*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία  (Αναγνώστηκε 13091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlidis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ιστορία
« στις: Αύγουστος 28, 2006, 10:56:22 μμ »
καλησπέρα,
μπορεί κάποιος να μου πει από ποιά σχολικά βιβλία είναι η ύλη της ιστορίας? θα σας παρακαλούσα να μην μου δώσετε γενική βιβλιογραφία.Πέρυσι μόνο με τα σχολικά βιβλιά ήταν καλυμένη η αδερφή μου.

υ.γ. οι απορίες είναι της αδερφής μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:12:23 »

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Ιστορία
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2006, 10:43:36 πμ »
καλημέρα σε όλους!
σχετικά με την ιστορία έχω την εντύπωση ότι για το διεθνές πλαίσιο της ελλάδος από το 1830 και μετά πρέπει να διαβάσουμε κάποια  από το πρώτο τόμο της νεοτερης ιστορίας(εξωτερική πολιτική Τρικούπη και Όθωνα), σχεδόν όλο το β τόμο όλα όσα αφορούν εξωτερική πολιτική, βαλκανικοί, α+β παγκόσμιος πόλεμος κτλ( για κάποια κεφάλαια δεν μπορω να καταλάβω αν είναι εντός 'ή εκτός ύλης πχ ρωσική επανάσταση) καθώς επίσης από τα θέματα ιστορίας νομίζω ότι πρέπει να διαβάσουμε μακεδονικό+κυπριακό+αλβανικό ζήτημα.
όσον αφορά τα άλλα 2 θέματα
σχισμα 2 εκκλησιών ως 1453, νομίζω ότι το σχολικό βιβλίο της β λυκείου καλύπτει την ύλη..
και  από περσικούς ως 323 από το βιβλίο της α γυμνασίου( που δεν έχει βγει ακόμα στα βιβλιοπωλεία)
συμφωνείτε?

το πρόβλημα είναι το αν θα πρέπει να αρκεστούμε στα σχολικά.μας καλύπτουν ή πρέπει να ψαξουμε για περαιτέρω βιβλιογραφία?
εριξα μια ματιά στους 2 τόμους του σβολόπουλου "εξωτερική πολιτική της ελλαδας 1900-1980" και πελάγωσα!


όσον αφορά τη λογοτεχνία τελικά όλοι ψαχνόμαστε.......που είναι οι αναλύσεις?οοοεεεοοοο???


παιδιά ότι γνωρίζετε καλοδεχούμενο μπας και βγάλουμε κάνα συμπέρασμα μεταξύ μας γιατι από το υπουργείο περαιτέρω πληροφορίες δεν νομιζω να πάρουμε....

καλή δύναμη σε όλους!!!!
 :D

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Ιστορία
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2006, 11:40:34 πμ »
Για την αρχαία ιστορία πιστεύω σε γενικές γραμμές σε καλύπτουν τα σχολικά , αλλά κυρίως το παλιό της Α' Γυμνασίου (το νέο είναι περιληπτικότατο). Μη ξεχάσεις να διαβάσεις "Κοινωνική και Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαιία Ελλάδα" της Β' Λυκείου
Για 1054-1453 πάλι το παλιό του Γυμνασίου κατά κύριο λόγο και τα άλλα σχολικά. Αλλά πιστεύω θέλει και καναν Ostrogorsky (γ' τόμος και λίγο από β') και Χριστοφιλοπούλου (για τη διοίκηση)
Για το τελευταίο κομμάτι της Ιστορίας (19ος, 20ος) τα σχολικά(Ρωσική Επανάσταση κλπ είναι έξω)
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 09:38:13 πμ »
καλημέρα!
παρακολούθησα ένα πρώτο δοκιμαστικο μάθημα ιστορίας σε φροντιστήριο για ασεπ και η καθηγήτρια είπε το εξής:
ότι για να μας παραθέτουν θέματα ιστορίας και όχι συγκεκριμένα βιβλία ,κατα πάσα πιθανότητα εννοούν ότι θέλουν να έχουμε μια σφαιρική άποψη γαι την ιστορία,ΧΩΡΙΣ να σημαίνει αυτό ότι δεν θα βάλουν λεπτομέρειες.
και ότι πρέπει μεν να βασιστούμε στα σχολικά αλλα δεν μας καλύπτουν απόλυτα γιατι το καθένα έχει γραφτεί με διαφορετική φιλοσοφία και το καθένα δίνει έμφαση σε άλλα πράγματα......
επίσης μας είπε ότι κάποια πράγματα που θεωρείται ότι είναι εκτός ύλής πρέπει να τα διαβάσουμε για να εξηγήσουμε άλλα πχ
το πνέυμα της γαλλικής επανάστασης για να κατανοήσουμε τις αλλάγες και επιρροές της  στον κόσμο κατά τον 19ο αιώνα
και ρωσική επανάσταση για να κατανοήσουμε τον ψυχρό πόλεμο.
τελικά την ψυχή θα μας βγάλει η ιστορία......
αν συνεχίσω τα μαθήματα και μάθω σχολικά που πρέπει να διαβάσουμε και περαιτέρω βιβλιογραφία θα τα παραθέσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:12:23 »

