*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 459118 φορές)

newteacher1, evi06 και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2100 στις: Μάιος 25, 2023, 11:46:55 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνιση!
Αν βγω υπεράριθμος μετά μπορώ να επιλέξω άλλο από τα εναπομείναντα οργανικά κενά της διεύθυνσής μου ή επιλέγω κάποιο από τα λειτουργικά κενά;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Θα επιλέξεις λειτουργικό, γιατί θα είσαι λειτουργικά υπεράριθμος. Η οργανική σου θα παραμείνει στο σχολείο αυτό, μέχρι να κάνεις βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:28:28 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2101 στις: Μάιος 25, 2023, 11:49:01 μμ »
Ακριβώς αυτό εννοώ Scout. Συγχωρέστε με αν τα λέω κάπως μπερδεμένα.
@Vama θα προσπάθησω να ξεμπέρδεψω το νήμα. Και μόνο που έχεις την όρεξη και τη διάθεση και μου απαντάς σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. Λοιπόν διορίστηκα πέρυσι το καλοκαίρι του ‘22. Βγήκα  κατευθείαν σε άδεια γιατί ήμουν έγκυος. Όποτε δεν υπηρέτησα τη θέση μου, στην οποία τοποθετήθηκα προσωρινά. Δεν ήμουν πέρυσι στη διάθεση. Τοποθετήθηκα κανονικά, βάσει μορίων, σε σχολείο, απλά δεν πήγα λόγω άδειας λοχείας και ανατροφής.
Τώρα καλούμαστε να δηλώσουμε τις επιλογές μας για οριστική τοποθέτηση σε οργανική. Προφανώς πρέπει να την υπηρετήσω, με το καλό όταν επιστρέψω τον Οκτώβρη που λήγει η άδεια ανατροφής.
Αναρωτιόμουν λοιπόν. Δηλώνω κανονικά τα πάντα και ευελπιστώ να πιάσω ένα σχολείο που θα είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου(διαφορετικός νόμος) ώστε να πηγαινοέρχομαι; Επειδή το θεωρώ απίθανο, δηλώνω λιγότερα σχολεία μπα και βγω στη διάθεση ( από αυτά βέβαια που μου είπατε μάλλον δε θα βρεθώ στη διάθεση απλά θα με στείλουν αε ο,τι περισσέψει. Δηλώνω τα πάντα και κάνω αίτηση και βελτίωση θέσης; (Απόσπαση εντός πυσπε); Κάνω τον σταυρο μου;

Τέλος, για να γίνω κατανοητή, αυτό που είπα πριν είναι το εξής: όταν κάναμε αίτηση για προσωρινη τοποθέτηση ως νεοδιορισθέντες τον Αυγούστο που μας πέρασε, σε λειτουργικά κενά, υπήρξαν άτομα ψηλά στα μόρια, που βγήκαν στη διάθεση του πυσπε. Εμείς με χαμηλότερα, τοποθετηθήκαμε κανονικά. Λίγες ημέρες αργότερα, εμφανίστηκαν και αλλά κενά, τα οποία κλήθηκαν να δηλώσουν αυτοί οι ολίγοι που είχαν μείνει στη διάθεση. Αυτά. Ελπίζω να τα ξεκαθάρισα κάπως και να μη σας τα έχω κάνει αχταρμά.

