*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 458965 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aliki 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1400 στις: Απρίλιος 24, 2021, 02:09:24 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Γίνεται να συσταθεί νέα οργανική τέτοια εποχή; Ενημερώθηκα για νέα οργανική που θα συσταθεί τώρα και από ότι καταλαβαίνω είναι φωτογραφική. Προσωπικά δεν υπεβαλλα αίτηση βελτίωσης αφού δεν υπήρχε η συγκεκριμένη οργανική θέση. Δεν θα έπρεπε λογικά οι κενές οργανικές θέσεις να είναι γνωστές τον Νοέμβριο ώστε να ξέρουμε αν θα υποβαλλουμε αίτηση ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:55 »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1401 στις: Απρίλιος 24, 2021, 02:11:50 μμ »
Ξέρω ότι γίνονται "ζυμώσεις" σε διάφορες περιοχές για τις σχετικές ιδρύσεις, συζητήσεις, εκστρατείες ενημέρωσης της κοινής γνώμης κλπ. κλπ., άρα προς το παρόν δεν υπάρχει αναβολή - ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα. Δεν υπάρχει όμως και σαφής χρονικός ορίζοντας λήξης της διαδικασίας. Ίδωμεν...

Εννοείται πως αν μάθω κάτι, θα γράψω.
Μπορεί να αυξήθηκαν τα τμήματα του σχολείου ή να κατέβηκαν ωράριο οι υπάρχοντες εκπαιδευτικοί και έτσι να εμφανίστηκε κενό πάνω από 12 ώρες άρα βγαίνει νέα οργανική


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1402 στις: Απρίλιος 24, 2021, 02:13:31 μμ »
Η απάντηση πήγαινε στην aliki25


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος diamand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λετ εμ καμ!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1403 στις: Απρίλιος 24, 2021, 03:10:12 μμ »
Οι μεταθεσεις ολοκληρώθηκαν τωρα, το επόμενο βήμα είναι να υπολογιστουν ξανα οι ώρες κενων πλεονασματων των σχολείων και να υπολογιστούν τα νεα κενα που προεκυψαν από τις μεταθέσεις και τις συνταξιοδοτήσεις,
καθώς και οι υπεραριθμίες που προκύπτουν, να ονομαστούν οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί και τέλος να τοποθετηθουν οι υπεραριθμοι πρώτα και στη συνέχεια οι ζητουντες βελτίωση, οι εκπαιδευτικοι στη διάθεση και αυτοί που ήρθαν με μεταθεση. Δύσκολα να προκύψουν "μαγειρεμένες" οργανικές, οι ώρες ειναι συγκεκριμένες. Το μονο "μαγειρεμα" που ισως μπορει να γίνει είναι αν στα τμήματα των σχολείων που δινουν ώρες υπολογιστούν τα φετινά ή η πρόβλεψη για του χρόνου. Τα Γυμνάσια παίρνουν στοιχεία από Δημοτικά και τα ΓΕΛ απο τα Γυμνάσια, όμως κάποιοι μαθητές στην πορεία παιρνουν μετεγγραφές ή πηγαίνουν σε ΕΠΑΛ. Ενας ακόμα παράγοντας ειναι τα μαθηματα με κοινή αναθεση, όπου εκει αλλη χρονια δινουν την αναθεση στη μια ειδικοτητα και αλλη στην αλλη..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:55 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1404 στις: Απρίλιος 24, 2021, 03:15:42 μμ »
Ξέρω ότι γίνονται "ζυμώσεις" σε διάφορες περιοχές για τις σχετικές ιδρύσεις, συζητήσεις, εκστρατείες ενημέρωσης της κοινής γνώμης κλπ. κλπ., άρα προς το παρόν δεν υπάρχει αναβολή - ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα. Δεν υπάρχει όμως και σαφής χρονικός ορίζοντας λήξης της διαδικασίας. Ίδωμεν...

Εννοείται πως αν μάθω κάτι, θα γράψω.

