*

Ψηφοφορία

Κατάργηση των Θρησκευτικών;

Ναι ή μετατροπή τους σε Θρησκειολογία
134 (60.6%)
Όχι βέβαια, να μείνει ως έχει
87 (39.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 216

Αποστολέας Θέμα: Κατάργηση των Θρησκευτικών;  (Αναγνώστηκε 48262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 09:31:39 μμ »
Τι πιστεύετε; Πρέπει να καταργηθεί το μάθημα των Θρησκευτικών από την μέση εκπαίδευση; Δεδομένου ότι είμαστε και η μοναδική χώρα στην Ευρώπη που έχουμε μάθημα Θρησκευτικών στα σχολεία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:45 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2006, 11:06:37 μμ »
ΝΑΙ!!! Εμένα κάτι σε προσηλυτισμό μου κάνει... Και το διδακτικό περιεχόμενο, δεν μπορείς να πεις... άκρως φιλελεύθερο. Αν θυμάμαι καλά, από μία εκπομπή των Φακέλων παρουσίαζαν κάποια αποσπάσματα από τα διδακτικά βιβλία και ήταν να τρελλαίνεσαι...

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2006, 08:14:37 μμ »
Βασικά ρωτήστε τους Θεολόγους :)
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνει επιλογής. Προσωπικά δεν θα το παρακολουθούσα(εκτός αν οι άλλες επιλογές  ήταν δυσκολότερες για μένα), ξέρω όμως πολλά άτομα που θα το έκαναν. Αυτό που πρέπει να καταργηθεί είναι η προσευχή. Στο σχολείο που πήγαινα ήταν δυο αδέρφια αλλόθρησκα τα οποία δεν παρακολουθούσαν τα θρησκευτικά ούτε προσευχή έκαναν το πρωί. Αυτό περιθοριοποιούσε, σε μικρό βέβαια βαθμό, τα συγκεκριμένα παιδιά κάτι που το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό. Πως μπορεί να νιώσει ένα παιδί στα 13  πρώτη του μέρα στο γυμνάσιο όταν τα υπόλοιπα παιδιά κοιτάζουν περίεργα απορρώντας γιατί δεν προσεύχεται ή γιατί δεν μπαίνει στο μάθημα των θρησκευτικών; Κάποιος έμπειρος ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2006, 08:24:19 μμ »
Μίσησα τα Θρησκευτικά ως μάθημα, στην 5 ή εκτη δημοτικού όταν ήμουνα,
όταν ο δάσκαλος μας έβαλε να μάθουμε απ'εξω όλα τα αμφια που φοράνε οι Παπάδες καθώς και τα σκεύη που υπάρχουν στο Ιερο!

Πέιτε μου έχω άδικο?




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:45 »

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2006, 08:30:38 μμ »
Δεν έχεις καθόλου άδικο, όμως στο σχολείο όλοι κάναμε πολλά πράγματα που δεν μας άρεσαν καθόλου! Αυτό πού λες μάλλον για τιμωρία μου μοιάζει! :)

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2006, 08:34:32 μμ »
πρέπει να καταργηθούν ή να αλλάξει ριζικά ως μάθημα, ώστε να είναι περισσότερο συζήτηση με θέμα τις θρησκείες γενικώς και φυσικά χωρίς βαθμολόγηση!