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2102 στις: Μάιος 25, 2023, 11:59:44 μμ »
Ο πιθανότερος λόγος για τον οποίο αυτά τα άτομα εμφανίζονται στη διάθεση, είναι ότι μάλλον πρόκειται για μετατιθέμενους στην περιοχή, οι οποίοι θα παρουσιαστούν μεν εκεί στις 30/6 (μέχρι τότε συνεχίζουν κανονικά στην αρχική περιοχή διορισμού τους), αλλά συμπεριλήφθηκαν κανονικά στους πίνακες των υπό τοποθέτηση και βελτίωση της νέας τους περιοχής, αφού σε αυτή θα υπηρετούν από 1/9.
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν πρόκειται για μετατιθέμενους. Εκείνοι σημειώνονται ξεχωριστά στον συγκεκριμένο πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2103 στις: Μάιος 26, 2023, 12:16:19 πμ »
απο μια ματια που εριξα σε ολες τις δδε ειδα οτι, Α αθηνα,ανατ αττικη,αρκαδια,αρτα,γρεβενα, δωδεκ, εβρος,ευβοια, ευρυτνανια,ανατ θεσσαλ,φωκιδα,ρεθυμνο, μαγνησια,λασηθι, κιλκις,γαιννενα βρισκονται σε χειμερια ναρκη ως προς τις φετινες υπηρεσιακες μεταβολες και δεν εχουν κανει καποια ενεργεια στη φετινη περιοδο,
Επισης η ροδοπη,λεσβος,δ αθηνας, δυτ αττ, γ αθηνας,αχαια,ηλεια,ημαθια, θεσπρωτια,κυκλαδες,λαρισα,τρικαλα, φθιωτιδα χθες και σημερα εκαναν καποιες ενεργειες μετά και απο τη γνωμοδοτηση του ΣτΕ (καποιες μεσω συνεδριασεων  και αλλες με ανακοινωση για υποβολη δηλωσεων κ χρονοδιαγραμματων) και οι υπολοιπες 30 εχουν ξεκινησει ενεργειες μαρτιο-απριλιο αλλα ειναι σε αναμονη και δεν εκαναν καποια ενεργεια μετα τις 17/5 (γνωμοδοτηση). Επισης δεν βρισκω ποια ειναι η δδε εκτος της φλωρινας, που λες οτι ολοκληρωσε τις μεταβολες και δεν εννοω μεχρι και τη Β φαση δηλ τοποθετηση απο βελτιωσεις κλπ αλλα μεχρι και την Γ φαση δηλ τοποθετηση σε εναπομειναντα οπου θεωρειται πια ολοκληρωμενη η διαδικασια. Το δικο μ συμπερασμα ειναι οτι απο τριτη θα συνεχισουν ολοι κανονικα τα παντα πλην εκδοσης αποφασεων και ισως να χρειαστει μια επικαιροποιηση γνωμοδοτησης μετα και απο την προκηρυξη των 2ων εκλογων
Ξέχασες τη ΔΔΕ  Χαλκιδικής η οποία επίσης βρίσκεται σε χειμερία νάρκη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:28:28 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2104 στις: Μάιος 26, 2023, 12:20:05 πμ »
Από Δευτέρα παγώνουν τα πάντα γιατί απαιτείται νέα γνωμοδότηση από το ΣΤΕ. Μόλις προκηρυχθούν οι εκλογές το υπαιθ θα στείλει αίτημα για εξαίρεση. Μέχρι να βγει η εξαίρεση παγώνουν τα πάντα και ειδικά οι συνεδριάσεις των υπηρεσιακών συμβουλίων. Ό,τι γίνει αύριο. Μετά πάλι σε αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2105 στις: Μάιος 26, 2023, 12:31:03 πμ »
Από Δευτέρα παγώνουν τα πάντα γιατί απαιτείται νέα γνωμοδότηση από το ΣΤΕ. Μόλις προκηρυχθούν οι εκλογές το υπαιθ θα στείλει αίτημα για εξαίρεση. Μέχρι να βγει η εξαίρεση παγώνουν τα πάντα και ειδικά οι συνεδριάσεις των υπηρεσιακών συμβουλίων. Ό,τι γίνει αύριο. Μετά πάλι σε αναμονή.

έεεετσιιιι

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2106 στις: Μάιος 26, 2023, 12:31:46 πμ »
Γεια σας, περιμένω να δω τα οργανικά κενά στην περιοχή μου. Μπορεί κάποιος να τοποθετηθεί σε λειτουργικό κενό ή οργανικό κενό που δεν δήλωσε σε περίπτωση που βγει υπεράριθμος;  Υπάρχει κάποιος οδηγός ώστε να ξέρουμε με ποια σειρά γίνονται όλα αυτά;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2107 στις: Μάιος 26, 2023, 12:42:31 πμ »
Από Δευτέρα παγώνουν τα πάντα γιατί απαιτείται νέα γνωμοδότηση από το ΣΤΕ. Μόλις προκηρυχθούν οι εκλογές το υπαιθ θα στείλει αίτημα για εξαίρεση. Μέχρι να βγει η εξαίρεση παγώνουν τα πάντα και ειδικά οι συνεδριάσεις των υπηρεσιακών συμβουλίων. Ό,τι γίνει αύριο. Μετά πάλι σε αναμονή.
πάντως η Ανατολική Αττική έχει βγάλει χρονοδιάγραμμα χωρίς να υπολογίζει αυτή τη παράμετρο. μάλιστα απο σήμερα έως και Δευτέρα καλεί τους υπεράριθμους να δηλώσουν προτίμηση

