*

Αποστολέας Θέμα: Επιτέλους Εφεξε...  (Αναγνώστηκε 1931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Επιτέλους Εφεξε...
« στις: Απρίλιος 01, 2008, 01:07:54 πμ »
Καλησπερα σε ολους!Βρισκω ευκαιρια να σας πω τα τελευταια νεα μου!Για οποιον δε θυμαται,τον Οκτωβριο μετα κοπων και βασανων ειχα βρει δουλεια σε ΚΞΓ και επλεα σε πελαγος ευτυχιας που ειχε βρεθει εργοδοτης να δινει τριετιες,γαμο,παιδια,κλπ...αλλα πρωτος μισθος 485 ευρω!Ειναι επειδη δεν εχει βγει το καινουριο μισθολογιο μου λεει το αφεντικο,θα τα παρεις αναδρομικα οταν βγει.Δευτερος-τριτος μισθος το ιδιο!Τα νευρα μου γινοτανε κροσια λιγο-λιγο.Τον Ιανουαριο μου λεει βγηκανε οι νεοι μισθοι και τα αναδρομικα.Ωραια σκεφτομαι,θα τα αρπαξω τωρα...Αμ δε!Μισθος 480 ευρω!Βγαλε την πρωτη εβδομαδα που μου την εφαγε,βγαλε του Αι-Γιαννη,βγαλε των 3 Ιεραρχων,βγαλε την κηδεια του Χριστοδουλου,τι εμεινε; Ψιχουλα για 19 ωρες που δουλευα την εβδομαδα.Και ενω λοιπον πιανω πατο ψυχολογικα και σερνομαι να παω στη δουλεια,χτυπαει το κινητο και με ρωτανε αν ενδιαφερομαι για 12 ωρες σε πρωινο δημοτικο απο διπλανο νομο!Πρωτη φορα ενιωσα παιδια να περναω σε δευτερολεπτα απο την απολυτη δυστυχια στην απολυτη ευτυχια.Φυσικα και δεχτηκα,παραιτηθηκα απο την παλια μου δουλεια και εδω και 1,5 μηνα δουλευω στο σχολειο.Δεν με πειραζει που οδηγαω 160 χλμ πανε -ελα 4 φορες την εβδομαδα,σκεφτομαι οτι καποτε εφτανα στη δουλεια σε 10 λεπτα αλλα σερνομουνα...Εκει στο σχολειο το κλιμα ειναι πολυ καλο με τους μονιμους δασκαλους και αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ειναι η ελευθερια κινησεων σχετικα με το τι θα κανεις μεσα στην ταξη.Εγω π.χ.επειδη ειδα οτι τα FUN WAY δεν εχουν γραμματικη,βγαζω φωτοτυπιες απο δικα μου βιβλια οταν συνανταμε καποιο γραμματικο φαινομενο.Επισης,επειδη δεν υπαρχουν οι κασετες,τους κανω listening απο τραγουδια που ειναι πιο ευχαριστο,και για να τους παρακινησω βαζω αυτοκολλητα στις αριστες ορθογραφιες.Εσεις τι νομιζετε,ειναι αυτα που κανω καλα η μηπως ειναι too much για το δημοσιο σχολειο;Σας ρωταω επειδη ειναι η πρωτη φορα που δουλευω ωρομισθια και νιωθω οτι επεσα λιγο στα βαθεια με το πρωινο ωραριο..Α,και ακομα εβγαλα δικα μου test και παραδωσα βαθμολογια για το β'τριμηνο..Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις γνωμες σας..Παντως ο διευθυντης με εχει παρει με καλο ματι και αν τυχει να ζητησω αδεια οπως π.χ.24 Μαρτιου που ελεγε ο γιος μου ποιημα στο νηπιαγωγειο,μου τις περασε τις ωρες μου κανονικα!Και μια αλλη μερα μου τηλεφωνησαν να μην παω αδικα επειδη τους πηγανε εκδρομη και παλι υπογραψα την αλλη μερα!Γι'αυτο λεω οτι επιτελους εφεξε και για'μενα.........
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2008, 07:59:41 πμ από Lenazagor »
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτέλους Εφεξε...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:17 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτέλους Εφεξε...
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2008, 01:43:22 μμ »
εγώ χαίρομαι να βλεπω συναδελφους να κάνουν αυτό ακριβώς που πρεπει και με όρεξη μάλιστα! όσο για το δημόσιο σχολείο στενοχωριεμαι λιγάκι που το διαβάζω.. κ αυτό γιατί φαίνεται ότι έχει περάσει αυτή η νοοτροπία στον κόσμο.. όχι, δεν κάνεις πολά για το δημόσιο. καλά κάνεις κ δουλευεις έτσι κ έυχομαι να έχεις όρεξη κ για περισσότερα.  έτσι νιώθω ΄κ εγώ για τη δικιά μου και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ΄τι καλύτερο έχει ένα ιδιωτικό στην εκπαιδευση , εκτός από τη φιγούρα των εγκαταστασεων. πιστευω ότι ένας υπευθυνος εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει πολύ καλά τη δουλειά του τουλαχιστον μεχρι εκεί που υπαρχουν αντοχες. ειναι κριμα να υπαρχει η αποψη σε καποιους ότι στο δημοσιο κο.... βαραμε και αφήνουμε τα παιδιά όλη μερα διαλειμμα. συνεχισε ετσι!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Επιτέλους Εφεξε...
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2008, 07:08:14 μμ »
Μια χαρά είναι.
Να έχεις κέφι στη δουλειά σου, και να την κάνεις με όρεξη είναι ό,τι καλύτερο. Και για τα παιδιά και για 'σένα, αφού πέρα από το οτι δημιουργείς καλό όνομα, νιώθεις και εσύ καλά.
Συγχαρητήρια, και αυτό που έγραψες δείχνει οτι δε πρέπει ποτέ να απελπιζόμαστε και οτι η ευτυχία μπορεί να είναι just around the corner.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Επιτέλους Εφεξε...
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2008, 07:25:28 μμ »
Είσαι σε καλο δρομο. Με τα βιβλια που εχουμε(funway) ο,τι μπορεις να κανεις επιπλεον ειναι καλο... Να θυμασαι τι περασες στον ιδιωτικο τομεα για να μην γκρινιαζεις αργοτερα. (γιατι μαλλον θα γκρινιαζεις μετα τον πρωτο χρονο...στατιστικα αποδεδειγμενο ;D ;D ;D)

