*

Αποστολέας Θέμα: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 34150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2008, 09:12:24 μμ »
επειδή γνωρίζω απο τα βιογραφικα, εκανα ένα σεμινάριο βιβλιοθηκονομίας και ειχαμε ειδικό μάθημα για τα βιογραφικά και έχω ένα στον υπολογιστή αν κάποιος θέλει ένα ας μου στείλει pm
Γενικα τα μεγάλα   βιογραφικά (αυτά που είναι σε γ' πρόσωπο) δεν τα διαβάζουν γιατί ειναι κουραστικά.
Θα σου στείλω σε pm ένα δειγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2008, 10:54:09 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:50 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 14, 2008, 09:17:20 μμ »
Νομίζω ότι ένα απλό βιογραφικό είναι καλύτερο,σε ενότητες και ουδέτερο π.χ." ημερομηνία γέννησης: "κτλ
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 15, 2008, 01:46:19 πμ »
Κάποια κολπάκια που είχα χρησιμοποιήσει σε βιογραφικά φροντιστηρίων, με τη βοήθεια μιας φίλης που υπήρξε για πολλά χρόνια γραμματέας φροντιστηρίων (να 'ναι καλά!), πραγματικά με βοήθησαν, και σας τα καταθέτω:
α) Χωρίστε τη σελίδα του βιογραφικού σας στα δύο, σαν σενάριο, δηλ. φτιάξτε πίνακα που να μην φαίνονται τα πλαίσιά του (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το γράφετε σε υπολογιστή). Στη δεξιά στήλη, που την κάνετε πιο φαρδιά, γράφετε τα στοιχεία του βιογραφικού και στη δεξιά στήλη γράφετε με έντονα γράμματα θεματικούς πλαγιότιτλους (όπως: "σπουδές", "προϋπηρεσία", "υλικό", "σχέσεις με τους μαθητές" κλπ.). Έτσι, όποιος δεν θέλει να διαβάσει ολόκληρο το κατεβατό, μπορεί να ανατρέξει στη θεματική που τον ενδιαφέρει - κι από ό,τι μου είπαν μετά, αυτή η εμφάνιση μέτρησε, γιατί έκανε το βιογραφικό μου λιγότερο κουραστικό από ένα ολοσέλιδο μακρυνάρι, αφήστε που κάνει το βιογραφικό να μοιάζει μακρύτερο.
β) Γράψτε με μεγάλα γράμματα το όνομά σας και την ειδικότητά σας στην πάνω αριστερή πλευρά της πρώτης σελίδας κι αμέσως από κάτω τα στοιχεία επικοινωνίας σας. Τα στοιχεία αυτά να τα επαναλάβετε με μικρότερα γράμματα και στο τέλος του βιογραφικού, ώστε, όποιος "τσιμπήσει" να τα έχει" μπροστά του για να επικοινωνήσει άμεσα.
γ) Χρησιμοποιήστε politically correct έκφραση, προσεγμένη, θετική (δηλαδή: μη χρησιμοποιείτε αρνητικές εκφράσεις - γράψτε τι κάνατε και τι μπορείτε να κάνετε, και όχι τι δεν έχετε κάνει και τι δεν κάνατε ακόμη). Διατυπώστε όλες τις πληροφορίες σε α΄ ενικό πρόσωπο (αφού εσείς είστε οι συντάκτες του βιογραφικού και για τα δικά σαςστοιχεία θα μιλήσετε στη συνέντευξη)
δ) Βάλτε όσα στοιχεία του βιογραφικού σας έχουν σχέση με τη δουλειά που ζητάτε (καθηγήτρια σε φροντιστήριο) και παραλείψετε να πείτε π.χ. ότι δουλεύατε σε βιοτεχνία που έφτιαχνε ασημένιες εικόνες ή ότι πουλούσατε παντόφλες ένα καλοκαίρι στην Τσιμισκή.
