*

Αποστολέας Θέμα: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008  (Αναγνώστηκε 13701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 31, 2008, 09:11:38 μμ »
Ωριγένη συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου! ας αναλάβει το έργο της κατήχησης η εκκλησία επιτέλους. Ας αφήσουν οι ιερείς τα τυχερά κι ας κοιτάξουν τις άλλες υποχρεώσεις τους, ας κοιτάξουν πόοα νέα παιδιά υπάρχουν στις ενορίες τους και ας τα πλησιάσουν. Έχω καταλάβει ότι απαιτούν από εμάς κατήχηση και μόνο. Εμείς όμως είμαστε επιστήμονες. Φυσικά και θα μάθω στον μαθητή και τα υπόλοιπα θρησκεύματα και θα τον αφήσω να καταλάβει τι προσφέρει η Ορθοδοξία. Φοβάμαι ότι αν το μάθημα μείνει όπως είναι σε λίγα χρόνια δε θα έχουμε λόγο ύπαρξης στα σχολεία... αντίθετα αν εμπλουτιστεί με θρησκειολογικά στοιχεία θα είναι υποχρεωτικό για όλους. Σιχαίνομαι συνάδελφοι όσους (ιερείς, θεολόγους, άσχετους) μιλάνε για μας αλλά από θέση ισχύος (είναι διορισμένοι ή βολεμένοι). τέλος εκφράζω τη μεγάλη χαρά μου γιατί επιτέλους γίνεται συζήτηση στο forum. Είναι ένα πρώτο βήμα που δείχνει ότι κάποιοι από εμάς δεν κοιμούνται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:24 »

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 01, 2008, 03:50:18 πμ »
   Γεια σας συνάδελφοι,
     Κι εμένα blueswire, μου δίνει όχι απλά χαρά αλλά δύναμη η όλη συζήτηση, έστω και ηλεκτρονικά. Αγαπώ την θεολογία , δεν μπήκα από τύχη, πιστεύω είναι κέρδος για τον πολιτισμό της χώρας μας μια ελεύθερη ακαδημαϊκή θεολογία που δυστυχώς δεν θα έχει θέση στο ελληνικό πανεπιστήμιο στα επόμενα χρόνια λόγω της παρακμής εκ των έσω αλλά και εξαιτίας της δικής μας φαγομάρας - πέραν των επιθέσεων που δέχεται το αντικείμενο μας.
     Εγώ είμαι επιφυλακτικός ως προς την "θρησκειολογιοποίηση" (αδόκιμος ο όρος μάλλον) του μαθήματος, τουλάχιστον στις τάξεις του Γυμνασίου, σίγουρα χρειάζεται μια μεγαλύτερη θρησκειολογική ενημέρωση στα Λύκεια, και σίγουρα περισσότερη συζήτηση στις σύγχρονες τάσεις της Χριστιανικής Ηθικής στην Γ' Λυκείου, είναι μόλις μία ώρα, τι να προλάβεις να πεις;;;
     Ετοιμάζω ένα Υπόμνημα και θα το δώσω και στους συναδέλγους μου στο Αριστοτέλειο όταν ξανα-ανοίξει,  να το δούμε όλοι μαζί και να το στείλουμε. Άλλοι συνάδελφοι μας από άλλες σχολές διεκδικούν και όλο και κάτι πέρνουν εμείς.. τίποτε!!
     Καμμιά καλή ιδέα πως να προωθήσω το διάβημα και παραέξω έχει κανείς;;;
                              Με συναδελφικούς χαιρετισμούς
                                  ΑΚΔ
     
     
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 01, 2008, 04:45:00 μμ »
Εμείς (μία παρέα 4 θεολόγων) είχαμε στείλει μία επιστολή θίγοντας όλα αυτά τα ζητήματα μεταξύ των οποίων και κυρίως την αδιοριστία του κλάδου λίγο καιρό μετά την ενθρόνιση του Χρυσόστομου. Μας έστειλε μία απάντηση κάποιος υπεύθυνος λίγους μήνες μετά με το αόριστο... οι προτάσεις σας θα συζητηθούν κ.λ.π. στην ουσία τίποτα

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:46:20 μμ »
Ποιος είναι ο Χρυσόστομος ???
Εγώ πάντως ετοιμάζω πολυσέλιδο Υπόμνημα , με πίνακα αποδεκτών όχι μόνο το Παιδείας ή την Σύνοδο... και φυσικά στόχος μου είναι να συγκεντρώσω τουλάχιστον 100 Υπογραφές προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών θεολογίας στο ΑΠΘ, το θέμα είναι πως να το κάνω "populated" που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι ... καμιά ιδέα;;; Όλες οι εισηγήσεις δεκτές.
 
