*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #630 στις: Μάιος 02, 2017, 05:37:34 μμ »
θα μπορούσες να βρεις και τις ώρες συνεργασίας τους και να πας στο γραφείο τους - αν είσαι στην ίδια πόλη, ζητώντας να κλείσετε ένα νέο ραντεβού αν έχει δουλειά ή συνεργασία με φοιτητές εκείνη την ώρα.

Μπορείς να στείλεις σύντομο βιογραφικό και ίσως με τι σκέφτεσαι να ασχοληθείς.

Η συμβουλή του συναδέλφου - επίκουροι και αναπληρωτές καθηγητές - είναι καλή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:15 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #631 στις: Μάιος 02, 2017, 06:04:09 μμ »
Εγω θα ελεγα να στειλεις τοβιογραφικο σου, μαζι με μια ερευνητικη προταση μιας σελιδας, οπου θα λες τι θες να κανεις και πως σκεφτεσαι να το προσεγγισεις και θα παραθετεις μια πρωτη βιβλιογραφια. Ετσι δειχνεις πιο οργανωμενη και "σοβαρη"
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #632 στις: Μάιος 02, 2017, 07:13:21 μμ »
Το να σε δεχθεί κάποιος καθηγητής που δεν σε ξέρει, απλά και μόνον επειδή στέλνεις ένα e-mail ή ακόμη και ολόκληρη την πρόταση, το θεωρώ έως απίθανο να συμβεί. Πολύ δύσκολα θα ρίσκαρε κάποιος να ξεκινήσει μία συνεργασία με κάποιον που δεν γνωρίζει. Επιπλέον, αρκετοί καθηγητές δεν θέλουν να αναλάβουν διδακτορικές έρευνες ή δεν έχουν κενή θέση ή έχουν αλλά προτιμούν να τις προσφέρουν σε φοιτητές τους οποίους ήδη γνωρίζουν και συνεργάζονται μαζί τους είτε σε ερευνητικά προγράμματα είτε σε μεταπτυχιακό επίπεδο και βρίσκονται σε μία τροχιά που έχει χαραχθεί μακροπρόθεσμα. Για όλα τα παραπάνω θεωρώ ότι δεν σου απαντούν.
Η καλύτερη λύση για μένα, αν δεν γνωρίζεις  κανέναν και αν δεν έχεις συστάσεις, είναι να κάνεις το εξής: δες ποιοι καθηγητές σε ενδιαφέρουν. Ας πούμε ότι βρήκες έναν. Δες το πρόγραμμά του, πότε έχει μάθημα. Πήγαινε ως ακροατής, κάτσε μπροστά να σε βλέπει. Ξαναπήγαινε. Κάποια στιγμή συστήσου και δείξε το ενδιαφέρον σου για την δουλειά του, τον τομέα του, τις δημοσιεύσεις του. Αν δει έναν άνθρωπο συνειδητοποιημένο, έχεις καλές πιθανότητες να σου κλείσει ένα ραντεβού για να συζητήσετε για τα περαιτέρω. Είναι ένας απόλυτα θεμιτός τρόπος και το έχω δει να συμβαίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2017, 07:21:28 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #633 στις: Μάιος 02, 2017, 10:46:55 μμ »
Είμαι σε αναζήτηση καθηγητή για το διδακτορικό και έχω απογοητευτεί!!! Πώς κάνατε την προσέγγιση εσείς;
Μιλήσατε με τη γραμματεία του πανεπιστημίου, με τον εκάστοτε υπεύθυνο PhD;

Με την γραμματεία δεν νομίζω ότι θα μετρήσει στο ελάχιστο.
Με τους καθηγητές απευθείας. Από κοντά καλύτερα. ακολουθώντας τις χρήσιμες συμβουλές των φίλων πιο πάνω.

