*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 254980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος averkios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #168 στις: Μάρτιος 30, 2013, 08:57:23 πμ »
Ευχαριστώ ολους όσους απαντησαν στο ερωτημα μου για τις εκαπιδευτικές άδειες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:25:23 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #169 στις: Μάρτιος 30, 2013, 09:46:06 πμ »


τις 14 ή 20 ημερες τις παιρνεις ευκολα εκτος αν ειναι πολυ περιεργος ο διευθυντης εκπαιδευσης!!! εγω δεν εχω αντιμετωπισει θεμα κ ισα ισα που ειναι πολυ δεκτικοι κ σε αδειες επιμορφωσης κ επιστημονικους λογους για συνεδρια, εξετασεις για υποτροφιες κ.α τετοια!!

απο το πυσδε παιρνεις ευκολα αδεια ασκησεως ιδιωτικου εργου!!3 χρονια παιρνω χωρις προβληματα!!

κοίτα και γω παλιρνω εύκολα φέτος τις 20 μέρες (μέχρι πέρυσι ήμουν σε εκπαιδευτική άδεια με το παλιό καθεστώς), φίλη μου όμως σε άλλο νομό εδώ και 5 χρόνια δεν έχει πάρει ούτε μια μέρα, με τη δικαολογία ότι θα κλέισει το νηπιαγωγείο.

Άδεια ιδιωτικού στο δικό μου νομό, δίνεται μεν, αλλά κάνει γύρω στους 3 μήνες να συνεδριάσει το ΠΣΠΕ.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 30, 2013, 10:22:42 πμ »
ισως στην πρωτοβαθμια να ειναι πιο δυσκολο!
στη δευτεροβαθμια  στη β αθηνας, γ αθηνας και δυτικη Αττικη δινουν ευκολα.
η αδεια ασκησεως εργου την παιρνεις απο τοτε που κανεις την αιτηση με τα αναλογα δικαιολογητικα.δεν σε νοιαζει ποτε θα συνεδριασει το πυσπε ή πυσδε. κ μετα παιρνεις εξαιρεση απο τις εισφορες του ΤΕΒΕ....τα ξερετε αυτα..

nobody δεν ηξερα οτι επανεφεραν τις αδειες για τους υποτροφους ικυ.thanks.
βεβαια το ικυ δεν ξερω ποτε θα διοργανωσει εξετασεις για διδακτορικους που κανουν στην ελλαδα.ελπιζουμε!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #171 στις: Μάρτιος 30, 2013, 10:36:03 πμ »
Πλέον το ΙΚΥ δεν κάνει εξετάσεις. Καταθέτεις δικαιολογητικά μόνο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:25:23 »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #172 στις: Μάρτιος 30, 2013, 01:25:40 μμ »
+ Ότι, εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, με την παύση και των γραπτών εξετάσεων, το Ι.Κ.Υ. ακύρωσε την παροχή υποτροφιών για διδακτορικό στην Ελλάδα και παρέχει πλέον υποτροφίες για εκπόνηση διδακτορικών, μόνο στο εξωτερικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2013, 01:27:12 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #173 στις: Μάρτιος 30, 2013, 05:38:42 μμ »
ευχαριστώ emmaki για την απάντηση

απο το πυσδε παιρνεις ευκολα αδεια ασκησεως ιδιωτικου εργου!!3 χρονια παιρνω χωρις προβληματα!!

τι περιορισμοί υπάρχουν από την υπηρεσία όσον αφορά τις εργατοώρες απαοσχόλησης και την λαμβανόμενη αμοιβή???

Μετά από αναζήτηση, βρήκα σχετικό άρθρο που επισυνάπτεται, όπου λέει:
"η καταβαλλόμενη για αυτή ακαθάριστη
αμοιβή δεν υπερβαίνει το βασικό μισθό του 14ου μισθολογικού
κλιμακίου( Δ0 ή Ε2 με το νέο βαθμολόγιο)"
βρήκα ότι ο βασικός μισθός του κλιμακίου που αναφέρει (Ε2) είναι 1250Ε.

απότε κατέληξα στο συμπέρασμα, σε σχέση με προηγούμενα ερωτήματα, ότι:
ο εκ/κος μπορεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα με άδεια από το ΠΥΣΔΕ (τα 10000 σε 2 χρόνια, δεν υπερβαίνουν το βασικό που αναφέρεται στο άρθρο.) Το διδακτορικό μπορεί να γίνει  στον ελεύθερο χρόνο και να πηγαίνει κανονικά σχολείο, ή καλύτερα να ζητήσει απόσπαση.

