*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 318319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioulitsa26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #196 στις: Μάιος 11, 2010, 09:55:20 μμ »
εχω 5 παιδια πανελληνιες φετος.τα 2 μονο εκθεση βεβαιια.νομιζω οτι του χρονου δεν θα μπορεσω να βρω. :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:57 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #197 στις: Μάιος 11, 2010, 11:40:13 μμ »
μη τα βλεπεις ομως ολα τοσο "απογοητευτικα"! δεν ξερεις. Σιγουρα η κριση αυτη θα επιρρεασει σε μεγαλο βαθμο τα ιδιαιτερα. ομως ο γονιος παντα νοιαζεται για το παιδι του και δινει  το καλυτερο. επομενως.....να ελπιζεις. εξαλλου παντα εκαναν ιδιαιτερο παιδια που οι γονεις ειχαν να πληρωσουν. αρκει ακι μεις να ειμαστε πιο συνετοι σε αυτα που θα ζηταμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #198 στις: Μάιος 21, 2010, 11:26:36 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Φέτος κάνω μάθημα σε ένα παιδί που φοιτά στη Γ΄Γυμνασίου και τον βοηθώ στα Αρχαία Ελληνικά και τη Νεοελληνική Γλώσσα (3 ώρες εβδομαδιαίως). Συνάμα όμως, επειδή έχει ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, τον βοηθώ και σε αυτό το κομμάτι με ειδικό πρόγραμμα (φωτοτυπίες, λογισμικά στον υπολογιστή κ.α.) Άλλωστε, ξεκινήσαμε με τη λογική της ειδικής παρέμβασης, διότι υπολείπεται σημαντικά, αλλά στη συνέχεια προχωρήσαμε και στα παραπάνω μαθήματα καθώς κινδύνευε να μείνει και οι γονείς με παρακάλεσαν να τον βοηθήσω. Στρώθηκα, διάβασα (δεν είχα επαφή με τη γενική εκπαίδευση ) και ξεκινήσαμε. Παίρνω 20 ευρώ την ώρα και σημειώνω ότι κάθομαι και παραπάνω. Το θέμα είναι πως σε μια συζήτηση με τον πατέρα του για το τι θα κάνουμε του χρόνου, τη οικονομική κρίση μπλα μπλα σχολίασε πως ίσως θα έπρεπε να ρίξω την τιμή για να ξανασυνεργαστούμε αλλά να μην αλλάξουν τα δεδομένα και οι παρεχόμενες υπηρεσίες (φωτοτυπίες τόσο για αρχαια,νεα όσο και για το μαθησιακό)Τι με συμβουλέυετε να κάνω?

Υ.Γ. Συγκεκριμένα ο πατέρας ανέφερε: "Όλοι πρέπει να αναπροσαρμόσουμε τις τιμές μας και ειδικά εσείς, διότι χωρίς να θέλω να σε θίξω το έχετε παρακάνει" ???

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #199 στις: Μάιος 21, 2010, 11:36:54 μμ »
εξαρταται ποσο αναγκη εχεις τη δουλεια καλως ηκακως πρεπει να προσαρμοστουμε κ εμενα φετος οι αυξησεις μου θα ειναι ελαχιστες σε μαθητες που τους εχω ηδη 2 χρονια με την ιδια τιμη ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:57 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #200 στις: Μάιος 21, 2010, 11:52:41 μμ »
Εννοείται ότι έχω ανάγκη τη δουλειά. Αλλά εδώ δε μιλάμε για μικρή αύξηση της τιμής αλλά για μείωση[/b, συνεχίζοντας αρχαία, νέα και μαθησιακό, όπου οι φωτοτυπίες πρέπει να είναι έγχρωμες. Εννοείται ότι δεν σκέφτομαι για παραπάνω χρήματα αλλά ομολογώ ότι δεν σκεφτόμουν και να το μειώσω. Απλώς να το αφήσω ως έχει.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #201 στις: Μάιος 22, 2010, 12:27:59 πμ »
πραγματικα δυσκολη η θεση σου!
εκεινο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι τα λογια του πατερα που παραθετεις στο υ.γ. σου σε ευθυ λογο! πραγμα που σημαινει οτι σε αγγιξαν και σε εβαλαν σε σκεψεις.
ειναι το αυστηρο υφος αλλα κυριως το περιεχομενο των λογων του που φαινεται πως υποτιμα τη δουλεια σου. Γιατι εδω μιλαμε και για ειδικες μαθησιακες δυσκολιες οπως λες.