Σε ποια ειδικότητα σε ενδιαφέρει, αν επιτρέπεται?
Ίσως αν αναφέρεις και αυτό, να μπορεί κάποιος να βοηθήσει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:15 »

Αποσυνδεδεμένος Charoula80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #634 στις: Μάιος 03, 2017, 09:42:28 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Με βοηθήσατε αρκετά. Το αντικείμενο μου είναι στη διοίκηση προσωπικού.
Απευθύνθηκα σε καθηγητές που είχα στο μεταπτυχιακό και νομίζω πως βρήκα μια άκρη. Επόμενη κίνηση είναι να απευθυνθώ στο ΕΑΠ
αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου πως λειτουργεί το σύστημά τους.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #635 στις: Μάιος 03, 2017, 10:38:36 μμ »
Καλησπέρα

Καταρχήν εύχομαι σύντομα να βρεθεί ο Καθηγητής και να προχωρήσεις στο Διδακτορικό.  Ως εν ενεργεία Υπ. Διδάκτορας, πρώτον θα σου πω ότι καλά κάνεις που το επιθυμείς και μην ακούς καμία Κασσάνδρα, διότι μπορεί να απογοητευτείς άδικα. Είναι προφανές ότι ένας σοβαρός Καθηγητής δεν θα σε δεχτεί για πλάκα, σίγουρα κάτι θα προσβλέπει από εσένα και σίγουρα θα υπολογίζει πάνω σου. Μην ξεχνάμε ότι η επιτυχία ενός Καθηγητή εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την επιτυχία των ανθρώπων με τους οποίους συνεργάζεται επειδή τους έχει επιλέξει ο ίδιος και όχι γιατί τον υποχρέωσαν...επομένως έχει κίνητρο να σε βοηθήσει, αυτό λέει τουλάχιστον η λογική! Από την άλλη μου κάνει εντύπωση πως επιθυμείς διακαώς να κάνεις αυτό το πράγμα, χωρίς να έχεις προετοιμάσει το έδαφος από τις μεταπτυχιακές σου σπουδές...δεν υπήρχε κάποιος διδάσκοντας που να σου έκανε κλικ, που να είσαστε πιο κοντά σε ότι αφορά τα επιστημονικά ενδιαφέροντα; το αναφέρω γιατί με εμένα κάτι τέτοιο συνέβη, συνήθως αυτός που θεωρούμε ότι είναι ο Μέντορας μας είναι αυτός στον οποίο κάνουμε την πρόταση, και επειδή μας γνωρίζει στο πόσο ενδιαφερόμασταν και καλοί ήμασταν στα μαθήματά του και στις εργασίες που μας ανέθετε μας επιλέγει χωρίς δεύτερη σκέψη...       

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #636 στις: Μάιος 03, 2017, 11:29:45 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Με βοηθήσατε αρκετά. Το αντικείμενο μου είναι στη διοίκηση προσωπικού.
Απευθύνθηκα σε καθηγητές που είχα στο μεταπτυχιακό και νομίζω πως βρήκα μια άκρη. Επόμενη κίνηση είναι να απευθυνθώ στο ΕΑΠ
αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου πως λειτουργεί το σύστημά τους.
Μπες στο site του ΕΑΠ να δεις. Πάντως, δεν είναι δωρεάν. Πληρώνεις κάθε χρόνο, όσο μία Θεματική Ενότητα (650 ευρώ).

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #637 στις: Μάιος 04, 2017, 08:41:27 πμ »
Για την εκπόνηση διδακτορικού στο ΕΑΠ τα πράγματα λειτουργούν ακριβώς όπως σε οποιοδήποτε άλλο πανεπιστήμιο. Οι προσεγγίσεις και οι διαδικασίες (επίσημες και ανεπίσημες) είναι ακριβώς οι ίδιες. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί πληρώνεις.

Αποσυνδεδεμένος Charoula80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #638 στις: Μάιος 04, 2017, 09:36:35 πμ »
Καλησπέρα

