*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dAskAlos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διδακτορικό (varia)
« στις: Απρίλιος 18, 2008, 06:03:57 μμ »
Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω το EdD στην Αγγλία και θα ήθελα να μάθω αν και αυτό θεωρείται διδακτορικό όπως το PhD.
Μπορεί κάποιος να ακολουθήσει ακαδημαϊκή σταδιοδρομία (σε πανεπιστήμιο ή κολλέγιο) με το EdD?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2008, 09:49:48 μμ »
Εγώ αυτό,πρώτη φορά το ακούω.......................

Και το θέμα είναι ότι κάνω κι εγώ μεταπτυχιακό και γενικώς είμαι μέσα στα πράγματα εδώ και πολλά χρόνια,λόγω παρέας.

Θα ρωτήσω κανα γνωστό μου όμως και θα μάθω.


Και αυτός που ρώτησα.............1η φορά το ακούει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2008, 09:52:40 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2008, 10:04:46 μμ »
Λοιπόν,μετά από σοβαρή έρευνα,μέχρι και με το πανεπιστήμιο του Sussex είχα επαφή,όχι παίζουμε τώρα....................

Δε ξέρει κανείς τι είναι αυτό το EdD


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2008, 11:56:35 μμ »
Οταν ξεκινησα το μεταπτυχιακο μου το μαστερ μου ηξερα οτι θα ηταν Μ Εd. Στην πορεια ομως μου ειπαν οτι ειχαν αλλαξει οι νομοι και το Μ Ed μου θα ονομαζοταν τελικα ΜΑ in Education. Ποτε ομως δεν ακουσα οτι υπηρχε τετοιο διδακτορικο. Το διδακτορικο στην Εκπαιδευση σε ολα τα γνωστα πανεπιστημια ηταν PhD.
Eπισης κατι αλλο με ξενιζει. Οι Αγγλοι δε δεχονται ευκολα για διδακτορικο χωρις Μαστερ προηγουμενως. Υπαρχει Μαστερ και αν ναι τι ονομασια εχει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2008, 02:09:37 πμ »
Από όσο γνωρίζω,  σε όλα τα ελληνικά  πανεπιστήμια ο μόνος τίτλος που αναγνωρίζεται ως διδακτορικό είναι το PhD. Ωστόσο, μπορεί σε ιδιωτικά κολέγια  να θεωρούν το EdD ισότιμο με το PhD.
Για να είσαι σίγουρος/η  δες τις προκυρήξεις μελών ΔΕΠ που αφορούν παιδαγωγικά τμήματα για τα απαιτούμενα προσόντα. Εκεί αναγράφεται τι θεωρείται ισότιμο με το διδακτορικό.


http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_of_Education



Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2008, 07:30:57 πμ »
Λοιπόν,μετά από σοβαρή έρευνα,μέχρι και με το πανεπιστήμιο του Sussex είχα επαφή,όχι παίζουμε τώρα....................

