*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 316838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #924 στις: Απρίλιος 07, 2014, 10:20:10 μμ »
Συνάδελφοι τί κάνετε όταν κάποιος μαθητής σας στην Κατεύθυνση έρχετε συνεχώς αδιάβαστος; Πώς προχωράτε στα Λατινικά δεδομένου ότι δεν ξέρει τις μεταφράσεις και το λεξιλόγιο για να κάνει ασκήσεις; Πώς προχωράτε στην έκθεση όταν δεν έχετε δει δουλειά του παιδιού για 2 μήνες; Έχω απηυδήσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:26:12 »

Αποσυνδεδεμένος elel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #925 στις: Ιούνιος 23, 2014, 01:08:19 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! Δεν ξέρω αν τοποθετώ σωστά το ερώτημα σ' αυτή τη συζήτηση. Θα ήθελα να μάθω πώς προτείνετε να γίνει η θερινή προετοιμασία στο Γνωστό Κείμενο των Αρχαίων. Ενώ έχω δουλέψει το Άγνωστο, δεν έτυχε να μου ζητηθεί το Γνωστό. Ποια ύλη στοχεύουμε να καλυφθεί σ' αυτό το διάστημα και πώς προσεγγίζεται αυτή; Κοιτάμε ταυτόχρονα Εισαγωγή και Κείμενο; Επίσης, ποιο βοήθημα θεωρείτε χρήσιμο; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #926 στις: Ιούνιος 23, 2014, 09:44:38 πμ »
1. Μεταίχμιο
2. Αυτο των  Συγγραφεων Καθηγητων

Απο προετοιμασια στο διδαγμένο δεν γνωριζω, υποθετω με την ιδια σειρα που διδασκονται στο σχολειο.
- ξεκινα απο τα κειμενα παραλείποντας την εισαγωγή για να κερδισεις χρόνο.

Για πόσες ωρες την εβδομάδα μιλάς? (ωστε να σε συμβουλέψουν οι συναδελφοι οσο μπορουν πιο σωστά  ;)

καλη επιτυχια!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος elel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #927 στις: Ιούνιος 23, 2014, 11:48:32 πμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση Μάρκο. Συζήτησα για 4 ώρες την εβδομάδα: 2 Γνωστό και 2 Άγνωστο.  Σκέφτηκα να ξεκινήσω με το κείμενο αλλά χωρίς την εισαγωγή ίσως μοιάζει ξένο.  Αναρωτιέμαι πόση "φλυαρία" απαιτείται από πλευράς μου. Διαβάζουμε μαζί την εισαγωγή στη διδακτική ώρα; Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο θέμα της μεθοδολογίας προσέγγισης του Γνωστού θα είναι πολύ χρήσιμο. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:26:12 »

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #928 στις: Ιούνιος 23, 2014, 01:28:39 μμ »
Καλημέρα  :) Κι εγώ 1,5 με 2 ώρες προτείνω για την παράδοση του διδαγμένου. Στο πρώτο μάθημα αφιερώνω την πρώτη ώρα στην παρουσίαση των τριών προσωπικοτήτων που αφορούν στον Πρωταγόρα (Σωκράτης, Πλάτων, Πρωταγόρας),ώστε να εξοικειωθεί μαζί τους το παιδί... Με ενδιαφέρει να τους κατανοήσει, γι' αυτό απλοποιώ το στοχασμό τους. Οι σύνθετες φιλοσοφικές έννοιες περιορίζονται σε αυτές που αναφέρονται στην εισαγωγή του βιβλίου. Υπάρχουν κάποια βιντέακια στο youtube, τα οποία είναι animated και προσεγγίζονται από τους μαθητές με μια πιο παιχνιδιάρικη διάθεση (αν η χρονική τους διάρκεια υπερβαίνει τα 10', τα δίνω σε τσιπακι, ώστε να τα περάσουν στον υπολογιστή τους, για να τα δουν).
Σχετικά με την εισαγωγή του βιβλίου δίνω ερωταποκρίσεις και τους εξετάζω τόσο, ώστε να μην επαναπαύονται και δεν τη διαβάζουν.
Όσον αφορά το κείμενο, γνωρίζω ότι υπάρχουν δύο τρόποι προσέγγισης... 'Η το δουλεύεις στο σύνολό του ή αποσπασματικά. Επιλέγω το δεύτερο τρόπο, γιατί -δυστυχώς-, για να αποκτήσουν τα παιδιά κριτική σκέψη στο φιλοσοφικό λόγο, οφείλεις να προλειάνεις το έδαφος. Αρχικά μεταφράζω κατ' αντιστοίχιση το πρωτότυπο κείμενο. Συνδέω νοηματικά με την προηγούμενη ενότητα. Δίνω δομικούς άξονες, παρουσιάζω τα σχόλια τμηματικά ανά φράση και όχι ανά θεματική ενότητα. Τέλος, επισημαίνω κάποια λεξιλογικά σχόλια. Σε αυτήν τη μορφή κινούνται και οι σημειώσεις μου. Επιμένω να μαθαίνουν τέλεια τα σχόλια του σχολικού εγχειριδίου.
Ελπίζω να βοήθησα :)

Υ.Γ. Κάποιοι συνάδελφοι ξεκινούν τη θερινή προετοιμασία από τα Ηθικά Νικομάχεια, ενεργεια που με βρίσκει αντίθετη, γιατί οι συλλογισμοί του Αριστοτέλη είναι μπελάς για το μαθητή... Σε αυτήν την πρώιμη φάση

