*

Ψηφοφορία

Πόσο καιρό περιμένατε μέχρι να ορκιστείτε από την στιγμή που σας ενημέρωσαν για τον διορισμό σας?

Λιγότερο από 15 ημέρες
20 (48.8%)
15 - 30 ημέρες
12 (29.3%)
31 - 60 ημέρες
3 (7.3%)
61 - 90 ημέρες
1 (2.4%)
Άνω των 3 μηνών
5 (12.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 41

Αποστολέας Θέμα: Ορκωμοσία νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 45950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #196 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 07:51:07 μμ »
Αν μιλάς για διορισμό ως μόνιμος, βγαίνει πάντα σχετική εγκύκλιος, στην οποία αναγράφεται το χρονικό διάστημα παρουσίασης των νεοδιόριστων στην εκάστοτε Διεύθυνση Δ/θμιας. Το περιθώριο είναι συνήθως 3-4 ημέρες. Μόλις πας εκεί, καταθέτεις τα σχετικά δικαιολογητικά και εν συνεχεία ορκίζεσαι και αναλαμβάνεις υπηρεσία μαζί με τους υπόλοιπους.
]

Ωραία, αυτή η εγκύκλιος πόσο καθυστέρησε από την στιγμή που σας ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι διοριστήκατε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:52 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #197 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 09:52:14 μμ »
Για να καταλάβεις τι παίζει, εγώ διορίστηκα 28 Αυγούστου (παλιάααααα) και το διοριστήριο ήρθε το Φεβρουάριο. Για τηλεφώνημα ή sms ούτε λόγος τότε. Αν λοιπόν είδες το ονοματάκι σου σε ποθητή λίστα, να ξέρεις ότι συνήθως έχεις ένα τριήμερο για να παρουσιαστείς στην αρμόδια Διεύθυνση. Από εκεί και πέρα και εφόσον τοποθετηθείς είναι υπηρεσιακό το ζήτημα. Για την ιστορία εγώ ορκίστηκα 2 Σεπτεμβρίου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #198 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 10:41:39 μμ »
Τι ακριβώς είναι το διοριστήριο; Δεν το έχω ξανακούσει! ???
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #199 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 10:43:28 μμ »
Το διοριστηριο ειναι ενα εγγραφο που ερχεται στο σχολειο και αναφερει οτι διοριστηκαμε,το μερος που διοριστηκαμε κλπ...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:52 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #200 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 10:52:20 μμ »
Α! Δεν ήξερα ότι θα πάρουμε και τέτοιο χαρτί! Thanks!  :-*
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #201 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 11:03:47 μμ »
Και γω από ότι θυμάμαι αμέσως ορκίστηκα
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 02:34:49 πμ »
Για να καταλάβεις τι παίζει, εγώ διορίστηκα 28 Αυγούστου (παλιάααααα) και το διοριστήριο ήρθε το Φεβρουάριο. Για τηλεφώνημα ή sms ούτε λόγος τότε. Αν λοιπόν είδες το ονοματάκι σου σε ποθητή λίστα, να ξέρεις ότι συνήθως έχεις ένα τριήμερο για να παρουσιαστείς στην αρμόδια Διεύθυνση. Από εκεί και πέρα και εφόσον τοποθετηθείς είναι υπηρεσιακό το ζήτημα. Για την ιστορία εγώ ορκίστηκα 2 Σεπτεμβρίου.

