*

Αποστολέας Θέμα: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?  (Αναγνώστηκε 15342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 29, 2008, 09:49:25 πμ »
Είναι γνωστό ότι ο jaffar είναι καθηγητής πληροφορικής χωρίς βασικό πτυχίο στην πληροφορική (δεν τον γνωρίζω προσωπικά, το έχει πει ο ίδιος).
Ενημερωτικά αν δεν το ξέρεις, οι μισοί καθηγητές πληροφορικής δεν έχουν βασικό πτυχίο, χώρια άλλοι τόσοι επιμορφωτές που επιμορφώνουν στα σεμινάρια. Και στο κάτω κάτω ποιος σου είπε ότι επειδή κάποιος δεν έχει βασικό πτυχίο πληροφορικής είναι καλύτερος από κάποιον που έχει.

Παράθεση
Οπότε αυτό εξηγεί όλη την επιθετικότητά του.
Είσαι ψυχολόγος?

Παράθεση
Δυστυχώς το πρόβλημα είναι η έλλειψη αγωγής. Όταν όμως δεν έχεις εσύ ο ίδιος αγωγή, πώς να διδάξεις αγωγή στους μαθητές;
Από ότι καταλαβαίνω η δική σου αγωγή είναι μάλλον επιλεκτική. Γιατί σε ενόχλησα μόνο εγώ και όχι ο μηχανικός Η/Υ με τη συμπεριφορά του? Για ξαναδες το δικό μου ύφος και το δικό του. Απλά σε συμφέρει γιατί διαφωνούμε. Αυτό είναι ανήθικο ειδικά αν θες να λέγεσαι και καθηγητής. Έτσι θα αντιμετωπίζεις τους μαθητές σου? Όταν διαφωνούν μαζί σου και δεν θα έχεις επιχειρήματα θα τους λες ανάγωγους?

Παράθεση
Οπότε, συνάδελφοι πληροφορικοί και όχι πληροφορικοί γιαλαντζί, ας συνεχίσουμε την πολύ σοβαρή συζήτησή μας και ας μην δίνουμε σημασία σε μικρότητες. 
Συγγνώμη αλλά ο χαρακτηρισμός "πληροφορικοί γιαλαντζί" δεν είναι μικρότητα?
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:13 »

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 29, 2008, 10:13:53 πμ »
Δε γίνεται όμως κάθε θέμα συζήτησης να το γυρίζουμε σε προσωπική διαμάχη.. Εδώ δεν προσπαθούμε να δείξουμε ποιος είναι καλύτερος από τον άλλον...ούτε έχουμε να χωρίσουμε κάτι.Ο κάθε ένας έχει την άποψη του, υπάρχει λόγος διαφωνίας και μάλιστα χρησιμοποιώντας τέτοιους χαρακτηρισμούς ?(αναφέρομαι και στους 2). Καλό είναι να σταματήσει αυτού του είδους η κόντρα, δεν οδηγεί πουθενά..

Αγάπη γιατί είναι τόσο περίεργο ένας της πληροροφορικής να θέλει να είναι εκπαιδευτικός?
Γιατί είσαι σίγουρη ότι θα πήγαινες στον ιδιωτικό τομέα μακριά από την εκπαίδευση? Επειδή είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά και έχει σχετικά μεγαλύτερο μισθό? Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πιο δημιουργικό και ωραίο να είμαι "νταντά" (δεν συμφωνώ με την έκφραση , απλά τη δανείζομαι),
παρά δούλος των πελατών (πόσο μάλιστα αν ο πελάτης είναι τράπεζα κ δουλειά σου είναι να τη διευκολύνεις να πίνει το αίμα των ανθρώπων...)




Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2008, 10:42:06 πμ »
Με τον όρο "νταντά" χαρακτήρισα τους πληροφορικούς των ολοήμερων χρησιμοποιώντας μιά έκφραση που την έχω ακούσε από πολλούς πληροφορικούς.
Τα υπόλοιπα είναι προσωπική μου άποψη για τη δουλειά.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 29, 2008, 10:51:33 πμ »
Την αποψή σου τη δέχομαι, ως αφορμή τη χρησιμοποίησα για να δείξω και την άλλη πλευρά...
δεν έχω τίποτα μαζί σου το αντίθετο συμφωνώ στα περισσότερα που γράφεις!!!
όσο για τον όρο "νταντά" το ξέρω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ισχύει και για αυτό φταίμε και εμείς...

καλή σου μέρα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:13 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2008, 01:10:47 μμ »

Γιατί να με μαζέψει φίλε, έβρισα κανέναν? αντιθέτως κάποιος άλλος βρίζει και συμπεριφέρεται άσχημα εδώ μέσα αλλά από ότι φαίνεται εσύ ζητάς από τον moderator να είναι επιλεκτικός.
Επίσης γιατί δεν δοκιμάζεις να με μαζέψεις εσύ? με επιχειρήματα εννοώ, γιατί από ότι κατάλαβα όταν δεν έχετε επιχειρήματα καταφεύγετε στη λύση του moderator, αυτός είναι κομπλεξισμός
καλα moderator δεν υπαρχει να μαζεψει τον jaffar? Μονιμως χαλαει ολα τα topic! Πρεπει να ειναι πολυ κομπλεξικος για να συμπεριφερεται ετσι (και πολυ βολεμενος...) >:(
jaffar κοίταξε να δεις, δεν έβρισες κανέναν αλλά όλοι οι πληροφορικοί εδώ μέσα βλέπουμε έναν θολό δρόμο μπροστά μας και προσπαθούμε να βρούμε άκρη με το μέλλον μας. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι θάρρος, συμπαράσταση, ελπίδα, αισιοδοξία, ευχάριστες πληροφορίες, κατανόηση και πολλά άλλα.
Τα δικά σου λόγια όμως μας "τσιγκλάνε" και δημιουργούνται διαμάχες με αποτέλεσμα να κλειδώνονται θέματα στα οποία εμείς με τη συζήτηση τουλάχιστον προσπαθούμε να βρούμε λύσεις στα προβλήματα μας.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2008, 01:13:44 μμ »
Λοιπόν,εσάς τους 2 τελικά σας γουστάρω πολύ......................

Εγώ άμα ήμουν της πληροφορικής,σιγά μην καθόμουν να κάνω τη νταντά στα ολοήμερα..............
Θα έπιανα μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και θα έβγαζα φράγκα κρυφά-φανερά. ;)
Νομίζεις ότι και στον ιδιωτικό τα φράγκα είναι καλύτερα; Άσε που η εκμετάλλευση πάει σύννεφο...

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2008, 02:30:37 μμ »
Ενημέρωση νέων αποφοίτων Πληροφορικής (ΠΕ19 και ΠΕ20):

