*

Αποστολέας Θέμα: Για εμάς πότε η προκήρυξη;  (Αναγνώστηκε 15947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ion_04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 20, 2007, 12:30:44 πμ »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

Μήπως υπάρχει τίποτα νεότερο για διαγωνισμό εκπαιδευτικών πληροφορικής μέσα στο νέο έτος;
Θα μου πείτε, εδώ δεν έγινε ακόμη αυτός που προκηρύχθηκε για τις άλλες ειδικότητες...
Λέω, αν υπάρχει καμμιά νέα πληροφορία από κανέναν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:57 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 21, 2007, 03:34:46 μμ »
Κανένα νεότερο. Κι απ'ότι φαίνεται αρκετά δύσκολο να έχουμε κάποια εξέλιξη στο θέμα  :-\

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 12:57:44 μμ »
Σύμφωνα με την alfavita:

 Οσον αφορά στους αναπληρωτές καθηγητές πληροφορικής και τεχνικών μαθημάτων: καθώς δεν προβλέπονται μόνιμοι διορισμοί για το σχολικό έτος 2007-2008 των ειδικοτήτων της πληροφορικής και των τεχνικών ειδικοτήτων (εκτός της περίπτωσης του 30μηνου) η κάλυψη των αναγκών του ΥΠΕΠΘ θα γίνει αποκλειστικά με πρόσληψη αναπληρωτών και ωρομισθίων. Η εκτίμηση από τη μεριά των υπηρεσιών του ΥΠΕΠΘ είναι ότι θα είναι μικρός ο αριθμός των αναπληρωτών καθηγητών πληροφορικής που θα τοποθετηθεί τη νέα σχολική χρονιά 2007-2008 καθώς τα κενά δεν είναι πολλά. Αντίστοιχα οι υπηρεσίες του υπουργείου δεν μπορούν να εκτιμήσουν τις ανάγκες σε αναπληρωτές καθηγητές τεχνικών ειδικοτήτων αφού το ΕΠΑΛ βρίσκεται σε εξέλιξη (του χρόνου θα έχουμε δεύτερη τάξη ΕΠΑΛ και πρώτη τάξη ΕΠΑΣ). Ωστόσο όλα δείχνουν ότι οι τοποθετήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών τεχνικών ειδικοτήτων το 2007-2008 και ιδιαίτερα το 2008-2009 θα είναι αυξημένες σε σχέση με τη σχολική χρονιά 2006-2007.

 

Εκκρεμούν:

1. ο διαγωνισμός των καθηγητών μουσικής ΠΕ16 για τον οποίο υπάρχει σχεδιασμός από το ΥΠΕΠΘ για την πραγματοποίησή του μέσα στο 2007.

2. δεν αναμένεται να γίνει διαγωνισμός τεχνικών ειδικοτήτων μέσα στο 2007, ωστόσο σύμφωνα με πηγές του ΥΠΕΠΘ ο διαγωνισμός τόσο των εκπαιδευτικών τεχνικών ειδικοτήτων όσο και εκπαιδευτικών πληροφορικής θα πραγματοποιηθεί το 2008.

 

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 07:37:51 μμ »
Τέλεια......Μας έφτιαξαν τη διάθεση τώρα......Κλαψ΄τα Χαράλαμπε......Δηλαδή καλύψαν θέσεις με άτομα που υπήρχαν στον πίνακα με πολύ λιγότερα μόρια από 3,2 που ζητούσαν πέρυσι και μεις οι υπόλοιποι πήραμε τον.....Άντε πάλι του χρόνου ωρομίσθιους μας βλέπω για τρεις και εξήντα και αυτές όταν τους καπνίσει.....Κουράγιο μας παιδιά.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:57 »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 10:16:36 μμ »
Ρε παιδιά τι θα γίνει με μας επιτέλους;;;Αν είανι δυνατόν!!!Η πληροφορική στα δημοτικά πότε έχει σκοπό να μπει;;;Μάλλον από το 2008 και μετά...Δηλαδή μέχρι τότε...Ωρομισθία :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 09:54:54 πμ »
Ρε παιδιά τι θα γίνει με μας επιτέλους;;;Αν είανι δυνατόν!!!Η πληροφορική στα δημοτικά πότε έχει σκοπό να μπει;;;Μάλλον από το 2008 και μετά...Δηλαδή μέχρι τότε...Ωρομισθία :( :( :(

Μακάρι να μπει κατά το 2008 για να έχουμε κι εμείς περισσότερες ελπίδες!Διαφορετικά οι πιθανότητες για δικός μας διορισμό ελαχιστοποιείται...
Κουράγιο παιδιά και πολλύ υπομονή από όλους χρειάζεται!

