*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 315065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #588 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 04:46:04 μμ »
Πιστευω πως η ερωτηση μου δεν ειναι εκτος θεματος: Εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο βοηθημα για Φιλοσοφικο Λογο;
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:33 »

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #589 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 08:42:47 μμ »
Προσωπικά χρησιμοποιούσα τα βοηθήματα των εκδόσεων Μεταίχμιο, Ελληνικά γράμματα και Ζήτη (αν και αυτό το τελευταίο το βρήκα "φτωχό" σε ερμηνευτικά σχόλια). Αυτό, πάντως, που έχω να προτείνω γιατί με βοήθησε πολύ στην κατανόηση του κειμένου και στην προετοιμασία μου για το μάθημα είναι του Κ.Κατσιμάνη "Πλάτων και Αριστοτέλης - Φιλοσοφική Ερμηνεία Επιλεγμένων Κειμένων" των εκδόσεων Gutenberg.
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #590 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 12:07:27 πμ »
Ευχαριστω πολυ Κατερινα. Θα το κοιταξω!
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #591 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 12:12:46 πμ »
Συμφωνω και γω με katerina, ειναι απο τα καλυτερα βοηθηματα ....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:33 »

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #592 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 12:29:11 πμ »
Καλησπερα! Παιδια,ειναι ενδιαφερουσες οι σημειωσεις του υπουργειου στο ψηφιακο σχολειο..τα ερμηνευτικα σχολια στο φιλοσοφικο ειναι αρκετα καλα,κατα την κριση μου παντα..

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #593 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 11:22:03 πμ »
Καλησπερα! Παιδια,ειναι ενδιαφερουσες οι σημειωσεις του υπουργειου στο ψηφιακο σχολειο..τα ερμηνευτικα σχολια στο φιλοσοφικο ειναι αρκετα καλα,κατα την κριση μου παντα..
είμαι της ίδιας άποψης  :)
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος asterakilampero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #594 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 03:51:33 μμ »
βρε παιδια να σας πω τι μου εχει τυχει να μου πειτε την γνωμη σας...με πηρε τηλεφωνο μια μαμα κοντα στο σπιτι μου να παω να μιλησουμε απο κοντα.μου λεει τιμη τησ λεω 15ευρω για β γυμνασιου. παο σπιτι και μου λεει η μαμα πως θελει καθε μερα και αν μπορω να κανω και τα δευτερευοντα μαθηματα (θρησκευτικα κτλ). μου λεει πως το παιδι της ειναι υπερκινητικο και δεν στρωνεται να διαβασει και πως περσυ ειχαν 2 φιλολογουσ για να το διαβαζουν και γυρω στο χριστουγεννα το παιδακι κουραστηκε γιατι ειναι μαθηματα κιθαρας και πιανιου, το σχολειο και τις ασκησεις που του εβαζαν οι δασκαλες του. οποτε και το παιδκαι παραιτηθηκε απο το διαβασμα και τα παρατησε. μετα το πασχα που αποφασησε να διαβαζει προσπαθησαν να κανουν οι δασκαλες του οτι  μπορουσαν . εκαναν καθε μερα μαθημα για να αναπληρωσουν τα κενα (περιπου 3 ωρεσ καθε μερα) με αποτελεσμα ο μεγαλυτερος βαθμος του ήταν το 12 στην ιστορια..οταν ειδα τον ελεγχο ττου παιδιου ειχε γραψει 3 στα αρχαια! (σοκ)την ρωτω οι δασκαλες σας οταν τον προετοιμαζανν τι σας ελεγαν "οτι ανν τα ελεγε προφορικα θα εργαφε αριστα!". εμενα λιγο μου βρωμισε το θεμα γιατι το παιδακι καθοταν σεε μαι γωνια ουτε μιλουσε ουτε περεμβαινε τπτ.. (κατα τα αλλα  υπερκινητικο...)της εξηγω πως ειναι πολυ νωρις (5 Σεπτεμβριου) για να ξεκινησουμε καθημερινα μαθητα, αλλα σε μια πρωτη  φαση για να δω και εγω σε τι επιπεδο ειναι , τι ελλειψεις εχει , που υστερει κτλ να κανουμε μαθημα παρασκευη-σαββατο κυριακη, εξ αλλου ακομη βιβλια τα παιδια δεν θα εχουν . της λεω την τιμη μου παλι (15 ευρω) και πως οταν θα ξεκινησουμε καθημερινα η τιμη θα πεσει και το συζηταμε τοτε. οκ?οκ!
κανονιζουμε μαθημα την επομενη παρασκευη και το δινω το φυλλαδιο του ειμι να το θυμηθει και του λυω και του λεω η  μ ονη  δουλεια που θα εχεις για ητν επομενη θα ειναι να σ ε εξετασ σε αυτα. οκ??οκ!!
αυτα εγινα κυριακη  και με παιρνει τηλ την τεταρτη  και μου λεει πως δεν θα με χρειαστει γαιτ ι εχει κλεισει να δινει σε ραντεβου μια αλλη φιλολογο  πιο οοικονομικη και να μπορει καθεε μερα για τι εγω δεν μπορω! τα πηρα αλλα ευγενικα της  λεω δεν σας ανεφερα ποτε οτι δεν μπορω  καθε μερα η δεν θα μειωσω την τιμη μου. καλα!! καλα!!! και το κλεινει  και με παιρνει ξανα το επομενο πρωινο να μου πει ακυρο για τι βρηκε φτηνοτερη φιλολογο και πως δεν  με χρειαζετε. και ρωταω βρε παιδαι παμε καλα??οχι!δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι γονεισ δεν λενε απο την αρχη κοπελια ειναι πολλα αυτα που ζητασ, παρα κλεινουν πισοπλατα ραντεβου. βεβαια μυαλο δεν εβαλε με τισ φοιτητριες που ειχε περσυ και το κατεστρεψε το παιδι της με το καθημερινο μαθημα. τα ιδια και φετος θα γινουν.