Δε ξέρει κανείς τι είναι αυτό το EdD

Πώς δεν ξερει κανεις? Πανεπιστημια στην Αγγλια (οπως του Sheffield) δινουν ενα Doctorat in Education που συνηθως εχει να κανει με ερευνα και taught modules. Το αν αναγνωριζεται και ως τι, δεν το γνωριζω. Μαλλον σε χονδρικα ισοδυναμο μ'ελληνικο Master μου κανει, ομως.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2008, 08:42:52 πμ »
Αν διαβάσεις στη σελίδα του Sheffield σχετικά με το ΕdD θα δείς ότι γράφουν για Degree of Doctor of Education. Γράφουν ότι το επίπεδο είναι ίδιο με αυτό του παραδοσιακού PhD αλλά αναφέρουν και τα σημεία στα οποία διαφέρει. Το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει 2 χρόνια έρευνα/παρακολούθηση μαθημάτων και δύο χρόνια για τη συγγραφή διπλωματικής. Από ότι είδα είναι και part-time. Προσωπικά μου "μοιάζει" σαν μια κατάσταση μεταξύ MPhil και  PhD. Αναφέρουν δε ότι είναι πόλύ καινούργιος θεσμός για τα ευρωπαικά δεδομένα γι' αυτό καλό θα είναι να ρωτήσεις στον δικό μας εδώ αντίστοιχο φορέα αν αναγνωρίζεται και ως τι? Αφού σου πουν αυτοί (το παλιό ΔΙΚΑΤΣΑ εννοώ γιατί δεν θυμάμαι τώρα πως έχει μετονομαστεί) θα πρέπει να δείς τη σχετική νομοθεσία που προβλέπει θέματα πρόσληψης διδακτικού προσωπικού στα ΑΕΙ. Πάντως για τα δημόσια ελληνικά Πανεπιστήμια δεν αρκεί απλά και μόνο ένα διδακτορικό. Τώρα για τα ιδιωτικά κολέγια κτλ ισχύουν οι νόμοι της αγοράς....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2008, 08:53:28 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2008, 11:34:41 πμ »
Αν διαβάσεις στη σελίδα του Sheffield σχετικά με το ΕdD θα δείς ότι γράφουν για Degree of Doctor of Education. Γράφουν ότι το επίπεδο είναι ίδιο με αυτό του παραδοσιακού PhD αλλά αναφέρουν και τα σημεία στα οποία διαφέρει. Το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει 2 χρόνια έρευνα/παρακολούθηση μαθημάτων και δύο χρόνια για τη συγγραφή διπλωματικής. Από ότι είδα είναι και part-time. Προσωπικά μου "μοιάζει" σαν μια κατάσταση μεταξύ MPhil και  PhD. Αναφέρουν δε ότι είναι πόλύ καινούργιος θεσμός για τα ευρωπαικά δεδομένα γι' αυτό καλό θα είναι να ρωτήσεις στον δικό μας εδώ αντίστοιχο φορέα αν αναγνωρίζεται και ως τι? Αφού σου πουν αυτοί (το παλιό ΔΙΚΑΤΣΑ εννοώ γιατί δεν θυμάμαι τώρα πως έχει μετονομαστεί) θα πρέπει να δείς τη σχετική νομοθεσία που προβλέπει θέματα πρόσληψης διδακτικού προσωπικού στα ΑΕΙ. Πάντως για τα δημόσια ελληνικά Πανεπιστήμια δεν αρκεί απλά και μόνο ένα διδακτορικό. Τώρα για τα ιδιωτικά κολέγια κτλ ισχύουν οι νόμοι της αγοράς....

ΔΟΑΤΑΠ. το λένε τώρα  :P
www.doatap.gr

Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2008, 12:19:28 μμ »
utenar,μιλούσα εκείνη την ώρα με φίλο που κάνει PhD στο Sussex και δεν είχε ιδέα για τι πράγμα πρόκειται.


Μα και το MPhil δεν είναι κάτι ανάμεσα σε Master και PhD?



Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 06, 2008, 04:58:51 μμ »
Τα προγράμματα Ed.D είναι διδασκόμενα προγράμματα διδακτορικού επιπέδου. Σε αντίθεση με τα Ph.D. δεν έχουν τόσο μεγάλη έμφαση στην έρευνα. Απευθύνονται σε στελέχη της εκπαίδευσης και όχι σε επίδοξους ακαδημαϊκούς. Μέχρι στιγμής, ο ΔΟΑΤΑΠ ούτε τα έχει αναγνωρίσει, ούτε έχει αποφανθεί αρνητικά για την αναγνώρισή τους.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 06, 2008, 05:59:43 μμ »
Λογικά, το Ed.D. είναι διδακτορικό. Κάποια διδακτορικά σε συγκεκριμένα πανεπιστήμια στην Βρετανία έχουν δικό τους όνομα (όπως το διδακτορικό στην ιατρική, στις θετικές επιστήμες ή στην νομική). Άλλα πάλι πανεπιστήμια χρησιμοποιούν δική τους ονομασία γενικότερα. Πχ. στο παν/μιο της Οξφόρδης το Ph.D. ονομάζεται D.Phil.

