*

Αποστολέας Θέμα: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις  (Αναγνώστηκε 33570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« στις: Αύγουστος 23, 2006, 11:21:44 πμ »
Σας μεταφέρω μια απορία που βρήκα σε ένα άλλο forum άλλα είναι και δική μου απορία σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η τοποθέτηση των αναπληρωτών.

Δείτε τι γράφει ο φίλος:

"Μία βοήθεια και σε εμένα παιδιά.

στην αίτηση αναπληρωτή που έκανα δηλώσα τις 30 περιοχές και ΤΟ ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ.

Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει μια στο δισ. να διοριστεί κάποιος που είναι πιο κάτω απο εμένα στον πίνακα αναπληρωτών επειδή στις 30 που έβαλε πέτυχε κενό.

Το σύστημα κοιτάει εμένα διαβάζει τις 30 επιλογές μου και
αν δεν έχω πετύχει κενό
α))με στέλνει εφόσον έχω βάλει το ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ σε οποιοδήποτε κενό έχει???
ή
β)) αφου δεν πέτυχα τις περιοχές προχωράει στον άλλον??

και αν ισχύει το β πότε διαβάζει το ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"

και μια ακόμη ερώτηση. Έστω ότι έχω σειρά 101 στον πίνακα αναπληρωτών και διορίζει σε πρώτη φάση 100 αναπληρωτές. Λογικά απο αυτούς τους 100 οι τελευταίοι θα πάνε και στα χειρότερα μέρη τα οποία θα έχουν περισέψει.
Στο δεύτερο κύμα προσλήψεων αναπληρωτών ποιά κενά διατίθενται? Γιατί αν έχουν ξαναδημιουργηθεί κενά εγώ που είμαι 101 θα πάω λογικά κάπου καλύτερα απο αυτόν που διορίστηκε στο πρώτο κύμα αναπληρωτών άλλα στην τελευταία (100) θέση.

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω!!!

Όποιος γνωρίζει κάτι για τα δύο αυτά ζητήματα ας απαντήσει. Ίσως κάποιος που έχει χρόνια αναπληρωτής να τα έχει ψάξει και να μας διαφωτίσει.

Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:10 »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2006, 11:56:27 πμ »
Το σύστημα κοιτάει εμένα διαβάζει τις 30 επιλογές μου και
αν δεν έχω πετύχει κενό
α))με στέλνει εφόσον έχω βάλει το ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ σε οποιοδήποτε κενό έχει???
ή
β)) αφου δεν πέτυχα τις περιοχές προχωράει στον άλλον??

και αν ισχύει το β πότε διαβάζει το ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ??
Το "α".
Το εχουμε γράψει πολλές φορές στο forum.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2006, 12:00:17 μμ »
Αν έχεις βάλει το ναι σε όλα δεν υπάρχει περίπτωση να διοριστεί άλλος πιο χαμηλά στον πίνακα από εσένα κι εσύ να μην διοριστείς. Απλά αν δεν έχεις πετύχει κενό με τις 30 επιλογές είναι λίγο τυχαίο το που θα πας. Νομίζω ότι το σύστημα σε τοποθετεί στο πρώτο κενό που συναντάει με τη σειρά που εμφανίζονται οι διευθύνσεις.

Για τους αναπληρωτές τώρα. Όντως αυτός που θα διοριστεί στο δεύτερο κύμα από τους πρώτους έχει καλύτερες πιθανότητες να κληθεί κοντά στην περιοχή του. Όμως επειδή θα κληθεί αργότερα παίρνει λιγότερα μόρια σε σχέση με τον τελευταίο του πρώτου κύματος. Επίσης μπορεί να μην υπάρχει δεύτερο κύμα.

