*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 315067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #602 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:01:23 μμ »
το θεμα είναι να δωσεις να καταλάβει στο παιδί (κι αν δεν μπορεί στο γονέα που βλέπεις πιο συχνα στο σπίτι) ότι με τον τρόπο που θέλει μαθημα δεν γινεται σωστα άρα κ προετοιμασία, ως εκπαιδευτικός γνωρίζεις προφανως τις ανάγκες του κ θέλεις να προλάβεις τα αποτελέσματα προχειρότητας.. ούτε εσύ να εκθέσεις τη δουλεια σου κ το παιδί να προετοιμαστεί

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:46 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #603 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:08:37 μμ »
Επειδή εσύ εισαι η καθηγήτρια και ξέρεις πως πρέπει να γίνει το μάθημα οφείλεις να είσαι ξεκάθαρη, πάνω από όλα στο γονιό και να πεις ότι το μάθημα δεν γίνεται σωστά κ.τλ. Αν επιμείνει και ο γονιός δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και δε φέρεις ευθύνη αφού έχεις μιλήσει. Πάντως εγώ για τέτοια θέματα δε συνεννοούμαι ποτέ με το μαθητή,αλλά λέω στους γονείς πώς είναι το πρόγραμμά μου και πόδες ώρες χρειάζεται.
Άσε που το παιδί σου μπορεί να μην έχει πει τίποτε στους γονείς του, να λεει ότι όλα είναι καλά και να την πληρώσεις εσύ στο τέλος
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #604 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:40:59 μμ »
Θα ελεγα το εξης: ρώτα το μαθητή τί θελει να κανει απο αρχαια μιας και σε 1 ωρα δεν γινονται ολα. Ισως θελει μονο γραμματικη΄/συντακτικο. Κατοπιν εξηγησε στο γονιό, και οφειλεις να το κανεις, πως το παιδι θελει να κανουμε μονο "αυτο" και πως τα άλλα θα τα μελεταει μονος του. Καθαρες εξηγησεις τοσο στο παιδι οσο και στους γονεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος foxglove

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #605 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 02:06:27 μμ »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα.Να ρωτήσω τι θέλει να κάνουμε και να ξεκαθαρίσω με τι θα ασχολούμαστε.Μην πω οτι από την αρχή έλεγα θα κάνω συντακτικό-γραμματική από το εγχειρίδιο και ο,τι προλάβω από λεξιλογικά(παράγωγα, ομόρριζα κλπ).
Από την άλλη σκέφτομαι οτι πρέπει το κείμενο να το ξέρει καλά από πλευράς γραμματικής-συντακτικής αναγνώρισης για κανένα τεστ, οπότε θέλω να το βλέπουμε και μαζί(κάτι που στο Γυμνάσιο δεν έκανα).Θα προσπαθώ να οργανώνω πάρα πολύ το μάθημα για να μη χάνω λεπτό, αν και φυσικά δε μπορείς να ξέρεις πού θα χρειαζτεί περισσότερος χρόνος.
Δε θέλω να πιέσω καταστάσεις με την ώρα γιατί και παλαιότερα είχα κάνει μια νύξη και στους γονείς και είχαν πει οτι δεν προλαβαίνει.Εγώ βέβαια ΠΑΝΤΑ κάθομαι ένα τέταρτο παραπάνω, έτσι με το ζόρι! ::)
Τι να πεις...όταν πριν καμιά 15ετία έκανα εγώ ιδιαίτερα στο σπίτι, ο,τι έλεγε ο καθηγητής ήταν ΝΟΜΟΣ.Δεν πάει να έγραφα διαγωνίσματα αλλού, να είχα διάβασμα για άλλα, αν έλεγε επιπλέον μάθημα έκοβα το λαιμό μου κιέβρισκα ώρα.Ούτε κι αυτό βέβαια είναι καλό γιατί συχνά πιεζόμουν υπέρ του δέοντος, αλλά και αυτό πια μη τυχόν και ζοριστούν....και με τη συγκατάθεση των γονιών βεβαίως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:46 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #606 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 09:32:46 μμ »
Λοιπόν, στο μάθημα της Ιστοριας κατεύθυνσης ο καθηγητής στο σχολείο είπε στα παιδιά ότι σε περίπτωση που το ερωτημα της πηγής δε ζητά να σχολιάσούντην πηγή με βάση τις ιστορικές τους γνώσεις θα πρέπει να σχολιάσουν την πηγή και μόνο χωρίς να παραθέσουν το αντίστοιχο κομμάτι από το βιβλίο, διαφορετικά χάνουν βαθμούς. Ισχύει κατι τέτοιο;
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #607 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 09:39:04 μμ »
λογικο ακουγεται , αλλα πότε ζητηθηκε κατι τετοιο;

