*

Αποστολέας Θέμα: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?  (Αναγνώστηκε 4770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα ηθελα να ρωτησω τι θα γινει φετος με τους παιδικους σταθμους?
Γνωριζει καποιος? Δηλαδη τα τμηματα των νηπιων φετος που θα ανηκουν?  Στο υπουργειο παιδειας ή στο υπουργειο υγειας?
Θα αλλάξει κάτι στο μισθό και στο ωραριο μας??
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2008, 05:01:00 μμ από xrysaki_k »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 02, 2008, 11:09:49 μμ »
"Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού..." :P...η τροπολογία Ράμμα ισχύει ακόμη οπότε δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2008, 08:36:49 μμ »
Μοιράζομαι κι εγώ την ίδια αγωνία με σένα..
Φέτος η εργοδότριά μας, έστειλε εμένα και άλλη μια συνάδελφό μου που έχουμε πτυχίο Νηπιαγωγού ΑΕΙ (το υπόλοιπο προσωπικό του σταθμού είναι από ΙΕΚ) να γραφτούμε οπωσδήποτε στην επετηρίδα ως νηπιαγωγοί που απασχολούμαστε στον ιδιωτικό τομέα. Υποτίθεται πως αυτό ήταν υποχρεωτικό προκειμένου να διατηρήσει το τμήμα των νηπίων με εμάς νηπιαγωγούς και σύμφωνα με το πρόγραμμα του υπουργείου Παιδείας. Δηλαδή οτι από την νέα σχολική χρονιά τα υπόλοιπα τμήματα του σταθμού θα υπάγονταν στο Υγείας και το τμήμα του Νηπιαγωγείου θα άνηκε στο Παιδείας. Δεν θα ισχύσει τελικά αυτό? Κι αυτή η επετηρίδα μας οφελεί σε τίποτα τελικά ή τσάμπα ο κόπος? ... Εσείς έχετε γραφτεί?

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2008, 10:27:26 μμ »
κοιτα αν τελικα ανηκουν οι ταξεις των νηπιων στο υπουργειο παιδειας.. πρπει να γραφτεις και εσυ στην επετηριδα.ΑΛΛΑ εαν γινει αυτο και εισαι δηλωμενη στο υπουργειο παιδειας... θεωριτηκα παντα, πρπει να δουλευεις λιγοτερες ωρες, οχι 8ωρο.. να πληρωνεσαι κανονικα και οχι με 600-700€, να μη δουλευεισ Χριστουγεννα ,πασχα κ.τ.λ.... δε ξερω κατα πόσο αυτό θα γίνει στη πράξη!!! ΑΥΤΟ είναι αυτο που με απασχολεί. εγώ φέτος δουλευω σε δημοτικό σχολείο, αλλά θέλω να ξαναδολέψω σε νηπιαγωγείο.. ΑΝ φυσικά υπάρξουν οι ιδιιοι όροι εργασιας και στα νηπιαγωγεια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2008, 11:14:01 πμ »
Δεν ξέρω βρε Χρυσάκι, αλλά με 600 ευρώ που παίρνω εγώ έχω αρχίσει να απογοητεύομαι και να σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξω δουλειά έως ότου καταφέρω να περάσω στον Ασέπ... Στο Δημοτικό σχολείο που δουλεύεις έχεις την Α΄Δημοτικού ? Πόσο εύκολο είναι για μια Νηπιαγωγό να αναλάβει την πρώτη τάξη? Ελπίζω να ζητήσουν και φέτος ,θά ήταν πιστεύω μια καλή λύση. Το πρόβλημα μου είναι τα οικονομικά, θα`θελα όμως να συνεχίσω να δουλεύω με παιδιά. Εάν επιτρέπεται, πόσος είναι ο μισθός όταν δουλεύεις σε Δημοτικό?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2008, 11:39:38 πμ »
Aν σε εχει προσλαβει νομιμα 1100 ευρω

