*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 317768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #952 στις: Ιούλιος 25, 2015, 10:29:18 μμ »
Αν τα κενα της είναι μεγάλα, είναι ορθότερο να προστεθεί ένα 2ωρο σύνταξης και γραμματικης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #953 στις: Ιούλιος 25, 2015, 10:39:03 μμ »
δύσκολο καθώς δεν υπάρχει άλλος χρόνος διαθέσιμος. Δουλεύει 8-10 ωρες σε καφε και θα εχει και το φροντιστήριο + το ιδιαίτερο. Δεν είναι το θέμα οικονομικής φύσης.Αν ηταν αυτό θα το έκανα δωρεάν.
Ακριβως, λοιπόν, αυτό το 2ωρο είναι που με προβληματίζει, τι να προλάβει κανείς με 8 ωρες τον μήνα!
Οφείλω να παραδεχτώ πως είναι αξιέπαινα τετοια ατομα και το χω παρει ως προσωπικό στοίχημα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #954 στις: Ιούλιος 25, 2015, 10:42:34 μμ »
Τότε τα βασικά ανά κείμενο...καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος Cruela DeVil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #955 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 11:37:52 πμ »
Καλημέρα σας!Χθες με πήρε τηλεφωνο ενα παλικάρι 26 ετών το οποίο ενδιαφέρεται να δώσει ξανα πανελληνιες!Ηταν στη θεωρητική κατεύθυνση!Ποσες ωρες θεωρείτε οτι θα ηταν καλές για το καθε μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #956 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:24:12 μμ »
Kαλησπέρα σας! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια όποιου γνωρίζει να μου απαντησει, καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην παροχή ιδιαίτερων μαθημάτων και κυρίως στο Λύκειο. Πρόκειται να ξεκινήσω μαθήματα με μια μαθήτρια Β' Λυκείου θεωρητικής κατεύθυνσης. Δεν εχουμε μιλησει αναλυτικά ακόμη για να ξέρω ποια μαθήματα θελει να της κάνω, αλλά αν υποθέσουμε ότι θα κάνουμε τα μαθήματα κατεύθυνσης + την έκθεση, πόσες ώρες χρειάζεται να αφιερώσουμε στο κάθε μάθημα;
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος Nadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #957 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 12:15:34 μμ »
Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

μόλις ανέλαβα μια μαθήτρια γ΄ γυμνασίου η οποία έχει αρκετά κενά. Η καθηγήτρια του σχολείου έχει προχωρήσει και η κοπέλα δεν ξέρει ακόμα να κλίνει ρήματα σε ενεργητική και παθητική φωνή . Τι μου συμβουλεύετε να κάνω ; πώς μπορώ να της καλύψω τα κενά αλλά να μην απέχω πολύ από αυτά που κάνει στο σχολείο;(παρεμπιπτόντως κάνουμε 2 ώρες την εβδομάδα)  :-\

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #958 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 01:22:28 μμ »
Kαλησπέρα σας! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια όποιου γνωρίζει να μου απαντησει, καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην παροχή ιδιαίτερων μαθημάτων και κυρίως στο Λύκειο. Πρόκειται να ξεκινήσω μαθήματα με μια μαθήτρια Β' Λυκείου θεωρητικής κατεύθυνσης. Δεν εχουμε μιλησει αναλυτικά ακόμη για να ξέρω ποια μαθήματα θελει να της κάνω, αλλά αν υποθέσουμε ότι θα κάνουμε τα μαθήματα κατεύθυνσης + την έκθεση, πόσες ώρες χρειάζεται να αφιερώσουμε στο κάθε μάθημα;
Με γνώμονα τη λογική πάντα....μια ώρα γνωστό,δύο άγνωστο,δύο έκθεση και μια πηγές στην ιστορία. :)Καλή αρχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2015, 01:24:26 μμ από anemona »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #959 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 01:28:00 μμ »
Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

μόλις ανέλαβα μια μαθήτρια γ΄ γυμνασίου η οποία έχει αρκετά κενά. Η καθηγήτρια του σχολείου έχει προχωρήσει και η κοπέλα δεν ξέρει ακόμα να κλίνει ρήματα σε ενεργητική και παθητική φωνή . Τι μου συμβουλεύετε να κάνω ; πώς μπορώ να της καλύψω τα κενά αλλά να μην απέχω πολύ από αυτά που κάνει στο σχολείο;(παρεμπιπτόντως κάνουμε 2 ώρες την εβδομάδα)  :-\
Για να μην εκτεθείς αλλά και για να μπορεί το παιδάκι να είναι προετοιμασμένο καλύτερα να καλύπτεις τα του σχολείου και σταδιακά να διδάσκεις χαλαρά όσα δεν έκανε.Δίχως άγχος.Κάθε φορά μισή ώρα θα διδάσκεις κάτι απ τα παλιά.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #960 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 01:42:56 μμ »
Καλημέρα σας!Χθες με πήρε τηλεφωνο ενα παλικάρι 26 ετών το οποίο ενδιαφέρεται να δώσει ξανα πανελληνιες!Ηταν στη θεωρητική κατεύθυνση!Ποσες ωρες θεωρείτε οτι θα ηταν καλές για το καθε μάθημα;
Δύο έκθεση,δύο γνωστό για αρχή,δύο άγνωστο,δύο λατινικά και ιστορία μια  ώρα για πηγές.Αν δεν βολεύεται μείωσε το γνωστό σε μια ώρα.Βασικά ο,τι πρότεινα είναι σε λογικό πλαίσιο.Καλό κουράγιο.

