*

Αποστολέας Θέμα: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία  (Αναγνώστηκε 2311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« στις: Μάιος 25, 2008, 11:13:24 πμ »
Συμπληρώνω ωράριο σε 2 σχολεία και έχω καταλήξει να κάνω διπλάσιες επιτηρήσεις και εφημερίες από τους συναδέλφους που είναι στο καθένα απ τα δύο! Επίσης οι δ/ντές συνεννοούνται μεταξύ τους ώστε οι ημερήσιες εκδρομές (που δε συνοδεύουν εύκολα οι συνάδελφοι) και οι μεσημεριανές συνεδριάσεις να γίνονται τις μέρες που είμαι στο κάθε σχολείο. Επιπλέον οι διευθυντές με στέλνουν αυθημερόν από το ένα σχολείο στο άλλο (στα 2 χιλιομετρα) για να μεταφέρω έγγραφα ή επειδή πχ ήρθαν τα μισθολογικά του πρώτου σχολείου (έχω αναλάβει) και επείγουν -αναγκάζομαι μόλις τελειώσω το μάθημα στο 2ο να πάω στο πρώτο. Από την άλλη, οι συναδελφοι κάθε συλλόγου επειδή δε με βλέπουν καθημερινά και γι αυτό το λόγο με θεωρούν τουρίστα, βρίσκουν τρόπο να μου χώνουν διαρκώς δουλειές τις ημέρες που λείπω (πχ Όταν πέφτει η ερώτηση: "ποιος θα πάει τη γ' τάξη στην τάδε εκδήλωση"; Κάποιος πετιέται και λέει "ας πάει η Α" κάτι που εγώ πληροφορούμαι κατόπιν εορτής). Αφήστε που ό,τι ρημαδοέγγραφο έχει βγει από το σχολείο από τα δικά μου χεράκια πληκτρολογήθηκε τρέχοντας απ το ένα σχολείο στο άλλο στα κενά (που ποτέ δεν έκανα) την ώρα που οι μειωμένου ωραρίου έπιναν καφεδάκι!!!!!!! Α! και μετά σαν καλό περιστέρι τα μετέφερα σε ΔΟΥ-Τράπεζα-Δ/νση. Κατέληξα να κάνω (μαζί με 2 περιβαλλοντικές) 30 ώρες τη βδομάδα τουλάχιστον χωρίς πλάκα! Απ ότι φαίνεται το 30ωρο που λέει ο νόμος εφαρμόζεται επιλεκτικά!

Έχω τις εξής απορίες:
1.Πώς γίνεται κάποιοι νεοδιόριστοι συνάδελφοι να μένουν με 9 ή 11 ή 13 ώρες χωρίς άλλα καθηκοντα και άλλοι να πηγαίνουν σε 2-3 σχολεία για τις 21 κάνοντας και διοικητική δουλειά παράλληλα? Πώς δικαιολογεί εκείνους ο διευθυντής στη Δ/νση; Ως γραμματειακή υποστήριξη; Αν κάποιος γνωρίζει το σχετικό νόμο τον χρειάζομαι επειγόντως.

2.Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να ορίζει τα καθηκοντα των εκπ/κων που είναι σε 2 σχολεία; Αναφέρομαι σε ενδοσχολικές επιτηρήσεις, εφημερίες, εκδρομές, συνεδριάσεις, αναληψη θέσης υπεύθυνου τμήματος, απουσιών κτλ.

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί όπως λέει και το λαϊκό άσμα: Κοπηκα στα δυό :=P!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:48:24 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 25, 2008, 11:42:16 πμ »
Αυτά που γράφεις εδώ, να τα πεις στον κάθε Δ/ντη ξεχωριστά.

