*

Αποστολέας Θέμα: Λήξη της σύμβασης των ωρομισθίων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 10534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Βεβαιωση προϋπηρεσίας για τους διδαξαντες σε Λυκεια, απο που θα δοθει; Λύκειο ή Δ/νση Β/βαθμιας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Στο λύκειο που εργάζομαι διδάσκω κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας στη θεωρητική. Πότε θα λήξει η σύμβασή μου; Έχει σχέση το γεγονός ότι το μάθημα δεν εξετάζεται ενδοσχολικά αλλά πανελλαδικά;

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βεβαιωση προϋπηρεσίας για τους διδαξαντες σε Λυκεια, απο που θα δοθει; Λύκειο ή Δ/νση Β/βαθμιας;
Από τη διεύθυνση Β/βαθμιας

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Στο λύκειο που εργάζομαι διδάσκω κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας στη θεωρητική. Πότε θα λήξει η σύμβασή μου; Έχει σχέση το γεγονός ότι το μάθημα δεν εξετάζεται ενδοσχολικά αλλά πανελλαδικά;
έχει σχέση μόνο σε ό τι αφορά στην ημερομηνία που θα δοθεί το μάθημα στις πανελλαδικές..μέχρι τότε, δικαιολογούνται ώρες πδσ στο συγκεκριμένο μάθημα, απ  ό τι ξέρω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Το ίδιο ισχύει και για τους πρωϊνούς ωρομίσθιους;
Ξέρετε?Αυτοί πότε απολύονται με βάση τις Πανελλήνιες σε ΕΠΑΛ, που οι μαθητές πρέπει πρώτα να πάρουν απολύτηριο για να δώσουν πανελήνιες;
Ξέρετε?
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Στο λύκειο που εργάζομαι διδάσκω κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας στη θεωρητική. Πότε θα λήξει η σύμβασή μου; Έχει σχέση το γεγονός ότι το μάθημα δεν εξετάζεται ενδοσχολικά αλλά πανελλαδικά;
έχει σχέση μόνο σε ό τι αφορά στην ημερομηνία που θα δοθεί το μάθημα στις πανελλαδικές..μέχρι τότε, δικαιολογούνται ώρες πδσ στο συγκεκριμένο μάθημα, απ  ό τι ξέρω..

Το τελευταίο μάθημα για την πρόσθετη μπορεί να γίνει την εργάσιμη παραμονή και προπαραμονή της εξέτασης του μαθήματος, είτε ενδοσχολικά, είτε πανελλαδικά.
Την ημέρα του τελευταίου μαθήματος λήγει και η σύμβαση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Το διδάσκω στο ωρολογιο προγραμμα όχι στην ΠΔΣ

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Το διδάσκω στο ωρολογιο προγραμμα όχι στην ΠΔΣ
οι ωρομίσθιοι απολύονται στο τέλος της σχολικής χρονιάς, δηλαδή γύρω στις 20/6, γιατί είναι εισηγητές σε μαθήματα και παραδίδουν βαθμολογία. Ποιος θα το κάνει αυτό αν φύγουν πιο νωρίς;

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Το διδάσκω στο ωρολογιο προγραμμα όχι στην ΠΔΣ
οι ωρομίσθιοι απολύονται στο τέλος της σχολικής χρονιάς, δηλαδή γύρω στις 20/6, γιατί είναι εισηγητές σε μαθήματα και παραδίδουν βαθμολογία. Ποιος θα το κάνει αυτό αν φύγουν πιο νωρίς;

Στο λύκειο που εργάζομαι διδάσκω κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας στη θεωρητική. Πότε θα λήξει η σύμβασή μου; Έχει σχέση το γεγονός ότι το μάθημα δεν εξετάζεται ενδοσχολικά αλλά πανελλαδικά;

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά όποιος δεν έχει μάθημα που εξετάζεται τον Ιούνιο απολύεται με τη λήξη των μαθημάτων..............εγω διδάσκω α γυμν...σε πρωινό προγραμμα αρχαία, λογοτεχνία, γλώσσα θα απολυθώ 20/6............με βάση τα περσυνά δεδομένα..........