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #608 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 09:55:01 μμ »
Και στα ιβλία που έχω με πηγές αναφερεται η φράση "να απαντήσετε με βάση τις ιστορικές σας γνώσεις και με τη βοήθεια της πηγής" στο ερώτημα κλπ κλπ αλλά δε φαντάστηκα ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχει η πρώτη πρόταση δεν πρέπει να βάλουν το κομμάτι από το βιβλίο. Εμένα πάλι δε μου φαίνεται λογικό να χάσουν βαθμούς αν βάλουν και από το βιβλίο. Τι πειράζει;
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #609 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 09:56:37 μμ »
κατα τη νγωμη μου πειραζει, γιατι φανερωνει αδυναμια κατανοησης του ζητουμενου. εγω απο τα παραπανησια κοβω!

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #610 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:11:28 μμ »
Ισχύει συνεπώς!
Αν και υποτίθεται ότι δε θα βάλουν παραπανίσια, αλλά μόνο σχετικά με το ζητούμενο τη πηγής...
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #611 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:30:08 μμ »
παραπανισια ειναι κατι σχετικο παντα!απλως , κατι το οποιο ειναι οφθαλμοφανες ασχετο εγω κοβω!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #612 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 12:34:16 μμ »
Λοιπόν, στο μάθημα της Ιστοριας κατεύθυνσης ο καθηγητής στο σχολείο είπε στα παιδιά ότι σε περίπτωση που το ερωτημα της πηγής δε ζητά να σχολιάσούντην πηγή με βάση τις ιστορικές τους γνώσεις θα πρέπει να σχολιάσουν την πηγή και μόνο χωρίς να παραθέσουν το αντίστοιχο κομμάτι από το βιβλίο, διαφορετικά χάνουν βαθμούς. Ισχύει κατι τέτοιο;
δεν ισχύει κάτι τέτοιο. πρώτη φορά το ακούω!!!

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #613 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:00:42 μμ »
κ ομως ισχυει κατι τετοιο,ασχετα εαν εχει ζητηθει μεχρι τωρα απο τα παιδια.εαν λεει να σχολιασουν με βαση την πηγη και μονο την πηγη,θα θεωρηθουν περιττες πληροφοριες τα κειμενα του βιβλιου.εαν καποιος μαθητης δηλαδη συνδυασει πηγη και βιβλιο ,σε μια πηγη που θελει απαντηση αποκλειστικα  απο τις πληροφοριες που δινει αυτη,ειναι σαν να μην μπορει να κατανοησει το ζητουμενο, και να βαζει "σαλτσες" για να εμπλουτισει την απαντηση του.σε αυτην την περιπτωση κοβουν και βαθμους.
το ηξερα αυτο απο οταν εδινα εγω πανελληνιες, μας το τονιζαν και στο φροντιστηριο αλλα και στο σχολειο.
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος vickysucre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ξεκίνημα με Β Λυκείου...συμβουλες!
« Απάντηση #614 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 09:36:13 μμ »
καλησπερα!ειμαι νεα στο φορουμ και νεα στα ιδιαιτερα!θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω!!!πριν 2 χρονια τελειωσα το ΦΠΨ και ξαφνικα μου τυχαινει να αναλαβω ιδιαιτερο σε παιδι β λυκειου θεωρητικης κατ.Και ειναι η πρωτη φορα που θα κανω ιδιαιτερο.μηπως δεν κανω καλα που αναλαμβανω για αρχη β λυκειου?τι λετε κ εσεις...αν τελικα το αναλαβω ποσα περιπου να παιρνω την ωρα ?
Βικυ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2011, 10:22:00 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος vickysucre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #615 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 10:41:03 μμ »
σκεφτομαι να κανω λατινικα,αρχαια,εκθεση...οποια συμβουλη και σε αλλα φιλολογικα ευπροσδεκτη!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.