*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 241499 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 08:21:12 πμ »
δεν νομιζω οτι με την ΠΔΣ μπορεις να συμπληρωσεις ωραριο.

Ισως μπερδευτηκα με την ενισχυτικη...? Ή ουτε με αυτη μπορεις να συμπληρωσεις ωραριο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 01:41:21 μμ »
Με την ΠΔΣ ΔΕΝ συμπληρωνεις ωράριο .-

Τελείως διαφορετικά πράγματα
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 01:58:14 μμ »
Μολις τωρα με ειδοποιησαν για δυο ωρες ΠΔΣ στον Πειραια....
Μου ειπαν οτι τοσο θα παρουν ολοι....

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 03:24:30 μμ »
Με την ΠΔΣ ΔΕΝ συμπληρωνεις ωράριο .-

Τελείως διαφορετικά πράγματα

Αν είσαι αναπληρωτής με μειωμένο ωράριο (15-16 ώρες), παίρνοντας ώρες ΠΔΣ δεν το συμπληρώνεις δηλαδή?
Συμπληρώνεις μόνο τα μόρια? 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 04:05:59 μμ »
μπράβο Kellykoy καλή αρχή!!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 04:38:52 μμ »
Είναι η πρώτη φορά που παίρνω ώρες ΠΔΣ και είμαι λίγο αγχωμένη παρά την πείρα που έχω στα φροντιστήρια στον ιδιωτικό τομέα.
Μου φαίνεται ότι στο σχολείο που με πήραν τα βλέπουν πολύ χαλαρά τα πράγματα. Να γιατί το λέω:
Αρχικά μου είπαν ότι θα κάνω 4 ώρες αρχαία Α Λυκείου. Μετά μου το άλλαξαν για να πηγαίνω μόνο μια μέρα κι όχι δύο (καλό αυτό) σε 2 ώρες έκθεση Α Λυκείου και 2 ώρες Γ Λυκείου. Προετοιμάστηκα λοιπόν, ετοίμασα τις σημειώσεις και τα κείμενα που θα δώσω κτλ και ξαφνικά μου τηλεφωνούν σήμερα 2.30 το μεσημέρι για να πουν ότι αύριο που ξεκινάω 11.30 το πρωί, δε θα κάνω Έκθεση Α΄Λυκείου αλλά Ιστορία Κατεύθυνσης!! Κι όταν διαμαρτυρήθηκα (τώρα μου το λέτε; τελευταία στιγμή σε ποιο κεφάλαιο βρίσκονται, τι σημειώσεις θα τους δώσω κτλ) ε δεν πειράζει μου λέει, δεν έγινε και τίποτε, πρώτη μέρα θα γνωριστείτε πρώτα! Δηλ δυο ώρες θα μας πάρει για να γνωριστούμε! Και μιλάμε για Γ Λυκείου κατεύθυνση! Όταν ξεκινά το 1ο μάθημα σχεδόν αρχές Δεκέμβρη. Αναρωτιέμαι θα προλάβω να βγάλω την ύλη όπως πρέπει;

Εσείς, όσοι έχετε ξανακάνει ΠΔΣ, αντιμετωπίσατε αυτή την μπαχαλέ κατάσταση στην αρχή; Μήπως τσάμπα αγχώνομαι τελικά; Έχω αγχωθεί, γιατί ιστορία γ' λυκείου έχω να κάνω από την εποχή που άλλαξε το σύστημα. (ναι, τα έχω τα χρονάκια μου). Έτυχε στα φροντιστήρια να μου ζητάνε μόνο έκθεση και αρχαία και έτσι δεν έχω έτοιμες σημειώσεις για ιστορία. Αν τους ξεκινήσω τώρα από την αρχή προλαβαίνω να βγάλω εγκαιρως την ύλη της ιστορίας (και επανάληψη) μόνο με ένα 2ωρο την εβδομάδα; 
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 04:59:39 μμ »
δεν νομιζω οτι με την ΠΔΣ μπορεις να συμπληρωσεις ωραριο.

