*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 241447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #840 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 12:31:25 μμ »
εγω αναρωτιέμαι : αν εμείς που υποτίθεται είμαστε μορφωμένοι ανθρωποι σκεφτόμαστε κομματικά κ κομματικοποιούμε τις σκέψεις μας , τα αιτήματα μας, τα πάντα γύρω μας, μετά γιατί αναρωτιόμαστε γιατί ο τομέας της εκπαίδευσης απαξιώνεται απο πολιτεία κ κυβερνήσεις, αφού εμείς πρώτοι τους δίνουμε το δικαίωμα αυτό;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:49:36 »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #841 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 12:55:46 μμ »
Ασχετα με τις ορθογραφίες , πιστεύω οτι όλοι μας συμφωνούμε σε μια διαφανή ενιαία διαδικασία πρόσληψης ωρομισθίων πδσ, και γενικά σε πολύ υψηλότερες αμοιβές της ωρομισθίας

Να μην ξεφτιλίζεται άλλο το επάγγελμα του ωρομισθιου εκπαιδευτικου! Και δεν μπορώ να ακούω άλλο για έγκριση πιστώσεων...ωραία δικαιολογία έχουν βρει
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #842 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 02:14:54 μμ »
Πρωτον ποιος σου ειπε οτι θελω να γινω καθηγητης? Απο την αλλη μαλλον σε πειραξαν τα οσα γραφω και οχι η ορθογραφια!! Κοιτα να δεις εδω δεν ειναι για προσωπικες κοντρες μπαινει καποιος να ενημερωθει και στο κατω κατω φυσικος ειμαι τι την θελω την ορθογραφια!!
η τάξη, η συμμετρία, η ομορφιά του κόσμου (του φυσικού), που μας περιβάλλει έχουν ανάγκη και την ορθογραφία όπως και κάθε μαθηματική έκφραση τον τύπο της. οι επιστήμες δεν θεμελιώνονται σε δογματισμούς και εκμηδενισμούς.

