*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 243319 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #308 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 01:24:59 μμ »
Αν τωρα διαβάσεις τι εγραψες θα βγαλεις πολύ  ευκολα το νόημα :"γραψου στην προσθετη,ελα,για να βγαζω περισσότερα εγω αλλιως θα εχεις χαμηλό βαθμό"
Αυτό το νόημα το έβγαλες εσύ Βασίλη! Εγώ γράφω όπως γράφω όχι για να κρίνω όλους τους μόνιμους αλλά για την συγκεκριμένη περίπτωση μιας και είναι θέμα που με καίει!

επειδη "Δυστυχώς τα 15 Ευρώ την ώρα είναι δελεαστικά για τους μόνιμους!"
Παράθεση
Ενα "κάποιους" πριν το μονιμους θα ηταν σωστότερο
Καταλαβα κατι λάθος?

Αυτό δεν το έγραψα εγώ Βασίλη!

Αλλά στην περίπτωση μου, συμφωνώ ότι για την μόνιμη καθηγήτρια είναι δελεαστικά τα 15 €, δεν πάει πρόσθετη για την ψυχή της μάνας της!

Πέρυσι υποχρεώθηκα να κάνω πρόσθετη επειδή πολλά ατομα προτίμησαν να κάθονται από το να πάνε μια φορα την εβδομαδα 40χλμ απόσταση και ταπαιδια το ηθελαν το μαθημα.
Αρα οι γενικεύσεις βλάπτουν και ΘΙΓΟΥΝ
Τραβάτε με κι ας κλαίω δηλαδή;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2007, 03:19:26 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:29 »

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #309 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 01:54:46 μμ »
Το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι ότι το καλύτερο είναι να μη δίνεται το δικαίωμα στους μόνιμους να κάνουν πρόσθετη εφόσον υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ανεργίας στους εκπαιδευτικούς! Ας είναι η ΠΔΣ μια ευκαιρία για τους αδιόριστους!Εξάλλου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας εκπαιδευτικός που διδάσκει κανονικά στους μαθητές να τους κάνει και ΠΔΣ, είναι ευκαιρία τα παιδιά να διδαχθούν και από έναν άλλο εκπαιδευτικό, με διαφορετικό τρόπο προσέγγισης.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #310 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 03:05:28 μμ »
Παιδιά sos!
Το λοιπόν, πρόκειται να μου δώσουν 2 ώρες ΠΔΣ στο λύκειο.Μέχρι εδώ όλα καλά! Τα παιδιά είναι γύρω στα 20 (και πολύ ύποπτο αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση 20 παιδιά από το συγκεκριμένο σχολείο να μην πηγαινουν φροντιστήρια ή ιδιαίτερα). Δηλαδή θα δημιουργηθούν 2 τμήματα! Δηλαδή 4 ώρες. Δίνουν τις 2 σε εμένα και τις άλλες 2 (μαντέψτε) στην μόνιμη καθηγήτρια που τους κάνει στο πρωινό μάθημα!!!!! Σίγουρα τα έχει πείσει ,και μαγκιά της,(κι εγώ το ίδιο θα έκανα) να δηλώσουν ΠΔΣ ώστε να πάρει τις ώρες της η κυρία,  και ποιός ξέρει όσοι συμμετέχουν στην ΠΔΣ να έχουν και καλύτερο βαθμό στο τετράμηνο, λέω εγώ τώρα! Εφόσον λοιπόν θα δημιουργηθούν 2 τμήματα, με ποιο κρητήριο θα χωριστούν τα παιδιά στα τμήματα; Φυσικό και επόμενο δεν είναι να διαλέξουν την μόνιμη καθηγήτρια που τους κάνει και το πρωί μάθημα, την 3 χρόνια διορισμένη, με 3 χρόνια εμπειρία στην διδασκαλία και στην εκπαίδευση και όχι εμένα την καινούρια και άπειρη ωρομίσθια; ??? Ποιός ο λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία; ???Πριν ξεκινήσω νιώθω ήδη χαμένη. Και εγώ να ήμουν μαθήτρια την καθηγήτρια που θα μου έκανε στο πρωινό πρόγραμμα θα διάλεγα.....
Να σημειώσω ότι από καιρό πριν τα παιδιά έχουν τονίσει ότι επιθυμούν για ΠΔΣ την καθηγήτριά τους..............................
Δυστυχώς είμαι η μόνη ωρομίσθια αυτής της ειδικότητας στο συγκεκριμένο σχολείο και δεν υπάρχει άλλος συνάδελφος για να διεκδικήσει την θέση που πάει να καβαντζώσει η μόνιμη καθηγήτρια.
Αύριο θα πάω στον διευθυντή και θα του πω ότι χαρίζω το τετραωράκι στην μόνιμη γιατί εγώ στο σχολείο και στην τάξη μπαίνω για να διδάξω και όχι για να ανταγωνιστώ τον/την συνάδελφο.....γιατί εκεί θα καταλήξει στο τέλος, ποιός θα κρατήσει το τμήμα μέχρι το τέλος της χρονιάς!
Περιμένω, με ανυπομονησία γνώμες και συμβουλές ;)