τώρα αν κπς διδάσκει ενισχυτική ή φρονιστηριακά τμήματα.............απολύεται με τη λήξη των μαθημάτων 15/5.................

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Λήξη της σύμβασης των ωρομισθίων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 03, 2009, 02:09:35 μμ »
Βρε παιδιά,

Πότε απολύονται οι ωρομίσθιοι;
Εμένα η σύμβαση μου γράφει "όχι πέραν τις 30/06"
Εγώ είμαι σε ΕΠΑΛ, πρωϊνό πρόγραμμα και έχω 3 τμήματα 1 β/Λυκείου και 2 Γ/λυκείου (όχι πανελληνίων).
Δίνει η Β/Λυκείου ενδοσχολικές και μετά περιμένω να δώσει η Γ/λυκείου Πανελλήνιες και να επιστρέψει να δώσει ενδοσχολικές. (12/06)
Αφού δώσει καη Γ/λυκείου το μάθημα της, την επόμενη μέρα δίνω βαθμολογία και μπορώ να φύγω ή πρέπει να περιμένω και τον τελευταίο σύλλογο?
Αμάν πια έχουμε φαλιρίσει, πιο πολλά θα πάρουμε από το επίδομα ανεργίας.
Θέλω τα φώτα σας!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Λήξη της σύμβασης των ωρομισθίων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 03, 2009, 03:18:23 μμ »
Πέρσι, το υπουργείο είχε δώσει μια ημερομηνία (20/6), κατά την οποία θα έπρεπε να απολυθούν όλοι οι ωρομίσθιοι. Στο δικό μου σχολείο, βγάλαμε αποτελέσματα 3 μέρες μετα. Δεν σε δεσμεύει ο σύλλογος, δεν σε δεσμεύει καν η διόρθωση των γραπτών σου (μου έτυχε να πάρει και μια ωρομίσθια αναρρωτική, οπότε τα γραπτά της τα διόρθωσε άλλη συνάδελφος). Δεν είμαι σίγουρη όμως αν μπορείς να ζητήσεις να γίνει νωρίτερα η απόλυση σου ή αν θα χρειαστεί να παραιτηθείς...

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Λήξη της σύμβασης των ωρομισθίων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 04, 2009, 12:31:03 πμ »
Αν όμως τελειώσω με τις υποχρεώσεις μου (δηλαδή με τα μαθήματα που έχω εξετάσεις) μπορώ να φύγω ή πρέπει να κάθομαι σαν τον χάνο μέχρι την ημέρα που θα δώσει εντολή η Β/Θμια για απόλυση και να πληρώνω ενοίκια και οδοιπορικά;
Ξέρεις κανένας να μου απαντήσει?
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λήξη της σύμβασης των ωρομισθίων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 06, 2009, 11:43:27 πμ »
Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση στην ερώτησή σου! Εξαρτάται από τη διεύθυνση του σχολείου. Π.χ. φίλη μου που πέρσι είχε πάει σε νησί για ωρομισθία, η δεύθυνση του σχολείου την άφησε να φύγει μερικές μέρες νωρίτερα, αφού είχαν τελειώσει οι υποχρεώσεις της. Αντίθετα εγώ που πηγαινοερχόμουν σε πόλη 100χλμ μακριά από τον τόπο κατοικίας μου, όχι μόνο πήγαινα ως τις 20/06 αλλά πήγαινα πεισσότερες μέρες στην περίοδο των εξετάσεων (3 αντί για 2 που ήταν κανονικά οι μέρες μου) και έμενα περισσότερο από τις ώρες που είχα κανονικά (5 ώρες την ημέρα έπρεπε να είμαστε όλοι στο σχολείο είτε κάνοντας επιτηρήσεις και εφημερίες είτε άλλες εργασίες είτε απλά και μόνο ως προσωπικό ασφαλείας) χωρίς βέβαια να μετρηθούν αυτές οι παραπάνω ώρες!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.161 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.