*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 462496 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2282 στις: Ιούνιος 29, 2023, 10:32:00 πμ »
Ευχαριστώ. Γνωρίζω ότι μπορώ να συμπληρώσω το ωράριο εντός σχολείου αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα γίνεται διάθεση και σε 2ο ή και 3ο σχολείο. Τα οργανικά κενά που δίνει η διεύθυνση για κάλυψη αφορούν κυρίως 6θεσια σχολεία. Οπότε θα μου λείπουν 7 ώρες εφόσον είμαι ΠΕ06. Δίνουν ακόμα και 2θεσιο ως οργανικό κενό. Από την άλλη δεν εμφανίζουν τα οργανικά που είναι μέσα στην πόλη. Υπάρχουν κάποια σχολεία που καλύπτουν ολόκληρο το ωράριο αλλά είναι πολύ μακριά για εμένα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:00 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2283 στις: Ιούνιος 29, 2023, 11:46:12 πμ »
Ευχαριστώ. Γνωρίζω ότι μπορώ να συμπληρώσω το ωράριο εντός σχολείου αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα γίνεται διάθεση και σε 2ο ή και 3ο σχολείο. Τα οργανικά κενά που δίνει η διεύθυνση για κάλυψη αφορούν κυρίως 6θεσια σχολεία. Οπότε θα μου λείπουν 7 ώρες εφόσον είμαι ΠΕ06. Δίνουν ακόμα και 2θεσιο ως οργανικό κενό. Από την άλλη δεν εμφανίζουν τα οργανικά που είναι μέσα στην πόλη. Υπάρχουν κάποια σχολεία που καλύπτουν ολόκληρο το ωράριο αλλά είναι πολύ μακριά για εμένα.
Αρα μιλαμε για δημοτικο. Σιγουρα θα συμπληρωσεις σε ολοημερο αν δημιουργηθουν τμηματα, μπορεις να διεκδικήσεις ωρες εργαστηριου δεξιοτητων και πιθανον να σε βάλουν και σε κάποιο κοντινο νηπιαγωγείο (στη δική μου διευθυνση ετσι συνηθιζουν απο τη στιγμη που μπηκαν στο παιχνίδι και τα νηπιαγωγεια, αντι να στέλνουν σε δευτερο δημοτικο)

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2284 στις: Ιούνιος 29, 2023, 04:03:56 μμ »
Καλησπέρα! Φέτος κατάφερα να πάρω μετάθεση στο ΠΥΣΔΕ του νομού κατοικίας μου ύστερα από 23 ολόκληρα χρόνια υπηρεσίας. Δυστυχώς όμως, στις 2 πρώτες φάσεις των τοποθετήσεων σε οργανικά κενά, παρέμεινα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ μαζί με άλλους 4 συναδέλφους της ίδιας ειδικότητας και ακόμη χειρότερο: χτες με τοποθέτησαν υποχρεωτικά για το συμφέρον της υπηρεσίας στο πιο απομακρυσμένο οργανικό κενό (το οποίο προέκυψε όταν η εκπαιδευτικός που ανήκε οργανικά εκεί πήρε βελτίωση κατόπιν ένστασης κατά την β' φάση τοποθετήσεων). Να επισημάνω ότι αυτό το οργανικό κενό που προέκυψε αναπάντεχα μετά την β' φάση τοποθετήσεων, δεν μας ανακοινώθηκε ούτε μας ζητήθηκε να κάνουμε αίτηση σε περίπτωση που θέλαμε όσοι είμαστε στη διάθεσή να τοποθετηθούμε εκεί (επειδή είχαν ήδη γίνει 2 φάσεις τοποθετήσεων).
Κατόπιν επικοινωνίας μου με το ΠΥΣΔΕ, με ενημέρωσαν ότι τοποθέτησαν υποχρεωτικά εμένα επειδή ήμουν ο τελευταίος στα μόρια, αλλά μου διευκρίνισαν ότι δικαιούμαι να ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ τον Σεπτέμβριο και να κάνω αίτηση για βελτίωση τον Νοέμβριο διότι η τοποθέτησή μου έγινε υποχρεωτικά, χωρίς να το ζητήσω εγώ ο ίδιος, και ως εκ τούτου, δεν υποχρεούμαι να υπηρετήσω την οργανική αυτή για 1 χρόνο (όπως ισχύει στις άλλες περιπτώσεις) αν αποσπαστώ κάπου αλλού τον Σεπτέμβρη και πάρω βελτίωση στην επόμενη διαδικασία μεταθέσεων. Γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Αν δηλαδή δεν θα χρωστάω την υπηρέτηση της οργανικής μου; Ψάχνω σχετική διάταξη του νόμου και δεν έχω καταφέρει ως τώρα να βρω κάτι που να μου επιβεβαιώνει αυτό που μου είπαν από το ΠΥΣΔΕ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2285 στις: Ιούνιος 29, 2023, 04:11:14 μμ »
μου διευκρίνισαν ότι δικαιούμαι να ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ τον Σεπτέμβριο και να κάνω αίτηση για βελτίωση τον Νοέμβριο διότι η τοποθέτησή μου έγινε υποχρεωτικά, χωρίς να το ζητήσω εγώ ο ίδιος, και ως εκ τούτου, δεν υποχρεούμαι να υπηρετήσω την οργανική αυτή για 1 χρόνο (όπως ισχύει στις άλλες περιπτώσεις) αν αποσπαστώ κάπου αλλού τον Σεπτέμβρη και πάρω βελτίωση στην επόμενη διαδικασία μεταθέσεων. Γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο; Αν δηλαδή δεν θα χρωστάω την υπηρέτηση της οργανικής μου; Ψάχνω σχετική διάταξη του νόμου και δεν έχω καταφέρει ως τώρα να βρω κάτι που να μου επιβεβαιώνει αυτό που μου είπαν από το ΠΥΣΔΕ.