rozy4 με καλυψες.  :)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #843 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 10:13:45 μμ »
Οδηγίες προς ναυτιλομένους - μαθηματικούς:
Αν είστε μαθηματικοί και θέλετε να πάρετε ΠΔΣ ελάτε στην Αιτ/νία. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται... Τους παρακαλούν. Κανείς δεν έχει λιγότερες από 8 ώρες (και δεν έχουν 10 γιατί ήταν εντολή της διεύθυνσης για να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότεροι). Εξαιτίας της απαγόρευσης να κάνουν ΠΔΣ όσοι εργάζονται σε φροντιστήρια, τα σχολεία έδιωξαν όλους όσοι δούλευαν σε φροντιστήρια και τώρα έχουν ελλείψεις.
Συμβαίνει το ίδιο και σε άλλες περιοχές; Μόνο με τους φιλολόγους (που είμαστε πια περισσότεροι κι από τα μερμήγια) τα πράγματα είναι το ίδιο χάλια ως συνήθως.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:49:36 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #844 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 06:43:16 μμ »
Λοιπόν, που λέτε, πήγα τελικά στη δευτεροβάθμια που μοιράζει ώρες δεξιά και δεξιά(και δεν κάνω λάθος στη φράση μου) και ρώτησα με ποια κριτήρια δίνουν τις ώρες. Η απάντηση ήταν η παλι'οτητα του πτυχίου!!! Εκεί έγινα έξαλλη και αφού άρχισα να λέω και να λέω και να λέω, μου είπαν τα εξής με ένα ύφος εντελώς φοβισμένο. Ό,τι έχω απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρομαι και ό,τι με ξέχασαν!!! Αλλιώς, λέει θα με είχαν ειδοποιήσει. Βέβαια, τώρα δε μπορούν να κάνουν τίποτα, αλλά μόλις χηρέψει θέση θα με ειδοποιήσουν αμέσως. Ακολουθεί και το καλύτερο...ακόμα κι αν ο προϊστάμενος δεν με θέλει αυτοί θα επιμείνουν να πάρει εμένα, είπανε. Δηλαδή να τους χρωστάω και χάρη που θα μεσολαβήσουν υπέρ εμού. Και στο τέλος μου λένε και το εξής, τι να κάνουμε κυρία μου κι εμάς άλλοι μας καθοδηγούν, εσείς τι θα κάνατε αν δουλεύατε κι είχατε τόση γραφειοκρατία και τόσα ονόματα. Αυτά τα ολίγα και διαδακτικά!Εγώ κομματικοποιώ τα πράγματα; Όχι, γιατί αναφέρθηκε και αυτό! Μέσα στα πολλά που τους είπα και αυτοί με κοιτούσαν με χαμηλομένο βλέμμα και συγκαταβατικό ύφος θα σας αναφέρω μονάχα ένα που αξίζει τον κόπο νομίζω, "είναι άδικο!" Κι όσο απλή φαίνεται αυτή η φράση, άλλο τόσο βαριά και περιεκτική είναι, ειδικά όταν την λέει κανείς με πνιγμένη φωνή.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #845 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 04:33:59 μμ »
Εχεις δίκαιο που τα σχολιάζεις αυτά αλλά που ησουν (φαντάζομαι βέβαια ότι εισαι μικρή οπότε ρητορική η ερωτηση μου)
όταν οι κεντρώοι-κεντρώοι (τρομάρα τους) έδιναν ψευδή δικαιολογητικα προϋπηρεσίας (και μιλάμε για αναπληρωτή)  και διορίζονταν από παράθυρα,φινιστρίνια,φωταγωγούς ενώ  τους έπιανε μια αλλεργική αντίδραση σε όποιον ειχε όνομα στοιχιωμενο και σχετικό με την επάρατο?
Αρα πρωτεινε συνολικά λύση και άσε τα σχόλεια τύπου δεξιά-δεξιά,έχουμε όλοι μια άποψη αλλά έχουμε και μνήμη-προσωπικές εμπειρίες
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #846 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 08:12:27 μμ »
Όπως σωστά διαπίστωσες, ήμουν κάπως μικρή, γιατί όταν έκαναν κουμάντο οι άλλοι, εγώ σπούδαζα. Και το θέμα μου δεν είναι ποιοι είναι επάνω. Το θέμα μου είναι τι κάνουν. Αυτή τη στιγμή είναι οι συγκεκριμένοι και με αυτούς τα έχω. Αν ήταν άλλοι κι έκαναν τα ίδια, πάλι τα ίδια θα έλεγα. Τι προτείνω εγώ αγαπητέ μου vasilis1; Προτείνω να μας παραδεχτούνε ξεκάθαρα ότι ο μη έχων βύσμα, δεν πρόκειται να κάνει και σπουδαία πράγματα. Όχι όμως να υποστηρίζουν ότι όλα γίνονται με βάση διάφορα κριτήρια, ή με γραπτούς διαγωνισμούς ή με ό,τι άλλο θεωρείται δίκαιο