*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 37861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 20, 2011, 01:14:22 μμ »
Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα να ανησυχείς.
Συνέβει και στο σχολείο που ήμουν επιτηρητής. Στο τέλος που οι επιτηρητές παραδώσαμε τα γραπτά και τα έλεγχε η επιτροπή ενα προς ένα για τα τυπικά (υπογραφές κλπ), βρήκαμε 5 γραπτά με το ίδιο πρόβλημα που λες. Η επιτροπή τότε με γόμα (για στυλό) έσβησε το όνομα από το τέλος και όλα καλά!

Να ξέρεις ότι η επιτροπή - βαθμολογητές κλπ σε κάτι τέτοια θέματα είναι υπέρ του υποψηφίου πάντα! Δεν ακυρώνεται γραπτό για ψίλου πήδημα!! Μην αγχώνεσαι!

εξάλλου έγραψα και παραπάνω κάτι σχετικά και στο παραθέτω:
Καλά σήμερα΄με την έκθεση έγινε χαμός. Διαπιστώσαμε ότι στα περισσότερα γραπτά η ομιλία που τους ζητούσε το έμα να γράψουν έκλεινε με την φράση: "Σας ευχαριστώ που με ακούσατε" και ακολουθούσε το όνομα του υποψηφίου!!!!
Καθόμασταν μέχρι τις 1 να σβήνουμε τα ονόματα, με γόμα και με προσοχή μην τρυπήσει το φύλλο!!
Πάντως, για αυτό φταίει το Υπουργείο που δεν δίνει οδηγίες. Δεν είναι καινούργιο το φαινόμενο. Στις εξετάσεις ξένων γλωσσών όταν ζητείται να γράψουν γράμμα ή ομιλία, η εκφώνηση λέει "στο τέλος θα υπογράψετε με το όνομα τάδε" και λέει ένα συγκεκριμένο όνομα, που να το έχουν όλοι και να αποφευχθεί το παραπάνω φαινόμενο. Τόσο δύσκολο είναι να εφαρμοστεί αυτό και στην έκθεση; ας πει κάποιος φιλόλογος καλύτερα


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:27 »

Αποσυνδεδεμένος jkap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • GK Informatics | Υπηρεσίες Πληροφορικής
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 20, 2011, 02:32:22 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι πήρα και στο υπουργείο αλλα και αυτοί μου είπανε ότι δεν έιναι δικό τους θέμα πλήν ενός που μου είπε με ύφος
"Μα καλά κύριε ποιος νομίζετε ότι είσαστε και βάλατε την υπογραφή σας ..."
και μετά λέει "ααα Εγώ δεν ξέρω τίποτα να αναλάβετε τις ευθύνες σας.."

Τελος πάντων είμαι στα 29 και έχω περάσει 4 χρόνια στο επαλ με ΔΙΑΒΑΣΜΑ και έγραφα αποτελέσματα με επαίνους μαθητής του 19 και όλο αυτό για να αποδείξω στον εαυτ´ο μου ότι και στα 17 μου μπορούσα να το κάνω έχω έναν αδερφό 13 χρονών και είμαι πρότυπο γιαυτόν δεν θέλω να τον απογοητεύσω για μια χαζομάρα.

Οστόσο πιστεύω ότι πρέπει να δωθεί και έγγραφη ειδοποίηση στον μαθητή στην τελευταία σελίδα κάτι τοσο σημαντικό ειλικρινά εγώ ήμουν απρόσεκτος αλλά τα παιδιά στην ηλικία των 17 έχουν άγνοια των αποτελεσμάτων του άγχους και του στρές των πανελλαδικών.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους..

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 20, 2011, 03:20:28 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι πήρα και στο υπουργείο αλλα και αυτοί μου είπανε ότι δεν έιναι δικό τους θέμα πλήν ενός που μου είπε με ύφος
"Μα καλά κύριε ποιος νομίζετε ότι είσαστε και βάλατε την υπογραφή σας ..."
και μετά λέει "ααα Εγώ δεν ξέρω τίποτα να αναλάβετε τις ευθύνες σας.."

Τελος πάντων είμαι στα 29 και έχω περάσει 4 χρόνια στο επαλ με ΔΙΑΒΑΣΜΑ και έγραφα αποτελέσματα με επαίνους μαθητής του 19 και όλο αυτό για να αποδείξω στον εαυτ´ο μου ότι και στα 17 μου μπορούσα να το κάνω έχω έναν αδερφό 13 χρονών και είμαι πρότυπο γιαυτόν δεν θέλω να τον απογοητεύσω για μια χαζομάρα.