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:24 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 02, 2008, 03:32:16 πμ »
εννοούσα τον Χριστόδουλο, τον πρώην αρχιεπίσκοπο, συγνώμη

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 04, 2008, 05:50:52 μμ »
Συνάδερφοι καλησπέρα

Νομίζω ότι πλέον είναι επιτακτική ανάγκη να κάνουμε επιτέλους αισθητή την παρουσία μας, ως επιστήμονες και όχι ως κατηχητές και φερέφωνα της Εκκλησίας. Εάν το μάθημα στην Ελλάδα είχε
Θρησκειολογικό χαρακτήρα -όπως και σε όλη την Ευρώπη- και όχι ομολογιακό, το Υπουργείο Παιδείας σε καμία περίπτωση δεν θα το έκανε προαιρετικό, απεναντίας θα είχαν αυξηθεί και οι θέσεις. Εδώ έχει ευθύνη και ο κλάδος μας και εμείς, που επί χρόνια συντασσόμασταν με τα συμφέροντα της Εκκλησίας εις βάρος των δικών μας τελικά.  Τώρα όμως η Εκκλησία ''κάνει την πάπια'', μην προβάλλοντας καμία αντίδραση, προτιμώντας να διατηρηθεί ο ομολογιακός χαρακτήρας του μαθήματος εις βάρος όλων των θεολόγων καθηγητών. Και εμείς καμία αντίδραση......Στον επόμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ οι θέσεις για τους Θεολόγους μπορεί να είναι και 20....Θα πρέπει πλέον, εάν δεν θέλουμε η κατάσταση να χειροτερέψει ακόμη περισσότερο για τον κλάδο μας και να έχουμε στα χέρια μας ένα εντελώς υποβαθισμένο πτυχίο, να απαιτήσουμε τη μετατροπή του μαθήματος σε Θρησκειολογία. Να φανεί στην κοινωνία ότι οι Θεολόγοι δεν είναι ιεροκήρυκες, αλλά επιστήμονες, με βαθιά μάλιστα επιστημονική γνώση. Οσοι από εμάς έχουν την τύχη να διδάσκουν είτε ως μόνιμοι είτε ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι, νομίζω ότι φέτος θα πρέπει να δώσουν μάχη μέσα στις σχολικές αίθουσες για να αναδείξουν και έναν άλλο χαρακτήρα του μαθήματος.     

Αποσυνδεδεμένος Εξαίφνης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 04, 2008, 06:54:12 μμ »
Πρέπει να μιλήσω σκληρά, γιατί βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που συντάσσονται με τον προοδευτισμό
και πρέπει η γενιά μας επιτέλους να δόσει λύση στο χρόνιο πρόβλημα του κλάδου μας.

Καταρχάς, το μάθημα πρέπει άμεσα να γίνει θρησκειολογικό, δηλαδή ουδέτερο θρησκευτικά και άκρως επιστημονικό.
Απόσυρση όλων των βιβλίων και συγγραφή καινούργιων. Ταυτόχρονα σεμινάρια για τους θεολόγους παλιάς γενιάς καθώς και νέους τινες,
που πιστεύουν ακόμη ότι η Ορθοδοξία κατέχει την αλήθεια, ο Χριστός ήρθε να μας σώσει από τις αμαρτίες μας και τέτοιες ανοησίες.