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 04, 2008, 04:40:17 μμ »
τα χρηματα είναι τοσο (1100€), αλλα το κακό είναι οτι δεν είναι κάτι μόνιμο... μέχρι πότε θα μπορούμε να είμεστε σε θέση δασκάλας??\και όταν δε θα μπορούμε τι θα κάνουμε?
πάντος εγω που έχω δουλέψει και σε παιδικούς σταθμούς το έχω πάρει απόφαση... δε ξαναδολευω εαν δεν αλλάξει το εργασιακό!! είναι απαράδεκτο να δουελυουμε τόσες ωρες και τοσες μερες και να περνουμε τοσα λιγα χρηματα.. είναι κοροιδια. σπουδασα αυτο που ηθελα.. ηταν επιλογή μου και οχι "κατα τυχη" αλλά δεν θα αφησω κανεναν να κερδιζει σε βαροσ μου. καλυτερα να κανω κατιασχετο παρα να αισθανομαι οτι με κοροιδευιυν... η δουλεια μας στους παιδικους αξιζει πολλα πολλα περισσοτερα!!!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 04, 2008, 06:12:12 μμ »
Η δουλεια στο ιδιωτικο σχολειο ειναι μια καλη περιπτωση για να μην κανεις ασχετες δουλειες , να εισαι κοντα στα παιδια και που ξερεις? Μπορει αν υπαρξουν πολλοι νηπιαγωγοι που εχουν δουλεψει στα ιδιωτικα να απαιτησουν αναγνωριση προυπηρεσιας για διορισμο και να το πετυχουν.
Ασε που εγω νομιζω οτι ειναι καλη λυση για καποιο προσωρινο διαστημα γιατι νομιζω οτι καθε χρονο αυξανεται ο αριθμος των διορισμων νηπιαγωγων και σιγα σιγα με  την υποχρεωτικη φοιτηση των νηπιων και με ολοημερα νηπιαγωγεια θα ξεμπλοκαριστειτε καπως.

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 04, 2008, 09:19:38 μμ »
"Αν σε προσλάβει νόμιμα"...αχ!μεγάλη κουβέντα. Μόνο σε μεγάλα εκπαιδευτήρια μάλλον τελικά κατοχυρώνεσαι κάπως. Η εργοδότριά μου κάθε χρόνο προσλαμβάνει και ξανααπολύει όλο το προσωπικό. Φετος απείλησε με απόλυση κοπέλα που δούλευε 14 χρόνια τονίζοντας οτι δε θα της δώσει την παραμικρή αποζημίωση. Και ο λόγος? Τόλμησε να απουσιάσει 10 μέρες λόγω ασθένειας του παιδιού της. Ας δικαιούταν γονική άδεια. Εγινε προς γνώση και συμμόρφωση όλων μας. Υπό ανάλογες απειλές -εκφοβισμούς βρισκόμαστε σχεδόν όλοι όσοι δουλεύουμε σε μικρούς ιδιωτικούς σταθμούς. Κι είναι άδικο για τους κόπους και τα όνειρά μας.. Σε γνωστό εκπαιδευτικό όμιλο, οταν πηγα για συνέντευξη μου ζήτησαν να δουλεύω 9 ωρες και να πληρώνομαι για 8ωρο, κι όταν ρώτησα ποιος θα είναι ο μισθός μου παν πως αυτό δεν θα έπρεπε να είναι το ζητούμενό μου. Να δουλεύω με κέφι και όχι για τα λεφτά.. Και να τους πω τη γνωμη μου για το Δημόσιο. Θα θέλω να δίνω και εξετάσεις? Γιατί δεν επιθυμούν να προσλαμβάνουν και μετα να τους φεύγει το προσωπικό.
Σε έναν άλλο σταθμό στην Καλλιθέα με ρώτησαν "πόσα θέλω"..είπα "όσα προβλέπει η σύμβαση" και μου έδειξε ξεκάθαρα οτι θα προσλάμβανε την κοπέλα που θα έκανε τη χαμηλότερη προσφορά!
 Αφήστε που έτσι και πιασεις δουλειά στα περισσότερα από αυτά στην καλύτερη ξεχνάς αυτά που έμαθες και στη χειρότερη λυπάσαι και ντρέπεσαι που αναγκάζεσαι να φέρεσαι στα παιδιά όπως σου υποδεικνύουν.Φορτώνοντας τα με ασκήσεις για "να τα ξέρουν όλα στο Δημοτικό" και το αφεντικό να βγάλει καλό όνομα..
Δεν αντέχω να παίζω το παιχνίδι τους. Στο σταθμό που είμαι κάποια παιδάκια τρέμουν καθώς κάνουν την άσκηση. Κλαίνε, απογοητεύονται, τρυπάνε από το σβήσιμο το χαρτί και ιδρώνουν προσπαθώντας να "μας κάνουν το χατήρι" να γίνουν αυτό που κάνει το σταθμό να "πουλάει". Οι μετέπειτα καλές τους επιδόσεις στο Δημοτικό. Οσο είμαι εκεί θα αισθάνομαι να με βαραίνει ένα συναισθημα προδοσίας. Στον εαυτό μου, τα παιδιά, τα όνειρά μου. Και να πεις οτι δουλεύοντας με τέτοιες αποδοχές λύνουμε το βιοποριστικό μας. Τίποτα. Μερικές αγκαλιές, πολλά σ`αγαπώ και κάποιες ζωγραφίες καθημερινά είναι η ουσιασική αμοιβή μας. Και κάθε τους φιλί, λίγο κουράγιο ακόμα, μια υπόσχεση οτι όλα θα πάνε καλύτερα μια μέρα.


Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 04, 2008, 09:26:53 μμ »
αχ..................είσαι πολύ γλυκιά................σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στην παρέα μας.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2008, 10:42:38 πμ »

 Αφήστε που έτσι και πιασεις δουλειά στα περισσότερα από αυτά στην καλύτερη ξεχνάς αυτά που έμαθες και στη χειρότερη λυπάσαι και ντρέπεσαι που αναγκάζεσαι να φέρεσαι στα παιδιά όπως σου υποδεικνύουν.Φορτώνοντας τα με ασκήσεις για "να τα ξέρουν όλα στο Δημοτικό" και το αφεντικό να βγάλει καλό όνομα..
Δεν αντέχω να παίζω το παιχνίδι τους. Στο σταθμό που είμαι κάποια παιδάκια τρέμουν καθώς κάνουν την άσκηση. Κλαίνε, απογοητεύονται, τρυπάνε από το σβήσιμο το χαρτί και ιδρώνουν προσπαθώντας να "μας κάνουν το χατήρι" να γίνουν αυτό που κάνει το σταθμό να "πουλάει". Οι μετέπειτα καλές τους επιδόσεις στο Δημοτικό. Οσο είμαι εκεί θα αισθάνομαι να με βαραίνει ένα συναισθημα προδοσίας. Στον εαυτό μου, τα παιδιά, τα όνειρά μου. Και να πεις οτι δουλεύοντας με τέτοιες αποδοχές λύνουμε το βιοποριστικό μας. Τίποτα. Μερικές αγκαλιές, πολλά σ`αγαπώ και κάποιες ζωγραφίες καθημερινά είναι η ουσιασική αμοιβή μας. Και κάθε τους φιλί, λίγο κουράγιο ακόμα, μια υπόσχεση οτι όλα θα πάνε καλύτερα μια μέρα.



 και φαντασου... ξερεις ποσες μαμαδες λενε ότι στα ιδιωτικά είναι καλύτερα και αν είχαν λεφτα εκεί θα εστελναν τα παιδιά τους;... κριμα.... και κριμα να μη συμφωνεις και να αναγκαζεσαι να το κανεις πιεζοντάς σε καποια διευθυντρια που στην καλύτερη ξερει τα μισα απο σενα..
 :( :(

Αποσυνδεδεμένος Lile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2008, 09:57:36 μμ »
Aν σε εχει προσλαβει νομιμα 1100 ευρω

Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου. Με προσέλαβαν ως δασκάλα πρώτης δημοτικού σε μεγάλο ιδιωτικό που ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας, ως αναπληρώτρια στα τέλη Μαρτίου και θα με απολύσουν τον Ιούνιο.Με πληροφόρησαν ότι από το Σεπτέμβριο με θέλουν πάλι, αλλά αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι ισχύέι γενικά με μας τις νηπιαγωγούς. Μας προσλαμβάνουν το Σεπτέμβριο και τον Ιούνιο μας απολύουν ή μας ισχύει ότι στο Δημόσιο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 10, 2008, 10:05:34 μμ »
     Να ρωτήσω νηπιαγωγούς του forum που έχουν εμπειρία από ιδιωτικό σχολείο; Τι θα προτείνατε, δημόσιο ή ιδιωτικό νηπιαγωγείο; Ρωτώ γιατί άκουσα ότι σε κάποια ιδιωτικά ασκούν τρομερή πίεση στα παιδάκια για να μάθουν γρήγορα να γράφουν. Ισχύει; (Ενδιαφέρομαι για την ανηψιά μου) Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: φετος θα υπαρξουν αλλαγες στους παιδικους σταθμους?
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 13, 2008, 12:05:01 πμ »
"Σε γνωστό εκπαιδευτικό όμιλο, οταν πηγα για συνέντευξη μου ζήτησαν να δουλεύω 9 ωρες και να πληρώνομαι για 8ωρο, κι όταν ρώτησα ποιος θα είναι ο μισθός μου παν πως αυτό δεν θα έπρεπε να είναι το ζητούμενό μου. Να δουλεύω με κέφι και όχι για τα λεφτά.. Και να τους πω τη γνωμη μου για το Δημόσιο. Θα θέλω να δίνω και εξετάσεις? Γιατί δεν επιθυμούν να προσλαμβάνουν και μετα να τους φεύγει το προσωπικό.

Γεια σου ΑΚ Νηπιαγωγέ!!! Ωραία τα λες!
Μήπως ο παραπάνω εκπαιδευτικός όμιλος βρίσκεται προς Πειραιά μεριά...Αμφιάλη-Κερατσίνι;
Γιατί πριν από χρόνια, όταν είχα τελειώσει τη σχολή και έψαχνα δουλειά, μου πρόσφεραν τη θέση δασκάλας Α' Δημοτικού και μου έλεγαν τα ίδια όταν τους είπα ότι τα χρήματα είναι λίγα. Τι ήθελα να τους πω κι εγώ ε; Μα να ήταν και η δουλειά μου, να πω ότι θα το κάνω για την εμπειρία.
Συμφωνώ απόλυτα με την αμοιβή που λες!
 
Lile τι εννοείς όταν λες...ως αναπληρώτρια στα τέλη Μαρτίου;;; Εννοείς ότι σε κάλεσαν ως αναπληρώτρια από το δημόσιο στα τέλη Μαρτίου ενώ ήσουν στο ιδιωτικό;;;
Ξέρεις ή ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό με τους αναπληρωτές και για το ιδιωτικό δημοτικό; Και εννοώ ότι αν δουλεύεις σε ιδιωτικό που ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας και σε καλέσουν αναπληρώτρια, δηλώνεις ότι δέχεσαι το διορισμό, αλλά συνεχίζεις να δουλεύεις στο ιδιωτικό και πιάνεται η προϋπηρεσία σου ως αναπληρώτρια. Αυτό μπορείς να το κάνεις αν δουλεύεις ως δασκάλα σε ιδιωτικό;
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δουλέψω ως δασκάλα στην Α' ή Β' Δημοτικού και έχω ήδη κάνει μια συνέντευξη.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι διχασμένη, γιατί μου αρέσει εκεί που δουλεύω. Υπάρχουν βέβαια αρνητικά και το κυριότερο είναι ο μισθός.

Ammy, τι να σου πω; Εγώ πάντως πιστεύω ότι εξαρτάται από τη νηπιαγωγό, εκτός βέβαια αν υπάρχει γραμμή από το ιδιωτικό ως προς το τι θα διδάξεις και πώς. Και στο δημόσιο μπορεί να υπάρχει μια νηπιαγωγός που να βαριέται τη ζωή της και να μη κάνει τίποτα. Αν και θέλω να πιστεύω ότι δεν ισχύει αυτό για τις νέες νηπιαγωγούς. Αλλά να ξέρεις ότι στα ιδιωτικά δίνουν μεγάααλη σημασία στο φαίνεσθαι. Και το χειρότερο για μένα είναι όταν μας βάζουν εμας να κόψουμε τις εργασίες των παιδιών ή τα δώρα τους για Χριστούγεννα και Πάσχα. Λες και τα παιδιά είναι ανήμπορα ή λες και οι γονείς δε θα χαρούν περισσότερο αν ξέρουν ότι την κάρτα π.χ. την έφτιαξε το παιδί τους! Αααχχ!!! Τι να πω;

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνετε!
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161203
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 663
Σύνολο: 672

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.