Το M.Phil. δεν είναι διδακτορικό. Είναι ανάμεσα στο Μaster και το διδακτορικό, και διαρκεί δύο χρόνια. Από το Δοαταπ αναγνωρίζεται ως Master. Πάντως για περισσότερες πληροφορίες πάρε ένα τηλέφωνο στο Βρετανικό Συμβούλιο και στο Δοαταπ.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 06, 2008, 07:59:05 μμ »

  Το διδακτορικό έχει να κάνει με έρευνα και μάλιστα με κάποια πρωτότυπη εργασία και με πολλές δημοσιεύσεις σε περιοδικά και συνέδρια. Αν είναι οποιοδήποτε διευρυμένο μεταπτυχιακό να το βαφτίζουμε διδακτορικό τότε να τα ξεφτυλίσουμε όλα. Αυτά συμβαίνουν όταν η εκπαίδευση γίνεται βιομηχανία πτυχίων. Και οι Άγγλοι είναι πολύ καλοί σε αυτό. Λογικά σε λίγα χρόνια θα τους ξεπεράσουμε.
  Επίσης δεν υπάρχουν σοβαρά διδακτορικά που είναι part time, ούτε σοβαρά διδακτορικά που έχουν δυο χρόνια παρακολούθηση μαθημάτων.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 06, 2008, 08:04:38 μμ »
Τα προγράμματα Ed.D είναι διδασκόμενα προγράμματα διδακτορικού επιπέδου.
Το ότι το λες δε σημαίνει ότι είναι κιόλας

Παράθεση
Σε αντίθεση με τα Ph.D. δεν έχουν τόσο μεγάλη έμφαση στην έρευνα. Απευθύνονται σε στελέχη της εκπαίδευσης και όχι σε επίδοξους ακαδημαϊκούς.
Καλά θα τρελαθούμε έ? Το phd έχει σχέση εξ'ορισμού με την έρευνα. Δε νοείται διδακτορικό χωρίς πρωτότυπη εργασία. Αλλά να τι έχει γίνει όσοι στην Αγγλία δεν μπορούν να κάνουν πρωτότυπη έρευνα και να διάβασουν πάκους από άρθρα αλλά φυσικά θέλουν να λένε ότι έχουν διδακτορικό και να το παίζουν μεγαλοστελέχη της εκπαίδευσης κάνουν (αγοράζουν) κάτι τέτοια πτυχία.

Παράθεση
Μέχρι στιγμής, ο ΔΟΑΤΑΠ ούτε τα έχει αναγνωρίσει, ούτε έχει αποφανθεί αρνητικά για την αναγνώρισή τους.
Δεν υπάρχει "ούτε έχει αποφανθεί αρνητικά", υπάρχει είτε τα αναγνωρίζει είτε όχι. Αλλά και να τα αναγνωρίσει τι έγινε δηλαδή. Αν κάποια μέρα γίνει αξιολόγηση αυτά θα τα χρησιμοποιούν για να τυλίγουν σουβλάκια

Οπότε φίλε Δάσκαλε κατ'αρχήν σκέψου τι ακριβώς θες να τα κάνεις. Αν θες να κάνεις διδακτορικό τότε κάνε διδακτορικό αλλιώς κάνε μεταπτυχιακό αλλά μη δώσεις τα λεφτά σου και τον χρόνο σου σε προγράμματα αμφιβόλου ποιότητας και αναγνωρισιμότητας
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 06, 2008, 09:28:18 μμ »
Το διδακτορικό έχει να κάνει με έρευνα και μάλιστα με κάποια πρωτότυπη εργασία και με πολλές δημοσιεύσεις σε περιοδικά και συνέδρια. Αν είναι οποιοδήποτε διευρυμένο μεταπτυχιακό να το βαφτίζουμε διδακτορικό τότε να τα ξεφτυλίσουμε όλα. Αυτά συμβαίνουν όταν η εκπαίδευση γίνεται βιομηχανία πτυχίων. Και οι Άγγλοι είναι πολύ καλοί σε αυτό. Λογικά σε λίγα χρόνια θα τους ξεπεράσουμε.
Επίσης δεν υπάρχουν σοβαρά διδακτορικά που είναι part time, ούτε σοβαρά διδακτορικά που έχουν δυο χρόνια παρακολούθηση μαθημάτων.

Προφανώς δεν ξέρεις τι λες, ή μάλλον τι γράφεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159616
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.