Οστόσο πιστεύω ότι πρέπει να δωθεί και έγγραφη ειδοποίηση στον μαθητή στην τελευταία σελίδα κάτι τοσο σημαντικό ειλικρινά εγώ ήμουν απρόσεκτος αλλά τα παιδιά στην ηλικία των 17 έχουν άγνοια των αποτελεσμάτων του άγχους και του στρές των πανελλαδικών.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους..

Πάντως οι περισσότεροι διορθωτές για να μηδενίσουν πρέπει να εντοπίσουν πιθανότητα νόθευσης αποτελεσμάτων ή πρόθεση αντιγραφής... Δεν είναι παράλογοι. Μην ανησυχείς και καλή συνέχεια στα υπόλοιπα!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: ’ντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 20, 2011, 03:45:56 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι πήρα και στο υπουργείο αλλα και αυτοί μου είπανε ότι δεν έιναι δικό τους θέμα πλήν ενός που μου είπε με ύφος
"Μα καλά κύριε ποιος νομίζετε ότι είσαστε και βάλατε την υπογραφή σας ..."
και μετά λέει "ααα Εγώ δεν ξέρω τίποτα να αναλάβετε τις ευθύνες σας.."

Τελος πάντων είμαι στα 29 και έχω περάσει 4 χρόνια στο επαλ με ΔΙΑΒΑΣΜΑ και έγραφα αποτελέσματα με επαίνους μαθητής του 19 και όλο αυτό για να αποδείξω στον εαυτ´ο μου ότι και στα 17 μου μπορούσα να το κάνω έχω έναν αδερφό 13 χρονών και είμαι πρότυπο γιαυτόν δεν θέλω να τον απογοητεύσω για μια χαζομάρα.

Οστόσο πιστεύω ότι πρέπει να δωθεί και έγγραφη ειδοποίηση στον μαθητή στην τελευταία σελίδα κάτι τοσο σημαντικό ειλικρινά εγώ ήμουν απρόσεκτος αλλά τα παιδιά στην ηλικία των 17 έχουν άγνοια των αποτελεσμάτων του άγχους και του στρές των πανελλαδικών.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους..

Εμεις μονο να σου ευχηθουμε καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα. Το αξιζεις φιλε !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:27 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 22, 2011, 09:55:18 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι πήρα και στο υπουργείο αλλα και αυτοί μου είπανε ότι δεν έιναι δικό τους θέμα πλήν ενός που μου είπε με ύφος
"Μα καλά κύριε ποιος νομίζετε ότι είσαστε και βάλατε την υπογραφή σας ..."
και μετά λέει "ααα Εγώ δεν ξέρω τίποτα να αναλάβετε τις ευθύνες σας.."

Τελος πάντων είμαι στα 29 και έχω περάσει 4 χρόνια στο επαλ με ΔΙΑΒΑΣΜΑ και έγραφα αποτελέσματα με επαίνους μαθητής του 19 και όλο αυτό για να αποδείξω στον εαυτ´ο μου ότι και στα 17 μου μπορούσα να το κάνω έχω έναν αδερφό 13 χρονών και είμαι πρότυπο γιαυτόν δεν θέλω να τον απογοητεύσω για μια χαζομάρα.

Οστόσο πιστεύω ότι πρέπει να δωθεί και έγγραφη ειδοποίηση στον μαθητή στην τελευταία σελίδα κάτι τοσο σημαντικό ειλικρινά εγώ ήμουν απρόσεκτος αλλά τα παιδιά στην ηλικία των 17 έχουν άγνοια των αποτελεσμάτων του άγχους και του στρές των πανελλαδικών.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους..

