*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 317136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #770 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:33:06 μμ »
Είχα κι εγώ ένα παιδί στο Γυμνάσιο στην ίδια κατάσταση που λες και βγάλαμε μαζί και τις τρεις τάξεις. Είχε μαθησιακές δυσκολίες και εξεταζόταν προφορικά. Πήγαινε και σε ειδικό κέντρο, πέρα από τη δική μου βοήθεια στο σπίτι. Διαβάζαμε προφορικά, δεν κάναμε τίποτα γραπτά και ενώ τη μια στιγμή μπορεί να σου έλεγε το μάθημα (τα πολύ βασικά, όχι τις λεπτομέρειες), μετά από ένα λεπτό μπορεί να τον ρωτούσες κάτι που σου είχε πει πριν λίγο και να σε κοιτούσε λες και το ακούει πρώτη φορά στη ζωή του. Οι τάξεις βγήκαν με πολύ προσπάθεια και από τους δυο μας και οι εξετάσεις επίσης.
Δεν ξέρω τί να σου προτείνω πραγματικά. Ένα παιδί μπορεί να βοηθιέται με την παπαγαλία άλλο να τα πηγαίνει καλύτερα αν του φέρνεις πολλά παραδείγματα και του τα απλοποιείς. Βέβαια, υπάρχει και ο κίνδυνος (μου έχει τύχει), τα παραδείγματα να είναι τόσο ζωντανά, που στο τέλος να θυμάται μόνο αυτά και όχι το μάθημα  :-\
Καλό κουράγιο. Ένα βασικό που μπορείς να κανεις είναι να συντονιστείς με το ειδικό κέντρο, ίσως να τους συμβουλευτείς πώς θα μπορούσες να βοηθήσεις το συγκεκριμένο παιδί καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:15 »

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #771 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:38:24 μμ »
Καλησπέρα Νανά!! :)
μου εχουν τυχει αρκετα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες κ γιαυτο εχω παρακολουθησει κ σχετικα σεμιναρια για να ανταπεξέλθω!! :D Απ τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δινει γραπτα...γιατι αν ειχε αρκετο ποσοστο δυσλεξιας θα εξεταζόταν προφορικα...που ειναι πολυ πιο ευκολα!!!!!  ;) Στην περιπτωση αυτη επειδη ειχα μεσα στη χρονια αναλογη περιπτωση....ειχα κανει  ολη την υλη σχεδιαγραμματα...με τα πιο βασικα...κ με πολυ ευκολο λεξιλογιο,ωστε να γινει κατανοητο απτο παιδι!! ;)!Μην περιμενεις σε καμία περιπτωση ενα τετοιο παιδι να μαθει το μαθημα οπως το γραφει το βιβλιο,χρειαζεται δουλεια απο σενα στο σπιτι καθε μαθημα να το προετοιμαζεις με σχεδιαγραμματα κ ασκησεις σωστο-λαθος κ κενα!!!! :D

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #772 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:43:48 μμ »
Μπορεί να μην έχει απαραίτητα δυσλεξία, αλλά άλλου τύπου μαθησιακων δυσκολιών: απόσπαση προσοχής κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 08:06:40 μμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #773 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:46:52 μμ »
Πριν χρόνια μου ετυχε ενα τετοιο παιδι και μενα και του εκανα ιστορια α'γυμνασιου! Καλοκαιρι ηταν, τετοιες μερες, ασε που στο τελος δεν πληρωθηκα κιολας, αλλά μου εγινε μαθημα και απο τοτε πληρωνομαι στο τελος καθε μαθηματος ή της εβδομαδας (αν τυχει να γνωριζω την οικογενεια/μαθητη)
Λοιπον,
Του ελεγα την ιστορια με πολυ απλα λογια, σαν παραμυθι. Σχεδιαγραμμα δεν του εδινα εχοντας το ετοιμασει απο το σπιτι, αλλα το εκανα παραλληλα με τη διδασκαλια του μαθηματος και αυτος να βλεπει. Θελει πολυ δουλεια και πολλες επαναληψεις- εκει ειναι το μυστικο. Συμφωνώ με τους συναδελφους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:15 »

Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #774 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:50:37 μμ »
δυσλεξια δεν εχει,εχει λιγο απο ολα τα υπολοιπα κι επειδη δεν τα καταφερνει δεν εχει και καθολου διαθεση για το σχολειο,ουτε για διαβασμα!ετσι πρεπει να γινει αναγκαστικα απο οτι καταλαβα κι εγω,το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε πολυ χρονο και δεν ξερω γενικα το ρυθμο του παιδιου γιατι περυσι εκανε με μια αλλη φιλολογο με την οποια και σταματησε!ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!!ελπιζω να καταφερουμε κατι και γενικα να ναι και πιο ελαστικοι στο σχολειο το σεμπτεβρη και να φανταστειτε οτι πηγαινει και σε ιδιωτικο!(οχι οτι παιζει και ιδιαιτερο ρολο,αλλα ουδεμια ελαστικοτητα)θα προσπαθησω ετσι με απλα και κατανοητα και ας ελπισουμε να του μεινει τπτ!!!

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #775 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:23:37 μμ »
α μαλιστα πηγαινει κσε ιδιωτικο... >:( ειναι απτις περιπτωσεις να τραβας τα μαλλια σου δηλαδη!!!!! ;D

Για να σταματησε με την προηγουμενη καθηγητρια μαλλον δεν δουλευε με τον καταλληλο τροπο που χρειαζονται αυτ ατα παιδια!!Είχα ακριβως την ιδια περιπτωση  μεσα στο χειμωνα αλλα το παιδι πηγαινει σε δημοσιο,με μαθησιακες δυσκολιες χωρις αναπτυγμενη δυσλεξια αρα εξεταστηκε γραπτα!!οπως σου ειπα κ προηγουμενως του εκανα σχεδιαγραμματα ειτε απτο σπιτι ειτε την ωρα του μαθηματος γιατι χρειαζεται μονο τα βασικα...για να γινουν κατανοητα με πολυ απλα λογια,ακριβψς σαν παραμυθι...που ειπαν κ οι συναδελφοι!!! ;) Επίσης ειναι οπτικοι τυποι αποτυπωνουν πιο ευκολα τα οπτικά ερεθίσματα γιαυτο κ επιβάλλεται να δινεις οπτικο ερεθισμα!!! εγω με αυτην την μεθοδολογια καταφεραμε να εχει 13 στο α τριμηνο ,στο β 14 κ περασε ευκολα το μαθημα!!!!
 
Ολα θα πανε μια χαρα αν δουλέψεις ετσι,μην αγχώνεσαι!! ;) να θυμασαι οτι ενα τετοιο παιδι δεν ειναι σαν ολα ταλλα αντιλαμβανεται αλλιως τα πραγματα...αρα πρεπει να του τα  δωσεις με τον ανάλογο τροπο!!!! Καλή δύναμη!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #776 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:27:03 μμ »
Α κ κάτι επισης πού βασικο ειναι η ενθάρρυνση.....οπως διαπιστωσες δεν εχει ορεξη γιατι εχει πεσει η αυτοπεποιθηση του λογω αποτυχιας σε ολα τα μαθηματα!!!! να τον ενθαρρυνεις συνεχως ακομη κιαν δεν το λεει τελεια ειναι παρα πολυ βασικο κινητρο,θα δεις οτι αμεσως μολις το επιβραβευσεις θα ανακτησεις το ενδιαφερον του κ θα σε παρακολουθει με μεγαλυτερο ενδθαφερον....!!! :)


Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #777 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:37:39 μμ »
σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!!η αληθεια ειναι οτι με την προηγουμενη δεν τα πηγαιναν καλα οπως μου ειπαν γιατι εκεινη ηταν πολυ απαιτητικη,τον αγχωνε,τον πιεζε και αντιδρουσε!θα προσπαθησω να τα εφαρμοσω και στην πορεια αναλογα πως θα παμε βλεπω!παντως η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη και δεν υπαρχει ψυχολογικη υποστηριξη και απο το σπιτι απο οτι εχω καταλαβει,ολο το παραπεμπουν καπου αλλου...!για το σχολειο δεν το συζητω καν!!υπομονη θελει και επιμονη!!

