*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 460933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1736 στις: Απρίλιος 10, 2023, 02:37:18 πμ »

4). Εν ολιγοις μπορεις να δηλωσεις μονο πολύ λιγα κενα και να παραμεινεις στην διαθεση του πυσδε και να μην παρεις οργανική θεση και τον Σεπτεμβριο να πας σε λειτουργικό κενό? ή αναγκαστικά αν υπαρχει οργανικό κενο στο φορτώνουν και ας ειναι ότι να'ναι? Ακόμα κι αν σε τοποθετήσουν αναγκαστικά μπορείς να πας σε λειτουργικό κενό τον Σεπτέμβριο, χωρίς να χρωστάς την υπηρέτηση της οργανικής, επειδή δεν είχες δηλώσει εκείνο το σχολείο.

Lasid, αυτό είναι λάθος , δεν ισχύει . Είτε είχες, είτε δεν είχες δηλώσει εκείνο το σχολείο χρωστάς υπηρέτηση της οργανικής.
Η μόνη περίπτωση να μην χρωστάς είναι όταν παραμείνεις στη διάθεση μια χρονιά και μετά πάρεις οργανική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:40 »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1737 στις: Απρίλιος 10, 2023, 02:39:22 πμ »
Αφού έχει περισσότερα οργανικά κενά από τους εκπαιδευτικούς θα πάρεις σίγουρα οργανική. Αν δηλώσεις λίγα κενά κινδυνεύεις ανάλογα με τη θέση σου από το τέλος να βρεθείς σε ένα από τα χειρότερα κενά. Το καλύτερο θα ήταν να δηλώσεις με σειρά προτίμησης έως τη θέση που βρίσκεσαι, δηλαδή αν είσαι στην 15η θέση να δηλώσεις τα 15 πρώτα κενά.

Θα σου «φορτώσουν»οπωσδήποτε κενό που δεν θέλεις. Αφού υπάρχουν άτομα στη διάθεση τα οργανικά κενά θα καλυφθούν όλα. Αυτό που λες κάπου ότι φίλος-η σου ήταν στη διάθεση ενώ υπήρχαν οργανικά κενά ,δεν γινεται. Κάτι κατάλαβες λάθος. Αυτοί που ήταν τοποθετημένοι εκεί μπορεί να ήταν αποσπασμένοι σε άλλο νομό ,σε άδεια π.χ. ανατροφής .Πάντως κάποιοι ήταν τοποθετημένοι οργανικά εκεί για να παραμείνει ο φίλος σου στη διάθεση.

Έχει δίκιο ο συνάδελφός σου  οτι για να εχεις δικαιωμα μεταθεσης ή βελτιωσης θα πρεπει να εχεις υπηρετησει την οργανικη με οποιο τροπο και αν σου εχει δοθει . Η υποχρέωση υπηρέτησης της οργανικής είναι η ίδια είτε είναι από επιλογή είτε είναι αναγκαστικά . Όμως, έχεις δίκιο ότι  αυτη που θα σου δοθει τωρα δεν χρειάζεται να την υπηρετήσεις γιατί θεωρείται την υπηρέτησες τη χρονιά που ήσουν στη διάθεση (φέτος). Και αυτό ισχύει γενικά όχι μόνο για τους νεοδιόριστους. Όταν κάποιος μείνει στη διάθεση ένα χρόνο (ή και περισσότερο ) δεν υποχρεούται να υπηρετήσει την οργανική όταν την πάρει, διότι δεν οφείλεται σε δική του υπαιτιότητα .

Οπότε μπορείς να πάρεις οργανική,να πάρεις απόσπαση και θα μπορείς να κάνεις αίτηση για βελτίωση ή μετάθεση κανονικά.

Σε ευχαριστώ πολυ και εσενα!
Ησουν απολυτα ξεκαθαρος/-η.
Δεν μπορω να εχω πληρη εικονα λογω οτι καποιοι εχουν ζητησει βελτιωση (αρκετοι) και δεν ξερω αν θελησουν να δηλωσουν τελικα. Επισης, ορισμενα κενα δεν δινονται μονο στην δικια μου ειδικοτητα αλλα και σε αλλες, οποτε και εκει ειναι ενα θεμα.
Γενικα σε μορια ειμαι σε μια μεση κατασταση (απο νεοδιοριστους και αυτους που ηρθαν απο μεταθεση εχω σχεδον τα περισσοτερα, ειμαι στην πρωτη πενταδα, ακομη και στα κενα που ειναι κοινα με αλλη ειδικοτητα ειμαι σε αυτη τη θεση, με περνανε οσοι πολυ παλιοι εχουν ζητησει βελτιωση, το θεμα ειναι οτι αρκετοι εχουν ζητησει).

