*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 267422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #602 στις: Αύγουστος 11, 2009, 07:56:42 πμ »
Ούτε εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #603 στις: Αύγουστος 11, 2009, 08:57:05 πμ »
Δεν εχει βγει τιποτα ακομα, μην αγχωνεστε!!

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #604 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:08:25 πμ »
 
  Για ενημέρωση ,   απο το site του ΥΠΕΠΘ : www.meafora.gr, ( 5-8-09)   και το alfavita.gr(8-8-09 )   σας  μεταφέρω την παρακάτω σχετική επιστολή,  που μπορεί να εξηγεί ενδεχομένως   και τη καθυστέρηση στην έκδοση τη νέας υπουργικής απόφασης για την ΠΔΣ  για το 2009-2010 ...


ΠΡΟΣ : αξιοτ. Υπουργό ΥΠΕΠΘ , κ.Άρη Σπηλιωτόπουλο ,
Κοιν .Γραφ. κ. Πρωθυπουργού.

ΘΕΜΑ : ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΗ ΠΔΣ ΑΠΟ 2009-10


      Κύριε Υπουργέ ,

                        Είναι επιτακτικό πλέον το αίτημα της Κοινωνίας , και της Εκπαιδευτικής μας Κοινότητας οι Προσλήψεις στη ΠΔΣ στα Δημόσια Λύκεια να γίνονται με :

 
                                        Διαφανή – Αντικειμενικά – και Ενιαία  Πανελλαδικά Κριτήρια.

 

                       Τέτοια κριτήρια μπορεί να είναι οι επιτυχίες σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, η και η σειρά κατάταξης στον πίνακα Αναπληρωτών- Ωρομισθίων σε κάθε Περιφέρεια. ( σε αντιστοιχία π.χ με τα ποσοστά για τους μόνιμους Διορισμούς 60% -40%).


                         Έτσι θα εξασφαλίζεται σε όλη την Επικράτεια η Αυτονόητη για Ευνομούμενες Πολιτείες Ισονομία στη Διαδικασία των Προσλήψεων αλλά και στις αντίστοιχες μοριοδοτήσεις για τους μόνιμους διορισμούς των χιλιάδων αδιορίστων Εκπαιδευτικών όπου τα μόρια τους προσδιορίζονται μέχρι και το χιλιοστό της μονάδος.. !!!!

                       Παράλληλα είναι και Διακηρυγμένη Προεκλογική Δέσμευση της Κυβέρνησης της ΝΔ  η  Αξιοκρατία  και η  Διαφάνεια στη Δημόσια Διοίκηση και στην Εκπαίδευση.

                       Ενδεικτικά σας παραθέτω τα ακόλουθα σχετικά , με το θέμα μας, από το site  της  ΝΔ. (Κυβερνητικό Πρόγραμμα )  :

 

                         ΄΄΄ H αξιοκρατία σε όλες τις δραστηριότητες της κοινωνίας αλλά κατεξοχήν στην εκπαίδευση είναι το ζητούμενο.΄΄

                        ΄΄  Μερικά χαρακτηριστικά της σημερινής κατάστασης που τραυματίζουν την εκπαίδευση είναι:


                    ΄      ΄ • Tα αδιαφανή κριτήρια και οι κομματικές επιλογές των στελεχών της εκπαίδευσης.....

                       ΄΄..... H αξιοκρατία, επίσης, σε επίπεδο διαδικασιών (όπου υπάρχει) πλήττεται καίρια από τον κομματισμό και τη συντεχνιακή αντίληψη.΄΄

 

                   Κύριε Υπουργέ ,

                               είναι πλέον μονόδρομος για όλους, επί τέλους , να θεσπισθούν οι προβλεπόμενες Αξιοκρατικές ρυθμίσεις στη νέα σχετική εγκύκλιο για τη ΠΔΣ σε αντικατάσταση εκείνης του προκατόχου σας που δεν προέβλεπε κανένα κριτήριο προσλήψεων στη ΠΔΣ. ….. , με όλες τις αρνητικές συνέπειες που σας έχουν κοινοποιηθεί με προηγούμενες επιστολές,  συλλογικές ,  προσωπικές ,   και άλλες σχετικές  στο  διαδίκτυο,  αλλά  και  στο  σχετικό  site του  Υπουργείου σας  www.meafora.gr