Είναι η "γκρίζα ζώνη", το νομικό κενό που έχει αναφέρει ο gtΠΕ02. Κατά τη γνώμη μου, μην το "σκαλίζετε" περαιτέρω, και μην το πείτε ούτε του παπά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:00 »

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2286 στις: Ιούνιος 29, 2023, 04:17:22 μμ »
Ελήφθη! Ευχαριστώ πολύ, Scout!

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2287 στις: Ιούνιος 29, 2023, 08:50:21 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,
θα μπορούσε κανείς να μου πει τι θα γράψω στο κειμενο
που θα στείλω στο σχολείο για ανάληψη υπηρεσίας;
Και ποιος είναι ο νόμος;
Θα αναλάβω διαδικτυακά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2288 στις: Ιούνιος 29, 2023, 08:54:26 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,
θα μπορούσε κανείς να μου πει τι θα γράψω στο κειμενο
που θα στείλω στο σχολείο για ανάληψη υπηρεσίας;
Και ποιος είναι ο νόμος;
Θα αναλάβω διαδικτυακά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Σουζη εδω
https://dide.kil.sch.gr/index.php/teachers/4139-enimerosi-sxetika-me-tin-analipsi-ypiresias-kata-tin-30i-iouniou-2023-ekpaideftikon-pou-ypiretisan-kata-to-trexon-sxoliko-etos-me-apospasi-se-alla-pysde

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2289 στις: Ιούνιος 30, 2023, 12:09:20 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2290 στις: Ιούνιος 30, 2023, 01:24:17 πμ »
Λίγο προσοχή με αυτά που σας λένε διάφοροι. Υπάρχει αληθινή περίπτωση ανάκλησης μετάθεσης μετά από 3 χρόνια λόγω μη θεμελίωσης δικαιώματος για μετάθεση.
Αυτό που απάντησαν στο συνάδελφο δεν υπάρχει γραμμένο πουθενά. Είναι ερμηνεία που βολεύει μεν αλλά σε περίπτωση ένστασης από άλλον είναι σίγουρο ότι θα έχει πρόβλημα. Το πιο απλό που έχει να κάνει κάποιος είναι να τηλεφωνήσει στο αρμόδιο τμήμα του υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2291 στις: Ιούνιος 30, 2023, 09:32:16 πμ »
Λίγο προσοχή με αυτά που σας λένε διάφοροι. Υπάρχει αληθινή περίπτωση ανάκλησης μετάθεσης μετά από 3 χρόνια λόγω μη θεμελίωσης δικαιώματος για μετάθεση.
Αυτό που απάντησαν στο συνάδελφο δεν υπάρχει γραμμένο πουθενά. Είναι ερμηνεία που βολεύει μεν αλλά σε περίπτωση ένστασης από άλλον είναι σίγουρο ότι θα έχει πρόβλημα.

Δηλαδή, για να καταλάβω κι εγώ, ισχύει όπως στο στρατό; "Ό,τι δεν προβλέπεται, απαγορεύεται"; Ο gtΠΕ02 έχει αναφέρει νωρίτερα ότι υπάρχει νομικό κενό ως προς την παροχή δυνατότητας βελτίωσης χωρίς πραγματική υπηρέτηση της οργανικής, αν αυτή αποδόθηκε αναγκαστικά και χωρίς αίτηση του ενδιαφερομένου. Νομικό κενό σημαίνει ότι δεν υπάρχει σαφής και ρητή αναφορά, ούτε θετική, ούτε αρνητική για τις περιπτώσεις αυτές, και άρα το ΠΥΣΔΕ μπορεί να το ερμηνεύσει κατά το δοκούν. Αυτό που απάντησε η συγκεκριμένη ΔΔΕ στον humblezero, θα μπορούσε -αν μιλάμε για σκοπιμότητα- να εκπορεύεται από επιθυμία της να τον καθησυχάσει για να τον "ξεφορτωθεί". Αφ' ης στιγμής όμως ο humblezero δεν έχει άλλες επιλογές στην παρούσα χρονική στιγμή, παρά μόνο να αποδεχθεί την αναγκαστική τοποθέτηση που του έκανε το ΠΥΣΔΕ, τι λόγο έχουν από τη ΔΔΕ να του πουν ψέματα;