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #778 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:42:20 μμ »
κριμα γιατι η ψυχολογια ειναι το παν σε ολα ποσο μαλλον σε τετοια περιπτωση!!!! εσυ απτη θεση σοθ καλο ειναι διακριτικα να το πεις στους γονεις οτι θελει πολυ υποστηριξη κ συμπαρασταση η επιτυχια σε αυτες τις περιπτωσεις βασιζεται σε ομαδικη συνεργασια μαθητης-καθηγητης-σχολειο-γονεις!!!! αν το σχολειο ειναι ανενδοτο τοτε χρειαζεται οι γονεις να στηριξουν με καθε τροπο το παιδι ακομα κ να του αλλαξουν σχολειο....!!!!!! ::)

Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #779 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:53:11 μμ »
το εχω αναφερει στους γονεις αλλα απο κει και επειτα δεν μπορω να επεμβω και περαιτερω!σχολειο δεν του αλλαζουν ειναι ευχαριστημενοι απο οτι μου ειπαν!!εγω θα προσπαθησω παντως και ελπιζω σε κατι καλο!!

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #780 στις: Ιούλιος 02, 2012, 08:02:51 μμ »
ετσι θετική σκέψη κ δουλειά!!!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #781 στις: Ιούλιος 05, 2012, 05:49:57 μμ »
Καλησπέρα σας...Ξεκινάω από βδομάδα προετοιμασία μαθητών Γ' Λυκείου...Περπλανώμενη σε διάφορα forum διαπίστωσα ότι σε πολλά φροντιστήρια η ύλη που βγαίνει το καλοκαίρι είναι διαφορετική (κυρίως στα Κείμενα και στην Ιστορία Κατεύθυνσης)...Πριν ένα χρόνο είχα διδάξει τέτοια περίοδο Βιζυηνό και Αγροτικό αντίστοιχα....Ακούγεται τίποτα για αλλαγή της ύλης;Εσείς ποια κεφάλαια, ποια κείμενα, πεζά ή ποιήματα θα κάνετε;;;;;Συνάδελφος από εδώ μου πρότεινε και αυτή Βιζυηνό. Οι υπόλοιποι;;;;;Ποια η γνώμη σας;;;;

Αποσυνδεδεμένος ATHINA 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ
« Απάντηση #782 στις: Ιούλιος 06, 2012, 04:22:07 μμ »
θα ηθελα την αποψη σας για κατι που με απασχολει.φετος για πρωτη φοραθα αναλαβω εναν μαθητη της α λυκειου.εχω ξανακανει βεβαια α λυκειου απλα το μαθημα προοριζοταναποκλειστικα και μονο γιανα ειναι ομαθητης γραμμενος για την επομενη μερα.τωρα ομως ο μαθητης αυτος ειναι σχετικα καλος και εχει βλεψεις για θεωρητικη κατευθυνση.εκλεισα λοιπον 1,5 ωρα για εκθεση και 4,5 ωρες για αρχαια.λογοτεχνια θα διαβαζει μονος του και απλα θα τον βοηθαω σε ο,τι χρειστει.αυτο που με απασχολει  ειναι ο αριθμος των ωρων.επαρκουν?ή μηπως ειναι πολλες?
απλα να σημειωσω πως προκειται για μαθητη που παντα διαβαζε εχοντας βοηθεια.
σαςευχαριστω πολυ.ελπιζω να τα καταφερω


Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #783 στις: Ιούλιος 06, 2012, 05:11:16 μμ »
Άποψή μου είναι πως για τα αρχαία είναι πολλές αν κάνεις γραμματική-συντακτικό
"Come out come out wherever you are..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161380
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.