*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 27044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleftheria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 29, 2008, 08:13:03 μμ »
Αυτή είναι η ύλη του επικείμενου διαγωνισμού;;;; Επίσης πολλά απο αυτά τα πράγματα διδασκονται στο ΤΕΙ. Δεν ξέρω τι σχολή έχεις τελειώσει αλλα στο ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας έχει διδαχθεί η πλειονότητα αυτών. Ερώτηση επίσης απεγνωσμένη: το οτι βγήκε ύλη σημαίνει οτι έστω και λίγες θα προκυρηχθούν θέσεις για εμάς;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2008, 08:21:53 μμ από eleftheria »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:31 »

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 30, 2008, 04:44:31 μμ »
εσύ τι λες? για πλάκα τη βγάλανε την ύλη?? ??? :P

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 30, 2008, 04:46:10 μμ »
Καλημέρα σε όλους...
Παιδια φεύγει σχεδόν ο Μαίος κ  ακόμα δεν ξέρουμε τι 8α γίνει με τις θέσεις...
Ξέρει κανείς τουλάχιστον που μπορώ να απευθυνθώ ??? Σε ποια υποηρεσία κ ακόμα καλύτερα αν έχει κάποιο τηλέφωνο...

Και κάτι άλλο...Έχω πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής αλλα δεν έχω πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ, ούτε μόρια από Αναπληρωτής-Ωρομίσθιος, και ούτε είμαι ειδική κατηγορία..Αν τελικά γίνει ΑΣΕΠ η μόνη ελπίδα μου είναι να γράψω πολύ καλά στις εξετάσεις... Χωρίς καθόλου προετοιμάσια έλυσα τα θέματα 2005 και 2003 και εκανα και στα 2 γύρω στο 80%... Είναι αρκετό λέτε χωρίς να έχω άλλα μορία να αθροίσω ???

Ευχαριστώ πολυ...
Νικος

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα θέματα του 2005 και ακόμη περισσότερο του 2003 ήταν γελοία... φέτος μην περιμένετε μια από τα ίδια γιατί θα την πατήσετε.. Ο βαθμός δυσκολίας θα είναι πολύ μεγαλύτερος ...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 31, 2008, 12:46:47 πμ »
Καλημέρα σε όλους...
Παιδια φεύγει σχεδόν ο Μαίος κ  ακόμα δεν ξέρουμε τι 8α γίνει με τις θέσεις...
Ξέρει κανείς τουλάχιστον που μπορώ να απευθυνθώ ??? Σε ποια υποηρεσία κ ακόμα καλύτερα αν έχει κάποιο τηλέφωνο...

Και κάτι άλλο...Έχω πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής αλλα δεν έχω πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ, ούτε μόρια από Αναπληρωτής-Ωρομίσθιος, και ούτε είμαι ειδική κατηγορία..Αν τελικά γίνει ΑΣΕΠ η μόνη ελπίδα μου είναι να γράψω πολύ καλά στις εξετάσεις... Χωρίς καθόλου προετοιμάσια έλυσα τα θέματα 2005 και 2003 και εκανα και στα 2 γύρω στο 80%... Είναι αρκετό λέτε χωρίς να έχω άλλα μορία να αθροίσω ???

Ευχαριστώ πολυ...
Νικος

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα θέματα του 2005 και ακόμη περισσότερο του 2003 ήταν γελοία... φέτος μην περιμένετε μια από τα ίδια γιατί θα την πατήσετε.. Ο βαθμός δυσκολίας θα είναι πολύ μεγαλύτερος ...

Προσωπικά δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τα θέματα του 2005 γελοία. Μην ξεχνάς ότι από τα 1200 άτομα που έδωσαν πέρασαν μόνο οι 200... στους ΠΕ20. Αντίστοιχα ήταν και τα ποσοστά στους ΠΕ19.

Όσον αφορά τον επικείμενο διαγωνισμό, προσωπική άποψη, πιστεύω ότι θα είναι ακόμη πιο δύσκολα

Ερώτηση επίσης απεγνωσμένη: το οτι βγήκε ύλη σημαίνει οτι έστω και λίγες θα προκυρηχθούν θέσεις για εμάς;;;

Η ερώτηση αν μη τι άλλο είναι αφελής. Για ποιο λόγο να βγάλουν ύλη? Για να μας παιδεύουν? :)
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:31 »

