*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #322 στις: Μάρτιος 09, 2011, 01:47:03 μμ »
Μα τους λες "ήταν αδιάβαστος" και σου λένε "μα πώς, αφού τόσες ώρες κλεισμένος ήταν στο δωμάτιο"  :o :o :o

Λες και έχω κανέναν γκαϊλέ εγώ να τους πω ψέματα... :(

"άλλα πραγματα κυρια μου εκανε κλεισμενος" αυτο να της πεις της ανυποψιαστης μάνας!

υ.γ. τι θα πει : " γκαιλέ" ?  ( =καημος?)
το ακουγω στη Ξάνθη οταν ανεβαινω και λεω θα το ρωτησω καποια στιγμη,
τουρκικο θα ειναι σιγουρα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:14:54 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #323 στις: Μάρτιος 09, 2011, 01:56:56 μμ »
Ναι Μάρκο, τούρκικο είναι. Καημός θα πει, το βρήκες  :)

(Όταν "τα παίρνω" μου ξεφεύγουν πολλά τέτοια :P )

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #324 στις: Μάρτιος 11, 2011, 11:56:36 πμ »
Gringa επειδή φαντάζομαι δε θα το έχεις ανάγκη για οικονομικους λόγους το  ιδιαιτερακί αστροπελέκι ,κανε ό,τι καλύτερο
 νομίζεις εσύ για τον ΕΑΥΤΟ σου και δώσε προσοχή στους μαθητές που έχεις ξεκινήσει από νωρίς για τις πανελληνιες ,ούτε αυτό το παιδί θ αξιωθεί να διαβάσει τελευταίο μήνα ούτε άκρη με τους γονείς θα βγάλεις απλά πες τους ότι φέτος τέρμα τα καστανα με τις σχολές ..άντε με το κάθε ....<<καλόπαιδο>> :-X

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #325 στις: Μάρτιος 11, 2011, 12:39:46 μμ »
Να είσαι καλά Έρση μου.

Όχι, δεν ήταν οικονομικοί οι λόγοι που το ανέλαβα, αλλά καθαρά συναισθηματικοί. Έχαμε καθίσει και συζητήσαμε με το παιδί οι 2 μας και είχε υποσχεθεί ότι θα προσπαθήσει. Δυστυχώς, μέχρι στιγμής, μόνο εγώ προσπαθώ. Πλέον έχω παραιτηθεί από τη φιλοδοξία να γράψει καλά. Σφίγγω τα δόντια μέχρι το τέλος της χρονιάς και ας κάνει ό,τι τον φωτήσει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:14:54 »