  • για να δουλέψετε ως εκπαιδευτικοί θα πρέπει να μπει η πληροφορική στα Δημοτικά ή/και να αυξηθούν οι ώρες διδασκαλίας της σε γυμνάσια και ΕΠΑΛ
  • "πληροφορικοί γιαλαντζί": ονομάζονται οι μερικές χιλιάδες διορισμένοι καθηγητές πληροφορικής χωρίς πτυχίο πε19 ή πε20 (μαθηματικοί, φιλόλογοι, φυσικοί, γυμναστές, θεολόγοι, γαλλικοί κτλ). Οι διορισμοί αυτοί γινόντουσαν μαζικά από τα τέλη του '90 μέχρι και 2003
  • δεν υπάρχει σύλλογος-επιμελητήριο-συνδικαλιστικό όργανο που να μας εκπροσωπεί ενιαία
  • η αμοιβή ενός ωρομίσθιου εκπαιδευτικού είναι 7,κάτι/ώρα
  • για να μπείτε στην εκπαίδευση ως ωρομίσθιοι (όσοι αποφοιτήσατε τελευταία ή θα αποφοιτήσετε από εδώ και έρα) πρέπει να έχετε μέσο - ..οι φήμες το λένε - για να μπείτε στην ΠΔΣ, τα Σχολεία Δεύτερης ευκαιρίας και ίσως κανένα παραθυράκι ακόμη. Στα ολοήμερα δημοτικά είναι πρακτικά αδύνατο
  • μπορείτε να δοκιμάσετε να ανοίξετε μια δική σας επιχείρηση. δεν είναι εύκολα τα πράγματα, αλλά μια καλή ιδέα, τόλμη και αποφασιστικότητα κάτι θα αποφέρουν
  • μπορείτε να μεταναστεύσετε στην Αθήνα(όσοι είστε εκτός της πρωτεύουσας) όπου έχει σχετικά ικανοποιητικό αριθμό θέσεων εργασίας και σχετικά αξιοπρεπείς μισθούς -για νοικια, φαϊ μετακινήσεις δηλαδή θα σας φτάνουν-
  • μπορείτε να συνεχίσετε τις σπουδές σας αν τις αγαπάτε (διδακτορικό) και να δοκιμάσετε έπειτα την τύχη σας στην αγορά εργασίας ή να κάνετε καλά τα θελήματα και να γίνετε (ίσως)ακαδημαϊκός
  • αν όλα αυτά δεν σας κάνουν:
    - ή μεταναστεύετε σε κάποια χώρα όπου οι κόποι σας θα ανταμοιφθούν (ΗΠΑ, Αγγλία, Ισπανία, Ολλανδία πιστεύω είναι καλά. Σίγουρα και αλλού)
        - ή αλλάζετε επάγγελμα. Ξέρετε αυτά που χουν πέραση: ταβερνιάρης, φαστφουντάς, ιδιοκτήτης καφέ, μπαρ,                              εσωρουχάδικων, προποτζής ή και κάτι πιο σικ: ιατρικός επισκέπτης, μάνατζερ νέων συνθετών, πωλητής         γκλαμουράτων προϊόντων για τον καλό κόσμο κοκ[/list]

φιλικά και συναδερφικά. Καλή τύχη σε όλους μας

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2008, 02:33:45 μμ »
υγ: ακόμη κι αν γράψετε 100/100 στον προσεχή ασεπ (που μπορεί και να γίνει για εμάς τους πληροφορικούς) θα διοριστούν πρώτα όσοι περάσουν απλά τη βάση και έχουν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ(παιδαγωγικής επάρκειας). Αν περισσέψουν θέσεις θα μπείτε κι εσείς. Στην ΑΣΠΑΙΤΕ εισάγεται ένας μικρός αριθμός πτυχιούχων κάθε χρόνο πανελλαδικά.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 29, 2008, 05:35:51 μμ »
Αυτήν την ερώτηση "και πρέπει να έχει κανένας πτυχίο Πληροφορικής για να διδάξει Πληροφορική;" δεν μπορώ να το καταλάβω...
Όσοι ειδικά έχουν πτυχίο Πληροφορικής ΑΕΙ έχουν κάνει ~10 βαρβάτα μαθήματα Μαθηματικών.
Προχθές τα θέματα Μαθηματικών κ Στοιχείων Στατιστικής τα έλυνα με το μάτι.
Γιατί να μην συμπληρώνω κι εγώ έναν ΠΕ03 τότε;;; Γιατί να ψάχνομαι να συμπληρώσω ωράριο;
Και Φυσική μπορώ να κάνω, και Βιολογία αμά λάχει (ειδικά στο Γυμνάσιο)... Τι έχουν δλδ οι ΠΕ03 κ ΠΕ04 παραπάνω (για να αντιστρέψω το επιχείρημα του πτυχίου);
Και όποιος αρχίσει να λέει χαζά περί καθηγητικών σχολών, να μετρήσει πόσοι νέοι ΠΕ03 και ΠΕ04 έχουν κάνει διδακτική στο πανεπιστήμιο...

