*

Αποστολέας Θέμα: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?  (Αναγνώστηκε 2145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« στις: Μάιος 23, 2008, 09:39:09 πμ »
Μαθητης μου ξεχασε να περάσει στο καθαρό το 4α) στα μαθηματικά γενικής. Εννοείται οτι δε θα βαθμολογηθεί. Εσεις τι πιστεύετε??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:29 »

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2008, 09:50:49 πμ »
Προφανώς δεν θα βαθμολογηθεί....

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2008, 11:56:31 πμ »
Λυπάμαι, αλλά το πρόχειρο δε λαμβάνεται υπόψη. Ας είναι πιο προσεκτικός στα υπόλοιπα μαθήματα...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2008, 01:45:26 μμ »
Μαθητης μου ξεχασε να περάσει στο καθαρό το 4α) στα μαθηματικά γενικής. Εννοείται οτι δε θα βαθμολογηθεί. Εσεις τι πιστεύετε??
Μετά τις υπογραφές των επιτηρητών , οι οποίες μπαίνουν όπου θα υποδείξει ο μαθητής, τίποτα δεν λαμβάνεται υπόψη .
Όπως μου είπε όμως ένας συνάδελφος , αν ένας μαθητής  ζητήσει να ληφθεί υπόψη κάτι που έχει γράψει στο πρόχειρο , επειδή δεν πρόλαβε να το περάσει  στο "καθαρό" , τότε οι επιτηρητές πρέπει να βάλουν τις υπογραφές τους στο σημείο του πρόχειρου που θα τους υποδείξει ο μαθητής. Φυσικά, τότε το συγκεκριμένο τμήμα από το πρόχειρο , δεν θα ανήκει στο πρόχειρο , αλλά θα είναι προς βαθμολόγηση . Συνεπώς αν γνώριζε ο μαθητής αυτή τη λεπτομέρεια , έπρεπε να το ζητήσει .
Πάντως , όπως είπα και στην αρχή , το παραπάνω μου το είπε ένας συνάδελφος και δεν το έχω διασταυρώσει ακόμη και από αλλού .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2008, 01:56:29 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:29 »

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2008, 02:01:35 μμ »

  Καλά όλα αυτά που λέτε αλλά αν ένας βαθμολογητής δει ότι κάποιος μαθητής δεν πρόλαβε να περάσει μια λύση από το πρόχειρο στο καλό και η λύση είναι ολόσωστη και το γραπτό είναι καλό, θα το σκεφτεί πολύ καλά αν θα την λάβει τπόψη του.
  Να ξέρετε ότι πολλοί βαθμολογητές κοιτάνε το πρόχειρο, άσχετα από τις οδηγίες. Οπότε η απάντηση είναι ότι ο βαθμός του μαθητή εξαρτάται από τον βαθμολογητή
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2008, 05:35:23 μμ »
Εγώ όταν έδινε ζητούσα από τους επιτηρητές να υπογράψουν και το πρόχειρο.
Μου το είχαν υποδείξει οι καθηγητές μου αυτό.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2008, 09:52:23 μμ »
Είμαι βαθμολογητής στις πανελλαδικές. Ισχύει αυτό που έγραψε ο συνάδελφος πιο πάνω.