Ακούω κάποιους θεολόγους να λένε (βολεμένοι κατά τα άλλα), δίκην και καλά ανοιχτότητας, ότι το μάθημα είναι αντιομολογιακό,
ανοιχτό, προωθεί την ελεύθερη σκέψη κλπ. κλπ. Μάλλον μας θεωρούν ηλίθιους. Αν διαβάσετε τα σχολικά βιβλία και τις προτάσεις
του παιδαγωγικού ινστιτούτου τα πράγματα είναι διαφορετικά. Αναπαράγουν το σκοταδισμό αιώνων, υπηρετώντας την Εκκλησία και
τις κατεστημένες ιδέες της. Το ιερατείο, του παπάδες, τα ράσα, την υπακοή, την ασεξουαλικότητα κλπ. κλπ.

Πρέπει ταυτόχρονα να σταλεί επιστολή στην Εκκλησία όπου θα της λέμε ότι δεν χρειαζόμαστε καμιά υποστήριξη από βολεμένους που υποστηρίζουν την αποκεκαλυμένη αλήθεια (!). Θέλουμε επιτέλους να θεωρηθούμε επιστήμονες που δεν έχουν εμπροϋπόθετα στην έρευνα τους (αλάθητο γραφής, αποκάλυψη του θεού). Αγαπητοί συνάδελφοι, αν δεχόμαστε αυτές τις αφέλειες, δεν έχουμε καμιά δουλειά με την επιστήμη, η οποία αμφισβητεί και αμφιβάλλει για τα πάντα. Επιστήμη που εκκινεί από την αποκάλυψη του θεού και από αλάθητα συνόδων είναι για γέλια, γι΄ αυτό και δεν μας θεωρούν επιστήμονες και καλώς πράττουν.

Δεν πιστεύω όμως ότι οι Θεολόγοι θα ταχθούν με αυτές τις θέσεις αν και το εύχομαι, γιατί οι περισσότεροι μου δίνουν την εντύπωση ημιμαθών παιδιών του Κατηχητικού (είμαι σκληρός και το ξέρω, καμιά θωπεία αυτιών!). Να περιμένουμε αλλαγές από αυτούς; Είθε!

Επίσης οι Θεολογικές Σχολές, πρέπει άρδην να αλλάξουν τα προγράμματα σπουδών και να σταματήσει η ομολογιακή υποστήριξη της Ορθοδοξίας
μέσω και καλά της επιστήμης. Οι σοβαροί μελετητές της ιστορίας γελούν με τις ορθόδοξες μελέτες των Θεολόγων.

Αυτά προς ώρας

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 05, 2008, 01:02:36 μμ »
Ωριγένη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Πιστεύω όμως ότι οι προοδευτικές φωνές στον κλάδο μας είναι αρκετές αλλά δεν βγαίνουν προς τα έξω, είτε γιατί νομίζουν ότι είναι οικτρή μειοψηφία και θεωρούν καταδικασμένη την άποψή τους από το σύνολο των συναδέλφων, είτε γιατί ''φοβούνται'' τον στιγματισμό τους από την Εκκλησία (που μας έφτασε ο χαρακτήρας του μαθήματος....) . Νομίζω όμως ότι τώρα είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ανάγκη να αντιδράσουμε και να πάρουμε επιτέλους την κατάσταση στα χέρια μας. Να μην αφήσουμε τον Άνθιμο και τον κάθε Άνθιμο, ούτε και τη συντηρητικότατη Πανελλήνια Ένωση Θεολόγων -φερέφωνο της Εκκλησίας-να μιλούν για μας. Τις αλλαγές στα πράγματα πάντα τις διαμόρφωναν οι μειοψηφίες που αντιδρούσαν και όχι οι παθητικές πλειοψηφίες. Πιστεύω ότι πρέπει να ακουστεί η φωνή μας προς τα έξω γιατη μετατροπή του μαθήματος σε Θρησκειολογία. Εάν δεν αντιδράσουμε τώρα, πιστεύω ότι μετά θα είναι πολύ αργά.....Υπόλοιποι συνάδελφοι στο pde υπάρχουν; Τι λένε;Το θέμα μας καίει όλους και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο το καλύτερο. Θαύματα δεν γίνονται συνάδερφοι......   

