*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο Νηπιαγωγών  (Αναγνώστηκε 11091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:59:38 μμ »
Είναι μικτό. Έχω αναλάβει το ολοήμερο και η συνάδελφος το κλασικό. Όταν εμφανίζομαι εγώ εξαφανίζεται εκείνη ακόμα και αν είναι 11.45 . Νόμιζα ότι εκείνη δίνει τα παιδιά του πρωινού τμήματος και εγώ του μεσημεριανού. Οπότε εγώ έχω την ευθύνη και για τα δυο;
Κανονικά θα πρέπει να αλλάζετε βάρδιες ανά εβδομάδα για να μην αδικείται καμμία.Φυσικά και αυτή έχει την ευθύνη να παραδώσει τα παιδιά και όχι εσύ.Είναι υποχρεωμένη να μένει τουλάχιστον ως τις 12.15.Εξήγησέ της με ωραίο τρόπο,ότι αν πάρει κανένας τηλέφωνο από το γραφείο τι θα πεις(και έτσι είναι,δεν θα μπορέσεις να την καλύψεις).Και είναι παράνομο να φεύγει στις 11.45.Θα γίνει καμμιά στραβή και θα την πληρώσεις κι εσύ,χωρίς να φταις!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:05:12 πμ »
Είναι μικτό. Έχω αναλάβει το ολοήμερο και η συνάδελφος το κλασικό. Όταν εμφανίζομαι εγώ εξαφανίζεται εκείνη ακόμα και αν είναι 11.45 . Νόμιζα ότι εκείνη δίνει τα παιδιά του πρωινού τμήματος και εγώ του μεσημεριανού. Οπότε εγώ έχω την ευθύνη και για τα δυο;
Κανονικά θα πρέπει να αλλάζετε βάρδιες ανά εβδομάδα για να μην αδικείται καμμία.Φυσικά και αυτή έχει την ευθύνη να παραδώσει τα παιδιά και όχι εσύ.Είναι υποχρεωμένη να μένει τουλάχιστον ως τις 12.15.Εξήγησέ της με ωραίο τρόπο,ότι αν πάρει κανένας τηλέφωνο από το γραφείο τι θα πεις(και έτσι είναι,δεν θα μπορέσεις να την καλύψεις).Και είναι παράνομο να φεύγει στις 11.45.Θα γίνει καμμιά στραβή και θα την πληρώσεις κι εσύ,χωρίς να φταις!!

Είναι υποχρεωμένη να δώσει και τα παιδιά εκείνη ή εγώ; Γιατί σήμερα μου έλεγε ότι εγώ πρέπει να έρχομαι λέει στις 12 να τα ετοιμάζω και να τα δίνω 12.15! Έχω μπερδευτεί ???

