*

Αποστολέας Θέμα: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 34149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:24:51 μμ »
Γεια σας!!!


Τελείωσα το Σεπτέμβρη τη φιλολογία ( πανεπιστήμιο Κρήτης ), και τώρα έμαθα ότι κάποια φροντιστήρια δέχονται βιογραφικά για την θερινή περίοδο .


Επαγγελματική εμπειρία δεν έχω πέρα από 2 ιδιαίτερα. Πώς πιστεύετε ότι μπορώ να το παρουσιάσω αυτό???
Γενικότερα κάποιος ο οποίος δεν έχει επαγγελματική εμπειρία και στην ουσία τώρα ξεκινάει πως πιστεύετε ότι μπορεί να πείσει για να τον πάρουν στη δουλειά και να δείξει ότι έχει όρεξη και διάθεση για διάβασμα και να ασχοληθεί ακόμα και με μαθήματα που ως τώρα δεν έχει ασχοληθεί σε βάθος????


Η βοήθεια σας θα είναι σημαντική γιατί μέρες με απασχολεί το θέμα του ότι κανείς δεν παίρνει να δοκιμάσει στη δουλειά του κάποιον χωρίς ιδιαίτερη επαγγελματική εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:00 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:27:58 μμ »
καλωσορισες iris_papadop ! αυτο το θεμα με προβληματιζει κι εμενα. γραφω κατι του τυπου "φροντιστηριακη εμπειρια στην διδασκαλια των εξης μαθηματων...." οταν με το καλο με καλεσουν σε συνεντευξη θα πω περισσοτερες λεπτομερειες! γενικα προσπαθησε να δειξεις πως σου αρεσει αυτο που κανεις, πως εχεις αυτπεπεοιθηση και πως πιστευεις πως θα το κανεις καλα. να πας με αερα στη συεντευξη.μετραει πολυ.;)
καλη μας τυχη!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2008, 09:30:17 μμ από maria_bf »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:30:27 μμ »
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να αναφέρεις τις τάξεις με τις οποίες έχεις ασχοληθεί καθώς τα ιδιαίτερα είναι δύσκολο να αποδειχθούν και πολύ εύκολο να τα αμφισβητήσει ο εκάστοτε εργοδότης...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:06:51 μμ »
Mmmmmmmmm.......................Δύσκολα τα πράγματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εμπειρία ουσιαστική έχω σε δύο μαθήματα μόνο. Το θέμα είναι να τους πείσω ότι μπορούν να με εμπιστευθούν και ότι μπορώ να ασχοληθώ και με άλλα.

Αν γράψω εμπειρία σε αυτά τα 2 νομίζω ότι θα περάσω στα αζήτητα.
Γι' αυτό ψάχνω κάτι που να τραβήξει την προσοχή. Με μόνο δυο μαθήματα το πιο πιθανό είναι να μην με καλέσουν καν για συνέντευξη!

Πώς πιστευετε ότι μπορώ να αναφέρω στο βιογραφικο ότι έχω και τη διάθεση και τη δυνατότητα να τα καταφέρω σε ότι μου ζητηθεί ..................................................................... ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:00 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:08:43 μμ »
Με ποιές τάξεις έχεις ασχοληθεί;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:46:29 μμ »
Πρώτη Λυκείου αρχαία  , έκθεση σε ιδιαίτερα και έχω παρακολουθήσει την πορεία ενός μαθητή γ' γυμνασίου σε αρχαία επίσης και Β' λυκείου σε φιλοσοφία ,αλλά όχι σε εβδομαδιαία βάση, ήταν περίπου δύο μαθήματα το μήνα για να παρακολουθώ την πορεία και να εξηγώ απορίες.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:03:53 μμ »
Μπορείς να πεις ότι έχεις ασχοληθεί με Α και Β λυκείου καθώς και με γ γυμνασίου.Δεν υπάρχει λόγος να μπείς σε λεπτομέρειες παρά στην προφορική συνέντευξη μπορείς να αναφερθείς στα μαθήματα...Δε βρίσκω το λόγο να αναφέρεις κάτι υπερβολικό απλά για να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου.Μόνο να είσαι χαλαρή στη συνέντευξη,να μη δείχνεις αγχωμένη ή σφιγμένη και να είσαι όσο πιό επικοινωνιακή μπορείς...Εξάλλου το ότι έχεις ασχοληθεί έστω και λίγο με Λύκειο μετράει αρκετά.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:08:24 μμ »
Ωραία!Οπότε στην επαγγελματική εμπειρία θα γράψω αόριστα και δεν θα εισέλθω σε λεπτομέρειες!

Είχα προβληματιστεί αρκετά γιατί δεν έχω κάτι απτό χειροπιαστό, ωστόσο επειδή τελείωσα και το λύκειο πριν 5 χρόνια τα έχω πρόσφατα, θυμάμαι την ύλη πάνω κάτω.