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 05, 2008, 02:48:09 μμ »
Γεια σας παιδιά,
   εγώ έχω έτοιμο το υπόμνημα μου, και θα το δώσω και στους συναδέλφους μου για να το προσυπογράψουν, ευελπιστώ σαν πρώτο στόχο να μαζέψω περί τις 100 υπογραφές.. το θέμα είναι πως να δώσω έκταση στο όλο θέμα;;;; Καμμιά ιδέα ;;;;
    Γιατί καλό είναι ακριβέ μου ή ακριβή μου ελεάν να λες να αντιδράσουμε αλλά κάνε και συ κάτι, πρότεινε.. Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται... κι εσύ αγαπητέ Ωριγένη, χαλάρωσε λίγο με τα επιστημονικά σου... αν έχεις διαβάσει λίγο Κοινωνιολογία της Θρησκείας, ή λίγο το Νέο Φιλοσοφικό Λεξικό του Γκίκα θα ήσουν λίγο πιο μετριοπαθής, τουλάχιστον για να είσαι και συνεπής με τις θέσεις σου για την προάσπιση της επιστημοσύνης. Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν ανώτερες και κατώτερες επιστήμες, ούτε κάθομαι να σκάσω τι πιστεύουν οι φυσικοί ή οι χημικοί για την Θεολογία... Σε κάθε περίπτωση είμαστε Θεολόγοι και όχι Θρησκειολόγοι, η θρησκειολογία είναι κλάδος αν το ξεχάσατε, δεν είναι επιστήμη από μόνη της...
    Τέλος πάντων , ο σκοπός είναι κοινός, η διάσωση της Θεολογίας στην Μέση Εκπαίδευση θέλω να πιστεύω και όχι συντεχνιακά σχεδιάσματα... Ακολουθούν αποσπάσματα από το επεξεργασία Υπόμνημα, δεκτές όλες οι προτάσεις βελτίωσης και όλες οι ιδέες για να πάρει την έκταση που αρμόζει στο όλο θέμα.
   "...Θεωρούμε απαράδεκτη την αντιμετώπιση του κλάδου από πλευράς Κράτους,  για το γεγονός ότι δεν σέβεται εδώ και πολλά χρόνια της ομόθυμες αποφάσεις των Γενικών Συνελεύσεων των Τμημάτων των Σχολών που αιτιολογούν την γνωμοδότηση τους για δραματική μείωση του αριθμού των εισακτέων, διότι όχι μόνο δεν απορροφά με ικανοποιητικούς ρυθμούς άξιους διακόνους της θεολογίας στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, παράλληλα δεν διορθώνει το ζήτημα της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης με διορισμό θεολόγων στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού, μιας και δεν έχουν την κατάλληλη κατάρτιση οι απόφοιτοι των τμημάτων της Δημοτικής εκπαίδευσης, για την υποστήριξη του θρησκευτικού μαθήματος.

Επίσης, η τυχόν μείωση των ωρών διδασκαλίας, ή η παύση της διδασκαλίας του μαθήματος (όπως π.χ. στην τεχνική εκπαίδευση) συνιστούν μια βαθιά υποτίμηση της θεολογικής γνώσης , οδηγούν σε φαινόμενα έλλειψης της θρησκευτικής σκέψης, και αποκόπτουν την δυνατότητα της καλλιέργειας του ηθικού προβληματισμού πού τόσο αναγκαίος καθίσταται στις ημέρες μας στο σύγχρονο σχολείο. Για να μην αναφέρουμε την αντισυνταγματικότητα των πρακτικών αυτών.

Επιπροσθέτως, θα θέλαμε να τονίσουμε τους κινδύνους που ελλοχεύουν για την νεολαία, και το Θρησκευτικό Μάθημα είναι ίσως το μόνο κατάλληλο, για να αποδώσει στους μαθητές την δυνατότητα να αποκτήσουν ηθικό προβληματισμό και κρίση, για πλειάδα προβλημάτων που έχουν γίνει μάστιγα του δυτικού πολιτισμού, όπως χαρακτηριστικά οι καλούμενες «σέκτες» και ομοειδείς παρά-θρησκευτικές οργανώσεις, με τις περιώνυμες «καταστροφικές λατρείες» που κλόνισαν πολλές χώρες της Κεντρικής και Δυτικής Ευρώπης (πρβ. σχετικές αποφάσεις της Ε.Ε. για τα φαινόμενα αυτά).