Αποσυνδεδεμένος Nadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #961 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 10:55:54 πμ »
Για να μην εκτεθείς αλλά και για να μπορεί το παιδάκι να είναι προετοιμασμένο καλύτερα να καλύπτεις τα του σχολείου και σταδιακά να διδάσκεις χαλαρά όσα δεν έκανε.Δίχως άγχος.Κάθε φορά μισή ώρα θα διδάσκεις κάτι απ τα παλιά.


Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό. Σ ευχαριστώ πολύ anemona =)

Αποσυνδεδεμένος Dimele

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Με υπομονή και ζήλο..
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #962 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 02:21:25 μμ »
Καλημέρα σε όλους!
Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με τους χρόνους διδακαλίας της έκθεσης στη β' λυκειου, σε ιδιαίτερα. Πιο συγκεκριμένα, εγώ με τη μαθήτρια που έχω πλησιάζουμε να τελειώσουμε την ύλη κι εχθές μια συμμαθήτριά της, της είπε πως εκείνη στα ιδιαίτερα που κάνει είναι στο ίδιο σημείο με το σχολείο. Οπότε η μαθήτρια μου αναρωτιόταν μήπως προχωράμε πολύ γρήγορα! Εσείς πιστεύετε ότι πρέπει να συμβαδίζουμε με το σχολείο; Εγώ ας πούμε κάνω εναλλάξ μία φορά την εβδομάδα θεωρία και θέμα.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #963 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 06:42:57 μμ »
Dimele, πιστεύω πως 1,30 ωρα την βδομάδα είναι καλά.
Τώρα, το να συμβαδίζεις με το σχολειο, κατά την αποψη μου, δεν το βρίσκω ουτε σωστό, ούτε αναγκαίο. Μάλλον εσύ είσαι σε καλό δρόμο, θα έλεγα. Από πέρσι δεν ασχολούμαι με τα ιδιαίτερα και φέτος ειδικά από τον Οκτωβριο που έχω απογευματινά μαθήματα σε λυκειο του Πειραιά και σε ιδιωτικό ΙΕΚ δεν γίνεται λόγος. Όμως, γενικά σε φροντιστήρια και ιδιαιτερα είναι πάντα πιο μπροστά στην ύλη.  Αν, με την μαθήτρια σου δεν έχεις ιδιαιτερα προβλήματα, δηλ. και διαβάζει και προσπαθεί, τότε, μην αλλάξεις κάτι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Dimele

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Με υπομονή και ζήλο..
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #964 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 11:11:36 πμ »
Markos, ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, καθώς είμαι νέα στον τομέα κι ό,τι ακούω θέλω να το ψάχνω! Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος marawas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #965 στις: Μάρτιος 14, 2016, 02:23:45 πμ »
Καλησπερα.
Θα ηθελα κι εγω τις συμβουλες σας ως νεα στο χωρο.
Εχω μια μαθητρια, Α’λυκειου, σε Αρχαια και Εκθεση και Λογοτεχνια. Με την συγκεκριμενη, ειχαμε ξεκινησει από το καλοκαιρι Β’ προς Γ’ γυμνασιου με σκοπο να καλυφθουν τα τεραστια κενα που ειχε και στα δυο μαθηματα. Στην Γ’ γυμνασιου, λογω δικων μου υποχρεωσεων στο εξωτερικο, ξεκινησαμε στη μεση της χρονιας και φετος κανονικα από Σεπτεμβριο.
Από οσο μαθαινω από τους γονεις και από την ιδια, η βελτιωση είναι εμφανης στο σχολειο. Εγω όμως δεν μπορω να πω το ιδιο. Σαφως και δεν είναι όπως όταν ξεκινησαμε, αλλα πολλες φορες ακουω διαφορα στα οποια δεν ξερω πώς να αντιδρασω. Π.χ να μην μπορουμε να ξεχωρισουμε το ουσιαστικο από το επιθετο ή τη μετοχη.
Οσον αφορα τα Αρχαια οι αδυναμιες που εντοπιζω ξεκινανε από «απλα» πραγματα, όπως κλιση ρηματων/ονοματων και φτανουν μεχρι το συντακτικο. Εχω δοκιμασει διαφορους τροπους να τα διδαξω όλα αυτά, διαφορετικους τυπους ασκησεων κλπ. Φαινεται ότι τα καταλαβαινει, αφου απανταει σωστα στις ασκησεις που κανουμε, αλλα την επομενη φορα που θα ξανασυναντησουμε καποιον τυπο/φαινομενο θα είναι σαν πρωτη φορά.
Στην Εκθεση, οσα κειμενα και να εχω δωσει, οσες εκθεσεις και να εχω διορθωσει, οσες συζητησεις πανω στα θεματα κι αν εχουμε κανει, η βελτιωση στον λογο είναι (αναλογικα) πολύ μικρη ( κατ’ επεκταση υπαρχει προβλημα στις ερωτησεις της Λογοτεχνιας και των Αρχαιων).
Δεν μπορω να πω ότι είναι ένα αδιαφορο παιδι, αλλα ουτε και ότι προσπαθει οσο θα επρεπε. Κι αυτό με στενοχωρει, αλλα παραλληλα με κανει να ψαχνω νεους τροπους να την κινητοποιησω (δεν εχω χασει ακομη το κουραγιο μου!)
Αυτό που θα ηθελα από σας ως καθηγητες με περισσοτερη πειρα από την δικη μου, είναι προτασεις (από ιδεες μεχρι βιβλια) για να προσεγγισω αυτά τα μαθηματα ώστε η μαθητρια να κινητοποιηθει περισσοτερο και να υπαρξει μεγαλυτερη βελτιωση.

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων και σας ζητω συγγνώμη για το τεραστιο κειμενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 432
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.