Εν ολιγοις μπορω να διεκδικησω φετος το καλυτερο με βαση τα κενα που μας δινουν αφου δεν εχω υποχρεωση να παω να το υπηρετησω (και να ειμαι σε κοντινο λειτουργικο) και να διεκδικησω κατι καλυτερο μεσω βελτιωσης του χρονου που θα εχω υποχρεωση να το υπηρετησω ενα ετος. Οποτε μετεπειτα θα ειμαι κερδισμενη ειτε με το καλο σεναριο της καλυτερης επιλογης οργανικης ειτε με το σεναριο οτι θα εχω την δυνατοτητα μεταθεσης. Βασικα ειναι κατι που στην παρουσα φαση αν καταλαβαινω καλα δεν θα επρεπε να με προβληματιζει αλλα να με προβληματιζει μετεπειτα αν θελησω βελτιωση οτι θα ειμαι δεσμευμενη σε ενα συγκεκριμενο σχολειο για ενα ετος για να μπορω να διεκδικησω μεταθεση ή βελτιωση ξανα.

Ακομη μια ερωτηση που μου γεννηθηκε: αν δεν τοποθετηθουν πχ δεκα ατομα σε κενα (δεν εκδηλωσουν ενδιαφερον για τα κενα που δοθηκαν) και τα εναπομειναντα κενα ειναι επτα, τοτε με ποια σειρα εξαναγκαζονται να παρουν οργανικο κενο αν κανεις δεν αιτηθει? και ποιοι θα ειναι οι τρεις που θα παραμεινουν στην διαθεση? οι με τα υψηλοτερα μορια ή με τα χαμηλοτερα?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2023, 02:43:08 πμ από anti_08 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1738 στις: Απρίλιος 10, 2023, 02:58:36 πμ »
Ξεκάθαρη :D

Εχε υπόψη σου και τα κενά που μπορεί να δημιουργηθούν από αυτούς που ζήτησαν βελτίωση . Αν σε ενδιαφέρει κάποιο να το δηλώσεις.

Αυτοί με τα υψηλότερα. Όταν δεν δηλώνονται κενά (συνήθως τα χειρότερα), η τοποθέτηση ξεκινάει από το πιο μακρινό-χειρότερο όπου τοποθετούν αυτόν με τα λιγότερα μόρια και συνεχίζουν προς τα καλύτερα και αυτούς με τα περισσότερα μόρια.

Κατά τα άλλα μια χαρά τα είπες-κατάλαβες.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1739 στις: Απρίλιος 10, 2023, 03:04:46 πμ »
Ξεκάθαρη :D

Εχε υπόψη σου και τα κενά που μπορεί να δημιουργηθούν από αυτούς που ζήτησαν βελτίωση . Αν σε ενδιαφέρει κάποιο να το δηλώσεις.

Αυτοί με τα υψηλότερα. Όταν δεν δηλώνονται κενά (συνήθως τα χειρότερα), η τοποθέτηση ξεκινάει από το πιο μακρινό-χειρότερο όπου τοποθετούν αυτόν με τα λιγότερα μόρια και συνεχίζουν προς τα καλύτερα και αυτούς με τα περισσότερα μόρια.

Κατά τα άλλα μια χαρά τα είπες-κατάλαβες.

Με βαση αυτους που εχουν ζητησει βελτιωση μας τα εχει δωσει ως πιθανα κενα αν ικανοποιηθει η βελτιωση και ταυτοχρονα να μην υπηρχε και πλεονασμα σε ωρες, νομιζω αυτο το εχω φιλτραρει καλα, οποτε θα το λαβω υποψη μου και αυτο, γιατι τα τρια απο τα πεντε κενα που θελω τετοια ειναι.

Ωστοσο το κοντινο-μακρινο -χειροτερο ειναι σχετικο γιατι καποιος να θελει κατι που μπορει εμενα να μην μου κανει και το αντιθετο. Εχει λογικη ωστοσο να αφηνουν τους πιο υψηλα σε μορια στην διαθεση αν δεν μπορουν να καλυφθουν τα οργανικα.

