*

Ψηφοφορία

Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;

1
139 (38.7%)
2
77 (21.4%)
3
49 (13.6%)
4
38 (10.6%)
5 ή παραπάνω
56 (15.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 351

Αποστολέας Θέμα: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;  (Αναγνώστηκε 51174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος roubimp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 25, 2007, 11:44:02 μμ »
Είμαι ΠΕ19 και είμαι δεύτερη χρονιά ωρομίσθια.Όπως το κόβω θα είμαι και τρίτη και τέταρτη......και έχει ο θεός ??? :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:18 »

Αποσυνδεδεμένος Venceremos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Δίχως καβάντζα καμιά...
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 10, 2007, 11:39:58 πμ »
Είμαι ΠΕ19 , πρώτη χρονιά ωρομίσθιος και... δεν ξέρω που να επενδύσω όλα αυτά τα χρήματα.
Πες μου ένα ψέμα
ν' αποκοιμηθώ....

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 14, 2007, 06:46:32 μμ »
ειμαι ΠΕ02. Μετά από τρία χρόνια ΠΔΣ υπολογίζω ότι το Σεπτέμβριο που θα βγουν και τα φετινά μόρια θα έχω περίπου 3. Εάν δεν τα καταφέρω στον ΑΣΕΠ, τι πιθανότητες έχω για πρωινή ωρομισθία? Την περασμένη χρονιά πόσο ήταν η βάση για πρωινή ωρομισθία?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 14, 2007, 09:26:33 μμ »
ειμαι ΠΕ02. Μετά από τρία χρόνια ΠΔΣ υπολογίζω ότι το Σεπτέμβριο που θα βγουν και τα φετινά μόρια θα έχω περίπου 3. Εάν δεν τα καταφέρω στον ΑΣΕΠ, τι πιθανότητες έχω για πρωινή ωρομισθία? Την περασμένη χρονιά πόσο ήταν η βάση για πρωινή ωρομισθία?

Για την Αττική ήταν γύρω στα 10.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:18 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 14, 2007, 09:52:19 μμ »
Δηλαδή για την Αττική ήταν 10 για ωρομίσθιους και 15 περίπου για αναπληρωτές? Γιατί μου είπαν ότι οι ΠΕ02 πηγαινουν πιο γρήγορα ωρομισθία σε σχέση με άλλες ειδικότητες?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 14, 2007, 10:30:06 μμ »
Δηλαδή για την Αττική ήταν 10 για ωρομίσθιους και 15 περίπου για αναπληρωτές? Γιατί μου είπαν ότι οι ΠΕ02 πηγαινουν πιο γρήγορα ωρομισθία σε σχέση με άλλες ειδικότητες?

Για αναπληρωτές ήταν περίπου 13,5 (τον Ιανουάριο).
Δεν ξέρω αν πηγαίνουν πιο γρήγορα (εννοείς αν τους καλούν νωρίτερα;) ωρομίσθιοι οι ΠΕ02.
Φέτος πάντως θα ανέβει η βάση για αναπληρωτές/ωρομίσθιους λόγω της μείωσης της βάσης του ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2007, 10:34:15 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 14, 2007, 11:27:55 μμ »
ειμαι ΠΕ02. Μετά από τρία χρόνια ΠΔΣ υπολογίζω ότι το Σεπτέμβριο που θα βγουν και τα φετινά μόρια θα έχω περίπου 3. Εάν δεν τα καταφέρω στον ΑΣΕΠ, τι πιθανότητες έχω για πρωινή ωρομισθία? Την περασμένη χρονιά πόσο ήταν η βάση για πρωινή ωρομισθία?
Εμένα με κοντά 12 μόρια με κάλεσαν Ιανουάριο μέσα στη Θεσ/νίκη

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 15, 2007, 12:55:02 πμ »
Ημουν απαισιόδοξη αλλά και απ'οτι μου λέτε δεν βλέπω να υπάρχει φως στο τούνελ.

Αποσυνδεδεμένος gm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Θέλω ξεκούραση!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 15, 2007, 01:24:49 πμ »
Μια απορία έχω, ρε παιδιά, ας μου τη λύσει κάποιος! Γίνεται να διοριστείς χωρίς ΑΣΕΠ με βάση κάποιες προϋποθέσεις προϋπηρεσίας; Αυτό το 30μηνο έχει καμία σχέση; Περίπλοκο το συστηματάκι, συνάδελφοι! Δύο χρόνια στο ψάξιμο κι ακόμα να τα μάθω. Thanks.

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν το έχετε ξαναθίξει το θέμα, αλλά αδυνατώ να διαβάσω όλες τις συζητησεις από την πρώτη ως την τελευταία σελίδα, για να το μάθω. Και πάλι ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 15, 2007, 01:56:35 πμ »
Μια απορία έχω, ρε παιδιά, ας μου τη λύσει κάποιος! Γίνεται να διοριστείς χωρίς ΑΣΕΠ με βάση κάποιες προϋποθέσεις προϋπηρεσίας; Αυτό το 30μηνο έχει καμία σχέση; Περίπλοκο το συστηματάκι, συνάδελφοι! Δύο χρόνια στο ψάξιμο κι ακόμα να τα μάθω. Thanks.