To ονοματάκι μου δεν το έχω δει ακόμα σε λίστα, αλλά με ενημέρωσαν από το γραφείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ότι διορίστηκα στους συμπληρωματικούς διορισμούς που έγιναν (πέρα των 52 + άλλους 3) και πήγα από κει και υπέγραψα κάποια χαρτιά (ότι δέχομαι τον διορισμό και δήλωσα τις προτιμήσεις για τα κενά που έχουν δημιουργηθεί). Στο ΦΕΚ ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί, καθυστερεί νομίζω στην υπουργική απόφαση. Το ερώτημα είναι αν είχατε ενημερωθεί τηλεφωνικά για τον διορισμό σας, και όχι από την λίστα, και αν ναι, πόσο καιρό χρειάστηκε μέχρι να ορκιστείτε από την στιγμή της τηλεφωνικής ενημέρωσης;

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 09:54:41 πμ »


To ονοματάκι μου δεν το έχω δει ακόμα σε λίστα, αλλά με ενημέρωσαν από το γραφείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ότι διορίστηκα στους συμπληρωματικούς διορισμούς που έγιναν (πέρα των 52 + άλλους 3) και πήγα από κει και υπέγραψα κάποια χαρτιά (ότι δέχομαι τον διορισμό και δήλωσα τις προτιμήσεις για τα κενά που έχουν δημιουργηθεί). Στο ΦΕΚ ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί, καθυστερεί νομίζω στην υπουργική απόφαση. Το ερώτημα είναι αν είχατε ενημερωθεί τηλεφωνικά για τον διορισμό σας, και όχι από την λίστα, και αν ναι, πόσο καιρό χρειάστηκε μέχρι να ορκιστείτε από την στιγμή της τηλεφωνικής ενημέρωσης;
[/quote]
Δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχείς.Τη στιγμή που υπέγραψες πως δέχεσαι το διορισμό και δήλωσες και κενά νόμίζω πως όλα παν καλά.Ορκίστηκες;Αν ναι το πρωτόκολλο ορκωμοσίας έχει γραμμένο πάνω τον αριθμό του ΦΕΚ.
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 10:57:52 πμ »
Συμφωνώ με τη limnioti και επαυξάνω, τοποθέτηση πήρες;
όπως και να χει κάνε ένα τηλεφώνημα στη Διεύθυνση που ανήκεις να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Αν υπήρχε ένας μόνο τρόπος τον οποίο θα ακολουθούσαν όλες οι διευθύνσεις, ίσως οι πληροφορίες μας να ήταν πιο χρήσιμες, αλλά επειδή είναι ό,τι του φανεί του λολοστεφανή, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. :-\

Να μας πεις τι έγινε, όμως γιατί τώρα προβληματιστήκαμε όλοι για σένα (και για άλλους που ενδεχομένως βρίσκονται στη θέση σου) ??? ??? ??? :) :) :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 11:31:51 πμ »


To ονοματάκι μου δεν το έχω δει ακόμα σε λίστα, αλλά με ενημέρωσαν από το γραφείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ότι διορίστηκα στους συμπληρωματικούς διορισμούς που έγιναν (πέρα των 52 + άλλους 3) και πήγα από κει και υπέγραψα κάποια χαρτιά (ότι δέχομαι τον διορισμό και δήλωσα τις προτιμήσεις για τα κενά που έχουν δημιουργηθεί). Στο ΦΕΚ ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί, καθυστερεί νομίζω στην υπουργική απόφαση. Το ερώτημα είναι αν είχατε ενημερωθεί τηλεφωνικά για τον διορισμό σας, και όχι από την λίστα, και αν ναι, πόσο καιρό χρειάστηκε μέχρι να ορκιστείτε από την στιγμή της τηλεφωνικής ενημέρωσης;
Σκέψου και τα καλά της υπόθεσης.Κάθεσαι όλο αυτό το καιρό αι ο μισθός μετράει κανονικά
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 01:58:46 μμ »
Ο διορισμός πρέπει να δημοσιευτεί στην  Εφημερίδα της Κυβέρνησης (Φ.Ε.Κ.). Η αποδοχή του διορισμού γίνεται
με την ορκωμοσία εντός 30 ημερών (από την κοινοποίηση του διορισμού). Μετά την ορκωμοσία ο
υπάλληλος αναλαμβάνει υπηρεσία, οπότε και αρχίζει να μισθοδοτείται.
Αφετηρία υπολογισμού του
χρόνου υπηρεσίας των υπαλλήλων αποτελεί η χρονολογία δημοσίευσης στο ΦΕΚ της πράξης διορισμού,
με την προϋπόθεση ότι η ανάληψη υπηρεσίας γίνεται σε ένα (1) μήνα από την κοινοποίηση της πράξης
διορισμού, αλλιώς η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας (άρθρο 19, παρ. 3 του Ν. 3528/07).