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 12:25:38 μμ »
XRISA είναι καλοδεχούμενες οι πληροφορίες από κάθε πηγή, αλλά με αυτή τη λογική, να πείς στην καθηγήτρια του φροντιστηρίου (που ασφαλώς το ψωμί της βγάζει και τη συμφέρουν να γίνονται πολλά μαθήματα) ότι θα πρέπει να διαβάσουμε και το Τρωικό πόλεμο γιατί έχει επιπτώσεις στην Αρχαία Ιστορία  και τα γεγονότα της Επανάστασης γιατί οδήγησαν στη δημιουργία του ελληνικού κράτους.
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2006, 01:21:13 μμ »
καλό!!!!
το ξερω οτι ο σκοπός τους ειναι να αγχώσουν και να πανικοβάλλουν.και γω το θέωρησα κάπως υπερβολικό....να πρεπει να διαβασουμε τα εκτός ύλης γαι να κατανοήσουμε τα εντός,....τότε αλλη δουλειά δεν θα κάνουμε μόνο ιστορία μέρα νύχτα θα διαβάζουμε!!!
εχουμε να ακούσουμε ακόμα παααααρα πολλα! ;D

Αποσυνδεδεμένος kormar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 12:04:41 πμ »
καλησπέρα σε όλους τους φιλόλογους
Διαβάζω εδώ και 2 εβδομάδες ιστορία και έχω περιοριστεί στα σχολικά βιβλία. Η αλήθεια είναι ότι οι αναφορές σας σε πανεπιστημιακά βιβλία με αγχώνουν πολύ. Αλλά και από ότι έχω καταλάβει, τουλάχιστον μετά από συζητήσεις με άλλους συναδέλφους όλοι εμμένουν στα σχολικά. Δεν είναι και λίγά άλλωστε. Με έναν χονδρικό υπολογισμό που έκανα είναι περίπου 1000 σελίδες, πάνω κατω. Με έχει λίγο μπερδέψει το βιβλίο της θεωρητικής κατεύθυνσης Γ λυκείου. νομίζω ότι διαβάζω άσχετα πράγματα. Αν μπορεί κάποιος που έχει ρίξει μια ματιά να βοηθήσει σχετικά με τα κεφάλαια, θα με υποχρέωνε
καλό βράδυ :-\ :)

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2006, 04:00:04 μμ »
Πολύ καλό βιβλίο Ιστορίας ,με τίτλο "Αρχαία Ελληνική Ιστορία" του ULRICH WILCKEN, εκδ.Παπαζήση ,το οποίο το έχουν σίγουρα όσοι σπούδασαν Ιστορικό ΑΠΘ και απ'όσο γνωρίζω υπάρχει και στα βιβλιοπωλεία.
Για τα Περσικά ως το 323 πΧ είναι πιστεύω από τα πληρέστερα.
Άσε που γλιτώνεις και το "ψάξιμο" από βιβλίο σε βιβλίο.
Ρίξτε  το μια ματιά  ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2006, 09:55:35 πμ »
σε πρώτη φάση προσπαθώ να εξαντλήσω τα σχολικά και μετέπειτα θα αρχίσω να διαβάζω κάτι εξτρά....vasilli πολύ καλό το βιβλίο που αναφέρεις, έχει πέσει στα χέρια μου...πολύ η ύλη βρε παιδιά τα χω παίξει!!
μας τσακίσαν φέτος που εβάλαν θέματα και όχι βιβλία............. ???