Σε ευχαριστω και παλι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:40 »

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1740 στις: Απρίλιος 10, 2023, 09:04:29 πμ »
Σας ευχαριστώ κι εγώ πολύ και τους δύο κι εσένα anti_08 στην ίδια κατάσταση ήμουν κι εγώ και μου λύθηκαν πολλές απορίες.Καλό Πάσχα, με υγεία ό,τι καλύτερο για όλους!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1741 στις: Απρίλιος 10, 2023, 10:05:16 πμ »
Lasid, αυτό είναι λάθος , δεν ισχύει . Είτε είχες, είτε δεν είχες δηλώσει εκείνο το σχολείο χρωστάς υπηρέτηση της οργανικής.
Η μόνη περίπτωση να μην χρωστάς είναι όταν παραμείνεις στη διάθεση μια χρονιά και μετά πάρεις οργανική.
το ζήτημα του να σε τοποθετουν αναγκαστικα και χωρις αίτησή σου σε οργανικο κενό που απέμεινε ακάλυπτο τεθηκε με την παρ. 2 αρ 13 πδ 100/97 και με την οποια προστεθηκε εδάφιο στην παρ 12 του αρ 15 πδ50/96. Σε συνεχεια αυτων ηρθε η εγκυκλιος 137644/Ε1/ 03-09-2015 για τις τοποθετησεις σε οργανικα-λειτουργικα κενα (και στην οποια στηριζεται τουλαχιστον το δικο μου πυσδε για τις προαναφερομενες τοποθετησεις)  και στην παρ 3 της σελ 3 αναφερεται οτι "Να επισημανθεί ότι, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.12 του άρθρου 15, οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησης τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Επομένως, δεν νοείται να υπάρχουν οργανικά κενά σε μία ειδικότητα και, παράλληλα, εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας στη διάθεση των ΠΥΣΔΕ..".
 Εφοσον λοιπον μια τετοιου ειδους τοποθετηση ειναι προς το συμφερον της υπηρεσιας, απ οσα γνωριζω, θεωρειται ότι δεν απαιτειται η υπηρετηση της οργανικης γιατι ηταν χωρις τη θεληση σου (οπως συμβαινει και με τους υπεραριθμους και για τους οποιους δεν απαιτειται εκ νεου η υπηρετηση οργανικης μετα ατην αρση υπεραριθμιας) ή με αλλες περιπτωσεις υπηρετησης χωρις τη θεληση του εκπαιδευτικου που αναφερονται στην εγκυκλιο των μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1742 στις: Απρίλιος 10, 2023, 10:17:07 πμ »
το ζήτημα του να σε τοποθετουν αναγκαστικα και χωρις αίτησή σου σε οργανικο κενό που απέμεινε ακάλυπτο τεθηκε με την παρ. 2 αρ 13 πδ 100/97 και με την οποια προστεθηκε εδάφιο στην παρ 12 του αρ 15 πδ50/96. Σε συνεχεια αυτων ηρθε η εγκυκλιος 137644/Ε1/ 03-09-2015 για τις τοποθετησεις σε οργανικα-λειτουργικα κενα (και στην οποια στηριζεται τουλαχιστον το δικο μου πυσδε για τις προαναφερομενες τοποθετησεις)  και στην παρ 3 της σελ 3 αναφερεται οτι "Να επισημανθεί ότι, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.12 του άρθρου 15, οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησης τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Επομένως, δεν νοείται να υπάρχουν οργανικά κενά σε μία ειδικότητα και, παράλληλα, εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας στη διάθεση των ΠΥΣΔΕ..".
 Εφοσον λοιπον μια τετοιου ειδους τοποθετηση ειναι προς το συμφερον της υπηρεσιας, απ οσα γνωριζω, θεωρειται ότι δεν απαιτειται η υπηρετηση της οργανικης γιατι ηταν χωρις τη θεληση σου (οπως συμβαινει και με τους υπεραριθμους και για τους οποιους δεν απαιτειται εκ νεου η υπηρετηση οργανικης μετα ατην αρση υπεραριθμιας) ή με αλλες περιπτωσεις υπηρετησης χωρις τη θεληση του εκπαιδευτικου που αναφερονται στην εγκυκλιο των μεταθέσεων.

