*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία  (Αναγνώστηκε 13033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 05:21:06 μμ »
"ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΛΑΙΣΙΟ...".
Για μένα εξαιρετικά ασαφής διατύπωση.
Κατά πάσα πιθανότητα παραπέμπει στην εξωτερική πολιτική της Ελλάδας. Ωστόσο, το ε.κ. μέσα στο διεθνές πλαίσιο μπορεί ίσως να διαβαστεί και ως "η εξέλιξη του ελληνικού κράτους στο διεθνές πλαίσιο", και κατ' αυτή την έννοια περιλαμβάνει και την εσωτερική πολιτική. Με άλλα λόγια την εσωτερική πολιτική της χώρας και τη σχέση της με τις υπόλοιπες ή με το περιβόητο διεθνές πλαίσιο. Εξεζητημένο;
Όποιος ιστορικός θα μπορούσε να ορίσει την έννοια διεθνές πλαίσιο, θα του ήμουν υπόχρεος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:26:29 »

Αποσυνδεδεμένος gm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Θέλω ξεκούραση!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 25, 2006, 01:55:10 μμ »
ΝΕΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
Όλοι τα ίδια παράπονα έχουμε και αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Εγώ Ιστορικό τελείωσα και με άριστα παρακαλώ, αλλά αδυνατώ να δώσω βολική απάντηση στο τι πρέπει να διαβάσουμε με βάση τη διατύπωση αυτή. Και λέω βολική, γιατί στην πραγματικότητα ισχύει αυτό που λές "xr15gr": αν προσπαθήσουμε να καλύψουμε το θέμα εξετάζοντας όλες του τις παραμέτρους - γιατί θεωρητικά έτσι θα έπρεπε - πάμε για διδακτορικό όχι για ΑΣΕΠ! Με τέτοια ύλη ψάχνω κάτι πιο μικρό από τη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας βέβαια! Αν η λύση, έστω και ανάγκης, είναι τα σχολικά έχει κάποιος πιο ψύχραιμος καταλήξει σε ορισμένες σελίδες; Εγώ και όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι που βρισκόμαστε στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού θα του είμαστε υπόχρεοι!!!

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 25, 2006, 03:44:28 μμ »
Παράθεση
έχει κάποιος πιο ψύχραιμος καταλήξει σε ορισμένες σελίδες; Εγώ και όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι που βρισκόμαστε στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού θα του είμαστε υπόχρεοι!!!
Λοιπόν ;)

Οι παρακάτω σελίδες αφορούν τα 2 βιβλία της Γ'Λυκείου και είναι οι σελίδες που σε φροντιστήριο της Θεσ/νίκης για ΑΣΕΠ, τις έδωσε ο καθηγητής στο τμήμα.. Οπότε, μιας και εγώ από φίλη τις βρήκα, τσεκάρετέ τες διατηρώντας τις προσωπικές σας επιφυλάξεις :)

Τεύχος Α'
141-142 (εξ.πολιτική)
144(συνθ. Κων/πολης)
250-251(Μεγ.Ιδέα κλπ)
255(Αυτοκέφαλο εκκλ.)
259-263(Ανατολικη κρίση)
267-270(Κριμαϊκός πόλεμος, κατοχή Πειραιά)
270-275
285(διεθνής οικονομικός έλεγχος)
288-302(εξέλιξη εθνικών θεμάτων
326-328(Κύπρος)...

Τεύχος Β'(βου)
10(επενδύσεις ξενου κεφαλαιου)
34-51(κατασταση στη Βαλκανικη και ανατολικη Μεσόγειο)
55-57
74-86(Η Ελλάδα στον Α'Παγκ.)
88-117(Η περιοδος της μεγάλης κρισης)
191-195(Ξένο κεφαλαιο)
203(Ελλην.Τουρκ σύμφωνο φιλίας)
231-233(εξξ.πολ Μεταξά)
240-259, 269-299, 303(Εθνικά προβλήματα)
408-409(Μεταναστευτικό πρόβλημα)...