Ο καθένας πρέπει να έχει βασικό πτυχίο στην ειδικότητά του, να έχει βαθιά γνώση της επιστήμης του.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 29, 2008, 05:52:35 μμ »
Συμφωνούμε απόλυτα αλλά να ξεδιαλύνω μερικά πράγματα για να μην υπάρχουν παρανοήσεις
1) Σχετικά με τους μη πτυχιούχους πληροφορικής. Οι άνθρωποι αυτοί έγιναν πληροφορικοί όταν οι "καθαροί πτυχιούχοι" σνόμπαραν την εκπαίδευση και το έπαιζαν μεγαλο-στελέχη εταιριών και τρομεροί προγραμματισταράδες. Όταν έσφιξαν τα πράγματα στην αγορά και έγινε πιο
ανταγωνιστική τότε θυμήθηκαν την εκπαίδευση. Όλοι αυτοί λοιπόν που είναι στα σχολεία, έχουν αρκετή προυπηρεσία σαν καθηγητές πληροφορικής και έχουν δουλέψει αρκετά για να στήσουν στα σχολεία μηχανοργάνωση και οποιαδήποτε άλλη υποστήριξη Η/Υ.Αλήθεια τα πρώτα εργαστήρια υπολογιστών ποιοι τα έστησαν? είχαν πτυχίο πληροφορικής? Επειδή οι τότε πτυχιούχοι δεν ήθελαν να πάνε στην εκπαίδευση έπρεπε τα παιδιά να μείνουν χωρίς καθηγητές?
2) Σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια το έχω πει χιλιάδες φορές: Οι πληροφορικοί δεν είστε παιδαγωγοί δεν είστε καθηγητές, πως να το κάνουμε δηλαδή, ο προσανατολισμός των σχολών σας ήταν να μάθετε καλά το αντικείμενο και να απασχοληθείτε στη βιομηχανία ή την έρευνα. Όπως πολύ σωστά έθεσες οι μαθηματικοί και οι φυσικοί κάνουν πολύ λίγα παιδαγωγικά μαθήματα, συμφωνώ, μα δεν είπα ότι αυτές οι σχολές βγάζουν ανθρώπους που είναι σωστοί παιδαγωγοί. Έχουν όμως κατευθύνσεις με πολλά παιδαγωγικά μαθήματα και μαθήματα διδακτικής τα οποία επιλέγουν αρκετοί. Κακώς δε γίνονται μόνο αυτοί καθηγητές.
3) Τώρα όσον αφορά αυτά που λες ότι μπορείς να διδάξεις και Μαθηματικά και Φυσική και Βιολογία ίσως να μπορείς αν έχεις αποφοιτήσει από ένα αοβαρό ΑΕΙ πληροφορικής και έχεις ασχοληθεί με έρευνα οπότε έχεις μάθει να διαβάζεις μόνος σου. Σε πληροφορώ όμως ότι αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο ποσοστό απόφοιτων πληροφορικής (κυρίως από ΤΕΙ) έχει πλήρη μεσάνυκτα και από Μαθηματικά και από Φυσική (ακόμα και από πληροφορική)
 
Αυτήν την ερώτηση "και πρέπει να έχει κανένας πτυχίο Πληροφορικής για να διδάξει Πληροφορική;" δεν μπορώ να το καταλάβω...
Όσοι ειδικά έχουν πτυχίο Πληροφορικής ΑΕΙ έχουν κάνει ~10 βαρβάτα μαθήματα Μαθηματικών.
Προχθές τα θέματα Μαθηματικών κ Στοιχείων Στατιστικής τα έλυνα με το μάτι.
Γιατί να μην συμπληρώνω κι εγώ έναν ΠΕ03 τότε;;; Γιατί να ψάχνομαι να συμπληρώσω ωράριο;
Και Φυσική μπορώ να κάνω, και Βιολογία αμά λάχει (ειδικά στο Γυμνάσιο)... Τι έχουν δλδ οι ΠΕ03 κ ΠΕ04 παραπάνω (για να αντιστρέψω το επιχείρημα του πτυχίου);
Και όποιος αρχίσει να λέει χαζά περί καθηγητικών σχολών, να μετρήσει πόσοι νέοι ΠΕ03 και ΠΕ04 έχουν κάνει διδακτική στο πανεπιστήμιο...