προσεξε, μπορεις να ελαττωσεις τις ωρες αφηνοντας την ιδια τιμη.
αν κανεις "σκοντο" στη τιμη σημαινει οτι επαιρνες απαραπανω ενω μπορουσες να επαιρνες λιγοτερα. αρα τους εκμεταλλευοσου. (ετσι θα το παρει ο πατερας του).
λοιπον, μη κανεις καμια εκπτωση στη τιμη και κανε λιγοτερες ωρες μαθημα.
ή βαλε την ωρα 18 ευρω.
πιο κατω μη δεχτεις.
στο φιναλε ρε φιλε τί πληρωνεις? τη τσοχα ή τα ραφτικα?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #202 στις: Μάιος 22, 2010, 12:32:15 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Φέτος κάνω μάθημα σε ένα παιδί που φοιτά στη Γ΄Γυμνασίου και τον βοηθώ στα Αρχαία Ελληνικά και τη Νεοελληνική Γλώσσα (3 ώρες εβδομαδιαίως). Συνάμα όμως, επειδή έχει ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, τον βοηθώ και σε αυτό το κομμάτι με ειδικό πρόγραμμα (φωτοτυπίες, λογισμικά στον υπολογιστή κ.α.) Άλλωστε, ξεκινήσαμε με τη λογική της ειδικής παρέμβασης, διότι υπολείπεται σημαντικά, αλλά στη συνέχεια προχωρήσαμε και στα παραπάνω μαθήματα καθώς κινδύνευε να μείνει και οι γονείς με παρακάλεσαν να τον βοηθήσω. Στρώθηκα, διάβασα (δεν είχα επαφή με τη γενική εκπαίδευση ) και ξεκινήσαμε. Παίρνω 20 ευρώ την ώρα και σημειώνω ότι κάθομαι και παραπάνω. Το θέμα είναι πως σε μια συζήτηση με τον πατέρα του για το τι θα κάνουμε του χρόνου, τη οικονομική κρίση μπλα μπλα σχολίασε πως ίσως θα έπρεπε να ρίξω την τιμή για να ξανασυνεργαστούμε αλλά να μην αλλάξουν τα δεδομένα και οι παρεχόμενες υπηρεσίες (φωτοτυπίες τόσο για αρχαια,νεα όσο και για το μαθησιακό)Τι με συμβουλέυετε να κάνω?

Υ.Γ. Συγκεκριμένα ο πατέρας ανέφερε: "Όλοι πρέπει να αναπροσαρμόσουμε τις τιμές μας και ειδικά εσείς, διότι χωρίς να θέλω να σε θίξω το έχετε παρακάνει" ???

Αφού λέει ότι το έχεις "παρακάνει" με τα 20 ευρώ την ώρα, σίγουρα δεν εκτιμά και τόσο την προσφορά σου προς το παιδί του και σίγουρα εκτιμά, πως μπορεί να παζαρέψει την τιμή προς τα κάτω...
Προσπάθησε, λοιπόν, να δουλέψεις σε οικογένειες (έστω και με λιγότερα), που εκτιμούν περισσότερο τη δουλειά σου. Και εσύ θα αισθάνεσαι καλύτερα, αλλά και αυτοί.
Ακόμη κάτι. Τα ιδιαίτερα μαθήματα έχουν αξία σαν συμπλήρωμα και όχι σαν βασική απασχόληση.
Αν κάνεις αποκλειστικά ιδιαίτερα μαθήματα, μακροπρόθεσμα χάνεις πολλά... ΔΕν αξίζει ...

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #203 στις: Μάιος 22, 2010, 01:51:36 μμ »
Συνάδελφοι, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όντως ο πατέρας του δεν έχει καλό λόγο για πολλούς επαγγελματίες, γεγονός που έχει φανεί από κάποιες συζητήσεις μας. Από την άλλη δεν αναγνωρίζει ότι έχω βοηθήσει το παιδί, διότι και δε μένει στα μαθήματα του σχολείου και έχει βελτιωθεί και το μαθησιακό (το λέω εγώ γιατί το βλέπω αλλά και το ΚΕΔΔΥ, όπου πήγε πρόσφατα). Ίσως επείδή δεν αποδέχτηκε ποτέ ότι ο πιτσιρικάς έχει ΕΜΔ, παρόλο που από το Δημοτικό οι δάσκαλοι του έλεγαν να τον βοήθήσει έγκαιρα. Τέλος πάντων, θα δω τι μπορώ να κάνω. Ίσως πρέπει στην επαναδιαπραγμάτευση να του πω τι περιλαμβάνεται ακριβώς στα 20 ευρώ. Δεν έχει παέι σε ιδιωτικά κέντρα ειδικης αγωγής να μάθει πόσο είναι το 45λεπτο,χωρίς βοήθεια φυσικά στα σχολικά μαθήματα. Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #204 στις: Μάιος 22, 2010, 02:19:30 μμ »
Καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος που κυμαινονται οι τιμες στα ιδιαιτερα στην περιοχη του Αμαρουσιου καθως και στις γυρω περιοχες..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #205 στις: Μάιος 22, 2010, 02:37:44 μμ »
σχετικά με τα παραπάνω 20 ευρω ειναι πολύ καλά κατω από αυτές τις συνθηκες,μπορεις να του εξηγησεις ότι ετσι καθοριζόνται οι τιμές και ότι σύμφωνα με τη σύμβαση σε φροντιστήριο να δούλευες θα παιρνες,λέμε τωρα ,10 ευρω και με ασφάλεια οπότε 20 ευρω ειναι το λογικο και για γ γυμνασιου αλλά τι να λέμε γονιός που δε σκέφτεται την ουσιαστική πρόοδο του παιδιού του .........