Αποσυνδεδεμένος elinag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #326 στις: Μάρτιος 12, 2011, 12:01:32 πμ »
καλησπέρα κι από εμένα, είχα χρόνια να μπω!θα εκτιμούσα πολύ αν με συμβουλεύατε σε μια περίπτωση που έχω.
Το παιδί είναι δίγλωσσο, γιος μιας οικογενειακής φίλης(αυτό το τονίζω!!).Τον είχα Β' γυμνασίου αρχαία και τον έβαζα να γράφει και καμιά έκθεσημετά από... επέμβαση της μάνας.Αρχαία αφού μου έβγαλε την ψυχή έγραψε τελικά 19.Έκθεση πολύ χάλια.Τώρα που είναι Γ' γυμνασίου αποφάσισαν να κάνουν μόνο έκθεση, γιατί αρχαία δεν θα τα χρειαστεί,δε θέλει να πάει Θεωρητική, ενώ έκθεση θα έχει και στις πανελλήνιες.επειδή όμως αρχαία πάτωσε στο πρωτο τρίμηνο,η μάνα του μου είπε "ε λίγο να τον ελέγχεις και στα αρχαία".Του κάνω μιάμιση ώρα την εβδομάδα(και πάντα κάθομαι ένα μισάωρο παραπάνω).Αναγκαστικά Σάββατο, γιατί "δεν προλαβαίνει τις άλλες μέρες".Για παραπάνω 'ώρες ούτε λόγος.Η πρόοδός του είναι μηδενική, του πηγαίνω υλικό, πληροφορίες κλπ για έκθεση αλλά δεν τα κοιτάει καν.Οι εκθέσεις του είναι τρικυμία εν κρανίω, ούτε καν διαβάζει προσεκτικά το θέμα, με αποτέλεσμα να γράφει αλλα αντ' άλλων,καλά για τη δομή των παραγράφων δε θα σχολιάσω,θεματική πρόταση, κατακλείδα, πρόλογος, επίλογος δεν υφίστανται.Γενικά ξεκινάει κάτι και το παρατάει μισοτελειωμένο.Επιχείρησα να γράψουμε μαζί έκθεση την ώρα του μαθήματος μήηηπως και...αλλά τίποτα.ΤΙΠΟΤΑ!
Εχω βγει από τα ρούχα μου πλέον.Εκτός του ότι δεν προλαβαίνω φυσικά να κάνω σοβαρό μάθημα όταν σε ένα μισάωρο πρέπει να βγάλω έκθεση και να τον "ελέγξω και στα αρχαία", δεν διαβάζει, δεν ασχολείται.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι να μου δώσετε καμιά ιδέα τί να κάνω για να τον κάνω να νιώσει λίγο???Τι περιλήψεις του 'χω βάλει να γράψει, τι χωριστές παραγράφους, τι κείμενα κ κριτήρια αξιολόγησης... και τίποτα.Πώς  >:( μα πώς να του κινήσω το ενδιαφέρον,ώστε να μπορέσει να "νιώσει" λίγο?Νιώθω κι εγώ τόσο άχρηστη που δεν τον έχω πείσει τόσο καιρό να ασχοληθεί λίγο,είτε με το καλό είτε με φωνές δεν ιδρώνει το αυτί του.
Και το καλύτερο?Μου δήλωσαν ήδη οτι του χρόνου θα πάει φροντιστήριο. :(
Συγνώμη για το μεγαλο Post, με έπιασε η κλαούνα νυχτιάτικα!!!Θα εκτιμούσα οποιαδηποτε πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #327 στις: Μάρτιος 12, 2011, 12:25:09 πμ »
καλησπέρα

είδες τί παθαίνει κανείς στην περίπτωση που έχει φιλότιμο...περίπτωση τεμπέλαρου και τούτη ...μήπως αν του έβαζες κάποιο άρθρο από εφημερίδα ακόμα και από αθλητική να έκανε καμία περίληψη και να έγραφε μετά επί του θέματος καμία παράγραφο ;;άν του έβαζες κάποιες λεξούλες και να έπλαθε με αυτές μία ιστορία ;;άν μπορέσεις να το συνδυάσεις  με την ύλη της Γ γυμνασίου ακόμα καλύτερα....καμία λεξιλογική;;;γενικά έχω παρατηρήσει αρέσει στα παιδιά να ψάχνουν συνώνυμα αντώνυμα και τα συναφή ....καλή συνέχεια εύχομαι !!!μη σκας από του χρόνου άλλοι θα καίγονται ,αν και γω μπορεί και να το παρατούσα από τώρα :)

Αποσυνδεδεμένος elinag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #328 στις: Μάρτιος 12, 2011, 12:40:08 πμ »
καλή μου Έρση του έχω βάλει και λεξιλογικές και συνώνυμα-αντώνυμα κι ένα θα σου πω:βαριέται να ανοίξει το λεξικό, να ψάξει στο ϊντερνετ έστω βρε αδερφέ να βρει σημασίες λέξεων ή προτάσει που αν τις περιέχουν.ε τι θέλει, να του τα δίνω όλα έτοιμα?όχι οτι δεν τον επιχείρησα, αλλά ούτε καν τα κοιτάει.Με πονάει το θέμα με τα ιδιαίτερα γιατί αν και είναι σχεδόν 6 χρόνια που τελείωσα τη σχολή έχω ελάχιστα.Και προσπαθώ έστω σε αυτά να καταφέρω να έχω μια ηθική ικανοποίηση, μια πρόοδο, ώστε να έρθουν κι άλλα.Το συγκεκριμένο με στεναχωρεί γιατί λέω θα πάει του χρόνου φροντιστήριο και θα πει η καθηγήτρια στη μάνα του "καλά υποτίθεται έκανε και ιδιαίτερα ένα χρόνο έκθεση?τι του έκανε αυτή η άσχετη και δεν έχει ιδέα?",δηλαδή δε θα υπάρχει ούτε το γαμώτο, οτι έστω κάπου, λίγο, βοήθησα για να νιώσω κι εγώ οτι αξίζω...