Σωστά;;;;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 20, 2013, 07:21:25 πμ »
παιδιά θέλω την άποψή σας στο εξής:
έστω ένας Μαθηματικός με μεταπτυχιακό στα τραπεζικά-οικονομικα, οποίος θέλει έναν τίτλο στην Διδακτική των Μαθηματικών.

Επειδή έχει ήδη έναν μεταπτυχιακό τίτλο, τι είναι προτιμότερο να κάνει; : ένα μεταπτυχιακό στην Διδακτική των Μαθηματικών ή ένα Διδακτορικό στην Διδακτική μιας και έχει ήδη έναν μεταπτυχιακό τίτλο?

τι θα προτιμούσατε;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 20, 2013, 07:30:47 πμ »
   Εξαρτάται από το ποιές ανάγκες του θέλει να καλύψει:
α)προσωπικές - ερευνητικές
β)τυπικές - για την υπηρεσία του

και φυσικά τον κόπο και προσπάθεια που είναι διατεθειμένος να καταβάλλει.

  Εξαρτάται, επίσης, από τεχνικά στοιχεία που θα τον φτάσουν στο στόχο του:
α) καθηγητές που γνωρίζει
β) πιθανές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις - παρουσιάσεις
γ) περιοχή που μπορεί να το κάνει
δ) χρόνο που μπορεί να διαθέσει
κ.α.

Σαφώς και ένα μεταπτυχιακό είναι ευκολότερο από ένα διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 20, 2013, 03:31:09 μμ »
να υποθέσω ότι ένα Διδακτορικό πρέπει να έχει σχέση και με το τμήμα στο οποίο θα το εκπονήσεις. Τι θέλω να πω:

Ας πουμε ότι σε ένα τμήμα ψυχολογίας διδάσκει ένας μαθηματικός όπου τους κάνει Στατιστική. Μπορώ εγώ με αυτόν τον καθηγητή των Μαθηματικών στο τμήμα της Ψυχολογίας, να κάνω διδακτορικό στα καθαρά Μαθηματικά (πχ στην Αλγεβρα)? η θα πρέπει να είναι σχετικό και με το τμήμα πχ Ψυχολογία των Μαθηματικών. ?

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 20, 2013, 04:06:51 μμ »
Απ' όσο γνωρίζω το θέμα θα πρέπει να είναι σχετικό με τα ειδικά ερευνητικά ενδιαφέροντα του καθηγητή, δηλαδή σχετικό με το αντικείμενο που καλύπτει με τη διδασκαλία του στο συγκεκριμένο τμήμα (εδώ την στατιστική) και ευρύτερα και με το τμήμα. Το ότι ένας καθηγητής είναι μαθηματικός γενικά δε σημαίνει ότι έχει την δυνατότητα (αλλά και την ικανότητα) να αναλάβει οποιοδήποτε θέμα μαθηματικών. Επίσης, ο εσωτερικός κανονισμός πολλές φορές απαιτεί και συναφή μεταπτυχιακό τίτλο. Σε κάθε περίπτωση αποφασίζει η ΓΣΕΣ του τμήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2013, 04:09:02 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 21, 2013, 06:53:11 πμ »
ναι ίσως δεν το έθεσα σωστά. δεν εννοούσα ο καθηγητής Μαθηματικών που έχει ειδικότητα και ερευνητικό ενδιαφέρον την ΣΤατιστική και διδάσκει στο τμήμα Ψυχολογίας, να με αναλάβει να κάνω διδακτορικό στην Αλγεβρα. Το είπα σαν παράδειγμα για να γίνω ίσως πιο κατανοητός στους μη μαθηματικούς. Να το διατυπώσω πιο σωστά:

Καθηγητής Μαθηματικός με ειδικότητα στη Στατιστική που διδάσκει στο τμήμα Ψυχολογίας ή στο τμήμα Νηπιαγωγών, να με αναλάβει να κάνω διδακτορικό στην Επιχειρησιακή έρευνα ή στη ΣΤατιστική, σε καθαρά όμως Μαθηματικό κομμάτι της στατιστικής χωρίς το περιεχόμενο να έχει να κάνει με Ψυχολογία