 

Με εκτίμηση ,

Άγγελος Αντωνέλλης, Λυκειάρχης



                                                         

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #605 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:25:33 πμ »


     Σχετικό σχόλιο από συνάδελφο, στο  site : www.meafora.gr

    κ. Υπουργέ,

Δημιουργώντας αυτό το site ανοίξατε ένα παράθυρο επικοινωνίας με όλους εμάς που ασχολούμαστε με την εκπαίδευση. Αυτή η κίνηση σας τιμά… πριν όμως σας δώσω συγχαρητήρια περιμένω να διαπιστώσω στην πράξη πως δεν είναι απλώς μια κίνηση εντυπωσιασμού αλλά πως αντιπροσωπεύει το ειλικρινές ενδιαφέρον σας για τη βελτίωση της Παιδείας και συνεπώς του μέλλοντος της χώρας μας (Συγχωρήστε μου αυτή την ίσως καχύποπτη στάση, αλλά στην ίδια χώρα ζούμε… πιστεύω πως καταλαβαίνετε!)
Μέσα από αυτό το παράθυρο που ο ίδιος ανοίξατε διαφαίνεται η ανάγκη να κλείσει ένα παράθυρο διαφορετικού τύπου… το «παραθυράκι» της ΠΔΣ! Αυτό που γίνεται με το ισχύον νομικό πλαίσιο της ΠΔΣ είναι θρασύτατη κοροϊδία… Έχουμε πάψει πια να το ανεχόμαστε. Κάντε κ. Υπουργέ πράξη τα λόγια της κυβέρνησης περί διαφάνειας και αξιοκρατίας! Μην επιτρέψετε να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

Με αγωνία
Λελεδάκης Κωστής
Αδιόριστος Φυσικός


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #606 στις: Αύγουστος 11, 2009, 11:34:33 πμ »

   και  άλλο σχετικό, ΣΉΜΕΡΑ,    από το το ίδιο site του  ΥΠΕΠΘ :


   
Άγγελος Αντωνέλλης λέει:
Τρίτη, 11 Αυγούστου 2009 στις 01:13
Φίλοι μου ,

Είναι έκδηλη πλέον η αγωνία και το ενδιαφέρον , σχεδόν όλων μας, για την Άμεση θέσπιση Αντικειμενικών Κριτηρίων στις Προσλήψεις για την ΠΔΣ από το 2009-2010.

Είμαι αισιόδοξος ότι η τωρινή ηγεσία του ΥΠΕΠΘ, στο συγκεκριμένο μας θέμα, θα ΄΄αφουγκρασθεί ΄΄ τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες και προτάσεις μας και θα κρίνει συνετά , αποδεχόμενη τη Θέσπιση Διαφανών Αντικειμενικών και Ενιαίων Πανελλαδικά Κριτηρίων για τις Προσλήψεις στη ΠΔΣ , ως οφείλει, σύμφωνα με τις Αρχές της Ίσης ΄Αντιμετώπισης των Πολιτών , κάτι βέβαια που επιβάλλεται και από το Σύνταγμα ( άρθρο 4).

Εύλογα , παράλληλα σχολιάζουμε και τα πιθανά Αντικειμενικά Κριτήρια.

Σε κάθε περίπτωση πέρα από τις όποιες επί μέρους προσεγγίσεις, θα πρέπει να μη μας διαφεύγει το γεγονός ότι τελικά , σε μια τέτοια περίπτωση η επιτυχία θα είναι μεγάλη , άν και αυτό έπρεπε από χρόνια να ήταν το ζητούμενο και το αυτονόητο…

Σίγουρα απο την πρώτη χρονιά εφαρμογής τέτοιων αντικειμενικών κριτηρίων υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις….
όπως άν οι επιλογές για την ΠΔΣ θα γίνονται αποκλειστικά από επιτυχόντας του ΑΣΕΠ ή αποκλειστικά από τον ισχύοντα Πίνακα των Ωρομισθίων, ή ενδεχομένως από συνδυασμό επιτυχόντων ΑΣΕΠ- και Πίνακα Ωρομισθίων….
Είναι όλα αυτά εύλογα άν σκεφθούμε ότι μέχρι τώρα βασίλευε Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΝΟΙΟΚΡΑΤΙΑ – ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ – ΚΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΤΡΟΠΗ ΡΟΥΣΦΕΤΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΟΝΟΜΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΣΕ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΗ ΔΙΟΡΙΣΘΕΝΤΩΝ …