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2006, 08:46:36 μμ »
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι σωστό θα απομακρυνθούν τα θρησκευτικά από τα σχολεία.
Το παραπάνω που γράφτηκε με τους αλλόθρησκους στην πρωινή προσευχή μπορεί κάποιος να το ζήσει
σε περιοχές όπου υπάρχει η μειονότητα. Δεν σημαίνει όμως ότι επείδη έχουν έρθει να εγκατασταθούν
κάποιες άλλες θρησκείες στην χώρα μας ότι θα πρέπει να αποδυναμώσουμε την δική μας(όσοι είναι χριστιανοί)
για να μην έρχονται σε δύσκολη θέση. Κανένας δεν πίεσε κάποιον(από όσο γνωρίζω) να παρακολουθήσει το μάθημα
μίας θρησκείας που δεν πιστεύει.
Το πρόβλημα είναι στους θεολόγους και στα βιβλία. Ίσως θα ήταν καλύτερο να δώσουν περισσότερο βάρος
στην ύλη αλλά και στον τρόπο διδασκαλίας.
Αν καταργήσουμε τα θρησκευτικά θα είναι η αρχή για να αφαιρέσουμε την εικόνα που υπάρχει σε κάθε αίθουσα,
την πρωινή προσευχή αλλά ακόμα και οτιδήποτε έχει σχέση με ορκομωσία.
Αν είναι έτσι θα πρέπει και το υπουργείο να αλλάξει όνομα και να αφαιρέσει το "Θρησκευμάτων".
Είτε το θέλουμε είτε όχι, δυστηχώς(για μένα) τα θρησκευτικά θα απομακρυνθούν απο τα σχολεία με τον καιρό.
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2006, 09:27:17 μμ »
Δεν σε καταλαβαίνω. "Δεν σημαίνει όμως ότι επείδη έχουν έρθει να εγκατασταθούν κάποιες άλλες θρησκείες στην χώρα μας ότι θα πρέπει να αποδυναμώσουμε την δική μας(όσοι είναι χριστιανοί)"Πιστεύεις δηλαδή ότι το σχολείο είναι ο κατάλληλος χώρος για την ενδυνάμωση του θρησκευτικού φρονήματος;
Τι εννοείς λέγοντας "δική μας(όσοι είναι χριστιανοί)"; Δηλαδή για τους υπόλοιπους που δεν είναι "δικιά τους" θρησκεία ο χριστιανισμός το σχολείο δεν είναι χώρος για την μελέτη της θρησκείας τους παρά μόνον για τους  χριστιανούς; Σε ποιούς αναφέρεσαι όταν λες "εγκαταστάθηκαν άλλες θρησκείες";Πιθανώς να αναφέρεσαι σε μετανάστες που ήρθαν να εγκατασταθούν κουβαλώντας και τη θρησκεία τους.Είναι κακό αυτό; Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει στο σχολείο να υπάρχει θέμα κατηγοριοποίησης των παιδιών ανάλογα με τη θρησκεία τους. Ξαναρωτάω, δεν είναι αντιπαιδαγωγικό;

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2006, 09:50:29 μμ »
Η ερώτηση που θα κάνω απευθύνεται κυρίως σε δάσκαλους κα θεολόγους και ίσως είναι λίγο ακραία αλλά εγώ την είχα κάνει στο δάσκαλό μου και είχα τιμωρηθει με ξύλο.
Στην τρίτη ή στην τετάρτη του δημοτικού κάνουνε ως κεφάλαιο τη θυσία του Αβραάμ.(Ως γνωστόν έλαβε εντολή από το θεό να σκοτώσει το παιδί του).
Και ερωτώ αν κάποιος μαθητής σας ρωτήσει : "Κύριε αν έρθει ο θεός στο όνειρό μας και μας πει να κάνουμε το τάδε κακό , τί να κάνουμε?"
τί θα απαντήσετε?

Υ.Γ. Δεν παίρνω καμία θέση απλά θέλω να δω πώς θα αντιδρούσε ένας ειδικευμένος εκπαιδευτικός πάνω στο θέμα...