Φίλε μου μην ανησυχείς, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για να μηδενιστεί γραπτό πρέπει να γίνει κάτι πολύ ακραίο ή να υπάρχει σαφής υπόνοια δολίευσης των εξετάσεων. Δεν μηδενίζουμε τόσο εύκολα τον κόπο των υποψηφίων :-)

Το πιθανότερο είναι ότι η Λυκειακή επιτροπή θα το εντόπισε ήδη πριν το στείλει στο βαθμολογικό και θα το έσβησε το όνομά σου (επιβεβαιώνω κι εγώ ότι έχουμε πολλά γραπτά όπου γράφηκε όνομα και οι επιτροπές το μουτζούρωσαν -δεν έχω δει γραπτό σβησμένο με γόμα!). Αλλά και αυτό να μην έγινε, όταν εντοπιστεί στο βαθμολογικό από τον α' βαθμολογητή θα καλυφθεί με αυτοκόλλητο.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος jkap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • GK Informatics | Υπηρεσίες Πληροφορικής
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 25, 2011, 11:26:27 πμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι πήρα και στο υπουργείο αλλα και αυτοί μου είπανε ότι δεν έιναι δικό τους θέμα πλήν ενός που μου είπε με ύφος
"Μα καλά κύριε ποιος νομίζετε ότι είσαστε και βάλατε την υπογραφή σας ..."
και μετά λέει "ααα Εγώ δεν ξέρω τίποτα να αναλάβετε τις ευθύνες σας.."

Τελος πάντων είμαι στα 29 και έχω περάσει 4 χρόνια στο επαλ με ΔΙΑΒΑΣΜΑ και έγραφα αποτελέσματα με επαίνους μαθητής του 19 και όλο αυτό για να αποδείξω στον εαυτ´ο μου ότι και στα 17 μου μπορούσα να το κάνω έχω έναν αδερφό 13 χρονών και είμαι πρότυπο γιαυτόν δεν θέλω να τον απογοητεύσω για μια χαζομάρα.

Οστόσο πιστεύω ότι πρέπει να δωθεί και έγγραφη ειδοποίηση στον μαθητή στην τελευταία σελίδα κάτι τοσο σημαντικό ειλικρινά εγώ ήμουν απρόσεκτος αλλά τα παιδιά στην ηλικία των 17 έχουν άγνοια των αποτελεσμάτων του άγχους και του στρές των πανελλαδικών.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους..

Φίλε μου μην ανησυχείς, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για να μηδενιστεί γραπτό πρέπει να γίνει κάτι πολύ ακραίο ή να υπάρχει σαφής υπόνοια δολίευσης των εξετάσεων. Δεν μηδενίζουμε τόσο εύκολα τον κόπο των υποψηφίων :-)

Το πιθανότερο είναι ότι η Λυκειακή επιτροπή θα το εντόπισε ήδη πριν το στείλει στο βαθμολογικό και θα το έσβησε το όνομά σου (επιβεβαιώνω κι εγώ ότι έχουμε πολλά γραπτά όπου γράφηκε όνομα και οι επιτροπές το μουτζούρωσαν -δεν έχω δει γραπτό σβησμένο με γόμα!). Αλλά και αυτό να μην έγινε, όταν εντοπιστεί στο βαθμολογικό από τον α' βαθμολογητή θα καλυφθεί με αυτοκόλλητο.

Καλημέρα και πάλι ευχαριστω για τις απαντήσεις σας, οι Επιτηρητές δεν το προσεξαν και τους ρώτησα και χ8ές που τους ξαναείδα, θα δείξει τώρα τι θα γίνει, γράψαμε και το τελευταίο χθές μαθηματικά και είμαι στο χαλαρό για πάνω απο 17, είναι κρίμα για την χαζομάρα μου να μην περάσω.

Πάντως είναι κρίμα να φοβίζουν τον κόσμο με τον βαθμολογητή προκειμένου να διορθόσουν σφάλματα τις δικιάς τους ευθύνης, ίσως να είμαι και λάθος σε αυτό γιατι δεν γνωρίζω αυτήν την πλευρά του νομίσματος.

Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω εδώ, με τα αποτελέσματα μηχανογραφικά, βάσεις τι γίνετε ποτέ ενημερωνόμαστε γιατι στο σχολείο δεν μας λένε.

