*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 460430 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1512 στις: Μάιος 27, 2021, 10:11:05 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στις οριστικές τοποθετήσεις των νεοδιόριστων προηγούνται ως ειδική κατηγορία οι έχοντες παιδί με αναπηρία τουλάχιστον 67%; Ή η τοποθέτηση γίνεται βάσει του πάνακα μορίων (προϋπηρεσία, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση);

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:58 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1513 στις: Μάιος 27, 2021, 11:29:07 μμ »
Για τις ειδικές κατηγορίες υπάρχουν συγκεκριμένες ασθένειες (περιγράφονται στα σχετικά διατάγματα). Εάν η ασθένεια εμπίπτει στη σχετική λίστα τότε ναι προηγείται.
Η τοποθέτηση γίνεται με βάση τα μόρια μετάθεσης συν μόρια λόγω εντοπιότητας συν μόρια λόγω συνυπηρέτησης.
Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος dimg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1514 στις: Μάιος 28, 2021, 10:24:02 πμ »
Για τις ειδικές κατηγορίες υπάρχουν συγκεκριμένες ασθένειες (περιγράφονται στα σχετικά διατάγματα). Εάν η ασθένεια εμπίπτει στη σχετική λίστα τότε ναι προηγείται.
Η τοποθέτηση γίνεται με βάση τα μόρια μετάθεσης συν μόρια λόγω εντοπιότητας συν μόρια λόγω συνυπηρέτησης.
Αυτά.
mlm σ'ευχαριστώ για την απάντηση!
Μία από τις ασθένειες της λίστας πρέπει να έχει και το παιδί του γονέα που αιτείται οριστική τοποθέτηση;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1515 στις: Μάιος 28, 2021, 07:28:03 μμ »
Έτσι, ναι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:58 »

Αποσυνδεδεμένος debed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1516 στις: Μάιος 28, 2021, 07:49:31 μμ »
Καλησπέρα, σχετικά με τη βελτίωση θέσης στα οργανικά κενά δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα.
1.Αν κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης και ικανοποιηθεί το αίτημα μου, άρα καταλάβω μια νέα οργανική, τότε αυτόματα αφήνω πίσω μου ένα κρυφό οργανικό κενό (την οργανική που κατείχα). Αυτό το κενό κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός ΠΥΣΠΕ μπορεί να καταληφθεί από κάποιο συνάδελφο που θα το έχει δηλώσει, σωστά;
2.Τι γίνεται όμως στη περίπτωση που δεν πετύχω τη βελτίωση θέσης που θέλω, και έχει δηλώσει το σχολείο της οργανικής μου κάποιος συνάδελφος, θα χάσω την οργανική μου;

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1517 στις: Μάιος 28, 2021, 07:54:46 μμ »
Καλησπέρα, σχετικά με τη βελτίωση θέσης στα οργανικά κενά δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα.
1.Αν κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης και ικανοποιηθεί το αίτημα μου, άρα καταλάβω μια νέα οργανική, τότε αυτόματα αφήνω πίσω μου ένα κρυφό οργανικό κενό (την οργανική που κατείχα). Αυτό το κενό κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός ΠΥΣΠΕ μπορεί να καταληφθεί από κάποιο συνάδελφο που θα το έχει δηλώσει, σωστά;
2.Τι γίνεται όμως στη περίπτωση που δεν πετύχω τη βελτίωση θέσης που θέλω, και έχει δηλώσει το σχολείο της οργανικής μου κάποιος συνάδελφος, θα χάσω την οργανική μου;

στη φάση των βελτιώσεων-τοποθετήσεων, αν δεν πετύχεις βελτίωση , κρατάς την οργανική σου. αν αλλάξεις , πιθανά να την πάρει άλλος με βελτίωση ή τοποθέτηση, αν το δήλωσε βλέποντάς σε στον αναρτημένο πίνακα. οι αποσπάσεις είναι αργότερα (ποια μετάθεση εντός πυσπε; ). πώς θα χάσεις έτσι απλά οργανική, επειδή το ζητά κάποιος;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2021, 08:03:45 μμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος debed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1518 στις: Μάιος 28, 2021, 08:03:37 μμ »
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
Στις μεταθέσεις εντός ΠΥΣΠΕ εννοώ τις οριστικές τοποθετήσεις και τις βελτιώσεις θέσεων.
Εγώ είχα καταλάβει το εξής: από τη στιγμή που κάνεις αίτηση για βελτίωση θέσης η οργανική σου μπαίνει και αυτή στη λίστα των οργανικών κενών ως κρυφό κενό. Αλλά αυτό ισχύει μόνο αν επιτευχθεί η βελτίωση σωστά;



Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1519 στις: Μάιος 28, 2021, 08:09:32 μμ »
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
Στις μεταθέσεις εντός ΠΥΣΠΕ εννοώ τις οριστικές τοποθετήσεις και τις βελτιώσεις θέσεων.
Εγώ είχα καταλάβει το εξής: από τη στιγμή που κάνεις αίτηση για βελτίωση θέσης η οργανική σου μπαίνει και αυτή στη λίστα των οργανικών κενών ως κρυφό κενό. Αλλά αυτό ισχύει μόνο αν επιτευχθεί η βελτίωση σωστά;

μπαίνει στα πιθανά (δεν εμφανίζεται φυσικά πουθενά ως κενό, αφού δεν είναι ! ) για να τα δηλώσουν και άλλοι. όποιος μελετήσει τον πίνακα και σε εντοπίσει , ποντάρει ότι ίσως υπάρξει κενό. είπαμε - και το αναφέρουν και οι διευθύνσεις - "πιθανό κενό", τόσο απλά.

(κρυφό κενό είναι κάποιο που κάποιος κρύβει, συμβαίνει φαντάζομαι σε κάποιες περιπτώσεις υπόγειες ,  αλλά με περίεργους όρους που χρησιμοποιείς δημιουργούνται εντυπώσεις και δεν γίνεται αντιληπτό τι συμβαίνει και , εντάξει, μεταθέσεις= τοποθετήσεις είναι λίγο άκυρο, έτσι; για να καταλαβαινομαστε :) και να απαντήσουμε κάτι που στέκει. φιλικά το λέω )

Αποσυνδεδεμένος debed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1520 στις: Μάιος 28, 2021, 08:12:24 μμ »
Σ' ευχαριστώ και πάλι συνάδελφε, καλή συνέχεια! :)

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1521 στις: Μάιος 28, 2021, 08:12:52 μμ »
Καλησπέρα αν πάρω νέα οργανικη λόγω ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΑΣ πρέπει να την υπηρετήσω για να πάρω καινούρια οργανικη την επόμενη χρόνια ;

Και αν πάρω νέα οργανικη λόγω ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ πρέπει να την υπηρετήσω για να πάρω καινούρια οργανικη την επόμενη χρόνια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1522 στις: Μάιος 28, 2021, 08:13:28 μμ »
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
Στις μεταθέσεις εντός ΠΥΣΠΕ εννοώ τις οριστικές τοποθετήσεις και τις βελτιώσεις θέσεων.
Εγώ είχα καταλάβει το εξής: από τη στιγμή που κάνεις αίτηση για βελτίωση θέσης η οργανική σου μπαίνει και αυτή στη λίστα των οργανικών κενών ως κρυφό κενό. Αλλά αυτό ισχύει μόνο αν επιτευχθεί η βελτίωση σωστά;

debed
Αν έχεις κάνει αίτηση βελτίωσης, αλλά δεν έχεις δηλώσει σχολείο, δεν μπορούν να σε κουνήσουν.

Αποσυνδεδεμένος debed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1523 στις: Μάιος 28, 2021, 08:16:34 μμ »
debed
Αν έχεις κάνει αίτηση βελτίωσης, αλλά δεν έχεις δηλώσει σχολείο, δεν μπορούν να σε κουνήσουν.
Αυτό το γνωρίζω, άλλο έλεγα. Σ'ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1524 στις: Μάιος 28, 2021, 08:41:20 μμ »
Καλησπέρα αν πάρω νέα οργανικη λόγω ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΑΣ πρέπει να την υπηρετήσω για να πάρω καινούρια οργανικη την επόμενη χρόνια ;

Και αν πάρω νέα οργανικη λόγω ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ πρέπει να την υπηρετήσω για να πάρω καινούρια οργανικη την επόμενη χρόνια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

λοιπόν , το β΄είναι ξεκάθαρο : θέση από βελτίωση πρέπει να υπηρετηθεί.
για το α' (μιλάμε για β/βαθμια) : περιμένω να δω την απάντηση κι εγώ , γιατί , αν  και με δική σου αίτηση αλλάζεις θέση (μπορείς να παραμείνεις υπεράριθμος χωρίς να κάνεις άρση), είναι ανάγκη της υπηρεσίας και ΑΝ είχες θεμελιώσει δικαίωμα μετάθεσης ΠΡΙΝ την άρση της υπεραριθμίας, δεν τη χρωστάς μάλλον. αλλά περίμενε ή μίλα και με τη διεύθυνση (δεν βρίσκω τις διατάξεις και θα ήθελα να τις δω)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1525 στις: Μάιος 28, 2021, 10:03:13 μμ »
Αν πάρεις νέα οργανική,  νομίζω ότι την ξεχρεωνεις αν επιλέγεις ως στέλεχος εκπαίδευσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.