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2006, 10:09:14 μμ »
Το θέμα δεν μπορεί να λυθεί με 2-3 ποστ.
Όπως δεν έιναι ΝΑΙ-ΟΧΙ στα θρησκευτικά!
Τι είναι η κάθε θρησκεία στοίχημα? 1-2-Χ?
Μην προσπαθούμε να πάρουμε αποφάσεις για το μάθημα επειδή είχαμε πέσει σε λάθος
καθηγητές και λάθος ύλη.
Κάποτε, κάθε χώρα υπεράσπιζε την θρησκεία της με αγώνες. Στις μέρες μας
αυτό έχει ώς συνέπεια πολέμους και οικονομικές καταστροφές. Ετσι προσπαθούν
με κάθε τρόπο να περιθωριοποιήσουν τις θρησκείες.
Οι θρησκείες αυτόν τον καιρό περνάνε μια "κρίση", διότι είναι μία από τις τελευταίες
και "δύσκολα να αφαιρεθούν" ταμπέλες που κουβαλά κάθε πολίτης.
Στην Γαλλία, μία πολύ δημοκρατική χώρα,
για να μην ξεχωρίζουν οι μουσουλμάνες απαγορεύεται να φορανε μαντήλες
στο κεφάλι! Αυτό δεν είναι καταπίεση?
Ας αποφασίσουν αυτοί που έχουν την θέση για τέτοια ζητήματα.
Εγώ δεν είμαι ο υπεύθυνος.

Και επείδη δεν είμαστε και οι περισσότεροι σταματάω να γράφω στο παραπάνω τόπικ γιατί πιστεύω ότι
θα ξεφύγει από το θέμα(αν δεν έχει ξεφύγει ήδη)
-Dr_Michael να έχεις τον νου σου στο παρον τόπικ γιατί είναι πολύ ευαίσθητο. :-\
Just be patient.... ;)

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 25, 2006, 12:58:23 πμ »
Βασικά ρωτήστε τους Θεολόγους :)
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνει επιλογής. Προσωπικά δεν θα το παρακολουθούσα(εκτός αν οι άλλες επιλογές  ήταν δυσκολότερες για μένα), ξέρω όμως πολλά άτομα που θα το έκαναν. Αυτό που πρέπει να καταργηθεί είναι η προσευχή. Στο σχολείο που πήγαινα ήταν δυο αδέρφια αλλόθρησκα τα οποία δεν παρακολουθούσαν τα θρησκευτικά ούτε προσευχή έκαναν το πρωί. Αυτό περιθοριοποιούσε, σε μικρό βέβαια βαθμό, τα συγκεκριμένα παιδιά κάτι που το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό. Πως μπορεί να νιώσει ένα παιδί στα 13  πρώτη του μέρα στο γυμνάσιο όταν τα υπόλοιπα παιδιά κοιτάζουν περίεργα απορρώντας γιατί δεν προσεύχεται ή γιατί δεν μπαίνει στο μάθημα των θρησκευτικών; Κάποιος έμπειρος ας απαντήσει.

Αυτό είναι Μεσαίωνας!

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 25, 2006, 01:56:54 πμ »
Μήπως η διδασκαλία των θρησκευτικών είναι αντισυνταγματική; Παρακολουθώντας ή μη τα θρησκευτικά δεν είναι σαν να φανερώνεις αναγκαστικά το θρήσκευμά σου που θεωρείται ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο; Φαντάζομαι ότι όποιος το ζητήσει μπορεί να απαλαχθέι από το μάθημα, βάζοντας όμως ένα παιδί αλλόθρησκο να επιλέξει είναι σαν να του λες "εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα". Ή θα αναγκαστείς να ακούσεις να μάθεις να εξεταστείς για κάτι στο οποίο δεν πιστεύεις ή θα αποκτήσεις κάποια ετικέτα, του άθεου για παράδειγμα, που πολύ εύκολα δίνουν τα παιδιά μεταξύ τους ή θα αναγκαστείς, αν πιστεύεις σε κάποια γνωστή θρησκεία, να το φανερώσεις για να μην αφήνεις την φαντασία των συμμαθητών σου να οργιάζει, οπότε το θρήσκευμα από προσωπικό δεδομένο γίνεται δημόσιο. Κατά τη γνώμη μου κάπως έτσι είναι τα πράγματα στη "σύγχρονη", "προοδευτική", "φιλελεύθερη" και πάνω απ'όλα "δημακρατική" Ελλαδα! 

