*

Αποστολέας Θέμα: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (Αναγνώστηκε 139582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #280 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 11:12:12 μμ »
Θα ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί βλακεία. Το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου δεν είναι το ίδιο με το Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας; Γιατί ξεκινούν κάποια προγράμματα μεταπτυχιακά, που αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ, και ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση. Αν γνωρίζει κάποιος - κάποια, ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:04:35 »

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #281 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 11:19:52 μμ »
Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι ιδιωτικό πανεπιστήμιο ανώτερης και ανώτατης εκπαίδευσης στην Κύπρο.

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι το δεύτερο, κατά σειρά ίδρυσης, κρατικό πανεπιστημιακό ίδρυμα της Κύπρου και το μόνο Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα της χώρας αφιερωμένο αποκλειστικά στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.


Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #282 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 11:32:07 μμ »
Στ. Ευθυμιάδης - κοσμήτορας και καθηγητής του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου για τις μεταπτυχιακές θέσεις στο ΑΠΚυ φέτος:
"Το Πανεπιστήμιο στα μεταπτυχιακά δέχεται ένα ορισμένο αριθμό φοιτητών: 140 στις Επιστήμες της Αγωγής, 120 στην Επικοινωνία και Δημοσιογραφία και 90 στις Θεατρικές Σπουδές και στη Γλώσσα της Λογοτεχνίας. Η εισδοχή γίνεται με το σύστημα της κλήρωσης. Η προθεσμία για υποβολή αιτήσεων λήγει εφέτος στις 15 Ιανουαρίου του 2013 και αμέσως μετά θα γίνει η κλήρωση."
http://www.paideia-news.com/index.php?id=109&hid=5982

Καλή επιτυχία σε όλους, αν και είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #283 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 01:20:35 μμ »
Βγήκαν τα αποτελέσματα για όσους έκαναν αίτηση στα μεταπτυχιακά και προπτυχιακά του ΑΠΚυ. Με πήρανε!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:04:35 »

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #284 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 01:33:42 μμ »
Συγχαρητήρια!!
Σου στείλαν mail?

Αποσυνδεδεμένος alexiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #285 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 03:17:22 μμ »
Ναι βγήκαν τα αποτελέσματα αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα αν μας πήραν. Τέλη Φλεβάρη θα οριστικοποιηθεί. Παιδιά γνωρίζει κανείς αν το μεταπτυχιακό στην Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία αναγνωρίζεται;

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #286 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:05:12 μμ »
Συγχαρητήρια!!
Σου στείλαν mail?
Ευχαριστώ πολύ!!  :)
Μόλις τώρα μου έστειλαν με το λινκ για το portal, αλλά τα αποτελέσματα είχαν βγει από το μεσημεράκι.


Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #287 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:09:47 μμ »
Ναι βγήκαν τα αποτελέσματα αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα αν μας πήραν. Τέλη Φλεβάρη θα οριστικοποιηθεί. Παιδιά γνωρίζει κανείς αν το μεταπτυχιακό στην Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία αναγνωρίζεται;
Ναι, τέλη Φλεβάρη θα είναι έτοιμη η λίστα με όσους θα γίνουν αποδεκτοί. Προς το παρόν με κληρώσανε σε εκλέξιμη θέση, είμαι αποφασισμένη να δεχτώ, έχω υποβάλει χαρτιά, οπότε πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.

Γνωρίζω πως υπάρχει σύνδεση ΑΠΚυ με ΕΑΠ, συνεπώς αναγνωρίζεται μαζί με το δεδομένο ότι εκπληρώνεται η απαίτηση για φυσική παρουσία του υποψηφίου λόγω των εξετάσεων που διενεργούνται. Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #288 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:23:57 μμ »
Με δουλευετε? ??? Το ΑΠΚΥ ειναι πανακριβο!!!!Εγω δεν ολοκληρωσα την αιτηση και μου στειλανε εχθες μαιλ λεγοντας μου μπες κ κανε οριστικη υποβολη ακομη κ τωρα για να ξεκινησεις!!! Τους εφαγες πελατια το Λευκωσιας!!!!!!!!Θα γινει σφαγη στο τελος!!!!!Η Κυπρος ειναι εξυπνος λαος κ τρωει τα λεφτα των ελληνων οπως τα τρωει τοσα χρονια η η Αγγλια.Η Ελλαδα δεν κοιταξε να κανει ανοιγματα στο εξβτερικο με εξ αποστασεως πτυχια κ να αναδειχθει κ να βγαλει κ χρημα.Κοιταξε να κανει αηδιες.Καλα κανει τωρα η κυπρος!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2013, 04:33:53 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #289 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:50:46 μμ »
Γνωρίζω πως υπάρχει σύνδεση ΑΠΚυ με ΕΑΠ, συνεπώς αναγνωρίζεται μαζί με το δεδομένο ότι εκπληρώνεται η απαίτηση για φυσική παρουσία του υποψηφίου λόγω των εξετάσεων που διενεργούνται. Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Είχα περάσει πέρυσι κ ήμουν έτοιμη να δεχτώ. Τους ρώτησα 2-3 φορές μέσω mail εάν αναγνωρίζεται κ μου λεγαν άλλα αντί άλλων.
Τουλάχιστον πέρυσι δεν αναγνωριζόταν.
Μην κάνεις υποθέσεις, ψάξτο περισσότερο.
Είναι κρίμα να χάσεις 2,5 χρόνια κ τόσα χρήματα κ στην τελική να έχεις ένα μεταπτυχιακό που δεν αναγνωρίζεται.