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2006, 01:02:35 μμ »
Αν έχεις βάλει το ναι σε όλα δεν υπάρχει περίπτωση να διοριστεί άλλος πιο χαμηλά στον πίνακα από εσένα κι εσύ να μην διοριστείς. Απλά αν δεν έχεις πετύχει κενό με τις 30 επιλογές είναι λίγο τυχαίο το που θα πας. Νομίζω ότι το σύστημα σε τοποθετεί στο πρώτο κενό που συναντάει με τη σειρά που εμφανίζονται οι διευθύνσεις.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τα πράγματα πλέον είναι ξεκάθαρα.
Το θέμα είναι ποιό είναι το πρωτο κενό που συναντάει το σύστημα με τη σειρά που εμφανίζονται οι διευθύνσεις?

Δηλ. ποιά διεύθυνση είναι πρώτη, δεύτερη και πως καθορίζεται αυτό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:10 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2006, 01:14:51 μμ »
Νομίζω ότι η σειρά βγαίνει από τους κωδικούς. Δηλαδή έχουν ήδη βάλει τους κωδικούς και μετά η κατάταξη είναι απλά αύξουσα αριθμητική.

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2006, 03:59:41 μμ »
Νομίζω ότι η σειρά βγαίνει από τους κωδικούς. Δηλαδή έχουν ήδη βάλει τους κωδικούς και μετά η κατάταξη είναι απλά αύξουσα αριθμητική.

Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ως πληροφορικός νομίζω ότι η πιο σωστή λύση - και τέλος πάντων αυτή που θα σκεφτόταν κάθε πληροφορικός που θα σχεδίαζε το υπολογιστικό σύστημα των διορισμών του υπουργείου - θα ήταν σε περίπτωση που δεν υπήρχε κενό στις 30 επιλογές να σε τοποθετούσε σε περιοχή που θα υπήρχαν τα περισσότερα διαθέσιμα κενά.
Δηλαδή αν στη Δ Δωδεκανήσου υπήρχαν 10 κενά και στην Α Ευρυτανίας 3 κενά θα σε τοποθετούσε πρώτα στα Δωδεκάνησα για να μειωθούν τα κενά. Έτσι θα ισομοιράζονταν σε κάποιο βαθμό. Όταν γίνουν ίσα ίσως δοθεί κάποια άλλη προτεραιότητα π.χ. αλφαβητικά ή τυχαία.
Αλλιώς σε κάποιες περιοχές δεν θα υπήρχαν καθόλου κενά γιατί απλά θα είχε καταχωρηθεί ο κωδικός τους πρώτα στο σύστημα, και οι περιοχές  που θα καταχωρούνταν τελευταίες θα ήταν πάντα άδειες. 
Έτσι λέωεγώ με τη δική μου λογική, τώρα τι πραγματικά συμβαίνει δεν το γνωρίζω...

Αποσυνδεδεμένος moukis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2006, 04:17:19 μμ »
Κάπου εδώ στο forum κάποιος είχε αναφέρει ότι οι τοποθετήσεις μετά τις 30 προτιμήσεις γίνονται random.

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2006, 04:27:13 μμ »
Κάπου εδώ στο forum κάποιος είχε αναφέρει ότι οι τοποθετήσεις μετά τις 30 προτιμήσεις γίνονται random.
Αν συμβαίνει αυτό τότε είναι μεγάλη βλακεία. Τόσοι υπεράριθμοι πληροφορικοί αποσπασμένοι στο υπουργείο υπάρχουν. Δεν μπορούν να το βελτιώσουν? Τόσο δύσκολο είναι πια? 

Αποσυνδεδεμένος Κανενας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2006, 01:23:29 μμ »
Έστω ότι έχω σειρά 101 στον πίνακα αναπληρωτών και διορίζει σε πρώτη φάση 100 αναπληρωτές. Λογικά απο αυτούς τους 100 οι τελευταίοι θα πάνε και στα χειρότερα μέρη τα οποία θα έχουν περισέψει.
Στο δεύτερο κύμα προσλήψεων αναπληρωτών ποιά κενά διατίθενται? Γιατί αν έχουν ξαναδημιουργηθεί κενά εγώ που είμαι 101 θα πάω λογικά κάπου καλύτερα απο αυτόν που διορίστηκε στο πρώτο κύμα αναπληρωτών άλλα στην τελευταία (100) θέση.