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 25, 2006, 10:07:31 πμ »
Αγγίζουμε ένα τεράστιο και ευαίσθητο θέμα της Ελληνικής κοινωνίας γενικότερα, το οποίο κατά διαστήματα έρχεται στην επικαιρότητα
και συζητείται έντονα από όλες τις πλευρές. Εντάσσεται στη θεματολογία περί διαχωρισμού κράτους-εκκλησίας και διχάζει βαθιά.
Κατά την αποψή μου το καλύτερο θα ήταν να μην διδάσκεται σαν μάθημα καθόλου, γιατί πολύ απλά το σχολείο δεν είναι ο
κατάλληλος χώρος για κατήχηση. Ίσως να ήταν πολιτικώς ορθότερο να δημιουργηθεί ένα καινούριο μάθημα, πχ θρησκειολογία,
το οποίο να κάνει μια εκτενή αναφορά στην ορθόδοξη πίστη, με έμφαση στην ζωή και τη διδασκαλία του Χριστού, να αναφέρεται
όμως επιγραμματικά και στις άλλες κυρίαρχες θρησκείες.

Είναι καλό να έχεις την ικανότητα να προσαρμόζεσαι σε νέες συνθήκες, και είναι ακόμα καλύτερο να προσπαθείς να καταλάβεις τον
ξένο, τον αλλόθρησκο, τον αλλόπιστο. Μ'αυτόν τον τρόπο πιθανόν να ανακαλύψουμε τελικά ότι είναι περισσότερα αυτά που μας
εννόνουν από αυτά που μας χωρίζουν! Ο πυρήνας της χριστιανικής πίστης είναι η αγάπη, η ανοχή και η συχγώρεση. Όταν πρώτοι
η εκκλησία και οι λειτουργοί της αρχίσουν να ακτινοβολούν αυτά τα ιδανικά στον κόσμο μας, τότε είμαι σίγουρος ότι μικρή σημασία
θα έχει η διδασκαλία των θρησκευτικών στα σχολεία.

Και μην ξεχνάτε ότι η Χριστιανική πίστη είναι πρώτα και πάνω από όλα πράξη και βίωμα βαθιά προσωπικό και η διδασκαλία της είναι έργο της ορθόδοξης
ιεραποστολικής εκκλησίας και όχι του κράτους. Όταν αυτά τα δύο έρχονται πολύ κοντά, τότε τα αποτελέσματα είναι, όπως έχει δείξει
η ιστορία, πέρα για πέρα επικίνδυνα, βλέπε σταυροφορίες, μεσαίωνα, αλλά και τους σημερινούς "τρομοκράτες" ισλαμιστές.

Ας είμαστε λοιπόν ψύχραιμοι και ας αρχίσουμε να ασχολούμαστε με τα πραγματικά μεγάλα προβλήματα της κοινωνίας μας. Ένα μεγάλο συγνώμη εαν σας κούρασα.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση των Θρησκευτικών;
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 25, 2006, 11:16:27 πμ »
 Καλημέρα  :)

  Έχω την εντύπωση ότι οι μαθητές που δεν είναι Χριστιανοί πέρνουν απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών . Ίσως οι θεολόγοι θα πρέπει να αποφασίσουν να αλλάξουν την ύλη και τον τρόπο διδασκαλίας.
  Όμως δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να καταργηθούν τα θρησκευτικά. Εγώ πιστεύω ότι ακόμη και στα θρησκευτικά τα παιδιά μαθαίνουν πολλά χρήσιμα πράγματα.
  Να μην ξεχνάμε ότι η ιστορία της χώρας μας είναι συνδεδεμένη και με την θρησκέια μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 780
Σύνολο: 791

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.