*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 265609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Ωρομίσθιοι (varia)
« στις: Δεκέμβριος 04, 2005, 01:08:35 μμ »
Από όσο γνωρίζω, κάθε μέρα που διδάσκει ένας ωρομίσθιος, παίρνει και από ένα ένσημο άσχετα από τις ώρες που διδάσκει. Δηλαδή αν διδάσκει 4 μέρες την εβδομάδα παίρνει 4 ένσημα ενώ αν διδάσκει 5 μέρες την εβδομάδα (ακόμα και αν οι ώρες συνολικά είναι λιγότερες) παίρνει 5 ένσημα. Ακόμα και μια ώρα διδασκαλίας την ημέρα, δίνει ένα ένσημο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:07 »

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2005, 03:17:12 μμ »
ΣΩΣΤΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ....ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΜΠΟΡΔΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος kabamaru

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • 1η Χρονιά Ωρομίσθιος
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2006, 10:22:42 μμ »
Δεν το κατάλαβα αυτό ρε παιδιά . Τι εννοείται παίρνει ενα ένσυμο κάθε μέρα ?. Εγώ δηλαδεί που δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και είμαι και ωρομίσθιος , μου κολλάνε ένσυμα και απο τις δυό δουλιές ?? Και αν ναι αυτό πως θα το επιβεβαιώσω ?

Ευχαριστώ ,
 

Αποσυνδεδεμένος suzanitta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2006, 08:30:00 πμ »
Θα σου κολλάνε ένσημα και από τα δύο. Δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό. Όταν όμως ο αριθμός των ενσήμων ξεπεράσει το ανώτερο επιτρεπτό όριο του ΙΚΑ π.χ 25 το μήνα, θα απορρίψουν το 26ο και τα μετέπειτα.
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:07 »

Αποσυνδεδεμένος kabamaru

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • 1η Χρονιά Ωρομίσθιος
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2006, 11:02:01 μμ »
Ευχαριστώ Suzzanita για τις πληροφορίες σου αλλά απο τα λεγομενά σου δυστηχώς δεν θα μου κολλήσουν κανένα extra ένσυμο γιατί 25 με κολλάνε απο την δουλειά μου στον ιδιωτικό τομέα τα οποία είναι και τα standard ένσυμα για τις ιδιωτικές επιχειρήσεις . Και φαντάζομαι ότι ισχύει για όλους όσους δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα .

Αποσυνδεδεμένος stavroulaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2006, 03:40:35 μμ »
Εγώ πάντως από το 2000 δουλεύω σε Ιδ. Εταιρεία (κανονικά ένσημα) και παράλληλα έκανα και κάνω μαθήματα σε ΚΕΚ και σε Δημοτικές Επιχιερήσεις. Ένσημα έχω από παντού, και μάλλιστα παλιότερα που υπήρχαν οι κάρτες έιχα δύο κάρτες ενσήμων. (Την έλεγαν κάρτα πολλαπλής απασχόλησης) Ρώτησα λογιστή, που είπε οτι μόνο 25 προμετρώνται.

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 29, 2006, 05:44:31 μμ »
Κάθε μέρα είναι σίγουρα ένα ένσημο ανεξάρτητα τις ώρες (εκτος αν είναι πάνω απο 8 που εκει είναι υπερωρίες και δεν ξέρω τι γίνεται.)

Επίσεις τωρα αντιστοιχεί και ένα ένσημο ανα εργοδότη. Δηλαδή αν εργάζεται κάποιος σε μία μέρα σε 2, 3, ή 4 εργοδότες παίρνει 1 ένσημο από τον καθένα.

Μεχρι εκεί είναι τα σίγουρα απο προσωπική εμπειρία(Υπάρχει μέρα που παίρνω 4 ενσημα: Ολοήμερα, ΙΕΚ, Ωρομ. Δημοτικος Υπάλλ. και Ωρομ. Ιδ. Υπάλλ.)

Τώρα δεν ξέρω τη γίνεται στα αθροίσματα!
Δηλαδή όταν αθροίσω τα ενσημα του μηνα, βγαίνουν κάπου 65. Το δημόσιο δεχεται και τα 65 ή θεωρεί οτι υπάρχει ανώτατο όριο ανα μήνα (πχ 25 το μήνα) ;
 
Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν συνεχίσουμε έτσι, θα το ξελασπώσουμε το ΙΚΑ !!!!  :-\  :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 06, 2006, 10:32:54 μμ »
απο ποιον φορεα γινονται οι τοποθετησεις των ωρομισθιων εκπαιδευτικων (υπουργειο ή διευθυνσεις) ?
μπορει ενας ωρομισθιος να αρνηθει την τοποθετηση του σε συγκεκριμενη περιοχη ?
αν αρνηθει υπαρχει η δυνατοτητα να τον καλεσουν απο αλλη διευθυνση ή χανει το δικαιωμα προσληψης

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 07, 2006, 12:40:06 μμ »
απο ποιον φορεα γινονται οι τοποθετησεις των ωρομισθιων εκπαιδευτικων (υπουργειο ή διευθυνσεις) ?

Το Υπουργείο στέλνει τις λίστες, οι διευθύνσεις καλούν και τοποθετούν.

