*

Αποστολέας Θέμα: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις  (Αναγνώστηκε 33788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 03:26:13 μμ »
Στις τοποθετήσεις προηγούνται τα βύσματα, με την ακόλουθη προτεραιότητα:
μεγάλα βύσματα - μεσαία βύσματα - μη βύσματα

Εάν δε, η εξυπηρέτηση πρέπει να γίνει με "διαφανή" τρόπο, τότε οι τοποθετήσεις
θα γίνουν με τα κριτήρια που σωστά έχετε αναφέρει για τα μη βύσματα, ενώ οι
θέσεις που επιθυμούν τα βύσματα θα δοθούν αργότερα ώστε να είναι οι μόνοι που τις διεκδικούν.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:03 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 06:55:09 μμ »
Δυστυχως ειναι μια συνηθης πρακτικη των Πυσδε, κατοπιν εξωθεσμικων παρεμβασεων, να αποκρυπτουν τα επιθυμητα λειτουργικα κενα και στη συνεχεια, αφου τοποθετηθουν οι οσοι νομιμως προηγουνται, ως αλλοι Χαρυ Ποτερ να τα εμφανιζουν ταχυδακτυλουργικα για να βολεψουν τους ημετερους...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:05:07 μμ »
Το λοιπόν........είμαι διορισμένη ακριβώς 5 χρόνια είμαι τρίτεκνη και τα τρία τελευταία χρόνια έρχομαι στην περιοχή μου με αποσπάσεις.Η σειρά τοποθέτησης που λέτε, είναι πέρα για πέρα σουρεαλιστική(!) γιατί έχουμε 24/9 και εγώ δεν έχω τοποθετηθεί ΑΚΟΜΑ κι όχι μόνο αυτό αλλά έχουν τοποθετήσει ΟΛΕΣ τις άλλες κατηγορίες(+νεοδιόριστους)εκτός απο εμάς.Περιττό να πω ότι κενά δεν υπάρχουν πλέον και ή θα πρέπει να καταχωνιαστώ σε κάποιο γραφείο ή να πάρω 3-4 σχολεία που δίνουν 5-6 ώρες κενά το καθένα και εν τω μεταξύ έχουν πιάσει τα οργανικά και τα λειτουργικά κενά,συνάδελφοι που έχουν λιγότερα μόρια από εμένα, επειδή ΔΕΝ ανήκουν στους αποσπασμένους αλλά σε όλες τις άλλες κατηγορίες.
Τελικά το λάθος μου ήταν που δεν ζητούσα αποσπάσεις σε γραφεία τόσα χρόνια, να παίρνω τα 10 μόρια της περιοχής της οργανικής μου και τώρα να έχω πάρει μετάθεση ήδη και να μην τραβάω όλα αυτά κάθε χρόνο.
Απλά πίστευα ότι η δουλειά μου είναι μέσα στην τάξη................ :-\

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:07:30 μμ »
Θέλω να μου λύσει κάποιος μια απορία στο εξής σενάριο:

--2 συνάδελφοι, ο Α και ο Β ας πουμε, έχουν οργανική σε ένα σχολείο και έχουν τοποθετηθεί την ίδια ημερομηνία (άρα δεν τίθεται θέμα αρχαιότητας).

--Ο Α δεν υπηρέτησε την οργανική του, αλλά ζήτησε κατευθείαν απόσπαση και το έκανε αυτό για τα επόμενα 3 χρόνια. Χρωστάει δηλαδή την οργανική του.

--Ο Β υπηρέτησε την οργανική του και παρέμεινε όλα αυτά τα χρόνια στο σχολείο.

--Μετά από 5 χρόνια του θυμήθηκε του Α ότι χρωστάει την οργανική του και επέστρεψε στο σχολείο που είχε τοποθετηθεί οργανικά με σκοπό να υπηρετήσει την οργανική του μεν, αλλά και να μείνει μόνιμα.

--Ο Α όμως από τις συνεχείς αποσπάσεις, μάζεψε τρελλά μόρια με αποτέλεσμα να περναει σε μόρια τον Β.