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #206 στις: Μάιος 22, 2010, 02:50:39 μμ »
Καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος που κυμαινονται οι τιμες στα ιδιαιτερα στην περιοχη του Αμαρουσιου καθως και στις γυρω περιοχες..


για ποιες ταξεις?

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #207 στις: Μάιος 22, 2010, 02:54:47 μμ »
γυμνασιο και λυκειο
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #208 στις: Μάιος 26, 2010, 07:29:16 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Φέτος κάνω μάθημα σε ένα παιδί που φοιτά στη Γ΄Γυμνασίου και τον βοηθώ στα Αρχαία Ελληνικά και τη Νεοελληνική Γλώσσα (3 ώρες εβδομαδιαίως). Συνάμα όμως, επειδή έχει ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, τον βοηθώ και σε αυτό το κομμάτι με ειδικό πρόγραμμα (φωτοτυπίες, λογισμικά στον υπολογιστή κ.α.) Άλλωστε, ξεκινήσαμε με τη λογική της ειδικής παρέμβασης, διότι υπολείπεται σημαντικά, αλλά στη συνέχεια προχωρήσαμε και στα παραπάνω μαθήματα καθώς κινδύνευε να μείνει και οι γονείς με παρακάλεσαν να τον βοηθήσω. Στρώθηκα, διάβασα (δεν είχα επαφή με τη γενική εκπαίδευση ) και ξεκινήσαμε. Παίρνω 20 ευρώ την ώρα και σημειώνω ότι κάθομαι και παραπάνω. Το θέμα είναι πως σε μια συζήτηση με τον πατέρα του για το τι θα κάνουμε του χρόνου, τη οικονομική κρίση μπλα μπλα σχολίασε πως ίσως θα έπρεπε να ρίξω την τιμή για να ξανασυνεργαστούμε αλλά να μην αλλάξουν τα δεδομένα και οι παρεχόμενες υπηρεσίες (φωτοτυπίες τόσο για αρχαια,νεα όσο και για το μαθησιακό)Τι με συμβουλέυετε να κάνω?

Υ.Γ. Συγκεκριμένα ο πατέρας ανέφερε: "Όλοι πρέπει να αναπροσαρμόσουμε τις τιμές μας και ειδικά εσείς, διότι χωρίς να θέλω να σε θίξω το έχετε παρακάνει" ???
συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες. Ο πατέρας το μόνο που επιδιώκει είναι μείωση της τιμής σου προσβάλλοντάς σε. Προσωπικά σε τέτοιο ύφος απαντώ με τον ανάλογο τρόπο, ήτοι μιλώ ευθέως για την ποιότητα και τον κόπο της δουλειάς μου, δεν αφήνω κανένα περιθώριο αμφισβήτησής μου. Προσωπικά τέτοιους γονείς τους θεωρώ χαμένη υπόθεση. Στην περίπτωσή σου όμως υπάρχουν και άλλα σημεία που θα μπορούσες να δεις:
1. επειδή είσαι της ειδικής αγωγής, κόψε του αν θες (αν σε ταλαιπωρούν) τις ώρες της μη ειδίκευσής σου.
2. μπορείς να του ζητήσεις να αναλάβει αυτός το κόστος των έγχρωμων φωτοτυπιών
3. για να διαχειριστείς το θέμα της "παραπάνω" ώρας μπορείς να συμφωνήσεις λιγότερες συναντήσεις περισσότερου χρόνου μέσα στην ίδια εβδομάδα, ώστε το παιδί και να θέλει δεν θα μπορεί να σε απασχολήσει περισσότερο. κερδίζεις και χρόνο και χρήμα-βενζίνες.
4. πρότεινε να έρχεται στο χώρο σου και όχι στο χώρο του αν κατεβάσεις την τιμή.
5. γιατί θα πρέπει να μειώσεις εσύ την τιμή σου και όχι ο κύριος τα ιδιαίτερα ειδικής αγωγής; και μιλώ ειλικρινά, σε ποια επαγγελματική ομάδα ανήκει ο κύριος, πλήττεται ήδη οικονομικά ή όχι; συνεξάτασέ τα όλα και κάνε μια στα ίσια κουβέντα μαζί του χωρίς υπεκφυγές και υποχωρήσεις του στυλ "ναι δίκιο έχετε το έχουμε παρακάνει..."

υγ. 1 αν κόψεις εσύ, να κόψει και αυτός.
υγ. 2 το θεωρώ αδιανόητο να πάρεις και λιγότερα από 20 ευρώ για παιδί με ειδικές ανάγκες της α λυκείου! κανονικά πρέπει να κάνεις αύξηση!

 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #209 στις: Μάιος 26, 2010, 07:40:41 μμ »

Ίσως επείδή δεν αποδέχτηκε ποτέ ότι ο πιτσιρικάς έχει ΕΜΔ, παρόλο που από το Δημοτικό οι δάσκαλοι του έλεγαν να τον βοήθήσει έγκαιρα.


μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση οπου ο γονιος δεν παραδεχεται το μαθησιακο προβλημα του παιδιου. (Τωρα τρεχει σε συνεδρίες με παιδοψυχολογους!)
Πιστευω οτι ειναι συχνο φαινομενο.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.