Αποσυνδεδεμένος elel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #929 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:03:52 μμ »
Ευχαριστώ θερμά για την πολύτιμη βοήθεια Angelica :). Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου καθώς τώρα μελετώ την Εισαγωγή και το κείμενο αλλά οπωσδήποτε είναι χρήσιμη η επιβεβαίωση από κάποιον που το έχει διδάξει ήδη. Ποια ύλη θεωρείς ότι στοχεύουμε να καλυφθεί στη θερινή προετοιμασία ως το τέλος Ιουλίου; 

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #930 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:20:35 μμ »
Εξαρτάται και από το μαθητή. Συνήθως βγάζω μέχρι την 5η ή την 6η ενότητα του Πρωταγόρα. 'Εχει τύχει και να τελειώσω το έργο

Αποσυνδεδεμένος elel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #931 στις: Ιούνιος 23, 2014, 02:31:02 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι. Κι εγώ βλέποντας πώς πάει η ίδια θα κινηθώ. Καλή συνέχεια!  :)

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #932 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:56:27 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα!
Θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας...

Επειδη εχω να ασχοληθω δυο χρονια με θεωρητικη Γ Λυκειου, μπορειτε να προτεινετε βοηθηματα σε αρχαια γνωστο- αγνωστο, λατινικα και εκθεση. Εχω αρκετα, αλλα θελω να μου πειτε αυτα που δουλευονται τωρα τελευται.

Και κατι ακομη ποσες ωρες ειναι αρκετες για ενα παιδι που ειναι μετριο προς καλο. Κ οι τιμες που κυμαινονται...
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος eli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #933 στις: Ιούνιος 30, 2014, 04:17:38 μμ »
Καλησπέρα Μερόπη,

Καλή αρχή να έχεις! Σε γενικές γραμμές οι νέες εκδόσεις είναι περιορισμένες! Στο αδίδακτο κείμενο ένα αξιόλογο βοήθημα είναι του Σαχπεκίδη από την Ελληνοεκδοτική, αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές ανάλογα με το επίπεδο του μαθητή. Στην έκθεση
εχεις πολλές επιλογές. Εγω χρησιμοποιώ διάφορα βοηθήματα και επιλέγω υλικο από αυτά και το διαδίκτυο. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά, αν δεν τα εχεις ήδη, στα βοηθήματα των εκδόσεων Ζητη. Εξαιρετικά χρήσιμο είναι και το τρίτομο Κοινός νους. Στα λατινικά Μεταιχμιο και Μπαχαράκη. Δεν ξέρω αν εχει κυκλοφορήσει κάτι πρόσφατα. Τώρα η τιμή εξαρτάται από πολλους παράγοντες (π.χ. ώρες, απόσταση).

Αποσυνδεδεμένος Μερόπη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιάς
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #934 στις: Ιούλιος 01, 2014, 08:20:47 πμ »
Σ ευχαριστω elli!!!
Εκπαίδευση είναι η βαθμιαία ανακάλυψη της άγνοιας μας.

Αποσυνδεδεμένος ed_23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #935 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 07:44:38 μμ »
γεια σας!!εχω τελειωσει εδω και 2 χρονια περιπου τη σχολη μου  και ειναι η  δευτερη χρονια που θα κανω ιδαιτερα μαθηματα(φιλολογικα)...θα εχω και τις τρεις ταξεις γυμνασιου...περυσι ειχα μονο α' και β'...εχω αγορασει καποια βοηθηματα..αλλα θα ηθελα να μου πειτε και απο την εμπειρια σας ποια ειναι(θεωρειτε) τα καλυτερα..κυριως για αρχαια..
Λυκειο δεν εχω αναλάβει ακομα..δεν ετυχε αλλα η αληθεια ειναι πως κ εμενα με αγχωνει λιγο η ιδεα..αντε μεχρι 1η Λυκειου σκεφτομαι..παρολα αυτα θα μπορουσατε να μου προτεινετε και για το λυκειο καποια??
επισης ποιο συντακτικο και γραμματικη αρχαιων θεωρειτε απο τα καλα??

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #936 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 01:13:42 πμ »
Το Μεταίχμιο για το Γυμνάσιο το θεωρώ ασυναγώνιστο στα Αρχαία.

Για την Α' Λυκείου χρησιμοποιώ Σαββάλα και Ελληνοεκδοτική αλλά δε με τρελαίνουν κιόλας. Δεν έχω βρει και κάτι καλύτερο όμως για να τα αντικαταστήσω  ::)

Γραμματική έχω μία του Πασχαλίδη εκδόσεις Ζήτη μαζί με ασκήσεις καθώς και μία του Οικονόμου που είναι μόνο θεωρία.
Για Συντακτικό έχω ένα του Πατάκη, ένα εκδόσεις Ζήτη μαζί με το βιβλίο ασκήσεων και ένα ακόμα που δεν το χρησιμοποιώ πολύ. Τώρα, πώς χρησιμοποιείς το καθένα εξαρτάται την τάξη και το μαθητή. Εκτός και αν τα θες για προσωπική χρήση  ;)

Αποσυνδεδεμένος ed_23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #937 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 05:41:52 μμ »
σας ευχαριστω πολυ!!!και εγω γραμματικη του πασχαλιδη εχω και του οικονομου αυτη που δινουν και στο σχολειο..θα κοιταξω πιο πολυ για μεταιχμιο.. ;) και παλι ευχαριστω!!!  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.