Καλημέρα! Και εγω αυτά θυμόμουν που είχες γράψει και παλιοτερα και είχα την αισθηση ότι γίνεται αναγκαστικη τοποθέτηση.

Σε σημερινη επικοινωνια που είχα με το ΠΥΣΔΕ μου ειπαν ότι εχουν αποφασισει να μην κανουν αναγκαστικες τοποθετησεις και να μεινουν στην διαθεση του ΠΥΣΔΕ.  Πόσο νόμιμο ή μη είναι αυτό?
Πόσο όμως μπορεις να βασιστείς σε αυτό το προφορικό και να μην δηλωσεις ολα τα κενα και να παραμείνεις στην διαθεση? Και αν μετά αποφασίσουν να τοποθετησουν αναγκαστικά? Δεν μπορείς να βρεθείς σε κατι χειροτερο απο το αναμενόμενο?

Και αυτοι που θα μεινουν στην διαθεση (ισως εσκεμμενα) πως μπορεί να μην σου φανε εσενα που τοποθετηθηκες σε κατι χαλια μελλοντικα μια καλυτερη επιλογη, ενω εχουν λιγοτερα μορια απο εσενα? μονο αν κανεις βελτιωση του χρόνου? ή και καθε χρόνο μεχρι να βρεις κατι της επιλογης σου? παλι δε θα ξαναμοιραστει η τραπουλα του χρονου ή υπαρχει τροπος να το παρακαμψουν και να βρεθουν σε κανενα κρυφο φιλετο?

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1743 στις: Απρίλιος 10, 2023, 11:06:06 πμ »
σε σχεση με καποια προηγούμενα μηνυματα σου θα προσθεσω και τη δικη μου εικονα που ισως να συμπληρωνει τα λεγομενα συναδελφων:
Μετα την ολοκληρωση της φασης υπεραριθμων (ας την πουμε α φαση), θα κληθουν (ως γνωστο) οσοι ηρθαν με μεταθεση, οι αιτουντες βελτιωση, οριστικη τοποθετηση κλπ (β φαση) να δηλωσουν οργανικα κενα. Στην φαση αυτη ο καθενας δηλωνει τα σχολεια που θελει (μεχρι 20) και αν δεν πιασει το σχολειο που θελει ΚΑΤΗΓΟΡΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΩ οτι δεν τον τοποθετουν στην φαση αυτη με το ζορι σε σχολειο που δεν εχει δηλωσει. Στη συνεχεια περναμε στην Γ  φαση δηλ στα εναπομειναντα κενα (αν υπαρχουν τετοια) και τα οποία ειναι τα σχολεια που δεν επιθυμουσε κανεις πριν. Τοτε το πυσδε δινει νεα προθεσμια για συμπληρωματικη δηλωση σε οσους επιθυμουν να υποβαλλουν τετοια δηλωση
ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ..ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΕΣΤΩ ΓΙΑ 1 ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ Β ΦΑΣΗ δηλ εχει συμβει καποιος φυσικος να ειχε κανει αιτηση βελτιωσης το νοεμβρη, αλλά στην β  φαση δεν κατεθεσε αιτηση γιατι τα κενα φυσικης που βρηκε δεν του αρεσαν , ομως στην γ φαση (λογω της ενιαιας αντιμετωπισης των πε04) δημιουργηθηκε κενο πε04 με ωρες κυριως χημειας (που δεν ειχε φανει οπως ηταν το νομιμο στην β φαση γιατι τοτε δεν αντιμετωπιζονται ενιαια οι πε04 αλλα κατα ειδικοτητα) και το οποιο του γυαλισε. Ομως δεν του επιτραπηκε να κανει συμπληρωνατικη αιτηση γιατι δεν ειχε κανει στην β φαση.