Στο παραπάνω πλαίσιο, με τις κατακλυσμιαίες εξελίξεις της εποχής μας το μάθημα των θρησκευτικών είναι χρήσιμο μιας και αυτό από την φύση του – καθότι το μόνο ανθρωπιστικό στην Μέση Ελληνική Εκπαίδευση σήμερα, αναφέρεται (μέσα από τα θέματα του) σε όλα τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα όπως τα ναρκωτικά, οι πολλαπλές μορφές βίας, η τρομοκρατία, η διάβρωση του κρίσιμου θεσμού της οικογένειας, τα ανθρώπινα δικαιώματα – ελευθερίες και οι καταπατήσεις των, η απειλή από φαινόμενα τρομοκρατίας, η σοβαρή οικολογική κρίση των ημερών μας, με απρόβλεπτες συνέπειες. Η αναγκαιότητα του είναι απαράμιλλη, όχι μόνο για λόγους ιστορικούς, παράδοσης, προσέγγισης του πολιτισμού κ.λπ. αλλά κυρίως για την καλλιέργεια της ξεχωριστής ταυτότητας και ιδιοπροσωπίας του ελληνικού λαού."
     "...Κύριε Υπουργέ, ζητούμε την αλλαγή πλεύσης με μια γενναία πολιτική σας απόφαση στα ζητήματα μας, διότι το αντικείμενο μας ασφυκτιά μπροστά στην αδιαφορία της εκκλησιαστικής διοίκησης που δεν χρησιμοποιεί στο δυναμικό των Ιερών Μητροπόλεων και λαϊκούς πτυχιούχους θεολογίας ως οφείλει, αλλά και μπροστά στην ατολμία της κρατικής εξουσίας να διαφυλάξει το κύρος της θεολογίας στην χώρα μας – με την μέριμνα για απασχόληση των πτυχιούχων, όχι μόνο για λόγους ιστορικούς, παράδοσης, κληρονομιάς, κουλτούρας, αλλά μόνο και μόνο επειδή υπολογίζει στο πολιτικό κόστος..."
     Στον Πίνακα Αποδεκτών εκτός του Παιδείας, είναι το ΥΠΕΣΔΔΑ, το Γραφείο Πρωθυπουργού, η Διαρκής Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής των Ελλήνων, το Γραφείο για την Ελλάδα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και το ΑΣΕΠ (Γραφείο Προέδρου). 
     Σχολιάστε στο adevetzi@past.auth.gr
                             Κι ο Θεός βοηθός!   
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2008, 02:53:18 μμ από Theologius »
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Εξαίφνης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 05, 2008, 04:05:26 μμ »
Theologius,

διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Το κείμενο μου θυμίζει τις γνωστές επιστολές που κατά καιρούς στέλνουν σύλλογοι ή ιδιώτες σε διάφορους φορείς.
Συγγνώμη αλλά αυτό που προτείνες είναι να αναπαραχθεί η παρούσα κατάσταση. Εσένα σε ενδιαφέρει καταρχάς ο διορισμός περισσότερων θεολόγων, όπως επίσης και στα δημοτικά; Είναι λύσεις αυτές. Όλοι οι κλάδοι θέλουν να διοριστούν στην Α΄βάθμια! Αυτό δεν το καταλαβαίνω.

Εγώ θα εργαστώ στην αντίθετη κατεύθυνση, το μάθημα να γίνει θρησκειολογικό και άκρως επιστημονικό με έντονη κριτική σκέψη. Δεν μπορεί να
μονοπολεί η Θεολογία ότι έχει λύσεις για τα σύγχρονα προβλήματα που μαστίζουν τους νέους, όπως ναρκωτικά κλπ. κλπ. Ο ανθρωπισμός δεν είναι
υπόθεση των θρησκευτικών μόνο και τόσα χρόνια μ΄ αυτό προσπαθεί να πείσει, ότι δηλαδή με τα θρησκευτικά μορφώνουμε ευσυνείδητους ανθρώπους. Το αντιμετωπίσεις το ζήτημα εντελώς πρακτικά, τι δηλ μπορούμε να αποτρέψουμε με τα θρησκευτικά, ωσάν να πρέπει να είναι οι θεολόγοι οι ηθικολόγοι και οι διαμορφωτές συνειδήσεων στα σύγχρονα σχολία με έτοιμες συνταγές για κάθε θέμα.