Εδώ είναι που διαφωνούμε. Πρώτα πρέπει κάποιος να είναι δάσκαλος και μετά επιστήμονας. Από εκεί και πέρα διαβάζοντας μπορεί να κατακτήσει
οποιαδήποτε επιστήμη. Αν όμως δεν ξέρει πως να συμπεριφερθεί μέσα στην τάξη και πως να προσεγγίσει τα παιδιά, όσο καλός επιστήμονας και να είναι θα είναι πολύ κακός καθηγητής. Για σκεφτείτε πόσοι από τους καθηγητές που είχατε στο πανεπιστήμιο ήταν καλοί στο μάθημά τους? και όμως όλοι το ήξεραν το αντικείμενο, έτσι δεν είναι?
Παράθεση
Ο καθένας πρέπει να έχει βασικό πτυχίο στην ειδικότητά του, να έχει βαθιά γνώση της επιστήμης του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2008, 05:55:26 μμ από jaffar »
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 30, 2008, 02:36:09 πμ »
Συμφωνούμε απόλυτα αλλά να ξεδιαλύνω μερικά πράγματα για να μην υπάρχουν παρανοήσεις
1) Σχετικά με τους μη πτυχιούχους πληροφορικής. Οι άνθρωποι αυτοί έγιναν πληροφορικοί όταν οι "καθαροί πτυχιούχοι" σνόμπαραν την εκπαίδευση και το έπαιζαν μεγαλο-στελέχη εταιριών και τρομεροί προγραμματισταράδες. Όταν έσφιξαν τα πράγματα στην αγορά και έγινε πιο
ανταγωνιστική τότε θυμήθηκαν την εκπαίδευση. Όλοι αυτοί λοιπόν που είναι στα σχολεία, έχουν αρκετή προυπηρεσία σαν καθηγητές πληροφορικής και έχουν δουλέψει αρκετά για να στήσουν στα σχολεία μηχανοργάνωση και οποιαδήποτε άλλη υποστήριξη Η/Υ.Αλήθεια τα πρώτα εργαστήρια υπολογιστών ποιοι τα έστησαν? είχαν πτυχίο πληροφορικής? Επειδή οι τότε πτυχιούχοι δεν ήθελαν να πάνε στην εκπαίδευση έπρεπε τα παιδιά να μείνουν χωρίς καθηγητές?
2) Σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια το έχω πει χιλιάδες φορές: Οι πληροφορικοί δεν είστε παιδαγωγοί δεν είστε καθηγητές, πως να το κάνουμε δηλαδή, ο προσανατολισμός των σχολών σας ήταν να μάθετε καλά το αντικείμενο και να απασχοληθείτε στη βιομηχανία ή την έρευνα. Όπως πολύ σωστά έθεσες οι μαθηματικοί και οι φυσικοί κάνουν πολύ λίγα παιδαγωγικά μαθήματα, συμφωνώ, μα δεν είπα ότι αυτές οι σχολές βγάζουν ανθρώπους που είναι σωστοί παιδαγωγοί. Έχουν όμως κατευθύνσεις με πολλά παιδαγωγικά μαθήματα και μαθήματα διδακτικής τα οποία επιλέγουν αρκετοί. Κακώς δε γίνονται μόνο αυτοί καθηγητές.
3) Τώρα όσον αφορά αυτά που λες ότι μπορείς να διδάξεις και Μαθηματικά και Φυσική και Βιολογία ίσως να μπορείς αν έχεις αποφοιτήσει από ένα αοβαρό ΑΕΙ πληροφορικής και έχεις ασχοληθεί με έρευνα οπότε έχεις μάθει να διαβάζεις μόνος σου. Σε πληροφορώ όμως ότι αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο ποσοστό απόφοιτων πληροφορικής (κυρίως από ΤΕΙ) έχει πλήρη μεσάνυκτα και από Μαθηματικά και από Φυσική (ακόμα και από πληροφορική)
 
