*

Αποστολέας Θέμα: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (Αναγνώστηκε 140761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #224 στις: Μάιος 25, 2012, 10:17:28 πμ »
elenpeta, σου εύχομαι να επιλέξεις εκείνο το πρόγραμμα που θα σε κάνει να εργαστείς με χαρά, αλλά λάβε σοβαρά υπόψη και τις προοπτικές του κάθε προγράμματος. Κατά τη γνώμη μου οι "θεατρικές σπουδές" δεν μπορούν να προσφέρουν και πολλά σε επαγγελματικό επίπεδο, παρόλο που στη σελίδα του Ανοιχτού Πανεπιστημίου Κύπρου λέει άλλα...

Ο λόγος που το επέλεξα είναι διότι είμαι ήδη διορισμένη, οπότε έχω το περιθώριο να κάνω κάτι που θα με ευχαριστήσει μην έχοντας το άγχος να κάνω ένα μεταπτυχιακό που θα θέλω μετά να το εξαργυρώσω στην αγορά εργασίας. Εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι το κόστος. Για αυτό και ευελπιστώ τουλάχιστον οι συναντήσεις και οι εξετάσεις να γίνονται στη Θεσσαλονίκη, ώστε να μην ανέβουν και άλλο τα έξοδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 03:20:25 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:55 »

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #225 στις: Μάιος 25, 2012, 11:43:54 πμ »

Δεν δίνει έστω και αν είναι στις επιστήμες της αγωγής σαν κυπριακό όνομα... το ΔΟΑΤΑΠ το αναγνωρίζει ως ισότιμο του ΕΑΠ το οποίο όμως δεν δίνει παιδαγωγική επάρκεια.

Αν σας ενδιαφέρει να έχετε μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά οκ ... αναγνωρίζεται από ΔΟΑΤΑΠ.

Αν σας ενδιαφέρει η παιδαγωγική επάρκεια... προσέξτε γιατί θα την πατήσετε, αφού θα έχετε πληρώσει 1.300 ευρώ τη θεματική.

Πήρα σήμερα τηλ. στον ΔΟΑΤΑΠ και μου είπαν ότι η αντιστοιχία στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δεν γίνετε με βάση το ανοικτο πανεπιστημιο Ελλάδας αλλα με βάση άλλα μεταπτυχιακά που υπάρχουν στα κανονικά πανεπιστήμια(όχι δηλ με το εκπαίδευση ενηλήκων και το άλλο), ο τίτλος θα λέει πάνω επιστήμης της αγωγής οπότε με βάση το υπουργείο παιδείας όσο μεταπτυχιακά έχουν στο τίτλο την φράση "επιστήμης της αγωγής" δίδουν παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #226 στις: Μάιος 27, 2012, 12:22:07 μμ »
Είμαι και εγώ επιλέξιμη στο μεταπτυχιακό επιστήμες της αγωγής του ΑΠΚ και τελικά έχω μπερδευτεί όσον αφορά το τι ενότητες θα επιλέξω. Πρέπει δηλαδή να επιλεγούνε εκείνες που είναι κοινές με το ΕΑΠ (δηλαδή 3η, 4η) για να είναι αναγνωρίσιμο?

Αποσυνδεδεμένος elenpeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #227 στις: Μάιος 28, 2012, 04:02:36 μμ »
Έχεις δίκιο σ'αυτό που λες mantarini...γιατί εγώ καμία σχέση με "διορισμένη" δεν έχω και πραγματικά, αν είναι να δώσω τόσα λεφτά, καλύτερα να είναι για κάτι που -ίσως- με εξασφαλίσει επαγγελματικά στο μέλλον! Ούτως ή άλλως, με τις πανελλήνιες που ξαναδίνω, στοχεύω στα επαγγέλματα υγείας (λογοθεραπείας, διαιτολογίας κλπ), οπότε νομίζω πως με την κατοχή ενός συναφούς μεταπτυχιακού, θα κάνω καλό συνδυασμό για την αγορά εργασίας... ;)...θέλω να πιστεύω δηλαδή...!  :P
Οπότε αυτό ήταν...."Πολιτική συστημάτων υγείας"! Και ό,τι ήθελε προκύψει....!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:55 »