Ευχαριστώ και πάλι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2011, 11:43:50 πμ από jkap »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 25, 2011, 09:16:53 μμ »
δεν είναι η πρωτη φορά που υποψήφιοι  βάζουν το όνομα τους στην έκθεση.
Συνέβη και σε εμάς φέτος . Ευτυχώς το είδαμε και βάλαμε το μαθητή να το σβήσει.
Πάντως και εγώ δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Καλά αποτελεσματα :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 15, 2011, 02:49:52 μμ »
Δεν κατάλαβα όσοι είναι με το 10% πως θα προμηθευτούν κωδικό για την ηλεκτρονική υποβολή μηχανογραφικού;
Οι οδηγίες λένε ότι προσέρχονται σε οποιοδήποτε Λύκειο της χώρας για να πάρουν τον κωδικό τους. Πως θα πάρουν κωδικό;

Στις οδηγίες επίσης λέει ότι μπορεί κάποιος να δει το μηχανογραφικό 2011 και σε έντυπη μορφή. Έχω ψάξει και δεν το βρίσκω πουθενά. μπορεί κάποιος να παραθέσει το LInk;

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 15, 2011, 03:04:30 μμ »
Δεν κατάλαβα όσοι είναι με το 10% πως θα προμηθευτούν κωδικό για την ηλεκτρονική υποβολή μηχανογραφικού;
Οι οδηγίες λένε ότι προσέρχονται σε οποιοδήποτε Λύκειο της χώρας για να πάρουν τον κωδικό τους. Πως θα πάρουν κωδικό;

Στις οδηγίες επίσης λέει ότι μπορεί κάποιος να δει το μηχανογραφικό 2011 και σε έντυπη μορφή. Έχω ψάξει και δεν το βρίσκω πουθενά. μπορεί κάποιος να παραθέσει το LInk;


http://www.minedu.gov.gr/
κατω ακριβως απο το μπλε πλαισιο που λεει "Συστημα Ηλεκτρονικου Μηχανογραφικου" εχει καποιους συνδεσμους, με ολα τα σχετικα εγγραφα..
η εντυπη μορφη του Μηχανογραφικου ειναι εδω
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/mhxanografiko_gel_epalb_110614.pdf
ωστοσο, λειπει η πρωτη σελιδα με τα προσωπικα στοιχεια του μαθητη...

κι εγω ενδιαφερομαι για υποβολη μηχανογραφικου 10% (εκ μερους μαθητη μου) ..και οι αποριες ειναι αρκετες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 15, 2011, 03:08:04 μμ »
http://www.minedu.gov.gr/
κατω ακριβως απο το μπλε πλαισιο που λεει "Συστημα Ηλεκτρονικου Μηχανογραφικου" εχει καποιους συνδεσμους, με ολα τα σχετικα εγγραφα..
Στραβωμάρα μου!  ;D  :P

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 16, 2011, 03:40:10 μμ »
Σχετικά με τις ειδικές περιπτώσεις που αναφέρονται εδώ http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/eidikes_periptwseis_110614.pdf,λέει ότι:

εάν ΅ετά την εισαγωγή, ΅ε οποιονδήποτε τρόπο διαπιστωθεί ότι δεν συντρέχουν οι νό΅ι΅ες προϋποθέσεις υπαγωγής
στην ειδική περίπτωση, λόγω υποβολής ψευδών ή ΅η νό΅ι΅ων δικαιολογητικών, οι εισαχθέντες διαγράφονται από τα τ΅ή΅ατα εισαγωγής και αποκλείονται κατά τα επό΅ενα δύο ακαδη΅αϊκά έτη από κάθε διαδικασία εισαγωγής σε όλα τα Πανεπιστή΅ια, Τ.Ε.Ι ή Σχολές.


Καταρχήν αν δει κανείς τα δικαιολογητικά για μια ειδική περίπτωση, είναι αρκετά και ίσως ο υποψήφιος να μην καταφέρει να τα συγκεντρώσει ή (το πιθανότερο) να δηλώσει ότι είναι ειδική περίπτωση αλλά στην πορεία, αναζητώντας τα δικαιολογητικά κάπου να κολλήσει η διαδικασία.
Γιατί τόσο καταδικαστικό αυτό που αναγράφεται παραπάνω, δηλαδή αν δεν προσκομίσει όλα τα δικαιολογητικά τότε του πηραμε το κεφάλι;
Όλοι γνωρίζουμε στην Ελλάδα πόσο δύσκολο και χρονοβόρο είναι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!
Θα μπορούσε να λέει ότι τότε δεν χαρακτηρίζεται ειδική περίπτωση και θα κριθεί όπως και οι υπόλοιποι υποψήφιοι.
Δεν καταλαβαίνω αυτόν τον εκβιασμό.