Τελικά το θέμα το έληξα!
Όταν με πήρε ο διευθυντής να κανονίσουμε τις ώρες που θα γίνεται το μάθημα, τον ευχαρίστησα πολύ αλλά του εξήγησα ότι εγώ δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία με την μόνιμη.Άρχισε να μου λέει μα γιατί και τρίχες κατσαρές, και ότι εμείς θα χωρίσουμε τα παιδιά στα τμήματα  (τα παιδιά τα ρώτησε όμως;)...εγώ ήμουν απόλυτη. Μπορεί κάποιοι να πείτε: "της χάριζαν γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια" αλλά εγώ μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει...έχει ο καιρός γυρίσματα...θα γυρίσει κι ο τροχός...! Προς το παρόν της τα χαρίζω της μόνιμης να τα κάνει μασουράκια ;D

Ευχαριστώ πολύ τους tihea,Kellykou,eDimitris,libera,tzamalou,Ioli που αφιέρωσαν λίγο από τον χρόνο τους για μου εκφράσουν την άποψη τους στο "πρόβλημά" μου  :D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος stasou migdala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #311 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 03:21:44 μμ »
παιδια γεια σε ολους!!!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οποιος μπορει ας με διαφωτισει!!Εαν καποιος κανει καποιες χρονιες ΠΔΣ μετα μπορει να διορισθει σαν αναπληρωτης καθηγητης η δεν ισχυει αυτο που λεω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:29 »

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #312 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 03:27:28 μμ »
Μαζεύοντας με τα χρόνια μόρια από την ΠΔΣ ανεβαίνεις στον πίνακα των αναπληρωτών, κι όταν συγκεντρώσεις όσα χρειάζονται ανάλογα με τον κλάδο σου, ναι, πηγαίνεις κανονικάς αναπληρωτής.
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #313 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 03:29:18 μμ »
Με το καλύτερο σενάριο 10 ώρες σε δυσπρόσιτο κάθε χρόνο μετά απο μια 3-4 χρόνια πας ωρομίσθια ή και αναπληρωτής και ο διορισμόςπιθανόν να έρθει.Αλλά είναι ρίσκο να περιμένεις μόνο ΠΔΣ χωρίς ασεπ γιατι φημολογείται οτι του χρόνου θα μπει σε πίνακα οπως και με τους ωρομίσθιους
Εξαρτάται και απο την ειδικότητα σου

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #314 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 03:46:52 μμ »
παδιια ειναι κανενας αγγλικος απο εδω που του εδωσαν ΠΔΣ?