Μετά τις υπογραφές των επιτηρητών , οι οποίες μπαίνουν όπου θα υποδείξει ο μαθητής, τίποτα δεν λαμβάνεται υπόψη.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2008, 11:49:39 μμ »
Είναι δύσκολη περίπτωση !
 Πρώτα πρώτα που να το δει ο βαθμολογητής . Έπειτα που να ξέρει ο βαθμολογητής ότι ο μαθητής δεν το έγραψε επειδή δεν πρόλαβε ή επειδή ο μαθητής δεν ήταν σίγουρος αν  αυτό που έγραψε εκεί ήταν σωστό !
 Το πρόχειρο το συμβουλευόμαστε μόνο όταν έχουμε αμφοβολίες για ορισμένες παραλλείψεις του μαθητή . Για παράδειγμα μας ...πετάει κάποιος την παράγωγο μιας  σχετικά πολύπλοκης συνάρτησης κατευθείαν και είναι σωστή . Αυτό είναι αδύνατο να το βρήκε με το μυαλό του. Πώς το βρήκε ; Το αντέγραψε ; Τότε κοιτάζω πίσω και το ψάχνω. Αν δω τον τρόπο που την βρήκε του δίνω όλα τα μόρια. Αν όχι , οι μονάδες χάνονται όλες (άντε να πάρει 1 , μη τύχει και έχουμε πέσει σε ιδιοφυία , αν και η συνολική εικόνα του γραπτού προδίδει το μαθητή ! ).Τέλος πάντων , υπάρχουν και εξαιρέσεις . Μια χρονιά ένας φίλος φυσικός είδε μια ολόσωστη λύση (στη φυσική) ..ξεχασμένη στο πρόχειρο (από καλό γραπτό). Φυσικά ο μαθητής στο καθαρό δεν είχε τίποτα σε αυτό το ερώτημα, ούτε μια λέξη , κάτι που φαίνονταν αδικαιολόγητο για την εικόνα του μαθητή. Κατάλαβε ότι ο μαθητής ξέχασε το ερώτημα να το καθαρογράψει . Με ρώτησε τη γνώμη του , επειδή ήμουνα συντονιστής στα μαθηματικά. Επειδή ακολουθούσαν και άλλα  ερωτήματα στο πρόχειρο , καταλά-βαμε ότι σίγουρα ο μαθητής το ξέχασε . Το είπαμε στο συντονιστή και κείνος συμφώνησε να του δοθούν  οι μονάδες. Φυσικά ο άλλος βαθμολογητής δεν το είδε (και καλά έκανε).Το γραπτό βγήκε στην αναβαθμολόγηση . Επειδή το περίμεναν αυτό , κλήθηκε και ο άλλος διορθωτής και  διορθωσε το γραπτό του. Έτσι το παιδί αυτό ευοήθηκε από την .. τύχη του , αλλά δίκαια.
  Λοιπόν , αυτό είναι μια εξαίρεση . Λύσεις στο πρόχειρο αγνοούνται . Μόνο στοιχεία αξιοποιούνται . Αυτό που κάναν οι συνάδελφοι φυσικοί ήταν μια πράξη που δείχνει πόσο συμπονάει ο δάσκαλος το μαθητή και πώς συμμετέχει  στον αγώνα του. Ήταν κάτι που μόνο ως περιστατικό έχει σημασία και δεν επιδέχεται σχόλια ή προεκτάσεις ή διδάγματα .Άλλοι μπορεί να χαρακτηρίσουν παράνομη την ενέργειά τους , αν και ξεχυλίζει από ανθρωπισμό και ευθύνη( είναι ίσως  σα να κλέβεις από ένα πλούσιο για να βοηθήσεις ένα φτωχό που πεθαίνει της πείνας ! Καλή πράξη αλλά τιμωρείται!).
 ΑΥτά !Νομίζω πως δεν πρόσθεσα κάτι  ουσιαστικό στα προηγούμενα μηνύματα , αλλά ήθελα να κουβεντιάσω λίγο μαζί σας και κυρίως  να πω δυο λόγια για να μάθουν οι συνάδελφοι που δεν έχουν διορθώσει σε πανελλαδικές πώς αντιμετωπίζεται το πρόχειρο !
 Μπάμπης
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧχχχ 

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: TA προχειρα τα κοιτάνε οι βαθμολογητες?
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 26, 2008, 06:45:48 μμ »
Μια οδηγία που δίνω εγώ σε μαθητές:

Τις ασκήσεις να τις λύνουν κατευθείαν στο καλό.
Αν τις λύσουν λάθος ή μπερδευτούν, απλά τις διαγράφουν.

Χάνονται μονάδες από πολλούς μαθητές:

1) από λάθος αντιγραφή της λύσης από το πρόχειρο στο καλό!
2) από μη αντιγραφή άσκησης στο καλό.

Έτσι και αλλιώς διαγραφές στο κύριο μέρος δεν λαμβάνονται υπόψη.
Καλύτερα ο μαθητής να κάνει πρόχειρο το αριστερό φύλλο ενός ανοιγμένου τετραδίου και μετά να καθαρογράψει τη λύση στα δεξιά.
Σε αυτήν την περίπτωση η αντιγραφή να γίνει άμεσα, χωρίς να περιμένει να λύσει και τα άλλα θέματα.

Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.