ε) Συμβουλή της γραμματέως, για να μη γελούν πάνω από το βιογραφικό σας: αν βάλετε θεματική "ενδιαφέροντα", γράψτε για ενδιαφέροντα που έχουν σχέση με τη δουλειά στο φροντιστήριο, με λίγα λόγια γράψτε για το ενδιαφέρον σας για το θέατρο και τη λογοτεχνία (αν είστε φιλόλογοι όπως εγώ) ή για κάτι αντίστοιχο αν ανήκετε σε άλλες ειδικότητες, αλλά μη γράψετε "μου αρέσουν τα ταξίδια, τα ζώα και οι καλοί άνθρωποι, α ναι, και τα μπουζούκια, ο χορός και το τένις", γιατί θα απορριφθείτε πανηγυρικά από τη γραμματέα και το βιογραφικό σας δε θα φτάσει ποτέ στα χέρια του υποψήφιου εργοδότη σας. Μη γράφετε ψέματα, γιατί μπορεί να ελεγχθείτε. Αν δεν έχετε κάποιο ενδιαφέρον που να συνδέεται έμμεσα με τη δουλειά, μη βάλετε τέτοια θεματική στο βιογραφικό - κανείς δε θα σας κακίσει. Πείτε ότι το κύριο ενδιαφέρον σας είναι η επιστήμη σας.
στ) Αν έχετε κάποια εξοικείωση με τους υπολογιστές, επιλέξτε μια γραμματοσειρά που να μην είναι η συνηθισμένη Times New Roman. Φροντίστε να είναι ευανάγνωστη (μη βάλετε κάτι μπαρόκ με κουραστικές ουρές, γιατί σκεφτείτε ότι το μάτι της γραμματέως θα σαρώσει το βιογραφικό σας ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, κι αν κουραστεί δε θα το διαβάσει καν). Βάλτε μια Comic Sans ή κάτι παρόμοιο, που, επιπλέον, κάνει το βιογραφικό και λίγο μακρύτερο λόγω μεγέθους. Επαφίεται στο μέγεθος της τόλμης σας αν θα βάλετε smilies ή κάτι τέτοιο στο τέλος (η γνώμη μου είναι να μη βάλετε, πιθανόν να παρεξηγηθεί)
ζ) Το αυτονόητο: το βιογραφικό σας να είναι καλοδιατυπωμένο και χωρίς ορθογραφικά λάθη. Να θυμάστε πάντα ότι η γραμματέας έχει δεκάδες παρόμοια στο συρτάρι της και ότι έσείς έχετε μόνον μία ευκαιρία να διατρέξει το βλέμμα της το βιογραφκό σας και ακολούθως να κληθείτε σε συνέντευξη. Φροντίστε να τη μαγνητίσετε εξαρχής και να σας πάρει στα σοβαρά. Α, και το τελευταίο: δώστε οι ίδιοι/ ίδιες το βιογραφικό σας (πάτε επίσης με καλή εμφάνιση και διάθεση), πείτε της μια καλή κουβέντα (αν τη σηκώνει - όχι γλύψιμο!) κι ελπίστε ότι θα σας θυμάται. Δεν παριστάνω την παντογνώστρια. Απλά, τα έκανα αυτά που σας γράφω, με πήραν τηλέφωνο από πολλά φροντιστήρια, και τελικά μια μέρα δούλεψα στο φροντιστήριο των ονείρων μου.
η) Λεπτομέρεια, αλλά μπορεί να μετρήσει στο ξεφύλλισμα (είπαμε, έχουμε μόνο ΜΙΑ ευκαιρία): φωτοτυπείστε το βιογραφικό σας σε μονές σελίδες (όχι μπρος - πίσω) και, φυσικά, συρράψτε τις σελίδες μεταξύ τους. Υπάρχουν άνθρωποι που ποτέ δε θα γυρίσουν να δουν την πίσω σελίδα του βιογραφικού σας, γιατί βαριούνται. Προβλέψτε το κι αυτό, αλλά μακάρι να μην πέσετε στην ανάγκη τέτοιων ανθρώπων, γιατί συχνά  βαριούνται κι άλλα πράγματα, όπως τα ένσημα ας πούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2008, 02:16:41 πμ από elytron »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 15, 2008, 01:55:22 πμ »
Αυτό ακριβώς ειναι. Και να συμπληρώσω και κάτι. Μην βάζετε συνημένα. Δλδ αν έχετε συστατικές επιστολές μην τις επισυνάπτετε. Αν τις θέλουν θα σας τις ζητήσουν.
Γενικά μη γραφετε πολλά μην πλατιάζετε, αλλά να βάζετε όλα όσα ισχύουν και να είστε κατανοητοί.