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2108 στις: Μάιος 26, 2023, 12:48:53 πμ »
Γεια σας, περιμένω να δω τα οργανικά κενά στην περιοχή μου. Μπορεί κάποιος να τοποθετηθεί σε λειτουργικό κενό ή οργανικό κενό που δεν δήλωσε σε περίπτωση που βγει υπεράριθμος;  Υπάρχει κάποιος οδηγός ώστε να ξέρουμε με ποια σειρά γίνονται όλα αυτά;

αν ψάξεις λίγο στο νήμα , έχουν απαντηθεί πάνω κάτω αυτά. μερικές βασικές επισημάνσεις :

-η φάση αυτή είναι για οργανικά κενά , όχι λειτουργικά
-οι υπεράριθμοι είναι ειδική κατηγορία (πρώτα κρίνονται ονομαστικά όσοι θελουν ή οι τελευταίοι τοποθετηθέντες) και αν γίνει άρση καλώς=νέα οργανική. επιλέγουν πρώτοι στα κενά , αλλά μόνο ομάδας σχολειων του σχολείου οργανικής τους και όμορων.
-αν δε γίνει άρση (και αν γίνει ακομα , έχει συμβεί σε διευθύνσεις ) μπορούν να ζητήσουν και βελτίωση μετά , αν έχει καλύτερο κενό (αν έχουν κάνει αίτηση από παλιά).
-άρση υπεραριθμίας δεν γίνεται με το ζόρι (ορίζεσαι ονομαστικά όμως) , παραμένεις εκεί που είσαι οργανικά . αν δεν πάρεις βελτίωση , πας αργότερα στα λειτουργικά κενά (σχετικές ανακοίνώσεις της διεύθυνσης για λειτουργικά υπεράριθμους)

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2109 στις: Μάιος 26, 2023, 12:51:40 πμ »
πάντως η Ανατολική Αττική έχει βγάλει χρονοδιάγραμμα χωρίς να υπολογίζει αυτή τη παράμετρο. μάλιστα απο σήμερα έως και Δευτέρα καλεί τους υπεράριθμους να δηλώσουν προτίμηση

μα οι περισσότερες που έχουν βγάλει χρονοδιάγραμμα δεν την υπολογίζουν -όχι μόνο για δηλώσεις/αιτήσεις (αυτό δεν είναι και φοβερό πες συνεχίζεται η κατάθεση, αλλά και για συμβούλια-συνεδριάσεις ! ) . δεν "ξέρουμε" για την προκήρυξη πριν θυροκολληθεί. εξού και δεν μπορεί να κατατεθεί και αίτημα εξαίρεσης πριν παρά μετά. τα είπε ο mmmm τα λοιπα΄. έχω μια επιφύλαξη τι θα γίνει υπηρεσιακά, πολλά βλέπουμε. το σίγουρο ότι από δευτέρα θα έχουμε νεα προεκλογική περίοδο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2023, 01:11:19 πμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2110 στις: Μάιος 26, 2023, 12:54:25 πμ »
Προφανώς πρέπει να την υπηρετήσω, με το καλό όταν επιστρέψω τον Οκτώβρη που λήγει η άδεια ανατροφής.
Αναρωτιόμουν λοιπόν. Δηλώνω κανονικά τα πάντα και ευελπιστώ να πιάσω ένα σχολείο που θα είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου(διαφορετικός νόμος) ώστε να πηγαινοέρχομαι; Επειδή το θεωρώ απίθανο, δηλώνω λιγότερα σχολεία μπα και βγω στη διάθεση ( από αυτά βέβαια που μου είπατε μάλλον δε θα βρεθώ στη διάθεση απλά θα με στείλουν αε ο,τι περισσέψει. Δηλώνω τα πάντα και κάνω αίτηση και βελτίωση θέσης; (Απόσπαση εντός πυσπε); Κάνω τον σταυρο μου;