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:25:18 μμ »
φυσικα και δεν χρειαζονται λεπτομερειες..εγω στο πρωτο βιογραφικο ειχα γραψει οτι ειχα ασχοληθει με ιδιαιτερα γυμνασιου -λυκειου απο φοιτητρια..αυτο..και δεν με εμποδισε να παρω τη δουλεια στο φροντιστηριο γιατι οταν πηγα εκει εδειξα οτι ειμαι συνεργασιμη και οτι εχω κεφι για δουλεια ..και αυτο μετραει

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2008, 04:14:24 πμ »
Ενδιαφέρον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οπότε με συμβουλεύετε να γράψω γενικά ότι έχω ασχοληθεί με ιδιαίτερα γυμνασίου λυκείου .

Να αναφέρω τάξεις ή όχι? Καλύτερα όχι ε????????????

Και μετά στη συνέντευξη αποδεικνύω ότι έχω όρεξη και δυνατότητες ;)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2008, 12:17:12 μμ »
Mην ανησυχείς για το βιογραφικό σου. Είναι πολύ λογικό αφού τώρα τελειωσες το πανεπιστήμιο, να μην έχεις ιδιαίτερη εμπειρία και οι φροντιστηριούχοι το ξέρουν αυτό. Σε πληροφορώ ότι είναι πάρα πολλοί αυτοί που προτιμούν καθηγητές σαν κι εσένα, γιατί γνωρίζουν ότι υπάρχει πολύ όρεξη για δουλεία στους νέους (και τους στοιχίζουν και λιγότερο). Και τα παιδιά στις μικρότερες τάξεις τους προτιμούν. Το σημαντικό είναι το πώς θα παρουσιάσεις τον εαυτό σου στη συνέντευξη.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 14, 2008, 02:09:35 μμ »
Να αναφέρω τάξεις ή όχι? Καλύτερα όχι ε????????????

Kατά τη γνώμη μου είναι καλό να αναφέρεις τάξεις αν σκεφτούμε ότι έχεις ασχοληθεί με  Α και Β  Λυκείου...Θα μετρήσει υπέρ σου το ότι ναι μεν έχεις προηγούμενο με τάξεις Λυκείου αλλά δεν έχεις ασχοληθεί με Γ Λυκείου που απαιτεί περισσότερη εμπειρία...Θα συμφωνήσω με την olgalia ως προς το ότι πολλοί προτιμούν νέους και θα προσθέσω τό ότι πολλές φορές τους μη έχοντες εμπειρία επιθυμούν να τους "εκπαιδεύσουν" σύμφωνα με τα δικά τους δεδομένα και ιδέες.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2008, 03:05:44 μμ »
Να αναφέρω τάξεις ή όχι? Καλύτερα όχι ε????????????

Kατά τη γνώμη μου είναι καλό να αναφέρεις τάξεις αν σκεφτούμε ότι έχεις ασχοληθεί με  Α και Β  Λυκείου...Θα μετρήσει υπέρ σου το ότι ναι μεν έχεις προηγούμενο με τάξεις Λυκείου αλλά δεν έχεις ασχοληθεί με Γ Λυκείου που απαιτεί περισσότερη εμπειρία...Θα συμφωνήσω με την olgalia ως προς το ότι πολλοί προτιμούν νέους και θα προσθέσω τό ότι πολλές φορές τους μη έχοντες εμπειρία επιθυμούν να τους "εκπαιδεύσουν" σύμφωνα με τα δικά τους δεδομένα και ιδέες.


Έχεις δίκιο!!! :)

Πάντως σας ευχαριστώ! :D
Μου δώσατε θάρρος!
Ελπίζω να βρεθούν κάποιοι και να με εμπιστευθούν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό για φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2008, 08:49:04 μμ »
 :)Επειδή και εμένα με έχει προβληματίσει το θέμα αυτό, τι μορφή-δομή πιστεύετε ότι πρέπει να έχει ένα τέτοιο βιογραφικό????


Να είναι με τίτλους, π.χ προσωπικά στοιχεία, επαγγελματική εμπειρία, ξένες γλώσσες κτλ.   ως χωριστές ενότητες

ή

να είναι σε μορφή κειμένου σε γ' πρόσωπο  ??? ??? ??? ??? ???π.χ η...........γεννήθηκε.........κτλ.


Νομίζω ότι το πρώτο είναι καλύτερο, απλά επειδή σε μία συζήτηση που έθεσα το ζήτημα αυτό μου είπαν ότι είναι καλύτερο το δεύτερο, εσείς τί λέτε?????


Ποια είναι η γνώμη και συμβουλή σας???????????????????????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.