Παράθεση
μπορει ενας ωρομισθιος να αρνηθει την τοποθετηση του σε συγκεκριμενη περιοχη ?

Σαφώς.

Παράθεση
αν αρνηθει υπαρχει η δυνατοτητα να τον καλεσουν απο αλλη διευθυνση ή χανει το δικαιωμα προσληψης

Νομίζω, δηλώνει η διεύθυνση στο συστημα online την άρνησή σου και δεν σε παίρνουν από άλλη περιοχή. Έχω ακούσει όμως περιπτώσεις που αρνήθηκαν και τους πήραν αλλού. Δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος suzanitta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2006, 08:24:28 πμ »
Έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς ρισκάροντας βέβαια να χάσεις τη σειρά σου για τη χρονιά, αν δε σε ειδοποιήσουν για άλλη περιοχή. Κυρώσεις έχεις μόνο αν δεχτείς τη θέση, κάνεις ανάληψη υπηρεσίας και στη συνέχεια αρνηθείς να πας, οπότε χάνεις το δικαίωμα να διδάξεις για 2 χρόνια.
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2006, 08:32:32 μμ »
Μπορείς να αρνηθείς αν σε καλέσουν από μια περιοχή απλά ρισκάρεις να σε προσπεράσουν στην περιοχή που θες. Πέρισυ με κάλεσαν αρχικά από τη Γ΄ Αθήνας κι επειδή εναν κολλητό μου που ήταν πολύ ψηλά στη λίστα τον κάλεσαν στη Δ΄ και τα είχαμε βάλει με την ίδια σειρά Α΄, Β΄ , Γ΄ και Δ΄ κατάλαβα ότι κάτι περιέργο συμβαίνει και πήρα τηλέφωνο στην Α΄ και ε΄δα ότι είχε κενά, οπότε αρνήθηκα στην Γ΄ και με πήραν κανονικά στην Α΄. Μάλιστα επειδή γινόταν πανικός από κενά, μέχρι να υπογράψω στην Α΄ με κάλεσαν και στη Δ΄.

Αποσυνδεδεμένος damararos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ09 Οικονομολογίας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 29, 2006, 01:21:01 μμ »
Κυρώσεις έχεις μόνο αν δεχτείς τη θέση, κάνεις ανάληψη υπηρεσίας και στη συνέχεια αρνηθείς να πας, οπότε χάνεις το δικαίωμα να διδάξεις για 2 χρόνια.

εγω παντως ειχα καταλαβει το εξης: εστω οτι καταθετω τα χαρτια μου σαν ωρομισθιος στη 2βαθμια θεσ/νικης(μενω θεσ/νικη)...και δηλωσω φερειπην δυτικη μακεδονια οτι θελω να δουλεψω...μετα αν με παρουν θα με τηλεφωνησουν απο την 2βαθμια δυτικης μακεδονιας σωστα?

η "αναληψη υπηρεσιας" που λετε γινεται στα γραφεια 2βαθμιας που κατεθεσα τα χαρτια μου(θεσ/νικη) Η εκει που ηθελα να παω?(δυτ.μακεδονια) ειναι κατι σαν γραπτη αποδοχη των καθηκοντων μου ας πουμε?

δηλαδη αν (για τους οποιους λογους τοτε)  δεν θα μπορω η δεν θα θελω να παω ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΥΡΩΣΕΙΣ γιατι δεν θα εχω κανει "αναληψη υπηρεσιας"?
...ειχα την εντυπωση οτι με το που θα κανω τα χαρτια μου φετος για αναπληρωτης-ωρομισθιος εαν τυχον με τηλεφωνησουν για να παω καπου και δεν παω ,αυτοματα για 2 χρονια με βγαζουν απο τους πινακες.και επειδη παιζουν και οι εξετασεις ασεπ τελη του 2006 αυτο θα σημαινει οτι μεχρι ΚΑΙ το 2008 δεν θα μπορουσα να διοριστω-ακομα και αν ειχα πετυχει-? :P


Αποσυνδεδεμένος suzanitta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 30, 2006, 08:32:58 πμ »
Αν σε φωνάξουν να παρουσιαστείς και για οποιονδήποτε λόγο δεν το κάνεις, δεν έχεις κυρώσεις. Το πρόβλημα είναι αν κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στη διεύθυνση ή στο γραφείο που σε κάλεσαν και μετά αρνηθείς. Έτσι κάποιος που έχει περάσει στον ΑΣΕΠ του 2002 π.χ., διατηρεί το δικαίωμα για διορισμό μέχρι σήμερα και ας μην μπόρεσε να παρουσιαστεί για το έτος που διόριζε ο συγκεκριμένος ΑΣΕΠ.
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

Αποσυνδεδεμένος tzikis11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • U.O.I.
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2006, 01:23:27 μμ »
Καλησπέρα σας! Καινούργιος στο forum, και ελπίζω από το Φεβρουάριο που θα τελειώσω το Φυσικό καινούργιος και στη δουλειά!

Λοιπόν, ας αρχίσουμε από τα στοιχειώδη:

Τί κάνει κάποιος για να διορισθεί ως ωρομίσθιος;

Βασικά, τί είναι ωρομίσθιος καθηγητής;

Ας με βάλετε λίγο στο "κλίμα"........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.