Αυτήν την ερώτηση "και πρέπει να έχει κανένας πτυχίο Πληροφορικής για να διδάξει Πληροφορική;" δεν μπορώ να το καταλάβω...
Όσοι ειδικά έχουν πτυχίο Πληροφορικής ΑΕΙ έχουν κάνει ~10 βαρβάτα μαθήματα Μαθηματικών.
Προχθές τα θέματα Μαθηματικών κ Στοιχείων Στατιστικής τα έλυνα με το μάτι.
Γιατί να μην συμπληρώνω κι εγώ έναν ΠΕ03 τότε;;; Γιατί να ψάχνομαι να συμπληρώσω ωράριο;
Και Φυσική μπορώ να κάνω, και Βιολογία αμά λάχει (ειδικά στο Γυμνάσιο)... Τι έχουν δλδ οι ΠΕ03 κ ΠΕ04 παραπάνω (για να αντιστρέψω το επιχείρημα του πτυχίου);
Και όποιος αρχίσει να λέει χαζά περί καθηγητικών σχολών, να μετρήσει πόσοι νέοι ΠΕ03 και ΠΕ04 έχουν κάνει διδακτική στο πανεπιστήμιο...

Εδώ είναι που διαφωνούμε. Πρώτα πρέπει κάποιος να είναι δάσκαλος και μετά επιστήμονας. Από εκεί και πέρα διαβάζοντας μπορεί να κατακτήσει
οποιαδήποτε επιστήμη. Αν όμως δεν ξέρει πως να συμπεριφερθεί μέσα στην τάξη και πως να προσεγγίσει τα παιδιά, όσο καλός επιστήμονας και να είναι θα είναι πολύ κακός καθηγητής. Για σκεφτείτε πόσοι από τους καθηγητές που είχατε στο πανεπιστήμιο ήταν καλοί στο μάθημά τους? και όμως όλοι το ήξεραν το αντικείμενο, έτσι δεν είναι?
Παράθεση
Ο καθένας πρέπει να έχει βασικό πτυχίο στην ειδικότητά του, να έχει βαθιά γνώση της επιστήμης του.