Αποσυνδεδεμένος PANDORAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #228 στις: Ιούνιος 16, 2012, 07:41:16 μμ »
Καλησπέρα.Είμαι κι εγώ στους επιτυχόντες για το μεταπτυχιακό "επιστήμες της αγωγής" στην Κύπρο και προσπαθώ να να πάρω πληροφορίες για τον τόπο των εξετάσεων και τον φόρτο εργασίας των θεματικών ενοτήτων.luxe kai mntoura θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσαμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες σχετικά με το θέμα λαμβάνοντας υπόψη ότι τη βδομάδα που μας έρχεται πρέπει να δηλώσουμε τις θεματικές ενότητες που μας ενδιαφέρουν. Μπορούμε να ανταλλάξουμε email .Γνωρίζετε κάπιον που το παρακολουθεί ήδη ώστε να έχουμε έγκυρη ενημέρωση;Οι τηλεφωνικές γραμμές είναι κατειλλημμένες από την Πέμπτη και δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω.Αν κάpοιος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες ας το γράψει για να ενημερωθούμε.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #229 στις: Ιούνιος 16, 2012, 07:54:18 μμ »
Σου έχω στείλει Pandoraki ΠΜ με το email μου.
Μακάρι να μας βρεθεί κάποιος να μας δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις θεματικές ενότητες

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #230 στις: Ιούνιος 21, 2012, 07:53:33 μμ »
Pandoraki κι εγω σου εστειλα pm με το τηλ.μου.Περιμενω νεα σου

Αποσυνδεδεμένος sabine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #231 στις: Ιούνιος 21, 2012, 08:22:46 μμ »
Κι εγώ μια από τα ίδια (Επιστήμες της Αγωγής) και είμαι εξαιρετικά προβληματισμένη σχετικά με την επιλογή των θεματικών ενοτήτων. Επέλεξα μία, αλλά εδώ και μέρες σκέφτομαι να επιλέξω και δεύτερη, χωρίς, βεβαια, να έχω ιδεα περί φόρτου εργασίας κτλ (είμαι και εργαζόμενη). Εσείς τι θα κάνετε;

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #232 στις: Ιούνιος 21, 2012, 08:24:20 μμ »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια!
Μόλις τελείωσα την πρώτη θεματική ενότητα που επέλεξα και αυτή ήταν η ΕΠΑ51.
Μού φάνηκε βατή κι έμαθα πολλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος sabine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 21, 2012, 08:32:03 μμ »
Αγγελικη2003, δώσε μας τα φώτα σου, σε παρακαλούμε!Προσωπικά, επέλεξα την κατευθυνση ''Συνεχιζομενη Εκπαιδευση'' και ως πρώτη ενότητα επέλεξα την ΕΠΑ 51 και σκέφτομαι και την ΕΠΑ64. Βγαίνουν, πιστευεις, δυο ενότητες αν εργάζεσαι (8ωρο);

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #234 στις: Ιούνιος 22, 2012, 12:29:21 πμ »
Sabine,

 έχουμε επιλέξει την ίδια κατεύθυνση και κατά συνέπεια και τις ίδιες θεματικές ενότητες. Μπορείς να μου στείλεις πμ με το email σου αν θέλεις.

Αγγελικη2003 πραγματικά σε ότι μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες θα το εκτιμούσαμε ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος AΘΗΝΑΪΔΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Aξιοκρατία και χαμόγελο στην εκπαίδευση....
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 26, 2012, 02:33:03 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΙΤΥΧΟΥΣΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ.ΕΠΕΛΕΞΑ 2 ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ(51-62),EΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΑΚΑΔΗΜΑΊΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ 2 ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ.
ΔΗΛΩΣΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΟΑΤΑΠ ΜΕ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ(20,48 ΕΥΡΩ) ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΙΣΑΞΙΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΕΙ.ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΣΤΟ MAIL ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΩΣ.Η ΑΙΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 'ΑΙΤΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΟΜΟΤΑΓΟΥΣ' ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΣΆΙΤ ΤΟΥ ΔΟΑΤΑΠ.Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΔΟΑΤΑΠ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΔΟΑΤΑΠ, ΤΗ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ,ΤΟ ΤΗΛ. ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 210 5281000(ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ 108)   ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (ΓΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΘΕΣΗ) ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΥΠΕΠΘ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ,  ΕΙΠΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΕΙ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΣΗ   ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑΞΙΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΕΙ....
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΝΤΩΣ (ΟΣΟΙ ΓΡΑΦΤΟΥΜΕ).....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 03:21:58 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος sabine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 26, 2012, 04:03:02 μμ »
Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου! Πάντως, μετά από ενδελεχή έρευνα σε διάφορα fora διαπίστωσα ότι το κοινό αγωνιά περισσότερο για το αν το μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγης από το ΑΠΚΥ (και από το ΕΑΠ  τα ''αντίστοιχα'') παρέχουν παιδαγωγική επάρκεια, αλλά σαφή απάντηση δεν βρήκα πουθενά.
Καλή αρχή και ο Θεός βοηθός!  ::)

Αποσυνδεδεμένος AΘΗΝΑΪΔΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Aξιοκρατία και χαμόγελο στην εκπαίδευση....
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 26, 2012, 04:58:41 μμ »
ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ;ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ...ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΞΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.