Και μια 2η απορία:
λέει ότι οι μαθητές προσέρχονται στα Λύκεια για να αποκτήσουν τον προσωπικό κωδικό ασφαλείας. Αυτόν που θα τον βρούμε εμείς; έχετε καταλάβει; στις οδηγίες λέει ότι στο σύστημα μπαίνουν με τον κωδικό υποψηφίου και στη συνέχεια το σύστημα τους δίνει έναν κωδικό δελτίου για κάθε μηχανογραφικό-σενάριο  που φτιάχνουν.
Αυτό με τον κωδικό διάβασα στις "οδηγίες για τη σχολική μονάδα" εδώ http://exams.minedu.gov.gr/Info/ManualSchool.pdf στη σελίδα 17, που λέει στο τέλος ότι κάθε υποψήφιος φτιάχνει μόνος του έναν κωδικό ασφαλείας που θα χρησιμεύσει για την οριστική υποβολή.
Αυτόν τον κωδικό εννοεί ότι παίρνει ο μαθητής από το σχολείο του;
Και αυτόν τον κωδικό πρέπει να τον δώσουμε αύριο κιόλας ή όταν θα έρθει για την οριστική υποβολή;
Που χρησιμεύει ο κωδικός αυτός και γιατί λέει ότι αυτός θα δωθεί στους μαθητές από 16 έως 23 Ιουνίου; δηλαδή όποιος προσέλθει από τις 24 μέχρι τις 28 που είναι η προθεσμία δεν θα μπορεί να πάρει τέτοιον κωδικό;
΄Προβλέπω οι μαθητές να ξεχνάνε τι πληκτρολογήσανε και να τρέχουμε...

Ας απαντήσει κάποιος που εμπλέκεται στη διαδικασία μπας και βγάλουμε άκρη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2011, 03:52:08 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 17, 2011, 02:41:00 μμ »
3η απορία

Σχετικά με τους πολύτεκνους & τρίτεκνους: τι γίνεται αν τα παιδιά ή κάποια απο τα αδέλφια δεν έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα; Θεωρούνται πολύτεκνοι; στις οδηγίες δεν αναγράφει κάτι σχετικά με τον τόπο γέννησης.

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:43:35 μμ »
Χθες εγινε μια ενημερωση στο λυκειο του γιου μου σχετικα με το μηχανογραφικό.
Καθε υποψηφιος μπορει να μπαινει στο συστημα, να κανει προσχεδιο μηχανογραφικού. Μπορεί να κάνει και περισσότερα από ένα. Βγαίνοντας από το αρχείο, το σύστημα το αποθηκεύει και σου δίνει έναν κωδικό. Αυτό τον κωδικό πρέπει να τον σημειώσεις κάπου. Ξαναμπαίνοντας στο σύστημα και πατωντας τον κωδικό, βλέπεις το μηχανογραφικό που έχεις προετοιμάσει. Μας τόνισαν ότι μπορούμε να κάνουμε περισσότερα από 1 μηχανογραφικά και να έχουμε για το καθένα ένα κωδικό.
Ο υποψήφιος πρέπει μέχρι τις 23 Ιουνιου να παρουσιαστεί στο λύκειό του αυτοπροσώπως και να πάρει τον κωδικό του.
Οταν έρθει η ώρα να υποβάλει οριστικά το μηχανογραφικό του, πρέπει να επιλέξει από τα προσχέδια που έχει κάνει αυτό που θέλει να οριστικοποιήσει και στην φόρμα θα γράψει αυτό τον κωδικό και τον κωδικό που του έδωσε το λύκειο.
Προσοχή θέλει διότι μετά την οριστικοποίηση δεν γίνονται αλλαγές.
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές εξετάσεις 2012
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 18, 2011, 09:43:31 πμ »
τον κωδικό από το σχολείο πως τον παίρνει;
στις οδηγίες που διάβασα μπαίνει στο σύστημα η σχολική μονάδα με τον δικό της κωδικό (που δεν κοινοποιείται στον μαθητή και από εκεί ο μαθητής πληκτρολογεί ο ίδιος έναν κωδικό της αρεσκείας του. (τον οποίο 99% θα τον ξεχάσει,  θα τον χάσει, θα τον μπερδέψει κλπ αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία).

Αφού πάρει αυτόν τον κωδικό, μπορεί να κάνει την οριστικοποίηση και μόνος του από το σπίτι του;  ή απαιτείται πάλι και ο κωδικός της σχολικής μονάδας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 773
Σύνολο: 785

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.