Αγαπητοί μου συνάδελφοι, θέλουμε ελεύθερους ανθρώπους που μόνοι τους θα καθορίζουν τι είναι το σωστό και τι το λάθος χωρίς κκλησιαστικούς ή εκπαιδευτικούς μεσάζοντες. Δεν μπορούν τα θρησκευτικά να μονοπωλούν στη διαμόρφωση ηθικών συνειδήσεων, κακόμοιρων ανθρώπων υποταγμένων σε θρησκεἰες και ρασοφόρα. Οι ποιητές μας, οι φιλόσοφοί μας κλπ. κλπ. δεν έχουν άποψη στη διαμόρφωση ενός πλήρους ανθρώπου; Τα θρησκευτικά θα μονοπωλούν;

Με τέτοιες προσπάθειες δεν θα μας πάρει κανείς στα σοβαρά. Χρειάζεται τομή εκ βάθρων.


(Theologius, συγγνώμη που είμαι σκληρός, αλλά με πονάει το θέμα. Η προσπάθειά σου είναι σημαντική και σε συγχαίρω. Επίτρεψέ μου όμως να έχω διαφορετική θεώρηση του ζητήματος)

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 05, 2008, 04:14:48 μμ »
  Σε ευχαριστώ πολύ Ωριγένη, ελπίζω να έχει την τύχη που το αξίζει αυτό το διάβημα, αν και συνήθως αδιαφορούν οι πολιτικοί για την εκπαίδευση. Ελπίζω να το αντιμετωπίσουν με την δέουσα σοβαρότητα και οι συνάδελφοι μου, για να δούμε τι θα γίνει στο τέλος... Μας βλέπω είτε σε άλλη σχολή για δεύτερο πτυχίο είτε σε άλλη χώρα...
  Πάντως να αναφέρω στο Υπόμνημα λέτε ότι έχουν κόψει την μοριοδότηση στους συγγενείς Α' Βαθμού με Αναπηρία ;;;;
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 05, 2008, 05:18:55 μμ »
Αγαπητέ/ή Theologious

Εγώ προσωπικά διαφωνώ με το πνεύμα του υπομνήματος. Νομίζω, πέραν από τις προσωπικές μας αντιλήψεις περί μαθήματος Θρησκευτικών Ομολογιακού χαρακτήρα ή Θρησκειολογίας, ότι με βάση και μόνο τις ρητές οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το μάθημα, εάν το μάθημα παραμείνει έως έχει δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να ξαναγίνει υποχρεωτικό (και αυτό κατά την προσωπική μου άποψη είναι και το ορθό). Πρέπει να κατανοήσουμε ότι εάν θέλουμε να λεγόμαστε επιστήμονες και να διδάσκουμε σε σχολείο και όχι σε ιερατικές σχολές, ο μόνος τρόπος είναι το μάθημα να αλλάξει χαρακτήρα. Το να διδάσκουν καθηγητές στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού ζητείται από όλους τους κλάδους της Δευτεροβάθμιας. Προσωπικά, και εάν ακόμη οι Μητροπόλεις προσλαμβάνανε Θεολόγους στο προσωπικό τους, θα με άφηνε παγερά αδιάφορη, γιατί δεν φαντάζομαι τον εαυτό μου σε ένα περιβάλλον αντιεπιστημονικό, συντηρητικό, που καταπνίγει κάθε μορφή έρευνας και ελευθερίας της σκέψης. Ούτε και συμφωνώ επίσης με το ρόλο του Θεολόγου ως διαμορφωτή συνείδησης στο σχολείο. Τέλος, το κύρος της Θεολογίας στη χώρα μας το κράτος δεν είναι υποχρεωμένο σε καμία περίπτωση να το διαφυλάξει για λόγους ''ιστορικούς, παράδοσης κληρονομιάς, κουλτούρας'' αλλά μόνο για λόγους επιστημονικούς (εφόσον αυτοί υφίστανται).
Παρόλα αυτά θεωρώ ότι το υπόμνημά σου, ως προσπάθεια είναι αξιόλογο και εύχομαι να βρεις αποδέκτες. 