Ισως μπερδευτηκα με την ενισχυτικη...? Ή ουτε με αυτη μπορεις να συμπληρωσεις ωραριο?
η ενισχυτικη διδασκαλια γινεται παραλληλα με το κανονικο προγραμμα του γυμνασιου και μπορουν να διδαξουν τόσο οι μονιμοι όσο και οι αναπληρωτες στα πλαισια του κανονικου τους ωραριου. συνηθως καλυπτονται απο αυτες τις δυο κατηγοριες αλλα καλουν και ωρομισθιους.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 08:54:26 μμ »
Μολις με καλεσαν απο σχολειο της Β' Αθηνας για ενα διωρο αλλά υπαρχει πιθανοτητα να μη γινει τελικα το τμημα γιατι οι μαθητες βαρεθηκαν να περιμενουν και μειωθηκε πολυ ο αριθμος τους... τι γκαντεμια! :( Η Α' εχει αργησει λογω των νεων διευθυντων. Στην Ανατ. Αττικη δεν ξερω τι γινεται.
τελικα τι εγινε με το τμημα; ξεκινησες; αν οχι μιλα με τη β αθηνας για επανατοποθετηση γιατι εχεις φυγει απο τις λιστες τους.
εγω τους τηλεφωνησα σημερα για να ρωτησω τι γινεται και μου ειπαν οτι δεν εχουν αοτησεις για ΠΔΣ αλλα περιμενουν τωρα που τοποθετηθηκαν οι διευθυντες και εληξαν οι καταληψεις. εκτος βεβαια αν δεν μαζευτουν τα παιδια.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 01:38:37 πμ »
Με την ΠΔΣ ΔΕΝ συμπληρωνεις ωράριο .-

Τελείως διαφορετικά πράγματα

Αν είσαι αναπληρωτής με μειωμένο ωράριο (15-16 ώρες), παίρνοντας ώρες ΠΔΣ δεν το συμπληρώνεις δηλαδή?
Συμπληρώνεις μόνο τα μόρια? 
Aν εισαι αναπληρωτής δεν νομίζω να σου κόβουν μόρια αν εχεις μειωμένο ωράριο (βάσει νόμου ισχύει αυτο αλλά συνηθως βάζουν το μαγικό "γραμματιακή υποστήριξη" και τέλος).
Οτι και να εισαι (αναπληρωτής ή μόνιμος)ώσες ωρες και να εχεις ωράριο η ΠΔΣ είναι επιπλέον χρηματα και ωρες,δεν την κάνεις για να συμπληρώσεις πιθανό μειωμένο ωράριο
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 02:09:43 μμ »
μπράβο Kellykoy καλή αρχή!!!


Eυχαριστω πολυ. Απο το τιποτα , κατι ειναι και αυτο :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Lito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 09:32:39 μμ »
Πρέπει να σταματήσει επιτέλους η αναξιοκρατία που επικρατεί στην επιλογή των προσώπων της ΠΔΣ.Κοπέλα που πήρε πτυχίο στα 8 χρόνια και αποτυγχάνει συνεχώς στον ΑΣΕΠ να έχει 6 ώρες σε δυσπρόσιτο παρακαλώ.ΑΙΣΧΟΣ σ'αυτούς που "υποθάλπουν" αυτήν την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 09:53:58 μμ »
Έχεις δίκιο Lito, αλλά υπάρχουν και χειρότερα .. Πόσοι και πόσοι μαζεύουν προϋπηρεσία χωρίς να έχουν καταδεχτεί ποτέ ούτε καν να πάνε να δώσουν ασεπ.. κι ας αποτύγχαναν βρε αδελφέ.. Αυτή η άνεση πως έτσι κι αλλιώς γι' αυτούς όλα θα έλθουν βολικά ... προκαλεί ακόμη μεγαλύτερη αγανάκτηση..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 01:06:01 πμ »
Για olgalia φιλικά : Πιστεύω ότι για την αρχή : 1)  άγχος=άγνοια γνωστικού + ενδιαφέρον
                                                              2)  έλλειψη άγχους = άγνοια γνωστικού + αδιαφορία
                                    Μετά από χρόνια:  3)  <<άγχος>>= γνώση + ενδιαφέρον
                                                              4)  έλλειψη άγχους = γνώση + αδιαφορία
Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με το 1) και να συνεχίσεις με το 3). Πιστεύω ότι οι νέοι εκπαιδευτικοί δε πρέπει να συμβιβάζονται με την
<< αραχτή>> αντίληψη μερικών παλιών, που θεωρούν κάθε νέο σαν ανατροπή των καθιερωμένων.Θα ήθελα να ακούσω την αποψή σου .

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 05:16:48 μμ »
Παιδιά sos, είπαν σε φίλη μου από τη διεύθυνση για 4 ώρες σε ΠΔΣ. Στο σχολείο που πήγε έκανε ένα δίωρο μάθημα και ο σχεδιαστής της είπε να δούμε και αν και μπορεί για τις άλλες δύο . Τι συμβαίνει??? πήραν καποιοι άλλοι τις ώρες της? δεν υποτίθεται ότι έγιναν πρώτα τα τμήματα και η διεύθυνση έστειλε ανάλογους εκπαιδευτικούς. Της είπα να βάλει τις φωνές και να πει του σχεδιαστη να μιλήσει με τη διεύθυνση. Έκανα καλά? ποιά είναι η γνώμη σας? η κοπέλα έχει παρατησει άλλη δουλειά από πολύ μακριά γι' αυτές τις ώρες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.