Δεν πρέπει να το λήξουν αυτό πριν αρχίσουν να δηλώνουν σχολεία οι υπεράριθμοι;
Ναι, αναμένουμε ενημέρωση, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1405 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:22:38 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Μου έχει γεννηθεί η εξής απορία: φέτος, λόγω των έκτακτων συνθηκών, πόσω δε μάλλον καθώς δεν προβλέπεται να διεξαχθούν απολυτήριες / προαγωγικές Ιουνίου, υπάρχει, λέτε, περίπτωση να μας επιτραπεί νωρίτερα  - κι αν ναι, πότε -  να παρουσιαστούμε στο νέο μας σχολείο για να αναλάβουμε υπηρεσία, εμείς οι μετατιθέμενοι, ή μήπως εναπόκειται στην κρίση του εκάστοτε διευθυντή ο χρόνος αποδέσμευσής μας από τη μονάδα όπου τώρα υπηρετούμε; Η σχετική νομοθεσία τι προβλέπει;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1406 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:26:50 μμ »
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, αναληψη υπηρεσίας κάνεις την τελευταια ημέρα του διδακτικού έτους. Μέχρι τότε ανήκεις και σε χρειάζεται η σχολική μονάδα στην οποία ήσουν. Μια χρονιά που άλλαξα νησί με την μετάθεση, με άφησαν να φύγω δυο μέρες πιο νωρίς γιατί δεν υπήρχε καράβι και ανέλαβα υπηρεσία στο καινουργιο μέρος πάλι στις 30/6
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2021, 05:32:19 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1407 στις: Απρίλιος 25, 2021, 09:34:59 πμ »
Οι αιτήσεις των γονέων για την διαδικασία εισαγωγής μαθητών στα μουσικά σχολεία είναι από 10/5  έως 31/5 .
Αν δημιουργηθούν νέα πειραματικά δεν θα πρέπει να γίνουν αιτήσεις γονέων πάνω κάτω την ίδια περίοδο;
Αν δεν έχει πάρει αναβολή το θέμα, εως 10/5 το αργότερο θα έχουν δημιουργήσει τα νέα πειραματικά.
Ίσως κάτι ξέρουν οι ΔΕ που δεν ξεκινάνε τις διαδικασίες τοποθετήσεων πριν τις 10/5 .


Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1408 στις: Απρίλιος 25, 2021, 10:11:38 πμ »
Καλημέρα ... μπορεί κάποιος να μου θυμίζει ; ... το σχολείο μου βγάζει μια υπεραριθμία στο εννιαίο ΠΕ.04 ... μάλλον δεν θα την δεχτεί κανείς οπότε θα καταλήξει στον τελευταίο που έχει τοποθετηθεί στο σχολείο ( εγώ ) . Εχω σκοπό να την αρνηθώ και εγώ. Σε άλλα σχολεία υπάρχουν οργανικά κενά. Σε περίπτωση που οργανικά κενά ΔΕΝ καλυφθούν υπάρχει περίπτωση να χάσω την οργανική μου ή απλά ( ίσως ) βρεθώ το Σεπτέμβριο να συμπληρώσω ωράριο και αλλού ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ( ξέρω ότι μερικές ερωτήσεις επαναλαμβάνονται ολόιδιες σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους ... αλλά η αγωνία είναι αγωνία )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1409 στις: Απρίλιος 25, 2021, 10:49:40 πμ »
Νομίζω ότι αν δεν δεχτεί την υπεραριθμίας κανείς, την παίρνει αναγκαστικά ο τελευταίος που τοποθετήθηκε, δεν τίθεται θέμα αποδοχής ή μη

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1410 στις: Απρίλιος 25, 2021, 12:47:00 μμ »
Αυτό είναι ξεκάθαρο ... το ερώτημα είναι εάν είναι δυνατόν να ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ η οργανική και να μου έρθει νέα οργανική σε σχολείο που δεν επιθυμώ ( γιατί εκεί υπάρχει διαθέσιμη οργανική )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος sunny06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1411 στις: Απρίλιος 25, 2021, 01:28:27 μμ »
Καλησπέρα,
Μετατέθηκα σε διεύθυνση πρωτοβάθμιας Αθήνας πριν λίγο καιρό. Τηλεφώνησα αμέσως για το πότε θα παρουσιαστούμε και θα κάνουμε αίτηση τοποθέτησης σε οργανικά κενά και μου είπαν στο τέλος της σχολικής χρονιάς τον Ιούνιο. Μπήκα κατά τύχη χτες στη σελίδα της διεύθυνσης κι είδα οτι έληξαν οι αίτήσεις τοποθέτησης την Παρασκευή και δεν μπορώ να κάνω αίτηση, εκπρόθεσμα. Τι κάνω τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1412 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:31:45 μμ »
Αυτό είναι ξεκάθαρο ... το ερώτημα είναι εάν είναι δυνατόν να ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ η οργανική και να μου έρθει νέα οργανική σε σχολείο που δεν επιθυμώ ( γιατί εκεί υπάρχει διαθέσιμη οργανική )
Αν δεν θέλεις να αλλάξεις την οργανική σου, κάνοντας χρήση του πλεονεκτήματος της υπεραριθμίας, μένεις στο σχολείο που είσαι και απλά συμπληρώνεις και αλλού το διδακτικό σου ωράριο.

Μια διαθέσιμη οργανική που δεν είναι επιθυμητή μπορεί να καταλήξει να την πάρει κάποιος που είναι στη διάθεση ή που ήρθε από μετάθεση και έχει τα λιγότερα μόρια στον κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1413 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:33:20 μμ »
Αυτό είναι ξεκάθαρο ... το ερώτημα είναι εάν είναι δυνατόν να ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ η οργανική και να μου έρθει νέα οργανική σε σχολείο που δεν επιθυμώ ( γιατί εκεί υπάρχει διαθέσιμη οργανική )
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να αφαιρεθεί. Όπως είπες απλά υπάρχει η περίπτωση να πας λειτουργικά κάπου αλλού να συμπληρώσεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 297
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.