Επίσης, υπάρχει και το 'Δεν το κάνω, να το κάνει άλλος'. Χρησιμοποιησέ το.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 25, 2008, 11:47:22 πμ »
Oxi mono το δεν το κανω αλλα και το εγω ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΞΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΟΣΟΣ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ!!!! Αντε γιατι δεν μπορει αλλοι να δουλευουν φουλ και αλλοι να την παιρνανε λουφα. Οσο καποιοι εχουν μειωμενο πρεπει να αναλαμβανουν ΟΛΕΣ τις άλλες αρμοδιοτητες στα σχολεια

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2008, 12:11:56 μμ »
Αυτό λέω κι εγώ: ας μείνω με 12 ώρες σε ένα σχολείο και αναλαμβάνω τα πάντα - από το να είμαι σε 2 και επίσης να αναλαμβάνω τα πάντα! Μπορώ βάσει νόμου να ζητήσω δλδ η άτυπη γραμματειακή να γίνει τυπική;

giotamike αν δεν υπάρχει νόμος στο χέρι καταλήγεις σε άκαρπο καυγά χωρίς να βρεις το δίκιο σου. πχ Αυτό έπαθα φέτος με τις διπλές επιτηρήσεις. 13 εγώ σε 2 σχολεία, 6-7 οι υπόλοιποι σε ένα.

I need νομοθεσία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:48:24 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2008, 12:45:30 μμ »
Δεν αμφιβάλω για το θέμα της νομοθεσίας. Όμως ο καυγάς δεν είναι άκαρπος ιδιαίτερα σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν χρειάζεται όμως απαραίτητα καυγάς, αλλά προσπάθεια για εξήγηση στους Δ/ντες το τι συμβαίνει και το ότι πιέζεσαι. Δεν είσαι άλλωστε και η μόνη στο σχολείο.

υγ. Μην νομίζεις ότι η νομοθεσία βοηθάει πάντα. Κάθε μέρα βλέπουμε να καταστρατηγούνται πολλά. Αν όμως βρω κάτι, θα σε ενημερωσω.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2008, 01:37:08 μμ »
ίδια περίπτωση πέρυσι με μένα με τις επιτηρήσεις. Φέτος αρχικά αρνήθηκα να πηγάίνω την ίδια μέρα σε δύο σχολείο και τους έπεισα να με βάζουν ξεχωριστή μέρα στο κάθε ένα. Με τις επιτηρήσεις επίσης , το δήλωσα ξεκάθαρα στο σύλλογο και των δύο σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 25, 2008, 07:26:38 μμ »
Η νομοθεσία βοηθάει όταν τη γνωρίζεις με την έννοια ότι όταν έχεις το νόμο στο χέρι η υπόθεση λήγει. Όταν δε γνωρίζεις τα δικαιώματά σου, τότε καταπατώνται.

Για τις εφημερίες βρηκα αυτο http://www.musicologia.gr/p=048.html
http://www.divshare.com/download/launch/2875732-a9e

Για τα υπόλοιπα ακόμα ψάχνω.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 25, 2008, 07:59:05 μμ »
Κάτι μου θυμίζει...
Συζήτησέ το σοβαρά με τους δύο διευθυντές. Πες τα όπως είναι με έντονο ύφος.
Και στο τέλος ΤΟΝΙΣΕ και στους δύο ότι σε περίπτωση που συνεχίσουν θα προχωρήσεις παραπάνω στην ιεραρχία υποβάλοντας ΓΡΑΠΤΩΣ το πρόβλημά σου σε σχολέιο και διεύθυνση ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ μια ΓΡΑΠΤΗ απάντηση και από τους δύο.
Νομίζω ότι αφού σου φωνάξουν, θα υποχωρήσουν.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2008, 05:13:04 μμ »
Για τις εφημερίες, ισχύει ότι όποιος έχει τοποθετηθεί σε 3 σχολεία δεν κάνει καθόλου, εκτός εάν δύο από αυτά συστεγάζονται. Ωστόσο, εγώ έκανα κάποιες φορές εφημερία, περισσότερο για να διευκολύνω συναδέλφους.

Τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν σχετικά με τις επιτηρήσεις τα βρίσκω τραγικά. Είναι δυνατόν να πηγαίνεις την ίδια ημέρα σε δύο διαφορετικά σχολεία για επιτηρήσεις και στα δύο;;; Απίστευτο μου φαίνεται. Εγώ πηγαίνω πάντως αυτές τις ημέρες των εξετάσεων σε όποιο σχολείο θα πήγαινα και κανονικά, εάν είχα μάθημα -ανάλογα με τις μέρες της διάθεσης δηλαδή. Αλλες φορές μου αναθέτουν επιτήρηση, άλλες πάλι όχι. Οι εισηγήσεις βέβαια είναι άλλο κεφάλαιο.
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2008, 09:40:40 μμ »
Και εγώ πάω σε επιτηρήσεις ανάλογα με τις μέρες που έκανα μάθημα. Αλλά ακριβώς επειδή είμαι σε δύο σχολεία και οι προγραμματιστές δεν συννεονούτναι είμαι΄πάλι ριγμένος συνολικά. Ενώ συνάδελφοι σε κάθε σχολείο έχουν γύρω στις 5 μέρες κενό εγώ και με βάση το πρόγραμμα που περιλαμβάνει επιτηρήσεις και εισηγήσεις και στα δύο σχολεία έχω μόνο 2. Το πιό φοβερό? μία Τρίτη ενώ κανονικά είμαι στο Α σχολείο και δε μέ έχουν βάλει επιτήρηση, με έχουν βάλει στο Β (στο οποίο τη συγκεκριμένη μέρα δεν έχω μάθημα). ...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2008, 01:31:42 μμ »
Συνάδελφοι, συγκεκριμένη νομοθεσία δεν νομίζω ότι υπάρχει για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Μία "λογική" στην οποία θα μπορούσατε να βασιστείτε όσοι είσαστε σε 2 σχολεία, είναι ότι οι υποχρεώσεις σας σε επιτηρήσεις, εφημερίες κτλ θα είναι ανάλογες του ποσοστού του ωραρίου που καλύπτετε στο κάθε σχολείο. Εάν πχ στο σχολείο Α κάνετε το 1/3 του ωραρίου σας, τότε οι επιτηρήσεις πρέπει να είναι 1/3 από αυτές που θα κάνουν αυτοί που έχουν ολόκληρο ωράριο σε κείνο το σχολείο.
Δεύτερον, σχετικά με τους συλλόγους enigma ... είσαι υποχρεωμένος/η να παρεβρίσκεσαι μόνο στους συλλόγους του σχολείου στο οποίο είσαι τοποθετημένος/η και ΟΧΙ σε όποια άλλα σχολεία είσαι στην διάθεση. Ακόμα και εάν στο σχολείο που είσαι τοποθετημένος/η κάνεις μικρότερο ποσοστό του ωραρίου σου από αυτό που κάνεις στα υπόλοιπα σχολεία. Σε αυτά τα σχολεία άλλωστε δεν έχεις και δικαίωμα ψήφου στον σύλλογο. Γι αυτό υπάρχει νόμος (ψάξε να τον βρεις εάν ενδιαφέρεσαι).
Τρίτον, όπως προτάθηκε και παραπάνω, εάν δεν βγάζεις άκρη με τους διευθυντές πρέπει να γνωστοποιήσεις το πρόβλημά σου εγγράφως στην διεύθυνση και στο ΠΥΣΔΕ. Την έγγραφη αίτηση θα την υποβάλεις στο σχολείο, θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου και θα ζητήσεις να μεταβιβαστεί στην ΔΔΕ. Η αίτησή σου θα εξεταστεί στην επόμενη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ λογικά (να φροντίσεις να περάσεις και συ από την ΔΔΕ να ρωτήσεις συγκεκριμένα). Καλό είναι βέβαια να τα κάνεις πιο νωρίς αυτά τα πράματα γιατί τώρα τελειώνει η χρονιά.
Τέλος, χωρίς να γνωρίζω συγκεκριμένη νομοθεσία, έχω την αίσθηση ότι όταν μία μέρα έχεις μάθημα σε ένα σχολείο, τότε ολόκληρη εκείνη την μέρα "υπάγεσαι" στο σχολείο αυτό. Δεν μπορεί πχ να σου ζητάει ο διευθυντής να πας να κάνεις τα μισθολογικά του άλλου σχολείου, ακόμα και εάν επείγουν. Εάν δεν βγάζεις άκρη , μπορείς πάντα να απαντήσεις ότι στο σχολείου που βρίσκεσαι έχεις εξωδιδακτική δουλειά και δεν προλαβαίνεις. Χρειάζεται και λίγος τσαμπουκάς.