Με όλο το θάρρος θα ήθελα να σου απαντήσω σε ορισμένα πράγματα από αυτά που προανέφερες..
1)"Οι άνθρωποι αυτοί έγιναν πληροφορικοί όταν οι "καθαροί πτυχιούχοι" σνόμπαραν την εκπαίδευση και το έπαιζαν μεγαλο-στελέχη εταιριών και τρομεροί προγραμματισταράδες. Όταν έσφιξαν τα πράγματα στην αγορά και έγινε πιο ανταγωνιστική τότε θυμήθηκαν την εκπαίδευση." --> Οι άνθρωποι αυτοί (κοινώς φυσικοί, μαθηματικοί κ.τ.λ.) έγιναν πληροφορικοί την εποχή που υπήρχε έλλειψη από πληροφορικούς..Και ίσως ναι κάποιοι καθαροί πληροφορικοί να μην ήθελαν να ασχοληθούν τότε με την εκπαίδευση...Δεν αντιλέγω...Και γιατί να ασχοληθούν άλλωστε όταν ίσως κάποιοι να ήταν άσοι  στον προγρ/σμό ή στα δίκτυα και έβγαζαν τα 2πλα από κει?Και αν κάποια στιγμή άλλαξαν την πορεία τους και αποφάσισαν να ασχοληθούν με την εκπαίδευση δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να τους στερήσει αυτό το δικαίωμα ούτε καν να τους κατακρίνει..Αυτοί το σπούδασαν το μάθημα 4 χρόνια αυτοί έχουν το δικαίωμα να το διδάξουν..Και αν δεν έχουν την παιδαγωγική επάρκεια δε φταίνε αυτοί, φταίνε αυτοί που πριν βάλουν την Πληροφορική σαν μάθημα στο σχολείο δε σκέφτηκαν να φροντίσουν να έχουν και οι καθηγητές πληροφορικοί την παιδαγωγική επάρκεια όταν έχουν πάρει το πτυχίο τους..Επίσης έχω να αναφέρω το εξής.Εκείνη την εποχή που πήραν όλες τις άσχετες ειδικότητες να διδάξουν υπολογιστές νομίζω ότι οι καθηγητές πληροφορικοί ήταν πολλοί λίγοι (ακόμα και αν προσθέσεις σ'αυτούς και αυτούς που σνόμπαραν την εκπαίδευση)ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?Γιατί τότε δεν υπήρχαν τόσα τμήματα υπολογιστών στην Ελλάδα..Πολλά ΤΕΙ που ξέρω εγώ ξεκίνησαν να λειτουργούν περίπου στο '99.Επομένως από το 2003 και μετά (στο περίπου τώρα σου λέω)ξεκίνησαν να βγαίνουν οι πρώτοι απόφοιτοι..Και έτσι το 2005 που είχαν ανάγκες τους πήραν όλους όσους έγραψαν πάνω από τη βάση στον ΑΣΕΠ.Και αν το παρατηρήσεις το 90% των τωρινών ωρομισθίων ζήτημα να είναι 30 χρονών.Δε νομίζω ότι και αυτοί σνόμπαραν την εκπαίδευση ΤΟΤΕ γιατί ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ δεν είχαν βγει στην αγορά εργσίας.Όσο αφορά αυτό που είπες ότι τα πρώτα εργαστήρια υπολογιστών ποιοι τα έστησαν? είχαν πτυχίο πληροφορικής?-->Τους προσέλαβαν ως πληροφορικούς και όφειλαν να το κάνουν εάν και όσοι το έκαναν και γι'αυτό πληρώθηκαν άλλωστε .Το ότι δεν είχαν πτυχίο δε μου λέει κάτι εμένα..Κι εγώ μόνη μου κάνω μανικιούρ αλλά δεν έχω πτυχίο αισθητικής..Λέει κάτι αυτό..Είναι κάποια πράγματα που δεν χρειάζονται πτυχίο για να τα κάνεις και τα κάνη η πλειοψηφία πλέον..Και οι πληροφορικοί δεν ήρθαμε για να διώξουμε τους φυσικούς που διδάσκουν τώρα πληροφορική.Εφόσον τότε υπήρχε έλλειψη για τους λόγους που προανέφερα ήδη καλώς ήρθαν έτσι τα πράγματα..ΟΜΩΣ δε νομίζω ότι εφόσον ΤΩΡΑ υπάρχουν τόσοι πληροφορικοί στέκει να προσλάβουν μαθηματικούς για πληροφορικούς..Ο καθένας στο είδος του..
2)Παιδαγωγοί μπορεί να μην είμαστε όμως εφόσον μας παρέχεται η δυνατότητα να διδάξουμε γιατί να μην το κάνουμε δηλαδή?Τι να αφήσουμε τις θέσεις μας κενές και να μείνουν τα παιδιά χωρίς καθηγητές?Αυτοί που μας παίρνουν ωρομίσθιους ας μας κάνουν 2-3 σεμινάρια παιδαγωγικών να εξιδικευτούμε και μεις όπως και οι τότε φυσικοί - μαθηματικοί με σεμινάρια εξιδικεύτηκαν στην πληροφορική
3)Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι (το μεγαλύτερο ποσοστό)που τελιώνουν μια σχολή και έχουν πλήρη μεσάνυχτα.Γιατί αναφέρεσαι όμως σ'αυτούς των ΤΕΙ πληροφορικής?Νομίζεις πως κάποιος από κάποια άλλη ειδικότητα έστω και από "σοβαρό" ΑΕΙ όταν πάει σε κάποια δουλειά έαν δεν του δείξουν πρώτα 5 πραγματα και δεν αποκτήσει και λίγη εμπειρία εκεί μπορεί να ανταπεξέλθει?Τέλος κλείνοντας έχω να πω ότι όλες οι σχολές εξιδικεύονται σε κάτι π.χ. ο γιατρός γίνεται χειρούργος, παθολόγος, οφθαλμίατρος κ.τ.λ. Έχει σίγουρα μια γενική γνώση στο αντικείμενο αλλά ΕΞΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ σε κάτι. Έτσι και οι πληροφορικοί, άλλοι γίνονται τεχνικοί, άλλοι προγραμματιστές και άλλοι ΑΠΛΑ εκπαιδευτικοί..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2008, 02:40:54 πμ από solero »