Καταρχήν εύχομαι σύντομα να βρεθεί ο Καθηγητής και να προχωρήσεις στο Διδακτορικό.  Ως εν ενεργεία Υπ. Διδάκτορας, πρώτον θα σου πω ότι καλά κάνεις που το επιθυμείς και μην ακούς καμία Κασσάνδρα, διότι μπορεί να απογοητευτείς άδικα. Είναι προφανές ότι ένας σοβαρός Καθηγητής δεν θα σε δεχτεί για πλάκα, σίγουρα κάτι θα προσβλέπει από εσένα και σίγουρα θα υπολογίζει πάνω σου. Μην ξεχνάμε ότι η επιτυχία ενός Καθηγητή εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την επιτυχία των ανθρώπων με τους οποίους συνεργάζεται επειδή τους έχει επιλέξει ο ίδιος και όχι γιατί τον υποχρέωσαν...επομένως έχει κίνητρο να σε βοηθήσει, αυτό λέει τουλάχιστον η λογική! Από την άλλη μου κάνει εντύπωση πως επιθυμείς διακαώς να κάνεις αυτό το πράγμα, χωρίς να έχεις προετοιμάσει το έδαφος από τις μεταπτυχιακές σου σπουδές...δεν υπήρχε κάποιος διδάσκοντας που να σου έκανε κλικ, που να είσαστε πιο κοντά σε ότι αφορά τα επιστημονικά ενδιαφέροντα; το αναφέρω γιατί με εμένα κάτι τέτοιο συνέβη, συνήθως αυτός που θεωρούμε ότι είναι ο Μέντορας μας είναι αυτός στον οποίο κάνουμε την πρόταση, και επειδή μας γνωρίζει στο πόσο ενδιαφερόμασταν και καλοί ήμασταν στα μαθήματά του και στις εργασίες που μας ανέθετε μας επιλέγει χωρίς δεύτερη σκέψη...     


Υπάρχει κάποια καθηγήτρια στο μεταπτυχιακό η οποία θα μπορούσε να με αναλάβει αλλά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία. Αργεί πάρα πολύ να απαντήσει, να διορθώσει, ακυρώνει διαλέξεις. Αν ξεκινήσω μαζί της φορβάμαι ότι θα έχω χειρότερο πρόβλημα ατο μέλλον. Είναι η τελευταία μου λύση.
Σίγουρα κι εγώ θέλω να έχω κάποιον καθηγητή που να γνωρίζει τις δυνατότητές μου και τις αδυναμίες μου ώστε να με καθοδηγεί ανάλογα.

Emmaki, νομίζω είχες κάνει εξ'αποστάσεως στο Leicester αν θυμάμαι καλά. Σ' αυτή την περίπτωση απλά υπέβαλες ερευνητική πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #639 στις: Μάιος 04, 2017, 11:02:16 πμ »



Emmaki, νομίζω είχες κάνει εξ'αποστάσεως στο Leicester αν θυμάμαι καλά. Σ' αυτή την περίπτωση απλά υπέβαλες ερευνητική πρόταση;

Δεν ήταν εξ' αποστάσεως.
Εγώ ήμουν part time και μπορούσα να είμαι μακριά. Όμως χρειαζόταν κάθε 2-3 μήνες να πηγαίνω στο πανεπιστήμιο γιατί το skype δεν βόλευε ούτε εμένα ούτε τις επόπτριες μου, αλλά και για να πηγαίνω στη βιβλιοθήκη και να παρακολουθώ κάποια σεμινάρια.

Υπέβαλα αναλυτική ερευνητική πρόταση, πέρασα από συνέντευξη και με δέχτηκαν.
Πλέον, με τα δίδακτρα στην Αγγλία να είναι στο θεό και με την αβεβαιότητα για το τι θα γίνει από τον Ιούνιο και μετά με τους μη-Βρετανούς φοιτητές, εγώ δεν θα έκανα κίνηση για βρετανικό πανεπιστήμιο. Τουλάχιστον όχι πριν  ξεκαθαρίσει εντελώς η κατάσταση.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #640 στις: Μάιος 04, 2017, 04:26:17 μμ »
Οποιος ενδιαφέρεται για διδακτορικό στο εξωτερικό σε θετικές επιστήμες μπορεί να εξετάσει επίσης και τα πανεπιστήμια της Ολλανδίας που έχουν όλα αγγλόφωνα προγράμματα και είναι εξαιρετικού επιπέδου. Υπάρχει επίσης η περίπτωση της Σουηδίας για αγγλόφωνους και θυμίζω ότι η Γαλλία δεν έχει δίδακτρα πλέον της ετήσιας εγγραφής κάθε Νοέμβριο.