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #329 στις: Μάρτιος 12, 2011, 12:47:22 πμ »
και μόνο που επιμένεις αξίζεις!!!

καλά και αυτοί ο γονείς τί ρόλο έχουν;;;να τον μαλώσουν έστω να προσπαθήσει ,μήπως με κάποιο άρθρο της επικαιρότητας τον συγκινήσεις...ναι λες και στο φροντιστήριο θα κάνει δουλειά ...ούτε που θα προλαβαίνει ο καθηγητής --τρια μην σκας ....

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #330 στις: Μάρτιος 12, 2011, 01:01:19 πμ »
συμφωνω!! εδω στα ιδιαιτερα με εναν μαθητη μονο και παλι δεν προλαβαινουμε, ποσο μαλλον στο φροντιστηριο που εχουν να κανουν και με διαφορετικα επιπεδα μαθητων!!
αν ενα παιδι δεν θελει να διαβασει, 50 καθηγητες να του βαλεις , αποτελεσμα δεν θα εχεις!!! και οι γονεις ουκ ολιγες φορες ριχνουν το φταιξιμο στον καθηγητη και οχι στο παιδι τους, που δεν στρωνεται να διαβασει.... >:(
εσυ απο την μερια σου κανεις το καθηκον σου υπερ του δεοντος, σκοπος ειναι ομως να κανει το καθηκον του και ο μαθητης....
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #331 στις: Μάρτιος 12, 2011, 01:38:50 πμ »
καλή μου Έρση του έχω βάλει και λεξιλογικές και συνώνυμα-αντώνυμα κι ένα θα σου πω:βαριέται να ανοίξει το λεξικό, να ψάξει στο ϊντερνετ έστω βρε αδερφέ να βρει σημασίες λέξεων ή προτάσει που αν τις περιέχουν.ε τι θέλει, να του τα δίνω όλα έτοιμα?όχι οτι δεν τον επιχείρησα, αλλά ούτε καν τα κοιτάει.Με πονάει το θέμα με τα ιδιαίτερα γιατί αν και είναι σχεδόν 6 χρόνια που τελείωσα τη σχολή έχω ελάχιστα.Και προσπαθώ έστω σε αυτά να καταφέρω να έχω μια ηθική ικανοποίηση, μια πρόοδο, ώστε να έρθουν κι άλλα.Το συγκεκριμένο με στεναχωρεί γιατί λέω θα πάει του χρόνου φροντιστήριο και θα πει η καθηγήτρια στη μάνα του "καλά υποτίθεται έκανε και ιδιαίτερα ένα χρόνο έκθεση?τι του έκανε αυτή η άσχετη και δεν έχει ιδέα?",δηλαδή δε θα υπάρχει ούτε το γαμώτο, οτι έστω κάπου, λίγο, βοήθησα για να νιώσω κι εγώ οτι αξίζω...

Βασικά, μην καθεσαι να στεναχωριέσαι για το τι θα πει ο οποιοσδήποτε καθηγητής του χρόνου... όποιος σκεφτεται με αυτή τη λογική, δεν ξερει τι του γινεται...
Και ο ιδιος ο Μπαμπινιώτης να του κάνει μάθημα, το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο, αν δεν φιλοτιμηθεί να διαβάσει και να ενδιαφερθει έστω και λίγο..

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #332 στις: Μάρτιος 27, 2011, 06:35:59 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα. Μου ζήτησαν προχθές να κάνω μάθημα σε μια κοπελιά Β Λυκείου για του χρόνου, όλη την κατεύθυνση συν την Έκθεση. Όλα καλά, αλλά όταν τους ζήτησα 7-8 ώρε τη βδομάδα, έπεσαν να με φάνε. Δε μπορούν να διαθέσουν λέει χρήματα για παραπάνω από 6 ώρες. Άντε, τα Λατινικά και το γνωστό να το βγάλω σε μία ώρα τη βδομάδα το καθένα. Με το υπόλοιπο 3ωρο που μένει πώς να βολέψω το άγνωστο και την Έκθεση? Δε ξέρω και το επίπεδο του παιδιού, μου λένε ότι είναι καλός μαθητής, αλλά για τους γονείς, τα παιδιά τους όλα καλοί μαθητές είναι.