Ποιός συμπληρώνει πρώτος ωράριο; Παίζει ρόλο που ο Α δεν εχει υπηρετήσει την οργανική του; ή θα εκτοπίσει τον Β;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:03 »

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:15:41 μμ »
Δ1/2277/27-04-2001 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Κρίση και τοποθέτηση υπεράριθμων εκπαιδευτικών
Σε συνέχεια του Φ.361.23/7/Δ1/672/6-2-2001 εγγράφου μας αναφορικά με το ανωτέρω θέμα και ύστερα από ερωτήματα που τέθηκαν στην υπηρεσία μας, σας πληροφορούμε τα εξής :
1. Η παρ. 5 του άρθρου 13 του ν.1566/85 έχει εφαρμογή μόνο για τις περιπτώσεις κατάργησης ή συγχώνευσης δημοτικών σχολείων.
2. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που προκύπτει υπεραριθμία ρυθμίζεται σύμφωνα με το άρθρο 14 του Π.Δ. 50/96 περί μεταθέσεων (ΦΕΚ 45/96 τ.Α`) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 100/97.
Στην περίπτωση ομοιόβαθμων εκπ/κών υπεράριθμος χαρακτηρίζεται αυτός που έχει το λιγότερο πλεονάζοντα χρόνο στο βαθμό. Αν και ο πλεονάζων χρόνος είναι ίδιος τότε υπεράριθμος χαρακτηρίζεται ο εκπ/κός που συγκεντρώνει το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης.

Πάντα βέβαια μιλάμε για ίδια ημέρα τοποθέτησης.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:16:58 μμ »
το συζητάμε και εδώ περίπου αυτό
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20422.new#new

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 09:01:23 μμ »
ποιος προηγειται στις τοποθετησεις; αυτος που περιμένει απόσπαση εντος πυσδε ή αυτος που διορίζεται ως αναπληρωτης;

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 09:21:27 μμ »
ο αποσπασμενος!!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 07:36:56 μμ »
atherina σ' ευχαριστώ! Αν και τώρα περιμένω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και βλέπω ότι πήραν στην περιοχή τοποθέτησης μου αναπληρωτές! Έχω καταθέσει και γνωματεύσεις από γιατρούς για τη μητέρα μου όποτε ελπίζω να πάρω την απόσπαση και να μην γίνει καμία στραβή!

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:21:12 μμ »
Ξαναεκανα τις ερωτησεις μου σε αλλο θέμα...αλλα κανεις δεν μου απαντησε :(, οποτε θα προσπαθησω κι εδω..... :) :) :)


Είμαι και γω νεοδιοριστη.... Του χρόνου  θα ξαναδηλωσουμε σχολεια όπως και φέτος..

Φέτος τα κριτήρια με τα οποία μας τοποθέτησαν ήταν: πρώτα οι ειδικες κατηγορίες, έπειτα οι παντρεμένοι και στο τέλος οι υπόλοιποι. Αν και είχα την εντύπωση ότι τα μόρια με τα οποία διοριστήκαμε μετρούσαν και απλα προσθέταμε τα υπόλοιπα (γάμου, εντοπιοτητας, κτλ), αυτό δεν έγινε και μέτρησαν μόνο τα τελευταία..

Του χρόνου τι θα μετρήσει για την τοποθέτησή μας? Θα μετρήσουν τα μόρια που μαζεύουμε από τα σχολέια ή και πάλι θα προηγούνται οι παντρεμένοι???  Την ίδια απορία έχω και για το τι θα γίνει στο τέλος της 2ης χρονιάς που θα κληθούμε να επιλέξουμε οργανική θέση??  Τι θα μετρήσει τελικά?

Επίσης...γνωρίζει κανείς κάποια σελίδα απ' όπου μπορώ να κατεβασω το αρχείο με το οποίο μπορω να υπολογίσω πόσα μόρια έχω  μέχρι τώρα?? Το είχα βρει κάποτε αλλά το έχασα...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:28:33 πμ »
Ξαναεκανα τις ερωτησεις μου σε αλλο θέμα...αλλα κανεις δεν μου απαντησε :(, οποτε θα προσπαθησω κι εδω..... :) :) :)


Είμαι και γω νεοδιοριστη.... Του χρόνου  θα ξαναδηλωσουμε σχολεια όπως και φέτος..

Φέτος τα κριτήρια με τα οποία μας τοποθέτησαν ήταν: πρώτα οι ειδικες κατηγορίες, έπειτα οι παντρεμένοι και στο τέλος οι υπόλοιποι. Αν και είχα την εντύπωση ότι τα μόρια με τα οποία διοριστήκαμε μετρούσαν και απλα προσθέταμε τα υπόλοιπα (γάμου, εντοπιοτητας, κτλ), αυτό δεν έγινε και μέτρησαν μόνο τα τελευταία..