Ωστόσο,άν παρόλα αυτά ,διαψευσθούμε , τότε ΠΡΟΣΦΕΥΓΟΥΜΕ στη Δικαιοσυνη για καταστρατήγηση του άρθρου 4 του Συντάγματος….κλπ

Σ΄αυτή την περίπτωση θα δικαιωθούν, και μάλιστα αναδρομικά μόνο όσοι θα προσφύγουν.


Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #607 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:29:34 μμ »
Ο εν λόγω λυκειάρχης αξίζει συγχαρητήρια για ευνόητους λόγους.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #608 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:01:23 μμ »



Aντιθετα,εγω κραταω τις επιφυλαξεις μου για τις αποψεις του.(Φιλολογο τον κανω). Διαβασε τα σχολια:

http://www.meafora.gr/?p=2518&cpage=1#comment-2046







Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #609 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:11:20 μμ »



Aντιθετα,εγω κραταω τις επιφυλαξεις μου για τις αποψεις του.(Φιλολογο τον κανω). Διαβασε τα σχολια:

http://www.meafora.gr/?p=2518&cpage=1#comment-2046



Γιατί;
Από την παράθεσή σου στο meafora αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι έχει παραπέμψει σε μια διακήρυξη της ΝΔ για την αξιοκρατία και τους ζητάει να εφαρμόσουν τα όσα ισχυρίζονται, όχι ότι ο ίδιος υιοθετεί τα όσα ισχυρίζεται η ΝΔ

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #610 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:19:07 μμ »
Κι εγώ επίσης δεν βλέπω τιποτα απολύτως το μεμπτό στα λεγόμενά του. Τον θεωρώ ιδιάζουσα περίπτωση ευσυνείδητου εκπαιδευτικού που μάλιστα κατέχει και διευθυντική θέση. Το τι θα μπορούσε να έκανε αντί να στέλνει επιστολές στον Άρη και να διαμαρτύρεται το ξέρουμε όλοι πολύ καλά από την άμεση εμπειρία μας από τσουτσέκια που βολεύουν τους ημέτερους κι εμείς τραβιόμαστε με 2 ώρες όντας επιτυχόντες ξανά και ξανά και ξανά....
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #611 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:22:19 μμ »
Να κάνω το συνήγορο του διαβόλου?
Κι αν τα κίνητρα του συγκεκριμένου είναι πολιτικά? ;)
Σκέψεις μόνο μοιράζομαι,το ξεκαθαρίζω.
Έχω δει πάρα πολλά και πλέον το μόνο άτομο που αντιμετωπίζω χωρίς καχυποψία είναι η μάνα μου.

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #612 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:27:00 μμ »
Aν κανει καθαρα τον συνηγορο το δικο μας παει καλα, αν ομως κανει τον συνηγορο του διαβολου τοτε το θεμα ειναι ποιος ειναι ο διαβολος;;; και το σημαντικοτερο,ο ιδιος το ξερει;;;
Να κάνω το συνήγορο του διαβόλου?
Κι αν τα κίνητρα του συγκεκριμένου είναι πολιτικά? ;)


Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #613 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:28:24 μμ »
Κάτσε φίλε γιατί με μπέρδεψες,μπορεί να φταίνε βέβαια και οι μεσημεριανές μπύρες,δε ξέρω.
Για καν'το μου πιο λιανά.

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #614 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:29:57 μμ »
Δεν το εγραψα εγω το κειμενο, ρωτα τον ιδιο. Γραψε στο meafora.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #615 στις: Αύγουστος 11, 2009, 03:41:31 μμ »
Αν γράψω εκεί φίλε μου,έχω τόση πίκρα και θυμό και απογοήτευση και αγανάκτηση από όσα ζω εγώ και η οικογένειά μου,που θα τους πάρει όλους ο διάολος.
Και επειδή έχω την εντύπωση ότι δε ζούμε σε δημοκρατία,φοβάμαι ότι θα το ξέσπασμά μου θα το πληρώσω ακριβά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 249
Σύνολο: 250

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.