Σκέφτομαι να τους στείλω αδιάβαστους. Τί λέτε?  :-\

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #333 στις: Μάρτιος 27, 2011, 06:53:53 μμ »
Να το κρατησεις!  μάθαμε πια να ζηταμε 20 ωρες για να νιωθουμε ησυχοι!! χαχα
Λοιπον, θα το αναλαβεις κονονικότατα και θα εξηγησεις απο την αρχη στους γονεις πως εχουν τα πραγματα.
θα τους πεις:
"Ακουστε. Δεν προλαβα, δεν ηξερα, δεν ακουσα,  ΔΕΝ θα ακουσω.
Δεν θα χανει ΚΑΝΕΝΑ μαθημα και για κανενα λογο. Αν χασει θα αναπληρωθει ΑΜΕΣΩΣ και οχι όποτε εκεινο θελει, αλλα όποτε ΕΓΩ ορισω.
Το ποσο ειναι τοσο η ωρα, χωρις καθυστερηση. Οπως εγω ειμαι συνεπης στην ωρα μου, στην μερα μου, στο σπιτι σας, ετσι και σεις. Δευτερη καθυστερηση σε πληρωμη ΔΕΝ θα υπαρξει. Εφυγα τρέχοντας!
Το παιδι θα διαβαζει μερα νυχτα. Εν αναγκη θα κανει και τη νυχτα μερα.
Εγω θα κανω ο,τι καλυτερο μπορω αλλα χρειαζεται και η δικη σας συνεργασια. Εξηγηθηκαμε? Αυτα!
Εχετε να με ρωτησετε κατι?
Λοιπον, ξεκιναμε τοτε. Ευχαριστω, Καλο σας βραδυ!


Ετσι θα μιλησεις. μη σε πιασουν οι συναισθηματισμοι (επειδη σε ξερω στο λεω). Και κανονισε την επομενη φορα που θα ερθω να παμε στο Κυβερνειο για εκεινο το καφε. Ανεβαινω συχνα εξαλλου)

Συνοψιζω τωρα το ωραριο.
1 ωρα Λατινικα (του τα λες, ξεσκιζετε στο διαβασμα και τον ελεγχεις, αντε και 2,3 ασκησεις και τελος)
1.30 Διδαγμενο Αρχαιων.
1.30 Εκθεση ( ας στρωθει οσο μπορει και αυτος/η)
2 θεματογραφια.
Συνολο 6 ωρες   χ 20 ευρω 120 την εβδομαδα, αρα 480 ο μηνας.   Καλα ειναι!

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #334 στις: Μάρτιος 27, 2011, 08:53:26 μμ »
Γεια σου ρε Μάρκο πρακτικό μυαλό!!!!  ;D ;D ;D

Εγώ θα τα πω, το θέμα είναι αν θα με ακούσουν... :(

Βέβαι, μου τις έβγαλες 6 τις ώρες και όχι 5 που ζητάει η οικογένεια, αλλά τεσπα :Ρ

Άντε, τώρα που καλοκαιριάζει ανέβα πάλι. Είναι όνειρο ο καφές εκεί, δίπλα στο ποτάμι, στη δροσιά. Και το ούζο επίσης, και η μπύρα και η ρετσίνα και... και... και...  :) :) :)

 Edit: Σόρρυ, 5 ζήτησαν, έκανα λάθος πιο πάνω και είπα 6

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #335 στις: Μάρτιος 27, 2011, 09:06:04 μμ »
5 θελουν? 5 θα εχουν.
1 ωρα Λατινικα,
1 Αρχαια Διδαγμενο
1.30 Εκθεση, και
1.30 Θεματογραφία.

πες τα εσυ, οπως ακριβως στα γραφω και αυτοι θα τ ακουσουν. Αλλα κοιτα, οταν τους τα λες να δειχνεις σιγουρη και αποφασισμενη. Δε χρειαζεται αβρότητα και ευγενεια πολυ! σε φαγαμε στη στροφη. στο λεω.
Οταν τους τα λες και πανε να σε διακοψουν με λογια τυπου " ναι, αλλα κοιτα να δεις, εγω/το παιδι " κλπ κλπ,....Εσυ θα τους πεις, "μισο λεπτο να τελειωσω" .....και εκεινοι θα παρουν το μηνυμα!

αν δυσκολευτεις πες μου να καθαρισω εγω για σενα. Μονο την μπασα φωνη να ακουσουν με το κοφτό λογο,....τα εκαναν πανω τους.  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.