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 05, 2008, 06:56:27 μμ »
  Αγαπητή ελεάν,


    Άντρας είμαι (βλέπε και το συμβολάκι μου, εγώ έχω εσύ δεν έχεις για αυτο δεν ήξερα).
    Πρέπει να σου πω ότι η εμμονή σου αυτή, με οδηγεί να σε συμβουλεύσω να πας καλύτερα σε άλλη σχολή. Δεν μου φαίνεται να έχεις αντιληφθεί το εν γένει θεολογικό πνεύμα και τις επί του προκειμένου θέματος προεκτάσεις, που συζητούμε στο παρόν Forum. Η αδιοριστία των θεολόγων είναι το θέμα, έχω την εντύπωση όχι το περιεχόμενο του μαθήματος.

    Απορώ πάντως τι θεολογία έχεις μάθει και αντιδράς με τέτοιο συμπλεγματισμό και φοβικότητα απέναντι σε ένα αντικείμενο που υποτίθεται ότι σπούδασες και ορκίστηκες να υπηρετήσεις... Λυπάμαι, αλλά είμαστε θεολόγοι, αυτοδιάθεση δεν υπάρχει στην επιστήμη, εκτός αν είσαι υπέρμαχη του εγκυκλοπαιδισμού, ο οποίος όμως κινείται μακράν, εκτός επιστημονικών ορίων.
   Αν σε ενδιαφέρει η Ανθρωπολογία για το Πανεπιστήμιο του Βόλου έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές, είναι το κατάλληλο για εσένα. Αν παρ' όλα αυτά δεν σου αρέσει η ελληνική κουλτούρα μπορείς να φύγεις και από την χώρα.
   Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τον ωραίο διάλογο και τις ευχές σου. Ο Θεός μαζί σου.
   
 
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Εξαίφνης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αριθμός θεολόγων ασεπ 2008
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:04:49 μμ »
Theologius,

νομίζω ότι είσαι άδικος και πήρες την ένσταση της φίλης μας της elean προσωπικά. Εγώ τάσσομαι απόλυτα μαζί της, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είμαστε αγενείς μαζί σου.
Σαφώς και μας ενδιαφέρει το περιεχόμενο του μαθήματος και όλα τα συναφή. Δεν μας ενδιαφέρει απλώς να διοριστούμε και να βολευτούμε!
Μας ενδιαφέρει καταρχάς η κατάντια ενός κλάδου που προϋποτίθεται ότι θεραπεύει την επιστήμη και αφετέρου όλα τα συνεπαγόμενα, δηλ. απαξίωση του μαθήματος κλπ. κλπ.
Θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί απαξιώθηκε το μάθημα και απαξιώνεται χρόνια τώρα. Ξέρετε γιατί; Διότι οι Θεολόγοι ήταν τόσο "λίγοι" που δεν ενέπνεαν ούτε σοβαρότητα ούτε επιστημοσύνη.
Προσωπικά εμένα δεν μου λέει τίποτα να διοριστούν πολλοί θεολόγοι. Προσωπικά θέλω να μείνω άνεργος, παρά ένας κακόμοιρος θεολογάκος της εκπαίδευσης που θα διδάσκω ορθόδοξη κατήχηση με αυτά τα απαρέδεκτα βιβλία.
Μάλλον είχα δίκιο που έλεγα, επειδή τα γνωρίζω καλά τα πράγματα, ότι οι περισσότεροι των θεολόγων είναι ημιμαθή παιδιά του Κατηχητικού. Ξέρω όμως, όπως είπε και η elean, ότι υπάρχει αυτή η μαγιά που θα αλέσει το φύραμα. Εγώ τουλάχιστον δεν θα σταματήσω να εργάζομαι προς αυτήν την κατεύθυνση. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.