μέσο. Αλλά δεν το κάνουν αυτό, γιατί είναι όλοι τους θρασύδειλοι. Και αν θες να μιλήσω και για τον κλάδο των εκπαιδευτικών, έχω κι εκεί μία πρόταση. Να μας πουν, όσοι είστε αδιόριστοι καθηγητές σκίστε τα πτυχία σας διότι αυτά δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα, αφού σας υποβάλλουμε σε εξετάσεις και διαγωνισμούς ΑΣΕΠ για να κρίνουμε τους ικανώτερους μεταξύ των ικανών. Η λογική "διορίζονται οι πρώτοι μεταξύ ίσων", που θέλουν να αντιπροσωπεύουν εφευρίσκοντας διάφορα τεχνάσματα "αξιοκρατίας", δυστυχώς έχει αποτύχει εξαρχής και φυσικά ουδεμία σχέση έχει με την υπάρχουσα κατάσταση. Κι αυτό το λεω, γιατί η μόνη διέξοδός μου κι ελπίδα μου αυτή τη στιγμή είναι ο ΑΣΕΠ, που όμως είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τύχη. Λυπάμαι vasilis1 αν κι εσύ είσαι θύμα αυτού του συστήματος και αλήθεια σε καταλαβαίνω. Μακάρι να είχα διαλέξει μία άλλη σχολή, όχι γιατί δεν μου αρέσει να διδάσκω, ούτε γιατί αποσκοπώ σε οικονομικές απολαβές. Αλλά, γιατί βαρέθηκα όταν δηλώνω φιλόλογος να με αντιμετωπίζουν σαν να είμαι τιποτένια. Και πρόσεξε τη λέξη μου, θεωρείται πια τόσο κοινό και μπασκλάς, που με κάνουν να νιώθω γραφική. Και να σου πω και κάτι τελευταίο; Δεν τις θέλω μωρέ ούτε τις δυο, ούτε τις τρεις ώρες ΠΔΣ, αλλά όταν ακούω και βαρύγδουπες εκφράσεις του τύπου "δε σημαίνει κυρία μου ότι επειδή έχετε παλαιότερο πτυχίο, είστε και ικανή να κρατήσετε ένα τμήμα" οργίζομαι και πικραίνομαι. Γιατί το τμήμα της πρόσθετης τελικά για να το κρατήσεις πρέπει να είσαι διατεθειμένος να συζητάς τα ερωτικά προβλήματα των μαθητών κι όχι να κάνεις μάθημα. Ε λοιπόν, τέτοιο τμήμα, τελικά δεν το θέλω. Κι αν βρεθεί κανένας να μου πει "τότε γιατί έκανες τέτοιο θέμα με την ΠΔΣ", θα του απαντούσα για να έχω δικαίωμα στο όνειρο. Αν το ύφος μου είναι κάπως κατηγορηματικό, σας παρακαλώ να δείτε την ουσία των λόγων μου.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #847 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 08:19:42 μμ »
Σου είπα εξαρχής ότι έχεις δίκαιο και το μηνυμα σου (το δευτερο) αυτό επιβεβαιώνει.Αλλά όταν πολιτικοποιείς την κουβέντα πρέπει να περιμένεις και τον αντίλογο.Τώρα για το θέμα των διαφόρων κλάδων φταίνε όλοι:γιατί να εισάγονται ατελείωτοι φοιτητές σε κλάδους που δεν υπάρχει απορρόφηση;γιατί εφόσον αγαπάμε την εκπαιδευση βολευόμαστε στο σπιτάκι μας και όταν μας τηλεφωνούν από πχ Αιτωλοακαρνανία αρνούμαστε την θέση επειδή μας πέφτει μακρυα από την καφετέρια που πίνουμε τον καφέ μας στο Κωλονάκι,στο θησείο κλπ.Μπορώ να σου πω χιλια πράγματα γιαυτό αλλά φταίμε εμεις και οι γονεις μας που καλομάθαμε και δεν θέλουμε να πάμε 3 βηματα πιο μακρυα να κ'ανουμε την δουλειά μας.Τελοσπάντων τι να σου πω απλά προσπάθησε και αν θές διάβασε για τον ασεπ ωστε να μην έχεις κανένα αχρηστο ανάγκη για να δουλέψεις
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #848 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 08:56:56 μμ »
Οδηγίες προς ναυτιλομένους - μαθηματικούς:
Αν είστε μαθηματικοί και θέλετε να πάρετε ΠΔΣ ελάτε στην Αιτ/νία. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται... Τους παρακαλούν. Κανείς δεν έχει λιγότερες από 8 ώρες (και δεν έχουν 10 γιατί ήταν εντολή της διεύθυνσης για να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότεροι). Εξαιτίας της απαγόρευσης να κάνουν ΠΔΣ όσοι εργάζονται σε φροντιστήρια, τα σχολεία έδιωξαν όλους όσοι δούλευαν σε φροντιστήρια και τώρα έχουν ελλείψεις.
Συμβαίνει το ίδιο και σε άλλες περιοχές; Μόνο με τους φιλολόγους (που είμαστε πια περισσότεροι κι από τα μερμήγια) τα πράγματα είναι το ίδιο χάλια ως συνήθως.
Μακάρι να ήμουν μαθηματικός