Κατα την συμπληρ δηλωση γ φασης αν υπαρχουν 3 κενα και οι εναπομειναντες αδιαθετοι εκπαιδευτικοι ειναι 3, τοτε ειτε κάνεις ειτε δεν κάνεις δηλωση το πυσδε θα σε βαλει υποχρεωτικα σε σχολειο, οποτε καλυτερα να κάνεις για να πιασεις το λιγοτερο κακο.
Αντιθετα αν ειναι 3 τα κενα και 4 οι εναπομειναντες εκαπιδευτικοι τοτε αν εσυ εισαι 1ος σε μορια δε θα κανεις συμπληρ δηλωση σχολειων,αφου δεν θελεις κανενα απο τα 3 σχολεια και το πυσδε θα βαλει με το ζορι τους αλλους. Αν εισαι 2ος σε μορια ειναι σιγουρο οτι δεν γλυτωνεις την υποχρεωτικη τοποθετηση σε σχολειο. Οπότε στην περιπτωση αυτη και για να προλαβεις τους αλλους 2  καλυτερα να κανεις αιτηση για να βαλουν εσενα πρωτα σε ενα απο τα 3 σχολεια.

Καλημέρα! Και εγω αυτά θυμόμουν που είχες γράψει και παλιοτερα και είχα την αισθηση ότι γίνεται αναγκαστικη τοποθέτηση.

Σε σημερινη επικοινωνια που είχα με το ΠΥΣΔΕ μου ειπαν ότι εχουν αποφασισει να μην κανουν αναγκαστικες τοποθετησεις και να μεινουν στην διαθεση του ΠΥΣΔΕ.  Πόσο νόμιμο ή μη είναι αυτό? Ειναι παντελως παρανομο και μου κανει εντυπωση να υπάρχει τετοιο πυσδε, εφοσον το κυριο μελημα των μελων πυσδε στη  Γ φαση ειναι να μην τους μεινει ακαλυπτο οργανικο και με εκπαιδευτικο στην διαθεση.
Πόσο όμως μπορεις να βασιστείς σε αυτό το προφορικό και να μην δηλωσεις ολα τα κενα και να παραμείνεις στην διαθεση? εσυ οφειλεις να δηλώσεις τα σχολεια που εχεις στην καρδια σου στην β φαση και οχι απαραιτητα και τα 20 και στην Γ φαση να κανεις ή οχι δηλωση με βαση το παραδειγμα που σου προανεφερα (αν νομιζεις οτι σε καλυψε το παραπανω παραδειγμα βεβαια) και να μην ακους τις προφορικες συμβουλές Και αν μετά αποφασίσουν να τοποθετησουν αναγκαστικά? Δεν μπορείς να βρεθείς σε κατι χειροτερο απο το αναμενόμενο?

Και αυτοι που θα μεινουν στην διαθεση (ισως εσκεμμενα) πως μπορεί να μην σου φανε εσενα που τοποθετηθηκες σε κατι χαλια μελλοντικα μια καλυτερη επιλογη, ενω εχουν λιγοτερα μορια απο εσενα?δεν γινεται αυτο γιατι θα τους προλαβεις, εφοοσν εχεις περισσοτερα μορια με αιτηση βελτιωσης μονο αν κανεις βελτιωση του χρόνου? ή και καθε χρόνο μεχρι να βρεις κατι της επιλογης σου? παλι δε θα ξαναμοιραστει η τραπουλα του χρονου ή υπαρχει τροπος να το παρακαμψουν και να βρεθουν σε κανενα κρυφο φιλετο? με βαση την οποια δικη μου εμπειρια δεν ειναι ευκολα να γινουν ματσαραγκιες στις υπηρεσιακες μεταβολες γιατι ολα τα στοιχεια δημοσιευονται

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1744 στις: Απρίλιος 10, 2023, 11:40:29 πμ »
Σε ευχαριστώ πολυ gtΠΕ02, όλα αυτα που λες εχουν λογική και βγαζουν νοημα και από παλιοτερους συναδελφους σε αλλες δδε πανω κατω αυτα ειχε παρει το αυτι μου και ημουν ψιλιασμενη. Εδω μου απαντανε τραγικα πραγματα, με αγνοια νομοθεσιας πληρης και με "περιεργες" τακτικές.

Να σε ρωτησω κατι ακομη:

Δηλώνω τωρα στην β φαση κενο, τοποθετουμε, στην γ φαση υπαρχει περιπτωση να βγαλει κενο που δεν υπηρχε στην β φαση? θα μπορω να ξανακανω δηλωση τοτε? ή κανουν μονο οσοι δεν τοποθετηθηκαν? γιατι αν βγαζει επιπλεον κενα τοτε παλι υπαρχει θεμα, αν βγαζει μονο απο τα εναπομειναντα τοτε οκ...

