*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #182 στις: Μάρτιος 17, 2010, 07:37:14 μμ »
Πάντως επειδή έχω δουλέψει σε διάφορα φροντιστήρια, άλλοι θέλουν να κάνεις καθαρή 1 ώρα άλλοι θέλουν 45 λεπτά. Είναι θέμα φροντιστηριάρχη και γενικότερα καθηγητή αν θέλει να σου κάνει καθαρή 1 ώρα και όχι 45 λεπτά (ή να κάτσει λίγο στο διάλειμμα παραπάνω). Επίσης ξέρω άτομα που παίρνουν 20 και 25 ευρώ την ώρα ενώ φέτος αναγκάστηκαν να το κάνουν 15 την ώρα για παιδιά Γ' Λυκείου (ιδιαίτερο). Πραγματικά είναι θέμα οικογένειας, καθηγητή, κρίσης και γενικότερα περιστάσεων.....

YΓ. Επίσης είναι θέμα φροντιστηριάρχη αν θα σου κολλάει ΟΛΑ τα ένσημα.... Για να γελάσουμε και λίγο  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2010, 08:21:54 μμ από marianiux »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:53 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #183 στις: Μάρτιος 18, 2010, 09:48:05 πμ »
ναι στα φροντηστηρια η η διδακτικη ωρα ειναι 45λεπτα....δεν ειναι το ιδιο στα ιδιαιτερα. Στα ιδιαιτερα η διδακτικη ωρα ειναι τουλαχιστον 60 λεπτα που μετρανε απο την ωρα που αρχιζεις το μαθημα δηλ χαιρετουρες , πλακιτσες ,κουβεντουλα δεν χρεωνονται ,πχ αν φτασω στο ιδιαιτερο στις 5.00 και αρχισω το μαθημα στις 5.05 και στην διαρκεια του μαθηματος χασω 5 λεπτα σε πλακιτσα θα τελειωσω το μαθημα περιπου στις 6.15 μπορει και πιο αργα και θα χρεωσω 1 ωρα .... ενω στο φροντηστηριο η ωρα ειναι απο κουδουνι σε κουδουνι και οτι κουβεντουλα εκτος μαθηματος γινεται σε αυτη την ωρα ειναι πληρωμενη. στο γυμνασιο ειπαμε οι τιμες ειναι τουλαχιστον 15ευρω αλλα αν η οικογενεια κρατιεται καλα και οταν λεω καλα εννοω οτι εχουν λεφτα εχω παρει και 20 ευρω που τα εδωσαν με ευκολια......

δε συμφωνω.. αν εγώ πάω στις 3 και ο μαθητής χαζολογεί εγώ θα φύγω στις 4 ότι μάθημα και να έχω κάνει γιατί έχω και άλλες ώρες μετά.. δε μπορεί η κουβεντούλα ν κάνει άνω κάτω το πρόγραμμα μου...