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:09:11 πμ »
Είναι μικτό. Έχω αναλάβει το ολοήμερο και η συνάδελφος το κλασικό. Όταν εμφανίζομαι εγώ εξαφανίζεται εκείνη ακόμα και αν είναι 11.45 . Νόμιζα ότι εκείνη δίνει τα παιδιά του πρωινού τμήματος και εγώ του μεσημεριανού. Οπότε εγώ έχω την ευθύνη και για τα δυο;
Κανονικά θα πρέπει να αλλάζετε βάρδιες ανά εβδομάδα για να μην αδικείται καμμία.Φυσικά και αυτή έχει την ευθύνη να παραδώσει τα παιδιά και όχι εσύ.Είναι υποχρεωμένη να μένει τουλάχιστον ως τις 12.15.Εξήγησέ της με ωραίο τρόπο,ότι αν πάρει κανένας τηλέφωνο από το γραφείο τι θα πεις(και έτσι είναι,δεν θα μπορέσεις να την καλύψεις).Και είναι παράνομο να φεύγει στις 11.45.Θα γίνει καμμιά στραβή και θα την πληρώσεις κι εσύ,χωρίς να φταις!!
Στο λέω γιατί μου έτυχε αντίστοιχο περιστατικό.Έφυγε η συνάδελφος 11.55 μια μέρα και έσκασε η προισταμένη.Μας είπε λοιπόν ότι αφού το σχολείο είναι μεικτό η πρωινή πρέπει να αποχωρεί στο ωράριο του κλασικού(12.15-12.30),οπότε και αρχίζει ουσιαστικέ και το ολοήμερο.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:14:13 πμ »
Χρειάζεται και λίγο φιλότιμο βασικά.Εντάξει είπαμε μην το ξεφτιλίζουμε κιόλας.Δηλ. αν δούλευε κανονικό κλασικό θα έφευγε 11.45;Και συμφωνώ,δεν είναι το τέταρτο και άλλο να έχει κάποια δουλειά.Αλλά μην σε πιάσει κότσο.Αυτή πρέπει να δώσει τα παιδιά του πρωινού κανονικά.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:15:49 πμ »
Είναι μικτό. Έχω αναλάβει το ολοήμερο και η συνάδελφος το κλασικό. Όταν εμφανίζομαι εγώ εξαφανίζεται εκείνη ακόμα και αν είναι 11.45 . Νόμιζα ότι εκείνη δίνει τα παιδιά του πρωινού τμήματος και εγώ του μεσημεριανού. Οπότε εγώ έχω την ευθύνη και για τα δυο;
Κανονικά θα πρέπει να αλλάζετε βάρδιες ανά εβδομάδα για να μην αδικείται καμμία.Φυσικά και αυτή έχει την ευθύνη να παραδώσει τα παιδιά και όχι εσύ.Είναι υποχρεωμένη να μένει τουλάχιστον ως τις 12.15.Εξήγησέ της με ωραίο τρόπο,ότι αν πάρει κανένας τηλέφωνο από το γραφείο τι θα πεις(και έτσι είναι,δεν θα μπορέσεις να την καλύψεις).Και είναι παράνομο να φεύγει στις 11.45.Θα γίνει καμμιά στραβή και θα την πληρώσεις κι εσύ,χωρίς να φταις!!
Στο λέω γιατί μου έτυχε αντίστοιχο περιστατικό.Έφυγε η συνάδελφος 11.55 μια μέρα και έσκασε η προισταμένη.Μας είπε λοιπόν ότι αφού το σχολείο είναι μεικτό η πρωινή πρέπει να αποχωρεί στο ωράριο του κλασικού(12.15-12.30),οπότε και αρχίζει ουσιαστικέ και το ολοήμερο.


Κατάλαβα τι εννοείς. Εγώ ζήτησα να έχω το απογευματινό ωράριο πάντα γιατί το προτιμώ. Έχει ησυχία :-[  Εκείνη δεν κάθεται ποτέ ως τις 12.30..Επειδή θέλω να της μιλήσω αύριο ήθελα να είμαι σίγουρη για το τι θα πω. Αν είναι δική μου ευθύνη να δίνω τα παιδιά που έχουν δηλώσει ότι φεύγουν στις 12.15 από το ολοήμερο ή δική της....ή και των δυο μας αναρωτιόμουν μιας και πρέπει να βρίσκεται στο σχολείο ως τις 12.30.

Αποσυνδεδεμένος elis6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:19:50 πμ »
Είναι μικτό. Έχω αναλάβει το ολοήμερο και η συνάδελφος το κλασικό. Όταν εμφανίζομαι εγώ εξαφανίζεται εκείνη ακόμα και αν είναι 11.45 . Νόμιζα ότι εκείνη δίνει τα παιδιά του πρωινού τμήματος και εγώ του μεσημεριανού. Οπότε εγώ έχω την ευθύνη και για τα δυο;
Κανονικά θα πρέπει να αλλάζετε βάρδιες ανά εβδομάδα για να μην αδικείται καμμία.Φυσικά και αυτή έχει την ευθύνη να παραδώσει τα παιδιά και όχι εσύ.Είναι υποχρεωμένη να μένει τουλάχιστον ως τις 12.15.Εξήγησέ της με ωραίο τρόπο,ότι αν πάρει κανένας τηλέφωνο από το γραφείο τι θα πεις(και έτσι είναι,δεν θα μπορέσεις να την καλύψεις).Και είναι παράνομο να φεύγει στις 11.45.Θα γίνει καμμιά στραβή και θα την πληρώσεις κι εσύ,χωρίς να φταις!!
Κανονικά, όπως σου λέει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΤΕ βάρδιες. Δεν είναι σωστό να κάνεις μόνο την απογευματινή. Ή εναλλάξ εβδομάδα ή μέρα παρά μέρα. ΠΟΤΕ μονο μία βάρδια. Και εδώ που τα λέμε, κάποια στιγμή γίνεται πολύ κουραστική η απογευματινή βάρδια γιατί τα παιδιά θα κουράζονται πιο εύκολα. Τότε τί θα κάνεις?
Επίσης, να διαβάσει και το εγχειρίδιο του ολοημέρου που έχει σταλλεί σ' όλα τα ολοήμερα και μετά να αποφασίσει να φεύγει απί τις 11.45 π.μ.
Ελπίζω να κατάλαβες τι λάθος πας να κάνεις από την αρχή της σχολικής χρονιάς.
Ψάξε για την "βαλίτσα του ολοημέρου" στο σχολείο. Σίγουρα υπάρχει και ενημερώσου...
 