 Όποιος περιμένει πάντως να τον πάρει ο καθηγητής από το χεράκι και να του υποδεικνύει συγκεκριμένη κατεύθυνση θα απογοητευτεί.
Η πρωτοβουλια είναι το Α και το Ω ενός ερευνητή, είστε επιστήμονες πλέον, όχι φοιτητές.
Η δική μου επιβλέπουσα στη Γαλλία, εξαιρετικός άνθρωπος, κάθε φορά που της έλεγα "πετάει ο γάιδαρος" συμφωνούσε απόλυτα  ;D αλλά πάντα μου θύμιζε ότι πρέπει να έχω επιχειρήματα και μόνο δυο φορές παρενέβη για να μου τραβήξει τα χαλινάρια όταν με είδε να απομακρύνομαι πολύ σε βαλτώδη μονοπάτια. Στην αρχή την έβλεπα κάθε δυο μηνες, αλλά όταν άρχισα να γράφω και να παραδίδω κεφάλαια με σταθερό ρυθμό, υπήρξε συνεπέστατη και με μεγάλη ψυχολογική υποστήριξη κατά τη διάρκεια της πολύ μοναχικής συγγραφής.

Δική μου συμβουλή πλέον όλων των υπολοίπων συναδέλφων, καλό είναι ο επόπτης σας να είναι ειδικός στο αντικείμενο και μεγάλο όνομα για να σας προωθήσει λίγο σε συνέδρια και δημοσιεύσεις, αλλά και το ήθος του μετράει εξίσου, γιατί θα είναι ο μοναδικός συνοδοιπόρος σας σε αυτό το δύσκολο μονοπάτι για μια 5ετία τουλάχιστον,
και δεν αξίζει τον κόπο ενα διδακτορικό να καταλήξετε με νευρικό κλονισμό.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #641 στις: Μάιος 04, 2017, 05:12:33 μμ »
Πολύ ωραία τα είπες raclette. Συμφωνώ σε όλα και κυρίως στο ότι ο επόπτης πρέπει να είναι μεγάλο όνομα για τον εξής όμως λόγο: έχει πολύ μεγάλη σημασία ποιος υπογράφει την δουλειά σου, από ποιον "βγήκες", ποιος υπήρξε ο μέντοράς σου. Το καταλαβαίνεις κυρίως όταν τελειώσεις.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #642 στις: Μάιος 05, 2017, 02:47:35 πμ »


Υπάρχει κάποια καθηγήτρια στο μεταπτυχιακό η οποία θα μπορούσε να με αναλάβει αλλά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία. Αργεί πάρα πολύ να απαντήσει, να διορθώσει, ακυρώνει διαλέξεις. Αν ξεκινήσω μαζί της φορβάμαι ότι θα έχω χειρότερο πρόβλημα ατο μέλλον. Είναι η τελευταία μου λύση.
Σίγουρα κι εγώ θέλω να έχω κάποιον καθηγητή που να γνωρίζει τις δυνατότητές μου και τις αδυναμίες μου ώστε να με καθοδηγεί ανάλογα.

Emmaki, νομίζω είχες κάνει εξ'αποστάσεως στο Leicester αν θυμάμαι καλά. Σ' αυτή την περίπτωση απλά υπέβαλες ερευνητική πρόταση;

Προτείνω να την προσεγγίσεις και με διακριτικό τρόπο να βολιδοσκοπήσεις τις προθέσεις της. Σε περίπτωση που φαίνεται θετική ως προς τη συνεργασία, προσπάθησε και πάλι με διακριτικό τρόπο να προβάλεις τους προβληματισμούς που ανέφερες παραπάνω, πχ μπορείς να προβάλλεις την πρόθεσή σου ότι επιθυμείς να είσαι στη διάθεση της επιβλέπουσας σε ότι εργασία σου ζητήσει σχετική με τα εκπαιδευτικά και ερευνητικά καθήκοντα πάντα και όχι να σε αφήσει στην τύχη σου να συντάσσεις τη Διατριβή και να συναντιέστε μια στις τόσες... αν δεις ότι αυτά που σου είπε είναι οκ για σένα, προχώρα, διαφορετικά θα συνεχίσεις την προσπάθεια...

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #643 στις: Μάιος 08, 2017, 11:45:28 μμ »
Επειδή δεν ξέρω αν αυτό που μου συμβαίνει είναι οκ ή όχι, θέλω να ρωτήσω τους "παλιούς" αν είναι συνηθισμένο στην αρχή του διδακτορικού (3 μήνες πλέον) να αφήνεται μόνος ο υπ. διδ. χωρίς συναντήσεις με τον επιβλέποντα, σταθερή επικοινωνία μαζί του κ.λπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.