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #184 στις: Μάρτιος 18, 2010, 01:30:05 μμ »
συμφωνώ με τη stroumfita. άλλο να καθίσεις 10' παραπάνω επειδή χρειάζεται και άλλο επειδή γίνεται κουβέντα και υπάρχουν χαζολογήματα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 10, 2010, 09:54:34 μμ »
μαθητρια που φετος τελειωνει τη β'λυκειου θελει ιδιαιτερο στο αγνωστο κειμενο (αρχαια) για την καλοκαιρινη περιοδο.
μαλιστα ζητησε  20 ωρες μονο. και θα συνεχισουμε και το χειμωνα. λεω να ζητησω 15 ευρω την ωρα. ΟΚ, δεν ειναι?
(θα ερχεται σπιτι μου, οποτε δεν εχω ...τρεξιμο!!)
ποτε τελειωνουν τα μαθηματα β'λυκειου? (ξεχασα να τη ρωτησω...)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:53 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 11, 2010, 09:23:12 πμ »
οι εξετάσεις στη β τελειώνουν γύρω στις 20 Ιουνίου οπότε λογικά θα την ξεκινήσεις αρχές Ιουλίου.. μια χαρά τα 15 Μάρκο αν έρχεται σπίτι σου.. εκεί που έχει πάει η βενζίνη δεν είμαστε για πολλές μετακινήσεις....
ρε παιδιά εγώ να τους βάλω αύξηση λόγω βενζίνης;; πως να το πω;;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 11, 2010, 09:33:29 πμ »
ρε παιδιά εγώ να τους βάλω αύξηση λόγω βενζίνης;; πως να το πω;;
Να τους το πεις ξεκάθαρα. Υπολόγισε πόσο θέλεις επιπλέον (π.χ. 2 Ε) και ζήτησε αυτό ακριβώς.
Εγώ βέβαια θα περίμενα μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς και θα τους ανακοίνωνα τη νέα τιμή από Σεπτέμβρη. Εξάλλου επίκειται νέα αύξηση της βενζίνης μέσα στο καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 11, 2010, 10:22:34 πμ »
οι εξετάσεις στη β τελειώνουν γύρω στις 20 Ιουνίου οπότε λογικά θα την ξεκινήσεις αρχές Ιουλίου.. μια χαρά τα 15 Μάρκο αν έρχεται σπίτι σου..

ρε παιδιά εγώ να τους βάλω αύξηση λόγω βενζίνης;; πως να το πω;;

strumfita μου, σε ευχαριστω πολυ. Ναι, απο ο,τι καταλαβαινω αρχες Ιουλιου. Ευτυχως θα ειναι συνεχομενες οι μερες και ετσι ο Αυγουστος θα ειναι "ελευθερος"...
Μενει να διευθετηθει αν θα κανει 2ωρο καθημερινα για 10 μερες (μεχρι να καλυφθουν οι 20 ωρες)
ή αν θα κανει 1 ωρα καθημερινα.
Στην 1η περιπτωση θα παρω 25 ευρω το 2ωρο.
Στη 2η θα παρω 15 ευρω την 1 ωρα.
Οπωσδηποτε ειναι καλα. Εξαλλου εχω ασχοληθει με το αγνωστο και εχω ετοιμο υλικο.
Χαλαρα λοιπον θα μου βγει και γιαυτο το αναλαμβανω.

Η δικη σου περιπτωση τωρα.
κοιτα, θα συμφωνησω με para5 και θα σου ελεγα η οποια αυξηση να γινει απο Σεπτεμβριο.
Ομως, αν ειναι νεος μαθητης σου τοτε μπορεις να ζητησεις μεχρι 2 ευρω επιπλεον το μαθημα, αλλα αν συνεχισεις και το χειμωνα να του κανεις θα πρεπει να παραμεινεις στην ιδια τιμη.
Εσυ θα συζητησεις μαζι με τους γονεις, να δεις τι ακριβως θελουν και μη βιαστεις να τους δωσεις απαντηση.
πες τους: " Ενταξει, λοιπον, αυριο καποια στιγμη θα σας πω. Να δω και  τα αλλα παιδια τι θα κανουν, ωστε να σας δωσω μια σιγουρη απαντηση",
"Σας ευχαριστω πολυ που προτιμησατε τη strumfita  για τα ιδιαιτερα σας και ελπιζω να το ξανακανετε"  ;D ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2010, 10:44:53 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 11, 2010, 02:09:58 μμ »
ναι μα για Σεπτέμβρη συζητάμε πλέον για την αύξηση
άντε να δούμε ήντα θα γενούμε.. που λένε και στην πατρίδα μου
ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!καλή συνέχεια και καλές δουλειές! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ageliki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι αν σου κάτσει ;;;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 11, 2010, 02:25:45 μμ »
ρε παιδιά εγώ να τους βάλω αύξηση λόγω βενζίνης;; πως να το πω;;

Τώρα, θα αστειεύεστε ε; Τί να πω...
Στα μέρη μου αν τίθεται τέτοιο θέμα, απλώς δεν το αναλαμβάνεις. Η οικονομική κρίση είναι ίδια για όλους.