Αποσυνδεδεμένος filiopets

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:21:59 πμ »
Απορία:
Ποιά νηπιαγωγός ευθύνεται για την αποχώρηση των νηπίων του πρωϊνού τμήματος;; Η πρωϊνή δίνει τα παιδιά αυτά στις 12 ή η μεσημεριανή όταν έρθει;;
ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

08:00 – 08:15   Προσέλευση νηπίων
08:00 – 09:00   Αυθόρμητες δραστηριότητες στα κέντρα ενδιαφέροντος- Προσευχή
09:00 – 09:30   Συζήτηση – Ημερήσιος Προγραμματισμός Δραστηριοτήτων
09:30 – 10:30   Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων
10:30 – 11:15   Πρόγευμα – Διάλειμμα
11:15 – 12:00   Αυθόρμητες δραστηριότητες στα κέντρα ενδιαφέροντος  - Παιδαγωγικά παιχνίδια
12:00 – 12:30   Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων
12:30 – 13:00   Διάλειμμα
13:00 – 13:45   Προετοιμασία γεύματος – Γεύμα
13:45 – 14:30   Χαλάρωση – Ύπνος
14:30 – 15:15   Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων
15:15 – 15:45   Συζήτηση, Αξιολόγηση των ημερήσιων δραστηριοτήτων, Προγραμματισμός της επόμενης μέρας, Προετοιμασία για αποχώρηση
15:45 – 16:00   Αποχώρηση νηπίων
•   Διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η Νηπιαγωγός: 08.00-12.00
•   Διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 2η Νηπιαγωγός: 11.45-15.45
•   11.45-12.00: Συνεργασία των δύο Νηπιαγωγών
Αρα: 12:00 η πρώτη φεύγει. Τα παιδιά δίνει η δεύτερη.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:28:23 πμ »
Απορία:
Ποιά νηπιαγωγός ευθύνεται για την αποχώρηση των νηπίων του πρωϊνού τμήματος;; Η πρωϊνή δίνει τα παιδιά αυτά στις 12 ή η μεσημεριανή όταν έρθει;;
ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

08:00 – 08:15   Προσέλευση νηπίων
08:00 – 09:00   Αυθόρμητες δραστηριότητες στα κέντρα ενδιαφέροντος- Προσευχή
09:00 – 09:30   Συζήτηση – Ημερήσιος Προγραμματισμός Δραστηριοτήτων
09:30 – 10:30   Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων
10:30 – 11:15   Πρόγευμα – Διάλειμμα
11:15 – 12:00   Αυθόρμητες δραστηριότητες στα κέντρα ενδιαφέροντος  - Παιδαγωγικά παιχνίδια
12:00 – 12:30   Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων
12:30 – 13:00   Διάλειμμα
13:00 – 13:45   Προετοιμασία γεύματος – Γεύμα
13:45 – 14:30   Χαλάρωση – Ύπνος
14:30 – 15:15   Ανάπτυξη Διαθεματικών Δραστηριοτήτων
15:15 – 15:45   Συζήτηση, Αξιολόγηση των ημερήσιων δραστηριοτήτων, Προγραμματισμός της επόμενης μέρας, Προετοιμασία για αποχώρηση
15:45 – 16:00   Αποχώρηση νηπίων
•   Διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η Νηπιαγωγός: 08.00-12.00
•   Διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 2η Νηπιαγωγός: 11.45-15.45
•   11.45-12.00: Συνεργασία των δύο Νηπιαγωγών
Αρα: 12:00 η πρώτη φεύγει. Τα παιδιά δίνει η δεύτερη.