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 31, 2008, 11:36:48 πμ »
Ήρθε η ώρα για διάβασμα! Στρωθείτε!!
Εμένα όλη η υλή είναι το μισό μου πτυχίο. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τρελοί!
Εγώ που έχω το σχολικό "΄Πολυμέσα - Δίκτυα" να το διαβάσω όλο? Ή μόνο ό,τι βλέπω σχετικό με την ύλη? Τα σχολικά βιβλία να τα φιλτράρουμε σχετικά με την ύλη ή να τα διαβάσουμε αυτούσια? Νομίζω πως αν κάνω το πρώτο το ρισκάρω αλλά αν κάνω το δεύτερο χάνω χρόνο να διαβάζω άσχετα.
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 31, 2008, 11:44:54 πμ »
Εγώ θα διαβάσω για το γνωστικό απο τα βιβλία της σχολής και για τα παιδαγωγικά απο τα βιβλία του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 31, 2008, 11:50:15 πμ »
Εγώ πάλι λέω να προτιμήσω τα σχολικά εγχειρίδια. Εννοείται ότι είναι σχετικό με την ύλη... :)
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος eleftheria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 31, 2008, 02:49:13 μμ »


Ερώτηση επίσης απεγνωσμένη: το οτι βγήκε ύλη σημαίνει οτι έστω και λίγες θα προκυρηχθούν θέσεις για εμάς;;;

Η ερώτηση αν μη τι άλλο είναι αφελής. Για ποιο λόγο να βγάλουν ύλη? Για να μας παιδεύουν? :)
[/quote]
Έχεις δίκιο που την χαρακτηρίζεις αφελή αλλά δυστυχώς με όλα αυτά που ακούω αρχίζω να αμφισβητώ και τα αυτονόητα....

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 01, 2008, 04:22:36 μμ »
Καλημέρα σε όλους...
Παιδια φεύγει σχεδόν ο Μαίος κ  ακόμα δεν ξέρουμε τι 8α γίνει με τις θέσεις...
Ξέρει κανείς τουλάχιστον που μπορώ να απευθυνθώ ??? Σε ποια υποηρεσία κ ακόμα καλύτερα αν έχει κάποιο τηλέφωνο...

Και κάτι άλλο...Έχω πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής αλλα δεν έχω πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ, ούτε μόρια από Αναπληρωτής-Ωρομίσθιος, και ούτε είμαι ειδική κατηγορία..Αν τελικά γίνει ΑΣΕΠ η μόνη ελπίδα μου είναι να γράψω πολύ καλά στις εξετάσεις... Χωρίς καθόλου προετοιμάσια έλυσα τα θέματα 2005 και 2003 και εκανα και στα 2 γύρω στο 80%... Είναι αρκετό λέτε χωρίς να έχω άλλα μορία να αθροίσω ???

Ευχαριστώ πολυ...
Νικος

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα θέματα του 2005 και ακόμη περισσότερο του 2003 ήταν γελοία... φέτος μην περιμένετε μια από τα ίδια γιατί θα την πατήσετε.. Ο βαθμός δυσκολίας θα είναι πολύ μεγαλύτερος ...

Προσωπικά δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τα θέματα του 2005 γελοία. Μην ξεχνάς ότι από τα 1200 άτομα που έδωσαν πέρασαν μόνο οι 200... στους ΠΕ20. Αντίστοιχα ήταν και τα ποσοστά στους ΠΕ19.

Όσον αφορά τον επικείμενο διαγωνισμό, προσωπική άποψη, πιστεύω ότι θα είναι ακόμη πιο δύσκολα

Ερώτηση επίσης απεγνωσμένη: το οτι βγήκε ύλη σημαίνει οτι έστω και λίγες θα προκυρηχθούν θέσεις για εμάς;;;

Η ερώτηση αν μη τι άλλο είναι αφελής. Για ποιο λόγο να βγάλουν ύλη? Για να μας παιδεύουν? :)

Γιώργο το οτι δεν γράψανε καλά οι περισσότεροι δε σημαίνει οτι τα θέματα ήταν δύσκολα. εγώ τα θεωρώ πολύ βατά αλλά αυτό είναι άκρως υποκειμενικό. Το μόνο σίγουρο είναι οτι φέτος θα κλάψει κόσμος και κοσμάκης...