Όπως έχει πει πολλές φορές ο βαθύς γνώστης θεμάτων ΠΥΣΔΕ @gtΠΕ02, αλλά και αρκετοί άλλοι, δηλώνουμε όσα σχολεία μπορούμε (με βάση τα δικά μας κριτήρια κατάταξης), από το καλύτερο προς το χειρότερο δυνατό. Στη δήλωση αυτή μπορούμε να συμπεριλάβουμε και σχολεία που επιθυμούμε, κι ας μην εμφανίζουν οργανικά κενά αρχικά, γιατί μπορεί να προκύψουν κενά και σε αυτά από "καραμπόλες" κατά την εξέταση των βελτιώσεων. Άρα δεν δηλώνετε κενά, δηλώνετε σχολεία. Και με δεδομένο ότι, όπως έγραψα και παραπάνω, υπάρχει ένας χιλιομετρικός/χρονικός περιορισμός, πέραν του οποίου δεν γίνεται αυθημερόν μετακίνηση (ή είναι ασύμφορη οικονομικά) και θα πρέπει ούτως ή άλλως να μετοικήσετε, νομίζω ότι θα πρέπει να λειτουργήσετε λίγο με τη λογική "ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται". Δηλαδή, αφού όπως λέτε είστε χαμηλά στον πίνακα των μορίων και άρα αν τοποθετηθείτε αναγκαστικά θα τοποθετηθείτε σε ένα από τα δυσπρόσιτα σχολεία, δεν είναι στο χέρι σας να κάνετε κάτι για να το αποφύγετε. Δηλώστε λοιπόν ό,τι σας βολεύει καλύτερα, και συγκεκριμένα περιλάβετε στη δήλωσή σας μέχρι το απώτερο δυνατό σχολείο που σας επιτρέπει αυθημερόν μετακίνηση. Αν το πιάσετε, το πιάσατε. Αν όχι, έτσι κι αλλιώς στο δυσπρόσιτο θα πάτε στη φάση των αναγκαστικών τοποθετήσεων.

Εξαίρεση στο παραπάνω: αν θεωρείτε ότι μπορείτε να βρείτε κάποιο "ντεμί" σχολείο που εμφανίζει κενό, το οποίο να είναι μεν σε απόσταση που επίσης απαιτεί μετοίκηση, αλλά το θεωρείτε (για δικούς σας λόγους) προτιμότερο κι ας δίνει λίγα μόρια (εγώ πάντως σε μια τέτοια περίπτωση θα προτιμούσα το δυσπρόσιτο που δίνει πολλά μόρια), μπορείτε ίσως να το δηλώστε ως τελευταία επιλογή, ως "τελευταία γραμμή άμυνας" δηλαδή.

Και κάτι τελευταίο. Γράψατε ότι προφανώς πρέπει να υπηρετήσετε την οργανική σας. Αν εννοείτε ότι πρέπει να το κάνετε για να στοιχειοθετήσετε δικαίωμα βελτίωσης εντός της περιοχής διορισμού, τότε ναι, πρέπει να την υπηρετήσετε στην πραγματικότητα για ένα χρόνο. Αν όμως σας ενδιαφέρει περισσότερο το δικαίωμα μετάθεσης στο νομό κατοικίας σας, τότε το δικαίωμα αυτό το αποκτάτε στη διετία συνολικά από τη μέρα του διορισμού σας, ακόμα κι αν το δεύτερο χρόνο πάρετε οργανική και δεν την υπηρετήσετε στην πραγματικότητα αλλά πάρετε απόσπαση σε προτιμότερο για εσάς λειτουργικό κενό (εντός περιοχής πάντα).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2023, 01:08:32 πμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2111 στις: Μάιος 26, 2023, 01:12:49 πμ »

@Vama θα προσπάθησω να ξεμπέρδεψω το νήμα. Και μόνο που έχεις  την όρεξη και τη διάθεση και μου απαντάς σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Μην βλέπεις τώρα που το παίζουμε παντογνώστες . Κάποτε κι εμείς είμασταν στη θέση τη δική σου και των υπολοιπων νεοδιορίστων και δεν ξέραμε τι μας γινόταν. Και κάποιοι άλλοι μας βοήθησαν. Πάντως κυκλοφορούν στο διαδίκτυο κάποια έντυπα από αιρετούς που είναι αρκετά κατατοπιστικά για τις υπηρεσιακές μεταβολές. Επίσης να διαβάζετε συνάδελφοι  προσεκτικά τις εγκυκλίους μετθέσεων και αποσπάσεων. Εξηγούν πολλές από τις απορίες που έχετε.


Όσα σου έγραψε η Scout είναι σωστά. Εάν βλέπεις ότι θα πάρεις αναγκαστικά οργανική καλό είναι να τα δηλώσεις όλα από το καλύτερο για σένα προς το χειρότερο. Οργανικά κενά που ίσως προκύψουν είναι επίσης και οι οργανικές θέσεις των αιτούντων βελτίωσης. Αν πάρουν τη βελτίωση η θέση τους θα μείνει κενή. Οπότε αν κάποια σε ενδιαφέρει τη δηλώνεις.