Χμμμμ.... ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:30:47 πμ »
Kανονικά θα πρέπει να κάθεται τουλάχιστον ως τις 12(αν το σχολείο ήταν μόνο ολοήμερο,θα εφευγε κατά τις 12).Αλλά πρέπει να δίνει τα παιδια,είναι κάποιο διάστημα που είναι και οι 2 νηπιαγωγοί στο σχολείο11.45-12.00).Δεν καταλαβαίνει ότι και για εκείνη είναι καλό να τη βλέπουν οι γονείς και το μεσημέρι και να μην λένε ότι την κοπανάει;;;Aσε που αν είστε και οι 2 εκεί εκείνη την ώρα δίνει την εντύπωση καλής συνεργασίας.Αυτά off the record και εξαρτάται από τον καθένα πώς το χειρίζεται.Πάντως εκείνη είναι υπεύθυνη για την αποχώρηση των πρωινών,παρόλο που είναι στη βάρδιά της.Εγώ με όλες τις συναδέλφους πάντα έτσι λειτουργούσαμε.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:32:59 πμ »
Σορυ στη βάρδιά σου ήθελα να πω....αυτά κάνουν τα ξενύχτια....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:39:11 πμ »
Επειδή έτσι λειτουργούσαμε και εμείς πέρυσι...γι'αυτό κόλλησα. Ναι μεν δική μου η βάρδια...αλλά..

Για να δούμε πως θα συνεννοηθούμε.. ::)

Αποσυνδεδεμένος filiopets

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:53:17 πμ »
Επειδή έτσι λειτουργούσαμε και εμείς πέρυσι...γι'αυτό κόλλησα. Ναι μεν δική μου η βάρδια...αλλά..

Για να δούμε πως θα συνεννοηθούμε.. ::)
το ωρολόγιο πρόγραμμα του Ν/Γ είναι βάση νόμου το παραπάνω . Όλα τα υπόλοιπα περί γονέων είναι παραπανίσια λόγια. Αν ακόμα έχεις κάποιους ενδοιασμούς μπορείς κάλλιστα να πάρεις τηλέφωνο και τη σχολική σου σύμβουλο για να το επιβεβαιώσεις. Έτσι απλά, πληροφοριακά. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι σχ. σύμβουλοι.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:48:28 πμ »
Το ολοήμερο λειτουργεί βάσει νόμων. Δεν κάνει ο καθένας ό,τι θέλει. Υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο για την προσέλευση, την αποχώρηση (νηπιαγωγών και νηπίων), αλλαγή στις βάρδιες (υποχρεωτικά), πρόγραμμα (φαγητό-ξεκούραση).
Πολύ απλά  το σχολέιο ΠΡΕΠΕΙ να λειτουργεί με βάση αυτό το πρόγραμμα. Ούτε εσυ να είσαι συνέχεια στο απογευματινό, ούτε η συνάδελφος στο πρωινό, ούτε να φεύγει πιο μπροστά, ούτε να έρχεται κανέις πιο αργά κλπ.
Εάν θέλουμε οι άλλοι να είναι εντάξει απέναντι μας (πχ το γραφείο) πρέπει και εμείς να είμαιστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:51:48 μμ »
Τους νόμους και τις εγκυκλίους τις γνωρίζω και τις διαβάζω. Το θέμα και ερώτημά μου ήταν πως μπορείς να συνεννοηθείς με έναν άνθρωπο που δεν τους γνωρίζει ή που κάνει ό,τι θέλει+πάει να σε μπερδέψει.