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 01, 2008, 04:36:16 μμ »
Το 1/4 μόνο πέρασε τη βάση...Αυτό σου λέει πως ήταν βατά τα θέματα; Εσύ τα έλυσες;

Αποσυνδεδεμένος Neda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 02, 2008, 02:26:36 μμ »
Που βρήκατε την ύλη για ΠΕ19-20; Αφού ακόμα κι εδώ στο pde στο αρχείο με την ύλη του ΑΣΕΠ δεν υπάρχει για ΠΕ19. Κι όπου αλλού κι αν έψαξα το ίδιο βρήκα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 02, 2008, 03:27:40 μμ »
Που βρήκατε την ύλη για ΠΕ19-20; Αφού ακόμα κι εδώ στο pde στο αρχείο με την ύλη του ΑΣΕΠ δεν υπάρχει για ΠΕ19. Κι όπου αλλού κι αν έψαξα το ίδιο βρήκα.


Κλάδος ΠΕ 19 -20 Πληροφορικής

Οι υποψήφιοι καλούνται να απαντήσουν σε ερωτήματα που αναφέρονται στην επόμενη ύλη:

Θεωρία

-          Αλγορίθμων

-          Υπολογισιμότητας

-          Πολυπλοκότητας

-          Γλωσσών

-          Γραφημάτων

Τεχνολογία υπολογιστών

-          Αρχιτεκτονική των υπολογιστών.

-          Κεντρική Μονάδα Επεξεργασίας, Μνήμη, Περιφερειακές Μονάδες.

-          Τεχνολογία πολυμέσων.

-          Δίκτυα υπολογιστών (Αρχιτεκτονικές, Πρωτόκολλα, Τύποι συνδέσεων, Εφαρμογές Client-Server, Διαχείριση δικτύου).

Λειτουργικά συστήματα

-          Λειτουργίες και χαρακτηριστικά των Λειτουργικών Συστημάτων

-          Κατηγορίες Λειτουργικών Συστημάτων

-          Διαχείριση CPU, μνήμης και μονάδων Ι/Ο. Χρονοδρομολόγηση διεργασιών, επικοινωνία διεργασιών, σηματοφορείς. Αδιέξοδα και αποφυγή τους.

-          Σύστημα αρχείων

Προγραμματισμός υπολογιστών

-          Ανάλυση προβλήματος.

-          Σχεδίαση λύσης προβλήματος.

-          Αλγοριθμική επίλυση προβλήματος.

-          Δομές Δεδομένων.

-          Βάσεις Δεδομένων (Έννοιες και αρχιτεκτονική συστημάτων βάσεων δεδομένων, μοντελοποίηση δεδομένων, σχεσιακό μοντέλο και σχεσιακή Άλγεβρα, εξαρτήσεις, κανονικοποίηση, SQL)

-          Κωδικοποίηση σε γλώσσα προγραμματισμού (σε οποιαδήποτε από αυτές που προβλέπονται στα Προγράμματα Σπουδών).

Εφαρμογές λογισμικού

-          Κατηγορίες.

-          Γενικά χαρακτηριστικά.

 

Τεχνολογίες Διαδικτύου

-          Αρχιτεκτονική Διαδικτύου – Πρωτόκολλα.

-          Πρότυπα βασικών υπηρεσιών

-          HTML, CGI, Java script, DHTML, PHP, XML.

Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος mkrid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 02, 2008, 04:30:06 μμ »
kalhspera se olous!!! eimai kainouria sto forum genika kai exw thn exhs aporia..........
mexri twra pisteua oti otan me to kalo anoixoun ta dimotika, me thn proipiresia pou exw tha eimai mesa.... twra vlepw pws me to neo nomosxedio
xreiazetai paidagwgiki eparkeia( den exw) kai epitixia ston asep( profanws den exw kai diksolo na diabasw gia na perasw). autes oi dio proipotheseis aforoun olous tous diorismous?gnwrizei kapoios? rwtw giati den vlepw na apoktw pote paidagwgiki eparkeia opws episis kai epitixia ston asep.


Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Αριθμός θέσεων ΠΕ19 κ ΠΕ20
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 02, 2008, 05:16:44 μμ »
kalhspera se olous!!! eimai kainouria sto forum genika kai exw thn exhs aporia..........
mexri twra pisteua oti otan me to kalo anoixoun ta dimotika, me thn proipiresia pou exw tha eimai mesa.... twra vlepw pws me to neo nomosxedio
xreiazetai paidagwgiki eparkeia( den exw) kai epitixia ston asep( profanws den exw kai diksolo na diabasw gia na perasw). autes oi dio proipotheseis aforoun olous tous diorismous?gnwrizei kapoios? rwtw giati den vlepw na apoktw pote paidagwgiki eparkeia opws episis kai epitixia ston asep.



Πρώτον,καλύτερα να γράφεις με μικρά Ελληνικά.  ;)
Αυτές οι δύο προυποθέσεις ισχύουν για τη ρύθμιση του 24μηνου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.