Και η προσωπική μου άποψη είναι ότι καλό είναι να μην μπεις στην λογική "ας τα πάρουν όλα όσοι έχουν μειωμένο ωράριο", διότι οι συνάδελφοι που έχουν μειωμένο ωράριο δεν το κάνουν με δική τους πρωτοβουλία. Και όπως και συ έχεις φουλ ωράριο και σε χώνουν σε ένα σωρό δουλειές και καταλήγεις να δουλεύεις 30ωρο, έτσι υπάροχυν και συνάδελφοι με μειωμένο ωράριο που τους χώνουν και δουλεύεουν και αυτοί 30ωρο. Η κόντρα σου δεν είανι με τους άλλυος συναδέλφους. Είναι ευθύνη των διευθυντών να κατανέμουν τις υποχρεώσεις του σχολείου "ισόποσα". Επειδή όμως η πρόταση του διευθυντή επικυρώνεται από τον σύλλογο, καλό είναι τις ενστάσεις σου να τις βάζεις στον 1ο σύλλογο της χρονιάς, τότε που αποφασίζονται αυτά τα πράματα.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Νομοθεσία για εκπ/κους σε 2 (ή 3) σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2008, 06:10:47 μμ »
Blueswire ομοιοαπαθής...

Happiness ευχαριστώ πραγματικά! Με τους μειωμένου δεν τα βάζω - καλά κάνουν αφού δεν ευθύνονται αυτοί αν το κράτος λυπάται τα οδοιπορικά για 3ο σχολείο! Απλώς στο ένα σχολείο έχουν οι περισσότεροι μειωμένο 1-3 ώρες και μερικοί 8- 12. Κι ομως οι πρώτοι κάνουν τις δουλειές! Οι δε αναπληρωτἐς αυτό το μήνα έρχονται 1 μέρα! Σαφως ειναι λάθος διανομή εργασιών από πλευράς δ/ντη και της νοοτροπίας συναδέλφων "να τα φορτώνεται όλα ο νέος/ελεύθερος"... Ξέρω ότι είναι αργά τώρα, το θέμα το άνοιξα γιατί έπονται πολλά χρόνια ακόμη.

Ωστόσο, ακολούθησα τις συμβουλές σας. Χθες βγήκαν οι υπηρεσίες -5 άτομα θα ανοίγουν το σχολείο κάθε μέρα εκτός εξετάσεων- και μόλις είδα ότι με έβαλαν είπα στο σύλλογο να ακούσουν όλοι ότι δε μπορεί κάποιοι να έρχονται σε ένα μήνα 12 φορές και 5 στις πανελλήνιες, 17 και κάποιοι 3 και να στέλνουν τις βαθμολογίες τους με φαξ και ότι "εγώ δεν έρχομαι". Ο δ/ντής πήρε το στυλό και μπροστά σε όλους ἐσβησε το όνομά μου από τη λίστα. Παρόμοιο σόου προβλέπω από Δευτέρα στο άλλο σχολείο. Ο τσαμπουκάς μετράει τελικά έχετε δίκιο. Α μα πια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159585
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.