Λοιπόν διορίστηκα πέρυσι το καλοκαίρι του ‘22. Βγήκα  κατευθείαν σε άδεια γιατί ήμουν έγκυος. Όποτε δεν υπηρέτησα τη θέση μου, στην οποία τοποθετήθηκα προσωρινά. Δεν ήμουν πέρυσι στη διάθεση. Τοποθετήθηκα κανονικά, βάσει μορίων, σε σχολείο, απλά δεν πήγα λόγω άδειας λοχείας και ανατροφής.
Τώρα καλούμαστε να δηλώσουμε τις επιλογές μας για οριστική τοποθέτηση σε οργανική. Προφανώς πρέπει να την υπηρετήσω, με το καλό όταν επιστρέψω τον Οκτώβρη που λήγει η άδεια ανατροφής.


Και όμως, αυτό θεωρείται διάθεση, όταν δηλαδή δεν έχεις οργανική θέση. Το ότι τοποθετήθηκες σε σχολείο δεν σημαίνει κάτι. Όλοι τοποθετούνται σε σχολείο . Ήσουν στη διάθεση και τοποθετήθηκες σε σχολείο " με προσωρινή τοποθέτηση".
Και όχι δεν χρειάζεται να υπηρετήσεις την οργανική που θα πάρεις . Θεωρείται ότι την έχεις υπηρετήσει. Οι άδειες λοχείας και ανατροφής είναι από αυτές που θεωρείται οτι έχεις υπηρετήσει κανονικά. Οπότε αν δεν σε βολεύει η οργανική που θα πάρεις , θα ζητήσεις απόσπαση  σε πιο κοντινό σου λειτουργικό κενό , όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο post.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2023, 01:36:50 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2112 στις: Μάιος 26, 2023, 01:42:52 πμ »

Τέλος, για να γίνω κατανοητή, αυτό που είπα πριν είναι το εξής: όταν κάναμε αίτηση για προσωρινη τοποθέτηση ως νεοδιορισθέντες τον Αυγούστο που μας πέρασε, σε λειτουργικά κενά, υπήρξαν άτομα ψηλά στα μόρια, που βγήκαν στη διάθεση του πυσπε. Εμείς με χαμηλότερα, τοποθετηθήκαμε κανονικά. Λίγες ημέρες αργότερα, εμφανίστηκαν και αλλά κενά, τα οποία κλήθηκαν να δηλώσουν αυτοί οι ολίγοι που είχαν μείνει στη διάθεση. Αυτά. Ελπίζω να τα ξεκαθάρισα κάπως και να μη σας τα έχω κάνει αχταρμά.


Τέτοια συμβαίνουν δυστυχώς παντού. Συνήθως είναι ντόπιοι με εσωτερική πληροφόρηση για κενά που θα προκύψουν, είτε από αποσπασμένους είτε  από άδειες λοχείας ,ανατροφής, υγείας....κ.α.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2113 στις: Μάιος 26, 2023, 01:52:21 πμ »

Και κάτι τελευταίο. Γράψατε ότι προφανώς πρέπει να υπηρετήσετε την οργανική σας. Αν εννοείτε ότι πρέπει να το κάνετε για να στοιχειοθετήσετε δικαίωμα βελτίωσης εντός της περιοχής διορισμού, τότε ναι, πρέπει να την υπηρετήσετε στην πραγματικότητα για ένα χρόνο. Αν όμως σας ενδιαφέρει περισσότερο το δικαίωμα μετάθεσης στο νομό κατοικίας σας, τότε το δικαίωμα αυτό το αποκτάτε στη διετία συνολικά από τη μέρα του διορισμού σας, ακόμα κι αν το δεύτερο χρόνο πάρετε οργανική και δεν την υπηρετήσετε στην πραγματικότητα αλλά πάρετε απόσπαση σε προτιμότερο για εσάς λειτουργικό κενό (εντός περιοχής πάντα).


Scout, αυτό δεν ισχύει . Μπορεί να κάνει και αίτηση για βελτίωση τον Οκτώβριο χωρίς να υπηρετήσει την οργανική. Θεωρείται ότι έχει υπηρετηθεί. Το δικαίωμα για μετάθεση και βελτίωση είναι ταυτόσημο. Οταν έχεις δικαίωμα για μετάθεση ,έχεις δικαίωμα και για βελτίωση και όταν έχεις δικαίωμα για βελτίωση έχεις και για μετάθεση. Και τα δύο απαιτουν υπηρέτηση της οργανικής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.