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1745 στις: Απρίλιος 10, 2023, 11:47:25 πμ »
Σε ευχαριστώ πολυ gtΠΕ02, όλα αυτα που λες εχουν λογική και βγαζουν νοημα και από παλιοτερους συναδελφους σε αλλες δδε πανω κατω αυτα ειχε παρει το αυτι μου και ημουν ψιλιασμενη. Εδω μου απαντανε τραγικα πραγματα, με αγνοια νομοθεσιας πληρης και με "περιεργες" τακτικές.

Να σε ρωτησω κατι ακομη:

Δηλώνω τωρα στην β φαση κενο, τοποθετουμε, στην γ φαση υπαρχει περιπτωση να βγαλει κενο που δεν υπηρχε στην β φαση?δεν βγαινουν νεα κενα παρα  μονο τα εναπομειναντα. Απλα στους πε04 υπαρχουν διαφοροποιησεις μεταξυ β και γ φασης λογω της ενιαιας αντιμετωπισης τους στην γ φαση
 θα μπορω να ξανακανω δηλωση τοτε? οχι. Κανουν μονο οσοι παρεμειναν μετα τη β φαση εκ νεου στη διαθεσηή κανουν μονο οσοι δεν τοποθετηθηκαν? γιατι αν βγαζει επιπλεον κενα τοτε παλι υπαρχει θεμα, αν βγαζει μονο απο τα εναπομειναντα τοτε οκ...