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2007, 09:53:48 πμ »
Πουθενά αισιόδοξα νέα. Το τελευταίο ήταν αυτό:
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/fetinoidiorismoi.pdf (Δείτε το)
Ακούγεται ότι συζητάνε στο ΥΠΕΠΘ αλλαγή της μορφής του ολοημέρου με λειτουργία τής πρωινής ζώνης ως τις 14:30 και ενσωμάτωση της πληροφορικής σαν βασικό μάθημα στις επιπλέον πρωινές ώρες. Το ολοήμερο θα λειτουργεί 14:40 ως 16:15 ως "φύλαξη" των παιδιών. Αν γίνει κάτι τέτοιο υπάρχουν ελπίδες και για μας. Αλλιώς.......Ξέρει κανένας τίποτα;Τίποτα νεότερο για διαγωνισμό;...Πάντως και πέρσι γινόταν τέτοιο καιρό παρόμοιες συζητήσεις στα διάφορα Forum και υπήρχε μια απαισιοδοξία ότι δεν θα πάρουν παραμόνο ελάχιστους.Τελικά είδαμε τί έγινε το καλοκαίρι......Το σίγουρο είναι ότι το καλοκαίρι θα ξέρουμε τι θα γίνει για την επόμενη σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2007, 11:02:02 μμ »
Πουθενά αισιόδοξα νέα. Το τελευταίο ήταν αυτό:
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/fetinoidiorismoi.pdf (Δείτε το)
Ακούγεται ότι συζητάνε στο ΥΠΕΠΘ αλλαγή της μορφής του ολοημέρου με λειτουργία τής πρωινής ζώνης ως τις 14:30 και ενσωμάτωση της πληροφορικής σαν βασικό μάθημα στις επιπλέον πρωινές ώρες. Το ολοήμερο θα λειτουργεί 14:40 ως 16:15 ως "φύλαξη" των παιδιών. Αν γίνει κάτι τέτοιο υπάρχουν ελπίδες και για μας. Αλλιώς.......Ξέρει κανένας τίποτα;Τίποτα νεότερο για διαγωνισμό;...Πάντως και πέρσι γινόταν τέτοιο καιρό παρόμοιες συζητήσεις στα διάφορα Forum και υπήρχε μια απαισιοδοξία ότι δεν θα πάρουν παραμόνο ελάχιστους.Τελικά είδαμε τί έγινε το καλοκαίρι......Το σίγουρο είναι ότι το καλοκαίρι θα ξέρουμε τι θα γίνει για την επόμενη σχολική χρονιά.
Την προηγούμενη εβδομάδα μου είπε ο υπεύθυνος του ολοήμερου ότι ίσως βάλουν και άλλη ξένη γλώσσα στο σχολείο, με αποτέλεσμα εμένα να με πάει μισή ώρα πίσω στο πρόγραμμα, γιατί θα ισχύουν τα ωράρια που ανέφερες και με ρωτούσε αν με βολεύουν οι νέες ώρες και κάτι τέτοια...Γιατί θα το κάνουν στα μέσα της σχ. χρονιάς δε ξέρω και ούτε ρώτησα κάτι παραπάνω....Δε μου είπε τίποτα περί Πληροφορικής στο πρωινό... :(