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #290 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:51:24 μμ »
Με δουλευετε? ??? Το ΑΠΚΥ ειναι πανακριβο!!!!Εγω δεν ολοκληρωσα την αιτηση και μου στειλανε εχθες μαιλ λεγοντας μου μπες κ κανε οριστικη υποβολη ακομη κ τωρα για να ξεκινησεις!!! Τους εφαγες πελατια το Λευκωσιας!!!!!!!!Θα γινει σφαγη στο τελος!!!!!Η Κυπρος ειναι εξυπνος λαος κ τρωει τα λεφτα των ελληνων οπως τα τρωει τοσα χρονια η η Αγγλια.Η Ελλαδα δεν κοιταξε να κανει ανοιγματα στο εξβτερικο με εξ αποστασεως πτυχια κ να αναδειχθει κ να βγαλει κ χρημα.Κοιταξε να κανει αηδιες.Καλα κανει τωρα η κυπρος!!!
Και στο εαπ είχα κάνει αίτηση και πήρα... ένα τίποτα. Δεν με νοιάζει για το όντως πανάκριβο μεταπτυχιακό τους, το ξέρω πως θα κάνω απόσβεση γιατί τα πάντα πλέον μετράνε στην εκπαίδευση. Αν η Ελλάδα ήθελε, τα λεφτά θα έμεναν εδώ, και δεν θέλει. Ας κρατήσει λοιπόν τα λαμόγια, και τους άλλους "πελάτες" της, και ας κάνετε όλοι τα δωρεάν μάστερς σας με τους καλούς σας καθηγητές, έτσι κι αλλιώς και αυτά "κάπως" πληρώνονται.  :P

Αποσυνδεδεμένος alexiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #291 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:51:55 μμ »
skyfall σε ποιό πρόγραμμα έχεις κάνει αίτηση. Και γω έχω επιλεγεί και στα 3 προγράμματα που έκανα αίτηση αλλά δεν πληρώ σε όλα τις προυποθέσεις:-P

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #292 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:57:42 μμ »
Γνωρίζω πως υπάρχει σύνδεση ΑΠΚυ με ΕΑΠ, συνεπώς αναγνωρίζεται μαζί με το δεδομένο ότι εκπληρώνεται η απαίτηση για φυσική παρουσία του υποψηφίου λόγω των εξετάσεων που διενεργούνται. Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Είχα περάσει πέρυσι κ ήμουν έτοιμη να δεχτώ. Τους ρώτησα 2-3 φορές μέσω mail εάν αναγνωρίζεται κ μου λεγαν άλλα αντί άλλων.
Τουλάχιστον πέρυσι δεν αναγνωριζόταν.
Μην κάνεις υποθέσεις, ψάξτο περισσότερο.
Είναι κρίμα να χάσεις 2,5 χρόνια κ τόσα χρήματα κ στην τελική να έχεις ένα μεταπτυχιακό που δεν αναγνωρίζεται.
Δεν κάνω υποθέσεις.
Φυσικά κανένας τίτλος σπουδών δεν είναι κρίμα, ακόμα και αν είναι ένα άχρηστο χαρτί δίνει κάποιες γνώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #293 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 04:59:04 μμ »
skyfall σε ποιό πρόγραμμα έχεις κάνει αίτηση. Και γω έχω επιλεγεί και στα 3 προγράμματα που έκανα αίτηση αλλά δεν πληρώ σε όλα τις προυποθέσεις:-P
Θεατρικών σπουδών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.