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1746 στις: Απρίλιος 10, 2023, 12:10:48 μμ »
Ειναι παντελως παρανομο και μου κανει εντυπωση να υπάρχει τετοιο πυσδε, εφοσον το κυριο μελημα των μελων πυσδε στη  Γ φαση ειναι να μην τους μεινει ακαλυπτο οργανικο και με εκπαιδευτικο στην διαθεση. : αγαπητέ gt , προσωπικά κατά 99% το αποκλείω αυτό. μήπως ειπώθηκε κάτι άλλο από το πυσδε , δεν μας λεει ο σχολιαστής ποιο είναι να δούμε...
μήπως αναφέρθηκαν σε προσωρινές αναγκαστικές τοποθετήσςις για τους υπόλοιπους; μου κάνει εντύπωση. θα ήθελα να δω αυτό το πυσδε και τις ανακοινώσεις του. μήπως εννοούσε ότι θα τις κάνουν αργότερα λόγω την προεκλογικής ανωμαλίας; εγώ θα κράταγα μικρό καλάθι στο τι καταλαβαίνει κανείς από το τηλέφωνο... βλέποντας τα διάφορα σχόλια.
φυσικά , όπως έχω γράψει σε πμ αλλού, έχουμε δει διάφορα (κι εσύ επιμένεις για τις 20 επιλογές πχ αλλά δημόσια πυσδε δίνουν περισσότερες). φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1747 στις: Απρίλιος 10, 2023, 12:24:18 μμ »
Ειναι παντελως παρανομο και μου κανει εντυπωση να υπάρχει τετοιο πυσδε, εφοσον το κυριο μελημα των μελων πυσδε στη  Γ φαση ειναι να μην τους μεινει ακαλυπτο οργανικο και με εκπαιδευτικο στην διαθεση. : αγαπητέ gt , προσωπικά κατά 99% το αποκλείω αυτόδηλ συμφωνεις μαζι μου στο σημειο αυτο, αν καταλαβα ορθα
. μήπως ειπώθηκε κάτι άλλο από το πυσδε , δεν μας λεει ο σχολιαστής ποιο είναι να δούμε...
μήπως αναφέρθηκαν σε προσωρινές αναγκαστικές τοποθετήσςις για τους υπόλοιπους; μου κάνει εντύπωση. θα ήθελα να δω αυτό το πυσδε και τις ανακοινώσεις του. μήπως εννοούσε ότι θα τις κάνουν αργότερα λόγω την προεκλογικής ανωμαλίας; εγώ θα κράταγα μικρό καλάθι στο τι καταλαβαίνει κανείς από το τηλέφωνο... βλέποντας τα διάφορα σχόλια.
φυσικά , όπως έχω γράψει σε πμ αλλού, έχουμε δει διάφορα (κι εσύ επιμένεις για τις 20 επιλογές πχ αλλά δημόσια πυσδε δίνουν περισσότερες κοιτα, οι τοποθετησεις μου σε θεματα πυσδε ειναι με βαση την πενταετη μου εργασια (και οτι θυμαμαι απο αυτη) σε ενα απο αυτα, καθως και στο τι εκαναν τα αλλα 3 πυσδε της περιφεριεας την εποχη που ημουν στην δδε. ΕΠισης θυμαμαι οτι σε πολλα ζητηματα(πχ τοποθετησεων σε λειτουγικα κενα, τροπος κρισης οργανικα και λειτουργικα υπεραριθμων, συναφεια μεταπτυχιακων, συγκριση αποσπασμενων εντος-εκτος πυσδε και με βαση ποια μορια γινονταν αυτη η συγκριση κ.α σχετικά  ζητηματα ανα την  επικρατεια υπηρχε ανομοιομορφη συμεπριφορα. Οποτε τελικα δεν αποκλειω να μην τηρειται ο περιορισμος των 20 σχολειων σε ολα τα πυσδε, πλην ομως ειναι παρανομο, ). φιλικά.
Καλο πάσχα φίλε!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1748 στις: Απρίλιος 10, 2023, 12:36:44 μμ »
Για να καταλάβω....
Δηλώνεις τα οργανικά που σε ενδιαφέρουν.
Αν δεν πιάσεις, σε επόμενη φάση σου δίνουν ξανά επιλογή για αυτά που περίσσεψαν.
Αν δεν σε ενδιαφέρουν δεν δηλώνεις τίποτα.
Για να μη μείνουν κενά σε τοποθετούν υποχρεωτικά.
Μέχρι εδώ όλα καλά.
Αν δεν υπηρετήσεις το οργανικό που σου έδωσαν χωρίς επιλογή σου.....θα πρέπει να το υπηρετήσεις για να έχεις δικαίωμα αργότερα για βελτίωση;
Μέχρι χθες η απάντηση ήταν κατηγορηματικά ναι
Σήμερα αλλάζει προς το όχι.
Τελικά;
Υ.Γ. Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους εδώ μέσα που ανταποκρίνονται άμεσα, δημόσια και ιδιωτικά.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1749 στις: Απρίλιος 10, 2023, 12:49:19 μμ »
Για να καταλάβω....
Δηλώνεις τα οργανικά που σε ενδιαφέρουν.
Αν δεν πιάσεις, σε επόμενη φάση σου δίνουν ξανά επιλογή για αυτά που περίσσεψαν.
Αν δεν σε ενδιαφέρουν δεν δηλώνεις τίποτα.
Για να μη μείνουν κενά σε τοποθετούν υποχρεωτικά.
Μέχρι εδώ όλα καλά.
Αν δεν υπηρετήσεις το οργανικό που σου έδωσαν χωρίς επιλογή σου.....θα πρέπει να το υπηρετήσεις για να έχεις δικαίωμα αργότερα για βελτίωση;
Μέχρι χθες η απάντηση ήταν κατηγορηματικά ναι
Σήμερα αλλάζει προς το όχι.
Τελικά;
Υ.Γ. Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους εδώ μέσα που ανταποκρίνονται άμεσα, δημόσια και ιδιωτικά.

Όχι απαραιτητα να το υπηρετησεις, διότι μπορει να θεωρειται οτι ηδη το εχεις υπηρετησει αφου την πρωτη χρονια ησουν στην διαθεση του πυσδε, αν εισαι νεοδιοριστος.

Παντως και ομως το πυσδε περι αναγκαστικων τοποθετησεων αυτο μου απαντησε και αυτο κανει χρονια, και ναι δεν ειναι συννομο, ωστοσο ξαφνικα καποια στιγμη ειχαν μαθει ολοι οτι δεν κανει αναγκαστικες και τους εκανε μια χρονια και ψαχνοντουσαν. Και εχω καταλαβει αυτο πολυ σωστα γιατι το εψαξα και απο αλλη πηγη, δεν ειναι οτι καταλαβα λαθος στο τηλεφωνο.
Και προτιμω για προσωπικους μου λογους να μην αναφερω ποιο πυσδε ειναι. Παντως κανει πολλα ακυρα. Αν δειτε παλιοτερο μηνυμα μου παλι εχω αναφερει αναλογο θεμα με αυτο το πυσδε, και απο εκει θυμαμαι και την απαντηση της gtΠΕ02.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.