Παντως και οι ιδιοκτητες Κ.Ξ.Γ. να μην αναρωτιουνται γιατι δεν μπορουν να σταυρωσουν καθηγητη με τοσο που πληρωνουν!! Τι περιμενουν δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτέλους Εφεξε...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:17 »

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Επιτέλους Εφεξε...
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 03, 2008, 01:25:05 πμ »
Μπράβο, συναδέλφισσα!Καλό διορισμό!Και μια συμβουλή: βάλε στο γραφείο σου μπροστά μια φωτογραφία της προηγούμενης δουλειάς σου για να μην ξεχάσεις ποτέ από πού ξεκίνησες και να αντλείς δύναμη και όρεξη για τη δουλειά στο Δημόσιο Σχολείο.Μόνο όσοι έχουν ταλαιπωρηθεί στον Ιδιωτικό Τομέα μπορούν να σε καταλάβουν... Και εγώ ακόμη καλύτερα!!!

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Επιτέλους Εφεξε...
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2008, 02:10:44 μμ »
Γεια σε ολους!Πληρωθηκα κιολας βρε παιδια για τον Φεβρουαριο!Ευχομαι σε ολους να μην αργησει πολυ η μερα οπου (σαν μονιμοι) θα βλεπουμε στο λογαριασμο μας 1000 ευρουδακια καθε μηνα!!!!!!!!!Ευτυχως μεχρι τοτε θα σηκωνει ο συζυγος τα οικογενειακα βαρη........
Καλο Πασχα και καλη ξεκουραση σε ολους τους συναδελφους!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 747
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.