Όσο για το ωράριο γνωρίζω ότι μπορεί να αλλάζει ανά βδομάδα ή ανά μήνα και το συζητούν οι νηπιαγωγοί μεταξύ τους όπως αναφέρει και η καινούργια εγκύκλιος που μας έστειλαν στο σχολείο.Δεν αναζητούσα προσωπικές απόψεις περί βαρδιών.Ρωτούσα αν κάποιος γνωρίζει ποιό είναι το νόμιμο και το τυπικό στην αποχώρηση των 12.15 καθώς όλα τα άλλα τα γνωρίζω και είναι όπως φαίνονται στις εγκυκλίους παρακάτω.

Παράθεση

Εγκύκλιος 2010

ΘΕΜΑ: Ολοήμερο Νηπιαγωγείο

Ε.   Εκπαιδευτικό προσωπικό

Κάθε τμήμα Ολοήμερου Προγράμματος στελεχώνεται από δύο νηπιαγωγούς. Η ανάληψη ωραρίου γίνεται με ομόφωνη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων. Οι θέσεις των Νηπιαγωγών στα Νηπιαγωγεία είναι ενιαίες, χωρίς να γίνεται διάκριση σε θέσεις για πρωινό ή απογευματινό ωράριο, για κλασικό ή ολοήμερο πρόγραμμα και κατά συνέπεια όλες οι Νηπιαγωγοί  έχουν τα ίδια δικαιώματα στην επιλογή προγράμματος και ωραρίου. Σε περίπτωση διαφωνίας για την κατανομή των τμημάτων, οριστική λύση δίνει ο/η  Σχολικός Σύμβουλος προσχολικής αγωγής.

Παράθεση
Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου ορίζεται με τη με αριθμ. Φ. 32/190/81670/Γ1/20-7-2007 (ΦΕΚ 1420/2007 τ.Β΄ ) Υπουργική Απόφαση.
   
α. Ολοήμερο Νηπιαγωγείο : Ο διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η νηπιαγωγός  ορίζεται από τις 08.00 έως τις 12.00, ενώ της 2ης νηπιαγωγού από τις  11.45 έως τις 15.45. Ο χρόνος που διατίθεται για τη   συνεργασία των δύο νηπιαγωγών ορίζεται από τις 11.45  έως τις 12.00.

Παράθεση
δ. Η αποχώρηση των νηπίων-προνηπίων γίνεται με ευθύνη της Νηπιαγωγού από 15:45 έως και τις 16:00 και σύμφωνα με όσα αναφέρονται στο ΠΔ 200/98, άρθρα 7 και 11. Αποχώρηση νηπίων πριν από τις 15:45 δεν επιτρέπεται για κανένα λόγο.

Παράθεση
ΣΤ.      Εκπαιδευτικό προσωπικό
Κάθε τμήμα Ολοήμερου Προγράμματος στελεχώνεται από δύο νηπιαγωγούς για την εφαρμογή του Ενιαίου Εκπαιδευτικού Προγράμματος. Οι νηπιαγωγοί που αναλαμβάνουν το Ολοήμερο Πρόγραμμα ακολουθούν εναλλασσόμενο ωράριο, η δε συχνότητα εναλλαγής στο ωράριο για παιδαγωγικούς λόγους, δεν μπορεί να είναι μικρότερη της μιας εβδομάδας ούτε μεγαλύτερη του ενός μηνός.

Παράθεση
9. Υπεύθυνος Ολοήμερου Προγράμματος
Σε κάθε σχολείο υπεύθυνος είναι ο Υποδιευθυντής-Υπεύθυνος του Ολοήμερου Προγράμματος ή ο Υπεύθυνος του Ολοήμερου Προγράμματος, ο οποίος παραμένει μέχρι τη λήξη του υποχρεωτικού Ολοήμερου Προγράμματος , ανεξάρτητα αν διδάσκει ή όχι την τελευταία ώρα και φροντίζει για την ασφαλή αποχώρηση των μαθητών.Σε περίπτωση λειτουργίας τμήματος ή τμημάτων στην Προαιρετική Ζώνη υπεύθυνος είναι ο αντίστοιχος εκπαιδευτικός που διδάσκει στο τμήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2010, 11:08:48 μμ από Deyna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.