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #595 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 06:05:33 μμ »
asterakilampero οντως φαινεται περιεργη ιστορία, ή για να ακριβολογώ, μια ακόμη περίεργη ιστορία από τον χώρο των ιδιαίτερων μαθημάτων. σε ενα πράγμα όμως έχω τους όποιους ενδοιασμούς μου.λες πως αυτα τα έπαθε με τις φοιτήτριες που του έκαναν μάθημα πέρυσι και δεν έβαλε μυαλό.σε τι το στηρίζεις αυτό? είχαν την ευθύνη οι φοιτήτριες ? (αν και βιάζομαι να απαντήσω, χωρίς να γνωρίζω την απάντησή σου, από αυτά που έγραψες και μόνο την πλήρη ευθύνη την έχει η μάνα.Αυτή ήθελε-θέλει καθημερινό διάβασμα για το παιδί της πόσες ώρες,αυτή πιστεύει πως με το να το υπερφορτώσει θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.Βέβαια, αυτό το λέω κάπως επιφανειακά, στηριζόμενη στα όσα μας έγραψες.Δεν γνωρίζω το επίπεδο του παιδιού και τις δυνατότητες του, και φυσικά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πως γινόταν το μάθημα στα ιδιαίτερα, τι επιδόσεις είχε το παιδί,ούτε βεβαια τι μπορει να έφταιξε σε όλο αυτο)
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #596 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 06:16:56 μμ »
Καλύτερα.Γλύτωσες.
3 ώρες κάθε μέρα συνεχόμενα; Ποιο 13χρονο παιδί αντέχει; Μαρτύριο και για σένα και γι αυτό. Κοίτα σε τρεις ώρες δεν μπορεις να κάνεις τόσα πολλά μαθήματα. Πώς να γράψει μετά το παιδί; Λίγο από όλα δε γίνεται.Γι' αυτό κάνουμε λίγες ώρες τη βδομάδα τα βαρβάτα μαθήματα και τα άλλα μόνο του.
Και θα σου έριχνε και την τιμή. Άσε σου λέω, γλύτωσες...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2012, 11:49:01 μμ από lkjhgfd »
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος asterakilampero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #597 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 11:06:59 μμ »
μα να μου λεει πως ζητησε απο τις κοπελες να μην του δίνουν ασκήσεις.. βρε παιδια γίνονται αυτα??δεν θα βαλεις καθολου ασκησεισ στο παιδι?δυσλεξία δεν εχει γιατι πήγε για αξιολόγηση στο κεδδυ και δεν του εδωσαν χαρτι οτι εχει καποια μαθησιακη δυσκολια. πάντως οτι μου εχει τυχει είναι ολα λιγο " ;Dζαβα" ;D

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #598 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:09:05 μμ »
έχω βραχυχυκλώσει... το αντίκτυπο έχει πληθυντικό???