Το σκεπτικό μου είναι το εξής: μπορεί σε μια περιοχή να μην υπάρχει πανεπηστήμιο - τμήμα Μαθηματικών. Όμως να υπάρχει τμήμα Νηπιαγωγών που εκεί διδάσκει ένας Μαθηματικός κάποια Μαθήματα, και σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ αυτό το γεγονός ώστε  να μην χρειαστεί να μετακινηθώ αλλού (σε πόλη που έχει τμήμα Μαθηματικών) και να κάνω μαζί του κάτι στα Μαθηματικά

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 21, 2013, 07:18:34 πμ »
  Γιατί δεν το συζητάς μαζί του να δεις τι θα σου πει;
  Όπως θα γνωρίζεις, για την εκπόνηση διδακτορικού απαιτείται η σύσταση 3μελούς επιτροπής με 1 υπεύθυνο επιβλέποντα και η κρίση της γίνεται από 7μελή επιτροπή που συστήνεται όταν θα έχει ολοκληρωθεί πια η εκπόνηση.
   Επίσης, κάθε επιβλέποντας έχει πια όριο υποψήφιων διδακτόρων που μπορεί να επιβλέπει.

      Το αποφάσισες, πάντως, ότι θα κάνεις διδακτορικό και όχι μεταπτυχιακό.

Καλή επιτυχία.
Έχε υπόψη σου ότι ουσιαστικά δεν δίνονται πια εκπαιδευτικές άδειες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 21, 2013, 07:54:15 πμ »
φυσικά και θα το συζητήσω αν και δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις διδακτορικό με θέμα κάτι άσχετο με το τμήμα το οποίο θα στο απονείμει.
Για φαντάσου να κάνω διδακτορικό στις Διαφορικές Εξισώσεις με καθηγητή Μαθηματικών που διδάσκει σε τμήμα Νηπιαγωγών. Εδώ υπάρχει πρακτικό πρόβλημα σε αυτό τώρα που το σκέφτομαι: η επιτροπή, επιβλέποντες κλπ θα πρέπει να είναι από τμήμα Μαθηματικών και όχι από το τμήμα Νηπιαγωγών για να μπορούν να καταλαβουν!
Το φαντάζεσαι; Διδακτορικό στις Διαφορικές Εξισώσεις από το τμήμα Νηπιαγωγών!!  ;D  ;D

και όχι δεν αποφάσισα κάτι ακόμα. Χωρίς εκπαιδευτική άδεια δύσκολα τα πράγματα πάντως...
Ίσως το διδακτορικό να είναι πιο εύκολο από άποψης χρόνου όταν δουλεύεις και στο σχολείο ταυτόχρονα από την άποψη ότι δεν έχεις παρακολουθήσεις όλο το απόγευμα. Ίσως να κάνω και λάθος, δεν ξέρω.
Στο μεταπτυχιακό θα έιμαι στο σχολέιο όλο το πρωι μέχρι τις 2, και μετά 4-5 ώρες παρακολούθησης + το διάβασμα + προετοιμασία για σχολείο + άλλες υποχρεώσεις....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2013, 08:09:08 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #181 στις: Μάιος 21, 2013, 09:23:56 πμ »
Πρόκειται να γίνει η ορκομωσία μου για διδακτορικό σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο την ερχόμενη εβδομάδα (έπειτα από κόπους ετών, επίπονης προσπάθειας, αλλά κυρίως μεγάλης Ανοχής απένταντι στον επιβλέποντα/ες καθάρματα...).  Ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται την ημέρα αυτή?

Διαβάζω όρκο, είμαι με άλλους διδάκτορες / μεταπτυχιακούς / προπτυχιακούς, πρέπει να υπογράψω κάτι, θα ακούσω την αξιολόγηση από τον κοσμήτορα, ...  Πόσο διαρκεί, σε ποιο χώρο γίνεται?   Υπάρχει βαθμός/διαβάθμιση (καλώς, ...)  Πρέπει να τους κεράσω κάτι, μετά πάμε για φαγητό, ... γενικά τι γίνεται τότε?

Ρωτάω διότι έχω φύγει από το Πανεπιστήμιο τους τελευταίους μήνες, λόγω εργασίας και δεν έχω ενημέρωση από κάπου αλλού.

Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.