλώσσες πριν από πανελλήνιες ή εναλλακτικά δίνει και Β2 στην Γ' Λυκείου. Τα πολλά πτυχία είναι για να παίρνουν πολλά λεφτά τα ινστιτούτα. Το Α1 θέλει ένα χρόνο γιατί είναι αρχάριος και καθυστερείς με τη γραμματική, τα υπόλοιπα πτυχία θέλουν από 4 μήνες προετοιμασία το καθένα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.