Αποσυνδεδεμένος stasou migdala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #315 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 05:18:13 μμ »
ωραια ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #316 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 05:55:52 μμ »
Αν τωρα διαβάσεις τι εγραψες θα βγαλεις πολύ  ευκολα το νόημα :"γραψου στην προσθετη,ελα,για να βγαζω περισσότερα εγω αλλιως θα εχεις χαμηλό βαθμό"
Αυτό το νόημα το έβγαλες εσύ Βασίλη! Εγώ γράφω όπως γράφω όχι για να κρίνω όλους τους μόνιμους αλλά για την συγκεκριμένη περίπτωση μιας και είναι θέμα που με καίει!

επειδη "Δυστυχώς τα 15 Ευρώ την ώρα είναι δελεαστικά για τους μόνιμους!"
Παράθεση
Ενα "κάποιους" πριν το μονιμους θα ηταν σωστότερο
Καταλαβα κατι λάθος?

Αυτό δεν το έγραψα εγώ Βασίλη!

Αλλά στην περίπτωση μου, συμφωνώ ότι για την μόνιμη καθηγήτρια είναι δελεαστικά τα 15 €, δεν πάει πρόσθετη για την ψυχή της μάνας της!

Πέρυσι υποχρεώθηκα να κάνω πρόσθετη επειδή πολλά ατομα προτίμησαν να κάθονται από το να πάνε μια φορα την εβδομαδα 40χλμ απόσταση και ταπαιδια το ηθελαν το μαθημα.
Αρα οι γενικεύσεις βλάπτουν και ΘΙΓΟΥΝ
Τραβάτε με κι ας κλαίω δηλαδή;

Πρωτα από ολα αν ΔΕΝ ηθελες να χαρακτηρίσεις όλους τους μόνμους θα το ειχες κάνει.
Τα γραπτα μένουν.
Δευτερον:βεβαιως και τραβατε με (οχι οπως το εννοεις εσυ) αφου τα 15€ δεν λύνουν το  κανένα πρόβλημα.
Αν θες να καταλάβεις (που μάλλον δεν θες) τα παιδια μου ζητησαν να τους βρω λύση στο θεμα της πρόσθετης αφου
α)κανεις δεν αναλαμβανε να ξεκινησει την ΠΔΣ
β)ήμουν ο μικροτερος ηλικιακά στο σχολείο και με εβλεπαν πιο κοντα τους.

Πάντως μεχρι να διορισθώ δεν αρνηθηκα ποτε μάθημα και εχω κρατήσει τις καλύτερες σχεσεις με όλους τους μόνιμους αλλά και τους συναδέλφους που παλεύαμε για τον διορισμό
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #317 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 08:31:30 μμ »
Πρωτα από ολα αν ΔΕΝ ηθελες να χαρακτηρίσεις όλους τους μόνμους θα το ειχες κάνει.
Τα γραπτα μένουν.
Βασίλη όρεξη έχεις; Μην δίνεις λάθος εντυπώσεις σε παρακαλώ πολύ.
Μήπως κάθε φορά που θα αναφέρομαι σε -κάποιον- μόνιμο να γράφω "εξαιρείται ο vasilis1"  ??
Που έβγαλες το συμπέρασμα ότι αναφέρομαι σε όλους τους μόνιμους.Τι είμαι τέλος πάντων;Δείξε μου ακριβώς τη φράση που χαρακτηρίζει αυτό που λες......
Δεν είμαστε στα καλά μας μου φαίνεται....

Δευτερον:βεβαιως και τραβατε με (οχι οπως το εννοεις εσυ) αφου τα 15€ δεν λύνουν το  κανένα πρόβλημα.
Αν θες να καταλάβεις (που μάλλον δεν θες) τα παιδια μου ζητησαν να τους βρω λύση στο θεμα της πρόσθετης αφου
α)κανεις δεν αναλαμβανε να ξεκινησει την ΠΔΣ
β)ήμουν ο μικροτερος ηλικιακά στο σχολείο και με εβλεπαν πιο κοντα τους.
Γι αυτό σου έκανα την ερώτηση για να καταλάβω και όπως παρατήρησες κι εσύ δεν ήμουν η μοναδική!
Μαγκιά σου που χειρίστηκες το θέμα της πρόσθετης έτσι, αφού δεν έβλεπες φως από κάποιον άλλον, κι εγώ το ίδιο θα έκανα, βέβαια μέχρι να διοριστώ όπως εσύ θα έχω γεράσει :-* και η ηλικία δεν θα με βοηθάει ώστε να με νιώθουν οι μαθητές πιο κοντά τους  :P
Και τέλος πάντων η περίπτωση σου ανήκει σε ένα άλλο θέμα εφόσον τις ώρες στην πρόσθετη δεν τις διεκδικούσε κανένας ωρομίσθιος! Ήσουν μόνος