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #599 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 09:24:13 μμ »
Ειναι "ο" αντικτυπος (ή αντιχτυπος).
Νομιζω πως εχει, συχνα με τη μεταφορικη του σημασια των επιπτωσεων, απηχήσεων, συνεπειων. Αλλα και με την κυριολεκτικη  σημασια του "αντίλαλου" οι αντίλαλοι.
Βεβαια δεν χρησιμοποιειται συχνα. Δεν ειμαι ομως σιγουρος. :-\

 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #600 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:28:27 μμ »
Ειναι "ο" αντικτυπος (ή αντιχτυπος).
Νομιζω πως εχει, συχνα με τη μεταφορικη του σημασια των επιπτωσεων, απηχήσεων, συνεπειων. Αλλα και με την κυριολεκτικη  σημασια του "αντίλαλου" οι αντίλαλοι.
Βεβαια δεν χρησιμοποιειται συχνα. Δεν ειμαι ομως σιγουρος. :-\

έχεις δίκιο... διόρθωνα έκθεση κ πελάγωσα... μου έγραφε "τα αντίκτυπα"  ???

Αποσυνδεδεμένος foxglove

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #601 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 10:42:33 πμ »
Καλημέρα!θα ήθελα τη συμβουλή σας για α΄λυκείου.Για αρχαία.Το παιδί αυτό το έχω από το Γυμνάσιο.Αρχαία κάνουμε και μόνο μια ώρα την εβδομάδα(εκτός από έκτακτες περιπτώσεις που κάναμε 1μιση).Δεν ήθελε να κάνει παραπάνω, "δεν είχε χρόνο".Διάβαζε και μόνος του όμως, οπότε ΠΟΤΕ δεν ασχολήθηκα με λεξιλογικά και κείμενα΄του έκανα αποκλειστικά γραμματική-συντακτικό με δικές μου ασκήσεις κλπ.Για πρώτη Λυκείου τώρα, με πήρε Νοέμβριο!!!Γιατί είχαν καταλήψεις και δεν προχωρούσαν λέει.Εννοείται πάλι για μια ώρα.Κι όταν είπα να κάνουμε ένα έξτρα είπε όχι τώρα γιατί γράφω διαγωνίσματα στο σχολείο.
Έχω πελαγώσει πραγματικά.Στο πρώτο μάθημα πήγα να κάνω μια επαναληψούλα σε γραμματική-συντακτικό(που φυσικά δεν τα θυμάται).Στο δεύτερο προσπάθησα να μπω στον Ξενοφώντα αλλα...δεν προλαβαίνω!'Ηδη είναι αρκετά πιο μπροστά με το σχολείο.πότε να προλάβω σε μια ώρα να κάνω ερμηνευτικά, λεξιλογικά ΚΑΙ γραμματοσυντακτικά σχόλια???Τι να κάνω???
Παραπάνω ώρα όπως προανέφερα δεν θέλει να κάνει. 'Ισως γιατί είναι καλός μαθητής και θεωρεί οτι και το οτι κάνει μια ώρα αρχαία ιδιαίτερα είναι πολύ, οτι θα μπορούσε και μόνος του αλλά το κάνει για καλύτερα.Εγώ πάλι σε πρώτη Λυκείου με αυτά τα δεδομένα δεν ξέρω πώς να οργανώσω το μάθημα.παλιότερα που ξαναέκανα έβαζα μια ώρα Ξενοφώντα και μια ώρα εγχειρίδιο.
Θα εκτιμούσα κάθε συμβουλή!Συγνώμη για το σεντόνι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.