*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2009  (Αναγνώστηκε 56260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #294 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 01:34:19 μμ »
stelou4, τα κριτήρια για τις αποσπάσεις είναι λόγοι υγείας, λόγοι υγείας γονέων, εντοπιότητα, γάμος ,συνυπηρέτηση.
Από προσωπική εμπειρία θα σου πω όμως οτι οι λόγοι υγείας και η συνυπηρέτηση με συζυγο  που υπηρετεί στα σώματα ασφαλείας σου εξασφαλίζουν σίγουρα την απόσπαση.Τα υπόλοιπα είναι απλώς για να'ναι.

Δεν υπάρχουν μόρια αποσπάσεων γιαυτό και η διαδικασία είναι αδιαφανής.Αν θελήσεις να πάρεις απόσπαση θα κάνεις αίτηση , θα δηλώσεις τους λόγους για τους οποίους την ζητάς και μετά περιμένεις να βγουν για να δεις αν την πήρες.Αν θα την πάρεις δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα.Α και αν ξέρεις και κάποιον αιρετό του ζητάς να βοηθήσει.

Συνήθως υπάρχουν 3 φάσεις αποσπάσεων αλλά θεωρητικά οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να κάνεις αίτητη για απόσπαση όταν υπάρχει σοβαρός λόγος.Οι αιτήσεις για απόσπαση γίνονται μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων τον Απρίλιο και μετά κάποια στιγμή το καλοκαίρι και στις Αρχές Σεπτεμβρίου μαζί με τους νεοδιόριστους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:22 »

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #295 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 09:47:37 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει στο εξής:
Εάν κάνω αίτηση για απόσπαση ταυτόχρονα α) στο εξωτερικό β) σε ΚΠΕ (κεντρο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης) και γ) εκτός ΠΥΣΠΕ σε σχολείο, και εάν υποθέσουμε ότι εγκρίνονται και οι τρεις...

τότε ποια/ποιες μπορώ να ανακαλέσω και πού δεν γίνεται με τίποτα να μην πάω?Δηλαδή ποια προηγείται?Υποψιάζομαι αυτή του εξωτερικού.....?

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #296 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 08:59:46 πμ »
για το εξωτερικό δεν ξέρω, πάντως οι αποσπάσεις στους φορείς προηγούνται αυτών στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος adik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #297 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 10:29:53 μμ »
Είμαι φυσικός, πρόσφατα βγήκα υπεράριθμη σε Γυμνάσιο λόγω του διαχωρισμού των ΠΕ4, και μου μένουν σ’ αυτό ελάχιστες διδακτικές ώρες. Προκύπτουν όμως πάγια ακάλυπτες διδακτικές ώρες Μαθηματικών λόγω μακράς απουσίας του συναδέλφου που έχει την αντίστοιχη οργανική θέση. Πέρσι ο Διευθυντής του σχολείου δήλωσε λειτουργικό κενό στα Μαθηματικά αν και μπορούσα να τα καλύψω εγώ με 2η ανάθεση. Ως συνέπεια αυτού, το ΠΥΣΔΕ απέσπασε με αίτησή της μαθηματικό -που ενώ μπορούσε να καλύψει ωράριο στο σχολείο της ήρθε και μου πήρε αυτές τις ώρες 2ης ανάθεσης. Στη συνέχεια εμένα με έστειλαν «για συμπλήρωση του ωραρίου μου» και σε 2 άλλα σχολεία στα οποία επίσης υπήρχαν μόνο ώρες μαθημάτων 2ης για μένα ανάθεσης (Γεωγραφία και Βιολογία). Έκανα ένσταση στο ΠΥΣΔΕ ζητώντας να ανακληθεί η απόσπαση της μαθηματικού και να πάρω εγώ τις ώρες αυτές, αλλά «φυσικά» απορρίφθηκε.

Παρακαλώ θερμά όποιον γνωρίζει καλά τους νόμους να μου απαντήσει στα εξής:
1)   Τα λειτουργικά κενά ενός σχολείου καθορίζονται με βάση τα μαθήματα 1ης ανάθεσης όπως γίνεται για τις μεταθέσεις ή καθορίζονται αφού πρώτα οι υπάρχοντες καθηγητές καλύψουν όσο περισσότερα μαθήματα μπορούν με 1η και 2η ανάθεση;
2)   Μήπως η φράση «η μετακίνηση καθηγητή σε άλλο σχολείο γίνεται μόνον αν δεν μπορεί να συμπληρώσει το υποχρεωτικό του ωράριο με μαθήματα 1ης και 2ης ανάθεσης» εξαιρεί κάποια μαθήματα;
3)   Οι υπηρεσιακές ενέργειες που περιγράφω παραπάνω ήταν νόμιμες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον συνάδελφο κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:22 »

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #298 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 10:58:31 μμ »
δες στο επισυναπτόμενο, την παράγραφο 10, πιστεύω πως έχεις δίκιο

Αποσυνδεδεμένος adik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #299 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 10:35:27 πμ »
Αυτή την εγκύκλιο ακριβώς είχα και εγώ υπόψη μου, ευχαριστώ θερμότατα για την επιβεβαίωση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.