Πάντως μεχρι να διορισθώ δεν αρνηθηκα ποτε μάθημα και εχω κρατήσει τις καλύτερες σχεσεις με όλους τους μόνιμους αλλά και τους συναδέλφους που παλεύαμε για τον διορισμό
Ο καθένας πως κινείται στην δουλειά του είναι δικό του θέμα.Στο χέρι μας είναι να έχουμε καλές σχέσεις με τους μαθητές και τους συναδέλφους μας
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #318 στις: Νοέμβριος 17, 2007, 09:38:21 μμ »

Παράθεση
Δευτερον:βεβαιως και τραβατε με (οχι οπως το εννοεις εσυ) αφου τα 15€ δεν λύνουν το  κανένα πρόβλημα.
Αν θες να καταλάβεις (που μάλλον δεν θες) τα παιδια μου ζητησαν να τους βρω λύση στο θεμα της πρόσθετης αφου
α)κανεις δεν αναλαμβανε να ξεκινησει την ΠΔΣ
β)ήμουν ο μικροτερος ηλικιακά στο σχολείο και με εβλεπαν πιο κοντα τους.

Πάντως μεχρι να διορισθώ δεν αρνηθηκα ποτε μάθημα και εχω κρατήσει τις καλύτερες σχεσεις με όλους τους μόνιμους αλλά και τους συναδέλφους που παλεύαμε για τον διορισμό
Παράθεση

Υπάρχει σχολείο στο οποίο δεν προσφέρεται αδιόριστος να κάνει ΠΔΣ και υποχρεώνονται για χάρη των παιδιών να αναλάβουν την πρόσθετη οι μόνιμοι??
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #319 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 10:30:29 πμ »
Με το καλύτερο σενάριο 10 ώρες σε δυσπρόσιτο κάθε χρόνο μετά απο μια 3-4 χρόνια πας ωρομίσθια ή και αναπληρωτής και ο διορισμός πιθανόν να έρθει.Αλλά είναι ρίσκο να περιμένεις μόνο ΠΔΣ χωρίς ασεπ γιατι φημολογείται οτι του χρόνου θα μπει σε πίνακα οπως και με τους ωρομίσθιους
Εξαρτάται και απο την ειδικότητα σου

Δεν το καταλαβα αυτο, το εξηγεις σε παρακαλω?

Αποσυνδεδεμένος tp_agcap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #320 στις: Νοέμβριος 19, 2007, 10:47:53 πμ »
Παιδια καλημέρα.Από Αθήνα έχουν αρχίσει να καλούν για ΠΔΣ ΠΕ02??όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει.Αν ναι ας πει και περιοχή .Ευχαριστώ :) :-[

Αποσυνδεδεμένος sonia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #321 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 11:21:45 πμ »
Είναι η τρίτη χρονιά φέτος που ασχολούμαι με την ΠΔΣ. Πέρσυ είχα 2 ώρες μόνο ενω γνωρίζω άτομα που είχαν μέχρι και 1ο ώρες. (Είμαι ΠΕ02). Φέτος ήταν το κάτι άλλο, ούτε οι προϊσταμένοι δεν μπορούσαν να βολέψουν τους δικούς τους και τα ραβασάκια που τους έστελναν οι βουλευτές. Αποφάσισα να μην ξανασχοληθώ με το άθλημα γιατί κατάλαβα ότι είναι μόνο για λίγους... :'( :'(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.