Αποσυνδεδεμένος NiGhtMare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 11, 2010, 02:28:07 μμ »

Στα μέρη μου αν τίθεται τέτοιο θέμα, απλώς δεν το αναλαμβάνεις. Η οικονομική κρίση είναι ίδια για όλους.

Προφανώς, στα δικά σου μέρη οι αποστάσεις είναι της τάξεως των... 10 λεπτών από τη μία άκρη στην άλλη.

Για κάνε έστω και μία απόσταση 5-6 χλμ. στην Αθήνα να μας πεις πόσο θα ξοδέψεις σε βενζίνη...
Humanity is overrated...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 11, 2010, 02:37:59 μμ »

Στα μέρη μου αν τίθεται τέτοιο θέμα, απλώς δεν το αναλαμβάνεις. Η οικονομική κρίση είναι ίδια για όλους.

Προφανώς, στα δικά σου μέρη οι αποστάσεις είναι της τάξεως των... 10 λεπτών από τη μία άκρη στην άλλη.

Για κάνε έστω και μία απόσταση 5-6 χλμ. στην Αθήνα να μας πεις πόσο θα ξοδέψεις σε βενζίνη...

συναδελφε, νομιζω οτι η ageliki87    ξεκαθαρα το ειπε " στα μερη μου"!
πραγμα που σημαινει πως αντιλαμβανεται αυτο που και συ λες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 11, 2010, 02:41:05 μμ »
ρε παιδιά σε όποια μέρη και να ναι.. το ιδιαίτερο αποτελεί πολυτέλεια.. και από τη στιγμή που εμένα αδειάζει το ντεπόζιτο μου πιο γρήγορα πλέον για να τους παρέχω αυτήν την πολυτέλεια θα βάλω αύξηση
εξάλλου όποιος περνάει κρίση δεν κάνει  ιδιαίτερα

Αποσυνδεδεμένος ageliki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι αν σου κάτσει ;;;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 11, 2010, 02:41:50 μμ »

Στα μέρη μου αν τίθεται τέτοιο θέμα, απλώς δεν το αναλαμβάνεις. Η οικονομική κρίση είναι ίδια για όλους.

Προφανώς, στα δικά σου μέρη οι αποστάσεις είναι της τάξεως των... 10 λεπτών από τη μία άκρη στην άλλη.

Για κάνε έστω και μία απόσταση 5-6 χλμ. στην Αθήνα να μας πεις πόσο θα ξοδέψεις σε βενζίνη...

Ως συνάδελφος μιλώ ΝiGhtMare... Εμ δεν κόβουμε αποδείξεις, εμ θα ζητάμε και επιπλέον 2 ευρώ για βενζίνη; Πλάκα σπάτε τώρα...
Όσο για τις αποστάσεις να σου θυμίσω ότι στην επαρχία υπάρχουν και τα ιδιαίτερα στα χωριά. Χωριό μπορεί να υπάρχει και σε απόσταση 5 χιλιομέτρων. Αν θεωρείς οτι δεν σε συμφέρει οικονομικά, δεν το αναλαμβάνεις. Είναι θέμα επιλογής. Και ο καθένας αναλαμβάνει το κόστος των επιλογών του.
Το να μιλάμε όλοι για την οικονομική κρίση είναι πολύ εύκολο, το να κάνουμε κάτι γι αυτό ... τελικά είναι πολύ δύσκολο!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 11, 2010, 02:50:06 μμ »
ρε παιδιά σε όποια μέρη και να ναι.. το ιδιαίτερο αποτελεί πολυτέλεια.. και από τη στιγμή που εμένα αδειάζει το ντεπόζιτο μου πιο γρήγορα πλέον για να τους παρέχω αυτήν την πολυτέλεια θα βάλω αύξηση
εξάλλου όποιος περνάει κρίση δεν κάνει  ιδιαίτερα

ΟΚ. εχεις δικιο....., τι μπορω να πω? 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.