Αυτά τα ολίγα ;D

Καλή συνέχεια ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 16, 2006, 11:45:51 πμ »
Μήπως ξέρει κανείς ιστορικός ή μη αν για την ύλη της ιστορίας θα πρέπει να διαβάσουμε και κάτι άλλο εκτός των δύο τόμων του Ιστορία Νεότερη και Σύγχρονη;
Για παράδειγμα, κεφάλαια όπως Διασπορά, Μετανάστευση, Ποντιακός Ελληνισμός από τα Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας είναι στην ύλη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:26:29 »

Αποσυνδεδεμένος cicero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • diligo eruditionem
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 20, 2006, 06:20:42 μμ »
Με τον αόριστο τρόπο που ορίζεται το εύρος του τρίτου θεματικού κύκλου στην ιστορία,κανένα σχετικό θέμα δε μπορεί να αποκλειστεί από τη στιγμή που αναφέρεται στην εξωτερική πολιτική του ελληνικού κράτους.Προσωπική μου άποψη είναι πως αρκούν οι δύο τόμοι της νεότερης και σύγχρονης ιστορίας (δε νομίζω πως λείπει κάτι βασικό),αλλά καλό θα είναι να κάνεις μια ανάγνωση των θεμάτων που αναφέρεις και να υπογραμμίσεις τα γεγονότα εκείνα που
-αφορούν την διεθνή παρουσία του κράτους (π.χ. η ομογένεια δεν αποτελεί κράτος,αλλά οι σχέσεις της με αυτό είναι μέσα)
-παραλείπονται στους δύο τόμους της νεότερης και σύγχρονης (αν υπάρχουν τέτοιες παραλείψεις).
Τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω.Επίσης θεωρώ καλή τουλάχιστον ως προς τη συλλογιστική της (δεν ελεγξα όλες τις ενότητες) την κατευθυνση που δίνει πιο πάνω ο χρήστης "Vassilis".

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 11:13:41 μμ »
παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια.ειμαι στην επανάληψη της ιστορίας(όχι ότι θυμάμαι τίποτα)μπορεί κανείς να μου πει:για τη βυζαντινή ιστορία ,από το σχολικό βιβλίο της β΄γυμνασίου αρχίζουμε να διαβάζουμε από τη σελίδα 242 εως 326 ή εχει και κάτι περισσότερο?
καλό κουράγιο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 12:30:28 μμ »
Στο site της Ιστορίας Μείζονος Ελληνισμού θα βρείτε εξαιρετικά ενδιαφέροντα πράγματα:

http://www.ime.gr/

Προς κάθε ενδιαφερόμενο γύρω από τα θέματα της Ιστορίας.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 03:14:53 μμ »
Παιδιά,είδατε το νεο βιβλίο Ιστορίας Γ' Γενικού Λυκείου Γενικής Παιδείας; αν όχι να το πάρετε γιατι οσοι απο εμας θα δώσουμε ασεπ τοτε αυτο το βιβλιο θα χρησιμοποιηθεί
συμπληρωματικά με το παλιό ( όποια κι αν ειναι η ύλη για το διαγωνισμο του ασεπ 2008).
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 04:17:51 μμ »
Markos,

Δεν ξέρω μήπως πρέπει να είμαστε ακόμη λίγο επιφυλακτικοί με το συγκεκριμένο βιβλίο λόγω του σάλου που προκλήθηκε συνεπεία του ονόματος Μακεδονία αναφορικά με τα Σκόπια που αναγράφεται σε σχετικό χάρτη του εν λόγω εγχειριδίου. Μήπως  αποσυρθεί τελικά;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 01:50:37 μμ »
Για να μη μας πιάνουν αδιάβαστους!

Επισημάνσεις λαθών στο σχολικό βιβλίο της ιστορίας της α'γυμνασίου που αναφέρθηκαν σε σχετική συνέντευξη του κου Τσολάκη, καθηγητή γλωσσολογίας του ΑΠΘ:

ανακάλυψη της γραφής αντί του ορθού επινόηση της γραφής

"Τα πρώτα 'ίχνη του ανθρώπου έχουν αναζητηθεί πολύ βαθιά μέσα στο χρόνο, γύρω στα 2,5 εκατομμύρια χρόνια πριν από σήμερα" αντί του ορθού "εδώ και 2,5 εκατομμύρια χρόνια", μιας και η λέξη σήμερα είναι κινητό χρονικό σημείο.

Επίσης, αναφέρεται κατά κόρον "μέχρι το 6500 π.Χ, 1100π.Χ  κτλ... Βάσει όμως της γραμματικής του Τριανταφυλλόιδη η έκταση τοπικά και χρονικά δηλώνεται με την πρόθεση ως " ως το 1100 π.Χ κτλ.... "

Τα ανωτέρω αφορούν  μερικές μόνο από τις επισημάνσεις λαθών, που εντοπίζονται στο εν λόγω βιβλίο.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.