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 01:50:32 μμ »
Ο καθε υπεύθυνος ολοημέρου και ο καθένας γενικά τα δικά του λέει.Πάντως αυτά που ακούστηκαν περι αλλαγής μορφής ολοημέρου ακούστηκε να τα συζητάνε ήδη στο ΥΠΕΠΘ.
Πάντως παιδιά πολύ λίγο ενδιαφέρον φαίνεται να υπάρχει από συναδέλφους του κλάδου μας. όλο τα ίδια μετρημένα ονόματα βλέπω να συμμετέχουν στο FORUM.
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει ας το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος deebak7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 09:36:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
Παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις στο forum αλλα γράφω για πρώτη φορά. Με καλέσαν για ωρομίσθιο το Νοέμβρη στη Νάξο στην αρχή για 10 ώρες και μετά τα Χριστούγεννα πήρα άλλες 2. Δυσκολεύτηκα να πάρω την απόφαση να έρθω, γιατί η Νάξος έπεφτε πολύ μακρυά από κεί που μένω, αλλά τελικά το έκανα. Σε αυτή την απόφαση έπαιξε σημαντικό ρόλο η ενθάρυνση από διορισμένους φίλους μου και η πληροφορία που πήρα ότι ασκούνται πιέσεις για εισαγωγή της πληροφορικής στο αναλυτικό πρόγραμμα του δημοτικού.Και κάτι άλλα για πιέσεις από την ΕΕ και για δημοσκοπήσεις που δείχνουν ότι η Ελλάδα είναι ο πιο αναλφάβητος πληροφοριακά λαός στην ΕΕ κτλ.Τέλοσπάντων θέλω να καταλήξω στο ότι δε μπορει να ζήσει κανείς σαν ωρομίσθιος (όσο καλή θεληση και αν έχει) αν φύγει μακρυά από τον τόπο του και δεν έχει βοήθεια από τους δικούς του.Εγώ πήρα στην αρχή βοήθεια μεχρι να βρώ δεύτερη δουλεια (και ακόμη έχω βοήθεια από το σπίτι αν ζητήσω). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Κάποια παιδιά που αποφοίτησαν μετά τις "μαζικές προσλήψεις", τα οποία αξίζουν πραγματικά να γίνουν εκπαιδευτικοί και δεν έχει η οικογένειά τους την οικονομική δυνατότητα να τους στηρίξει, θα πάνε χαμένά;;;

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 09:15:27 μμ »
Καλησπέρα κ από μένα.
Συμφωνώ κ εγώ οτι είναι πολύ δύσκολο να φύγεις ωρομίσθιος κάπου μακριά αλλά επιβάλλεται τελικά. Εγώ έκανα το λάθος να μη δηλώσω περιοχές μακριά από το σπίτι μου ακριβώς για το ότι ήταν δύσκολο να τα βγάλω πέρα αλλά σαφώς και το μετάνοιωσα. Είναι πλέον πολλοί και οι πληροφορικοί που ελπίζουν σε έναν διορισμό και για το λόγο αυτό πρέπει ο καθένας να πολεμήσει με όσο το δυνατόν περισσότερα μέσα. Αλήθεια ξέρει κανείς περιοχές που απορροφούν πολλούς ωρομισθιους ( Μπορεί να είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά θα θελα να την κανω!!!)

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 10:46:57 μμ »
Καλησπέρα κ από μένα.
Συμφωνώ κ εγώ οτι είναι πολύ δύσκολο να φύγεις ωρομίσθιος κάπου μακριά αλλά επιβάλλεται τελικά. Εγώ έκανα το λάθος να μη δηλώσω περιοχές μακριά από το σπίτι μου ακριβώς για το ότι ήταν δύσκολο να τα βγάλω πέρα αλλά σαφώς και το μετάνοιωσα. Είναι πλέον πολλοί και οι πληροφορικοί που ελπίζουν σε έναν διορισμό και για το λόγο αυτό πρέπει ο καθένας να πολεμήσει με όσο το δυνατόν περισσότερα μέσα. Αλήθεια ξέρει κανείς περιοχές που απορροφούν πολλούς ωρομισθιους ( Μπορεί να είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά θα θελα να την κανω!!!)
Από ότι ξέρω στην Αθήνα υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση ωρομισθίων!Άκουσα ότι εξάντλησαν τον πίνακα Γ'.
Επίσης γνωρίζω άτομο που ήταν χαμηλά στον πίνακα Γ' και πήρε 12 ώρες μετά τις γιορτές.

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 01:24:09 πμ »
Από ότι ξέρω στην Αθήνα υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση ωρομισθίων!Άκουσα ότι εξάντλησαν τον πίνακα Γ'.
Επίσης γνωρίζω άτομο που ήταν χαμηλά στον πίνακα Γ' και πήρε 12 ώρες μετά τις γιορτές.

Αναρρωτιέμαι πόσα άτομα θα έχει μετά το καλοκαίρι ο πίνακας Β'..... ???

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για εμάς πότε η προκήρυξη;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 01:50:28 πμ »
Από ότι ξέρω στην Αθήνα υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση ωρομισθίων!Άκουσα ότι εξάντλησαν τον πίνακα Γ'.
Επίσης γνωρίζω άτομο που ήταν χαμηλά στον πίνακα Γ' και πήρε 12 ώρες μετά τις γιορτές.

Αναρρωτιέμαι πόσα άτομα θα έχει μετά το καλοκαίρι ο πίνακας Β'..... ???
2500+

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 731
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.