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν το έχετε ξαναθίξει το θέμα, αλλά αδυνατώ να διαβάσω όλες τις συζητησεις από την πρώτη ως την τελευταία σελίδα, για να το μάθω. Και πάλι ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Κάθε χρόνο, οι διορισμοί γίνονται σε ποσοστό 60% από ΑΣΕΠ και σε ποσοστό 40% από πίνακα με βάση την προϋπηρεσία. Αν, για παράδειγμα, μια χρονιά γίνουν 1000 διορισμοί, οι 600 θα είναι από ΑΣΕΠ και οι 400 από τον πίνακα.
Το 30μηνο είναι μια ειδική ρύθμιση για όσους είχαν συμπληρώσει 30 μήνες προϋπηρεσίας στις 30/6/2004. Όσοι εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία διορίζονται εξτρά (δηλαδή επιπλέον των 1000 του παραδείγματος) σε τρεις "δόσεις" (χρονιές). Φέτος θα διοριστεί η τρίτη (και τελευταία) φουρνιά 30μηνιτών (εδώ το πράγμα είναι λίγο περίπλοκο, γιατί οι περισσότεροι 30μηνίτες έχουν ήδη διοριστεί από τον πίνακα του 40%, αλλά άστο καλύτερα  :) ). Άλλη ειδική κατηγορία είναι οι πολύτεκνοι, που επίσης διορίζονται εξτρά (εκτός ΑΣΕΠ και πίνακα).
Τα παραπάνω αφορούν μόνο τους μόνιμους διορισμούς. Οι προσλήψεις αναπληρωτών και ωρομισθίων γίνονται από πίνακα, στον οποίο μετράνε τα μόρια από ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία: 1 μόριο για κάθε μήνα προϋπηρεσίας (2 μόρια αν έχεις υπηρετήσει σε δυσπρόσιτο), 1 μόριο για κάθε βαθμό πάνω από τη βάση (χωρίς τις προσαυξήσεις) στον τελευταίο ΑΣΕΠ, 1/2 μόριο για κάθε βαθμό πάνω από τη βάση στον προτελευταίο ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2007, 02:18:45 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 15, 2007, 06:22:20 μμ »
Μια απορία έχω, ρε παιδιά, ας μου τη λύσει κάποιος! Γίνεται να διοριστείς χωρίς ΑΣΕΠ με βάση κάποιες προϋποθέσεις προϋπηρεσίας; Αυτό το 30μηνο έχει καμία σχέση; Περίπλοκο το συστηματάκι, συνάδελφοι! Δύο χρόνια στο ψάξιμο κι ακόμα να τα μάθω. Thanks.

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν το έχετε ξαναθίξει το θέμα, αλλά αδυνατώ να διαβάσω όλες τις συζητησεις από την πρώτη ως την τελευταία σελίδα, για να το μάθω. Και πάλι ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Κάθε χρόνο, οι διορισμοί γίνονται σε ποσοστό 60% από ΑΣΕΠ και σε ποσοστό 40% από πίνακα με βάση την προϋπηρεσία. Αν, για παράδειγμα, μια χρονιά γίνουν 1000 διορισμοί, οι 600 θα είναι από ΑΣΕΠ και οι 400 από τον πίνακα.
Το 30μηνο είναι μια ειδική ρύθμιση για όσους είχαν συμπληρώσει 30 μήνες προϋπηρεσίας στις 30/6/2004. Όσοι εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία διορίζονται εξτρά (δηλαδή επιπλέον των 1000 του παραδείγματος) σε τρεις "δόσεις" (χρονιές). Φέτος θα διοριστεί η τρίτη (και τελευταία) φουρνιά 30μηνιτών (εδώ το πράγμα είναι λίγο περίπλοκο, γιατί οι περισσότεροι 30μηνίτες έχουν ήδη διοριστεί από τον πίνακα του 40%, αλλά άστο καλύτερα  :) ). Άλλη ειδική κατηγορία είναι οι πολύτεκνοι, που επίσης διορίζονται εξτρά (εκτός ΑΣΕΠ και πίνακα).
Τα παραπάνω αφορούν μόνο τους μόνιμους διορισμούς. Οι προσλήψεις αναπληρωτών και ωρομισθίων γίνονται από πίνακα, στον οποίο μετράνε τα μόρια από ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία: 1 μόριο για κάθε μήνα προϋπηρεσίας (2 μόρια αν έχεις υπηρετήσει σε δυσπρόσιτο), 1 μόριο για κάθε βαθμό πάνω από τη βάση (χωρίς τις προσαυξήσεις) στον τελευταίο ΑΣΕΠ, 1/2 μόριο για κάθε βαθμό πάνω από τη βάση στον προτελευταίο ΑΣΕΠ.
Πού τα ξέρεις όλα αυτά, ιωάννα; Πραγματικά, έχω εντυπωσιαστέι με πόησ άνεση κι ευκολία απαντάς στις απορές όλων για θέματα διορισμών- προσλήψεων κτλ. Συγχαρητήρια: Φαίνεσαι πολύ καταρτισμένη!