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #849 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 09:04:23 μμ »
λοιπον εγω που ειμαι πιο μεγαλη και ειμαι στην αγορα εργασιας τα τελευταια 13 χρονια εχω ζησει την αναξιοκρατια και την αδικια και απο τους πριν και απο τους τωρινους κι επειδη με τους πριν δεν ξεχνω οτι πηγαινα  να κανω αιτηση στις εφοριες αρχαιολογιας και η απαντηση ηταν " αδικα κανεις αιτηση  οι θεσεις ειναι πιασμενες" + την αδικια που εγινε εις βαρος μας να λειτουργησει το μετρο της καταργησης της επετηριδας και για εμας που περιμεναμε ηδη και επειδη με τους μετα δεν  εχω παρει ποτε ουτε μια ωρα πδσ,  ουτε φυσικα  εχει αλλαξει κατι με την αρχαιολογια, εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι δικαιουνται να διαμαρτυρονται λιγοι για τα πολλα κακα που συμβαινουν και σιγουρα οχι αυτοι που με την ψηφο τους αναπαραγουν αυτες τις καταστασεις.  

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #850 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 09:54:57 μμ »
zizoulis συμφωνουμε αλλη μια φορα.

γιατί εφόσον αγαπάμε την εκπαιδευση βολευόμαστε στο σπιτάκι μας και όταν μας τηλεφωνούν από πχ Αιτωλοακαρνανία αρνούμαστε την θέση επειδή μας πέφτει μακρυα από την καφετέρια που πίνουμε τον καφέ μας στο Κωλονάκι,στο θησείο κλπ.Μπορώ να σου πω χιλια πράγματα γιαυτό αλλά φταίμε εμεις και οι γονεις μας που καλομάθαμε και δεν θέλουμε να πάμε 3 βηματα πιο μακρυα να κ'ανουμε την δουλειά μας.
για ποια δουλεια μας π.χ. στην αιτ/νια μιλας ,για 2-10 ωρες την εβδομαδα, ητοι 14- 70ε/την εβδομαδα που θα πληρωθουμε στο απωτατο , απροσδιοριστο μελλον; δεν ξερω τι εσπρεσσο και που τον πινεις εσυ, εγω παντως δεν μπορω να επιβιωσω οπουδηποτε στην ελλαδα με 96-280ε/το μηνα ανα αοριστα διαστηματα.
εμενα απλως τα μαθηματικα δεν μου βγαινουν, καφε φτιαχνω και στο μπρικι. 

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #851 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 02:20:39 πμ »
Και θα σου απαντήσω ότι επειδη ειχα ανάγκη έκανα κοντά 500 χλμ την εβδομάδα για τις ελάχιστες ώρες προϋπηρεσίας που θα με βοηθούσαν (και με βοήθησαν )να διοριστώ.Δεν επικροτώ την κατάντια του ωρομισθιου αλλά και το να καθόμαστε επειδή  δεν μας έβαλαν στο σπίτι μας ειναι μακράν χειρότερο.
Ας σταματήσει εδω το off topic αφου ο τίτλος ειναι για αλλα πράγματα και καλό ειναι να υπάρχει μια σειρά.
Νεο πρόβλημα που έμαθα απο τον σχεδιαστή του σχολείου:δεν υπάρχει πρόβλεψη στην φετεινή εγκύκλιο για μεταφορά παιδιων που μενουν για την ΠΔΣ μετά το μάθημα με αποτέλεσμα σε περιφερειακά σχολεια όπου οι μαθητες κινούνται με λεωφορείο να μην ξεκινούν τα μαθήματα
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #852 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 02:13:49 μμ »
Το άτομο, που ανέφερα ότι πήρε φουλ ωράριο στην ΠΔΣ, δεν έχει πάρει καν πτυχίο ακόμη, κατέθεσε βεβαίωση. Φυσικά είναι παιδί διευθυντή σχολείου.
Μπορώ να κάνω καταγγελία,πού και πώς;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #853 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 04:52:13 μμ »
Το άτομο, που ανέφερα ότι πήρε φουλ ωράριο στην ΠΔΣ, δεν έχει πάρει καν πτυχίο ακόμη, κατέθεσε βεβαίωση. Φυσικά είναι παιδί διευθυντή σχολείου.
Μπορώ να κάνω καταγγελία,πού και πώς;

Και στην βεβαίωση τι γράφει; Ότι προβλέπεται να πάρει πτυχίο ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.