Δυστυχώς για να αρχίσει η μισθοδοσία πρέπει να ορκιστείς και να κάνεις ανάληψη.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 10:14:18 μμ »
Συμφωνώ με τη limnioti και επαυξάνω, τοποθέτηση πήρες;
όπως και να χει κάνε ένα τηλεφώνημα στη Διεύθυνση που ανήκεις να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Αν υπήρχε ένας μόνο τρόπος τον οποίο θα ακολουθούσαν όλες οι διευθύνσεις, ίσως οι πληροφορίες μας να ήταν πιο χρήσιμες, αλλά επειδή είναι ό,τι του φανεί του λολοστεφανή, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. :-\

Να μας πεις τι έγινε, όμως γιατί τώρα προβληματιστήκαμε όλοι για σένα (και για άλλους που ενδεχομένως βρίσκονται στη θέση σου) ??? ??? ??? :) :) :)

Φίλη limnioti , αδελφέ Ritalamp τοποθέτηση δεν πήρα, αν και μου είπαν ότι με προσδιορίζουν Κάλυμνο και τον επόμενο από μένα για Λειψούς... Δεν έχω ορκιστεί αφού δεν έχει υπογραφτεί η υπουργική απόφαση... μας έχουν στο περίμενε πότε θα γίνει, για να μας στείλουν Ρόδο για ορκωμοσία και ύστερα Κάλυμνο (στην οργανική θέση μας). Καθυστερεί η υπουργική απόφαση... και διερωτάμε εσάς δεν σας ενημέρωσαν ότι διοριστήκατε πριν την υπουργική απόφαση;;; Το μάθατε από το ΦΕΚ απευθείας;; Ρωτάω για τους συμπληρωματικούς διορισμούς κυρίως και ύστερα για τους άλλους του διοριστέους του ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 10:21:18 μμ »
Καλέ κοριτσάκι είμαι!!! Κοίτα το ροζ σταυρουδάκι με τον κύκλο!!! ;D ;D ;D
Καλό μου, πάρε ένα ρημαδοτηλέφωνο αύριο στη Διεύθυνση που ανήκεις, γιατί το θέμα έχει αρχίσει και μου μυρίζει δυσάρεστα. :-\
Γενικά στις επαφές σου με το δημόσιο καλό είναι να μην περιμένεις να σε ενημερώσουν, αλλά να το ψάχνεις μόνος σου. Επίσης όταν κάποιος σου δίνει πληροφορίες τηλεφωνικά, να ζητάς το όνομά του/ της για μελλοντική χρήση πάσης υπηρεσιακής φύσεως. (λέμε τώρα)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2008, 11:03:01 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 10:58:56 μμ »
Κι εγώ Ρόδο είχα ορκιστεί. Τη χρονιά εκείνη έκαναν συμπληρωματικούς διορισμούς στους δασκάλους (όμως μια μόνο εβδομάδα μετά τους πρώτους διορισμούς). Καθυστέρησαν τη δική μας ορκωμοσία (έτσι κι αλλιώς περιμέναμε 1 εβδομάδα για τις τοποθετήσεις) μέχρι να παρουσιαστούν οι δάσκαλοι των συμπληρωματικών διορισμών, για να ορκιστούμε όλοι μαζί. Και μετά τρέχαμε να βρούμε πλοία γιατί την επόμενη μέρα ήταν ο αγιασμός. Πάντως λογικά δε θα καθυστερήσουν πολύ τις ορκωμοσίες, γιατί πρέπει να καλύψουν τα κενά. Και τα Δωδεκάνησα πάντα έχουν πολλάααααα κενά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.