Η περίπτωση ανάκλησης μετάθεσης μετά από 3 χρόνια την οποία αναφέρετε, και την οποία δεν έχω λόγο να αμφισβητώ όσο απίστευτο κι αν φαίνεται να κάνουν κάτι τέτοιο, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα και πιθανότατα οφείλεται σε ευνοϊκή προσμέτρηση μορίων που ο μετετεθείς δεν εδικαιούτο ώστε να θεμελιώσει δικαίωμα. Δηλαδή μιλάμε για κάτι σαφέστατα ψευδές, πλασματικό, που αποδόθηκε είτε από λάθος είτε από δόλο. Όχι για μια ερμηνεία σε μια περίπτωση που είναι νομικά ανοιχτή σε διασταλτικές ερμηνείες.

Σε κάθε περίπτωση, εσείς πολύ καλά κάνετε και προειδοποιείτε τον humblezero να έχει το νου του, αλλά επαναλαμβάνω ότι αυτή τη στιγμή δεν έχει άλλες επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2292 στις: Ιούνιος 30, 2023, 10:00:19 πμ »
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνει ερώτημα γραπτό και πρωτοκολλημένο στη διεύθυνση και να πάρει ΓΡΑΠΤΩΣ την απάντηση οτι δεν χρειαζεται να υπηρετήσει γιατί οτιδήποτε ειναι σε επίπεδο προφορικού λόγου δεν έχει καμία απολύτως ισχυ σε περίπτωση προβλήματος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 10:02:57 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2293 στις: Ιούνιος 30, 2023, 10:13:17 πμ »
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνει ερώτημα γραπτό και πρωτοκολλημένο στη διεύθυνση και να πάρει ΓΡΑΠΤΩΣ την απάντηση οτι δεν χρειαζεται να υπηρετήσει γιατί οτιδήποτε ειναι σε επίπεδο προφορικού λόγου δεν έχει καμία απολύτως ισχυ σε περίπτωση προβλήματος

Έχετε δίκιο, καλύτερα να το κάνει. Αλλά από τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει το υπόβαθρο για να εφεσιβάλει βάσιμα την αναγκαστική τοποθέτηση (αλλιώς θα έκανε ένσταση και θα την κέρδιζε), τι λόγο έχουν να του πουν ψέματα από τη ΔΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2294 στις: Ιούνιος 30, 2023, 10:52:52 πμ »
Έχετε δίκιο, καλύτερα να το κάνει. Αλλά από τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει το υπόβαθρο για να εφεσιβάλει βάσιμα την αναγκαστική τοποθέτηση (αλλιώς θα έκανε ένσταση και θα την κέρδιζε), τι λόγο έχουν να του πουν ψέματα από τη ΔΔΕ;
Δεν ειναι θεμα ψέματος, μπορεί να ειναι θέμα αγνοιας. Συμβαινει κάποιες φορές να δίνονται απαντήσεις λανθασμένες γιατί κάποιος νομίζει ότι ξέρει ή ότι ερμηνεύει σωστά κάτι. Στη Διεύθυνση πάντα προκύπτουν νέα θέματα και ερωτήματα που καμιά φορα δεν έχουν ήδη προβλεφθεί απο τις ερμηνευτικές του υπουργείου και αποτελούν γκρίζες ζωνες. Οτιδήποτε έχει σημασία και επηρεάζει την υπηρεσιακή μας πορεία καλό ειναι να το έχουμε γραπτά για να μπορούμε να το επικαλεστούμε αν χρειαστεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2023, 10:55:28 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2295 στις: Ιούνιος 30, 2023, 03:37:25 μμ »
Για το ίδιο ακριβώς ζήτημα και εγώ σήμερα τοποθετήθηκα σε οργανικό κενό που δεν επιθυμούσα (χωρίς να το έχω δηλώσει) ως τελευταίος στα μόρια. Επικοινώνησα με ΔΔΕ και μου είπαν ότι η μία χρονιά υπηρέτησης του οργανικού είναι υποχρεωτική ώστε την επόμενη να μπορώ να κάνω αίτηση μετάθεσης/βελτίωσης. Για επιβεβαίωση επικοινώνησα και με συνάδελφο που εργάζεται σε άλλη ΔΔΕ και είναι φίλος και μου το επιβεβαίωσε αφού το έψαξε. Δεν ξέρω τί μπορεί να ισχύει. Μακάρι να μην το υπηρετήσει ο/η συνάδελφος και η ΔΔΕ του να ερμηνεύει τον νόμο για το συμφέρον του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.