Αποσυνδεδεμένος roho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 12:49:25 πμ »
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ''ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΩΤΕΡΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ'';ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ Γ!ΛΥΚΕΙΟΥ

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 12:51:33 πμ »
Roho, αν θέλεις γράφε, σε παρακαλώ, με μικρά.
Στη φετινή ύλη της Ιστορίας τίποτα δεν "συμπεριλαμβάνεται" και τίποτα δεν είναι κι απ' έξω... Είναι εξαιρετικά ασαφής, οπότε καθένας πράττει κατα το δοκούν.  :-\

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 03:07:26 μμ »
Να προτεινω για τη βυζαντινή ιστορία το βιβλίο του καραγιαννόπουλου εκδόσεις Βάνιας και κοστίζει 20 ευρώ,

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 01:00:26 μμ »
 από το βιβλίο της θεωρητικής κατευθυνσης Γ λυκείου νομίζω ότι πρεπει να διαβάσουμε το προσφυγικό και το κρητικό ζήτημα.Τα υπόλοιπα αναφέρονται πιο πολύ στα εσωτερικά της χώρας και όχι στο διεθνές πλαίσιο.Με κάθε επιφύλαξη πάντα γιατί όπως λέει και η rica τίποτα δεν συμπεριλαμβάνεται και τίποτα δεν είναι απ΄εξω... ???

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2006, 07:59:00 μμ »
Σχετικά με την ενότητα της Βυζαντινής ιστορίας. Εντάξει διαβάζουμε τα σχολικά για να έχουμε έναν μπουσούλα από ημερομηνίες μαχών , συμφωνιών κτλ κτλ  και όρους, θεσμούς π.χ τι ήταν οι Πρόνιες κ.α, αλλά για το κάτι παραπάνω μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα συνοπτικό βιβλιο-μπορεί να ζητάω και πολλά-, όπως αντίστοιχα υπάρχει για την Αρχαια Ελληνική ιστορία ο τρισκατάρατος.....(όσοι έχουν τελειώσει Θεσσαλονίκη με καταλαβαίνουν)Wilken; Γιατί απο μια ματιά που έχω ρίξει από βιβλία, τα όποια προτείνονται στο site του Κάτσικα www.alfavita.gr μου φάνηκαν πάρα πολλά., δηλαδή έριξα μια ματιά στο βιβλίο "Οι Τελευταίοι αιώνες του Βυζαντίου 1261-1453) του Donald Nicol και είναι παρά πολύ αναλυτικά π.χ σε μάχες ή κάτι κεφάλαια του τύπου "Η μάχη της ευφυίας μεταξύ Ανατολής και Δύσης" και δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμα τελικά για τον ΑΣΕΠ. Θα πρέπει επίσης να υπολογίζουμε και κάτι άλλο αν όντως παραμείνει το σύστημα με τα ερωτ. πολλάπλής επιλογής -το πιο πιθανό- οι περσινές ερωτήσεις στην Ιστορία ήταν γυ΄ρω στι 24-25 δε θυμάμαι καλά, αλλά έχω την εντύπωση ότι με βάση την ύλη τη μερίδα του λέοντος θα έχει η Νεότερη ιστορία. Και μια μικρή συμβουλή στην τρίτη και φαρμακερή ενότητα, για την ευκολία σας-πιθανόν να το έχουν κάνει αρκετοί- χωρίστε τις περιόδους ανα δεκαετία από το 1830 μέχρι το 2000, είναι νομίζω πιο πρακτικό και έυκολο να εντοπιστούν βασικά στοχεία της ελληνικής εξωτερικής πολτικής. Αυτά τα ολίγα...καλό διάβασμα ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.