Τα νεα κενα προκιπτουν απο παντος ιδους αδιες (μιτροτιτας σινιθος) κε αποσπασις (για το καλο τις Υπιρεσιας παντα). Αρα, οπος αναφερις, ενδεχετε να τιχουν σε αλες περιοχες. Θα ινε ομος αφτες "καλυτερες"; Οχι αναγκαστικα! Επιπλεον, ας μιν ξεχναμε το ιπεραριθμο προσοπικο.
[/color]

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 24, 2006, 04:01:46 μμ »
 :o ??? :o

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2006, 02:52:34 μμ »
Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλους αυτούς που έχουν κάνει αίτηση;  ???

Ακόμα και γι' αυτούς που έχουν μηδενική προϋπηρεσία; ??? ???

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να καλέσουν κάποιον επειδή έχει δηλώσει πρώτα τις δυσπρόσιτες περιοχές, αν εμφανιστεί κενό, ακόμα και αν δεν έχει άλλο μόρια;
ποιός το κανονίζει αυτό; Από το υπουργείο στέλντοναι κατευθείαν στις Δ/νσεις οι καταστάσεις;;;




Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2006, 03:27:13 μμ »
Εξαρτάται από τι προσφορά και τι ζήτηση έχει ο κάθε κλάδος.Στο δικό μου κλάδο, για παράδειγμα,δεν παίρνουν ποτέ από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας (Γ), γιατί δεν εξαντλείται ποτέ ο ενιαίος (Β). :(
Μόνο ως προς τους τρίτεκνους έχω μία αμφιβολία,γιατί είναι ακόμη λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.Έχω την εντύπωση οτι προηγούνται ακόμη κι αν είναι ενταγμένοι στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας. :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2006, 01:41:38 μμ »
Καλό μεσημέρι. Μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τους τρίτεκνους ; Ανήκω στον κλάδο ΠΕ04.05. Είμαι έγκυος (κατά πάσα πιθανότητα) για τρίτο παιδί και έχω μόρια από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ 3,7 περίπου και μηδενική προϋπηρεσία. Σκοπεύω βέβαια, να ξαναδώσω ΑΣΕΠ, αλλά είμαι πολύ μπερδεμένη.

Αν γράψω καλά στον επόμενο ΑΣΕΠ και μαζέψω μερικά μόρια μαζί με το τρίτο παιδί θα μετρήσουν, ώστε να με καλέσουν αναπληρώτρια του χρόνου ή δεν μετράνε τα μόρια ;

Επιπλέον, τι θα γίνει με τις αναπληρώσεις στους ΠΕ04 φέτος. Θα τους καλέσουν ξεχωριστά ανά ειδικότητα ή πάλι όλους μαζί ; Γιατί στον Ενιαίο πίνακα αναπληρωτών έχω θέση περίπου 2000, ενώ σαν Γεωλόγος, έκανα ένα ξεκαθάρισμα στον πίνακα και είδα ότι είμαι γύρω στο 100.

Αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες ας με διαφωτίσει ?????
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2006, 03:10:26 μμ »
Από τα μόρια που έχεις από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ θα μετράνε του χρόνου τα μισά.Δηλαδή του χρόνου θα έχεις 3,7/2=1,85 μόρια και ότι μόρια έχεις από τον επόμενο ΑΣΕΠ.Φέτος όλοι οι ΠΕ4 είμαστε μαζί άρα για φέτος συνεχίζεις να είσαι στο 2000.Του χρόνου που θα είσαι και τρίτεκνη ( σου το εύχομαι ολόψυχα) θα προηγείσαι άλλων.Προσπάθησε να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς.Εχετε και τη φυσική...πολύ παλούκι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.