Όπου έχω στείλει βιογραφικό με κάλεσαν και το πρωτο που μου είπαν ήταν: ωραία παρουσίαση, ωραίο βιογραφικό.

καλή επιτυχία σε όλους ...
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:50 »

Αποσυνδεδεμένος QUICONQUE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 15, 2008, 04:13:20 μμ »
Και μην γράψεις ψέμματα, μην τα φουσκώσεις. Σημασία έχει και η συνέντευξη. Εγώ θα έδινα βάση στην εμφάνιση (δεν εννοώ την ομορφιά), στη σωστή παρουσία (σωστό ντύσιμο, τα ρούχα στο νούμερό μας και όχι μικρότερα με τα κρέατα να περισσεύουν από τα πλάγια, όχι πέντε σκουλαρίκια στα αυτιά, όχι μαλλιά με τρία χρώματα, όχι αυτά τα παπούτσια με όλες τις δαχτυλάρες όξω που κάνουν χλάπα-χλούπα όταν περπατάμε). Αυτά δείχνουν ισορροπημένη προσωπικότητα, εμπνέουν εμπιστοσύνη, ενώ στην αντίθετη περίπτωση χάνεις πόντους από το σεβασμό. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία αν ο άλλος βλέπει ότι υπάρχει σοβαρότητα. Επίσης αν έχεις διακρίσεις (αριστεία, ψηλές βαθμολογίες) ανάφερέ τις.

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 15, 2008, 04:27:47 μμ »
Τα βιογραφικα τα στελνετε με μαιλ η πατε αυτοπροσωπως?

Εγω φετος που τελειωσα πηγα σε πολλα φροντιστηρια θεσσαλονικης και ολοι ελεγαν οτι δεν μπορουν να με παρουν μιας και δεν εχω πειρα σε ταξη παρα το γεγονος οτι εκανα 4 χρονια ιδιαιτερα.

Νινα μπορεις να μου στειλεις το βιογραφικο και σε μενα?

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 15, 2008, 05:05:16 μμ »
Ανάλογα με το τί ζητάει ο καθένας.Μπορεί κάποιοι να δέχονται μόνο με email.Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να το πάς αυτοπροσώπως..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 15, 2008, 06:47:22 μμ »
Νινα μπορεις να μου στειλεις το βιογραφικο και σε μενα?
[/quote]

Στο φτερό... ;)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:13:39 μμ »
Η βοήθεια σας ήταν πάρα πολύ σημαντική! ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές! :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Στο βιογραφικό επισυνάπτουμε και επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου ή το πηγαίνουμε εφόσον μας ζητηθεί στη συνέντευξη???????????? ???

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 15, 2008, 07:45:19 μμ »
Οχι δεν επισυνάπτουμε τίποτα. ούτε καν συστατικές. Αμα και αν στο ζητήσουν.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 15, 2008, 10:39:05 μμ »
Νινακι, ευχαριστω πολυ αλλα μπορεις να μου το στειλεις σαν επισυναψη γιατι δεν μπορω να το τυπωσω ουτε να το αποθηκευσω?

Να ρωτησω και κατι αλλο τις σπουδες τις γραφουμε πανω πανω το ΑΕΙ και μετα το λυκειο η οχι?

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 15, 2008, 11:17:38 μμ »
Ναι στο στέλνω. Πρώτα το λύκειο και προχωράς αλλά δεν είναι λάθος να γράψεις τα πιο πρόσφατα πρώτα και τα παλαιότερα κατόπιν.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 03, 2008, 11:18:17 πμ »
Νίνα θα μπορούσες να στείλεις και σε μένα το βιογραφικό?  :)
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος eleftheria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 03, 2008, 02:44:30 μμ »
και σε εμενα ίσως;;;;ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.