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 16, 2007, 10:34:27 μμ »
Γνωρίζετε με πόσα μόρια κάλεσαν πέρυσι κάποιον ωρομίσθιο ή αναπληρωτή φιλόλογο στην Κρήτη και συγκεκριμένα σε Ηράκλειο-Λασίθι? Εγώ έχω 17,5 περίπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2007, 03:22:04 μμ από ANNITA »

Αποσυνδεδεμένος gm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Θέλω ξεκούραση!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:39:56 μμ »
Ουάου! Εντυπωσιάστηκα Ιωάννα! Το έχεις, βλέπω!

Δηλαδή εννοείς ότι υπάρχει κάτι σαν επετηρίδα απ'όπου διορίζονται άτομα με βάση την προϋπηρεσία τους; Δηλαδή συνήθως πόσα χρόνια ή πόσα μόρια χρειάζονται καλύτερα, για να συμβεί αυτό το θαύμα σε κάποιον;Αφορά μόνο όσους τελείωσαν πριν αρχίσει η διαδικασία του ΑΣΕΠ (1998) ή όλους;
Υπάρχει εν ολίγοις η πιθανότητα να διοριστεί κάποιος έστω και στα 40- 50 του χωρίς ΑΣΕΠ, μόνο με προϋπηρεσία;

Αυτό που ίσχυε κάποτε για ορισμένα νησιά, νομίζω, ισχύει ακόμα; Ότι δηλαδή μετά από χι χρόνια ως αναπληρωτής εκεί, μπορείς να διοριστείς.

Thanks.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πόσες χρονιές είστε ωρομίσθιος/α;
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 17, 2007, 08:18:56 μμ »
Δηλαδή εννοείς ότι υπάρχει κάτι σαν επετηρίδα απ'όπου διορίζονται άτομα με βάση την προϋπηρεσία τους;
Ακριβώς!

Παράθεση
Δηλαδή συνήθως πόσα χρόνια ή πόσα μόρια χρειάζονται καλύτερα, για να συμβεί αυτό το θαύμα σε κάποιον;
Εξαρτάται από τον συνολικό αριθμό διορισμών κάθε χρονιάς. Πέρσι η βάση στους φιλολόγους ήταν γύρω στους 22 μήνες (2 χρόνια και κάτι). Εκεί περίπου θα είναι και φέτος.

Παράθεση
Αφορά μόνο όσους τελείωσαν πριν αρχίσει η διαδικασία του ΑΣΕΠ (1998) ή όλους;
Όλους.

Παράθεση
Υπάρχει εν ολίγοις η πιθανότητα να διοριστεί κάποιος έστω και στα 40- 50 του χωρίς ΑΣΕΠ, μόνο με προϋπηρεσία;
Ο συνήθης (και "ορθόδοξος") τρόπος για να αποκτήσει κάποιος προϋπηρεσία είναι τα μόρια που παίρνει από το ΑΣΕΠ. Αν είναι αρκετά για να σε πάρουν αναπληρώτρια ή ωρομίσθια, την επόμενη χρονιά έχεις και τα μόρια της προϋπηρεσίας, οπότε σε ξαναπαίρνουν. Έτσι μαζεύεις σιγά-σιγά προϋπηρεσία.
Υπάρχει και ο "πλάγιος" δρόμος, μέσω ΠΔΣ. Συνήθως χρειάζεται βύσμα. Παίρνεις κάποιες ώρες και "φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι", χωρίς ΑΣΕΠ.

Παράθεση
Αυτό που ίσχυε κάποτε για ορισμένα νησιά, νομίζω, ισχύει ακόμα; Ότι δηλαδή μετά από χι χρόνια ως αναπληρωτής εκεί, μπορείς να διοριστείς.
Δεν ίσχυε ποτέ κάτι ειδικά για νησιά. Αυτό που ισχύει τώρα, είναι ότι, αν πας αναπληρώτρια σε δυσπρόσιτο, παίρνεις διπλά μόρια για τον πίνακα αναπληρωτών (δηλ. 2 μόρια για κάθε μήνα). Μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών όμως, όχι και για τον πίνακα του 40%, από τον οποίο γίνονται οι μόνιμοι διορισμοί με βάση την προϋπηρεσία.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2007, 08:21:13 μμ από ioanna89 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.