Του χρόνου τι θα μετρήσει για την τοποθέτησή μας? Θα μετρήσουν τα μόρια που μαζεύουμε από τα σχολέια ή και πάλι θα προηγούνται οι παντρεμένοι???  Την ίδια απορία έχω και για το τι θα γίνει στο τέλος της 2ης χρονιάς που θα κληθούμε να επιλέξουμε οργανική θέση??  Τι θα μετρήσει τελικά?

Επίσης...γνωρίζει κανείς κάποια σελίδα απ' όπου μπορώ να κατεβασω το αρχείο με το οποίο μπορω να υπολογίσω πόσα μόρια έχω  μέχρι τώρα?? Το είχα βρει κάποτε αλλά το έχασα...

Απαντω εν ταχει.

1. Ορθως τοποθετηθηκαν οι νεοδιοριστοι βασει κοινωνικων κριτηριων, διοτι αυτό υπαγορευει το σχετικο νομικο πλαισιο, το οποιο, στη συγκεκριμενη περιπτωση, τυγχανει σαφες και κατηγορηματικο.

2. Στις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα της επομενης (δευτερης) χρονιας τα πραγματα είναι θολα, εξαιτιας της ασαφειας του νομου. Συνεπως, ορισμενα υπηρεσιακα συμβουλια πραγματοποιουν τοποθετησεις εκπαιδευτικων με γνωμονα το συνολο των μοριων τους (προϋπηρεσια, ΜΣΔ, γαμος, τεκνα, συνυπηρετηση, εντοπιοτητα κτλ), ενώ αλλα συμφωνα με κοινωνικα κριτηρια.

3. Στο τελος της δευτερης χρονιας θα κληθειτε να υποβαλετε αιτηση οριστικης τοποθετησης σε κενη οργανικη θεση, διαδικασια η οποια διεπεται από ρητη νομοθεσια, συμφωνα με την οποια οι τοποθετησεις γινονται βασει του συνολου των μοριων του εκπαιδευτικου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:56:32 πμ »
Θα ήθελα κάποιος να μου επιβεβαιώσει ή διαψεύσει το παρακάτω:

Έστω 3 εκπαιδευτικοί (Α, Β, Γ) οι οποίοι διορίστηκαν και τοποθετήθηκαν οργανικά μαζί στο ίδιο σχολείο με την ίδια ημερομηνία τοποθέτησης.
Από αυτούς έστω ότι προηγείται σε μόρια (γάμου, τέκνων κλπ) ο Α, ακολουθεί ο Β και μετά ο Γ. Έτσι  πρώτα θα πάρει πρώτα ώρες ο Α, μετά ο Β και μετά, αν περισσέψουν, ο Γ.
Ο Γ την επόμενη χρονιά ζητάει μια απόσπαση και πάει σε κάποιο απομακρυσμένο μέρος της Ελλάδας που δίνει πχ 12 μόρια.
Την επόμενη χρονιά ο Γ επιστρέφει στο σχολείο του και ισχυρίζεται ότι τώρα προηγείται αυτός έναντι των Α και Β (που παρέμειναν στο σχολείο) και θα πρέπει έτσι αυτός πρώτα να επιλέξει ώρες.
Του λένε, ότι αυτά τα 12 μόρια που πήρε δεν μετράνε και ισχύουν αυτά που είχε όταν παρουσιάστηκε και τοποθετήθηκε στο σχολείο. Αυτά τα μόρια, του λένε, θα μετρήσουν μόνο αν ζητήσει μετάθεση ή βελτίωση ή απόσπαση, αλλά όσο παραμένει στο σχολείο που ανήκει οργανικά αυτά τα μόρια ΔΕΝ μετράνε.

Ισχύει;

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:59:33 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 11:47:36 πμ »
Το άρθρο 14 του Π.Δ. 100/97 λέει ότι σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης προηγείται αυτός που έχει τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης. Δε λέει ότι ισχύουν μόνο οι μονάδες μετάθεσης που είχαν αποκτηθεί μέχρι την ημερομηνία τοποθέτησης. Άρα, μάλλον συνυπολογίζονται όλες οι μονάδες μετάθεσης που έχει κάποιος τη στιγμή που κρίνεται το ζήτημα της υπεραριθμίας ή της συμπλήρωσης ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Προτεραιότητα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 11:49:58 πμ »
Damien σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.163 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.