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 30, 2008, 06:50:24 μμ »
Just for the record όταν ήμουν εγώ τρίτη Γυμνασίου το εργαστήριο το έστησα εγώ και ένας φίλος, γιατί απλά οι δύο καθηγήτριες (Μαθηματικοί) ξέραν ΜΟΝΟ GW BASIC και τρεις εντολές του Dos... Ξέρεται τι διάβασμα έριξαν; Τίποτα! Απλά όταν πήγα στο λύκειο, με τρελάναν στα τηλέφωνα για ερωτήσεις...
Και κάτι άλλο: Είναι τυχαίο το γεγονός ότι στην πλειονότητά τους (προσωπικά όλοι όσους ξέρω) οι καθηγητές άλλων πτυχίων που γίναν ΠΕ19 έχουν πιάσει τα γυμνάσια;

Στα σεμινάρια που μας κάνουν και είναι επιμορφωτές αυτοί (όπως λέει ο jaffar) α) κάνουν τις διδακτικές τόσο γενικές όσο και το αναλυτικό γυμνασίου (αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ λυκείου και ειδικά ΕΠΑΛ), β) Στα σεμινάρια που γίνονται τώρα ΟΛΟΙ στην επικαιροποίηση ήταν συνάδελφοι νέοι και όχι οι παλιοί (που πήραν τη διδακτική) και γ) όλοι ξέρουμε ότι επιμορφωτές γίνονται αυτοί που έχουν καλό γνωστό (συνήθως οι περισσότεροι παλιοί, άρα μη πτυχιούχοι Πληροφορικής).
Και άντε πήραν τη διδακτική, έλα όμως που έχουν βαθιά μεσάνυχτα με τη νοοτροπία του λυκείου!

Αν σε κάτι συμφωνώ με το jaffar (και ίσως είναι λόγος κραξίματος για μένα) είναι ότι ΠΕ19-20 πρέπει να γίνονται απόφοιτοι συγκεκριμένων σχολών. Αυτός ο ρημαγδός των άσχετων ΤΕΙ που μόνο και μόνο έχουν τη λέξη Πληροφορική δεν είναι ότι καλύτερο (ξέρω όμως ότι και αυτοί δουλειά ψάχνουν, το θέμα είναι πολύ πολύπλοκο)... Είναι όπως λέει φίλος, η εγγυημένη εύρεση εργασίας είναι ένα πτυχίο "Coiffure Informatics" Κομμωτικής Πληροφορικής (sorry για το ενδεχομένως λάνθασμένο γαλλικό).

Όσο για τη βαθειά γνώση διδακτικής των "καθηγητικών σχολών" απλά το αφήνω ασχολίαστο...

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 07, 2008, 11:10:31 πμ »
Αυτά τα σχολιάκια δεν τιμούν κανέναν. Βριστείτε με mails. Όχι στο forum.
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 10, 2008, 12:33:10 μμ »
Συμφωνούμε απόλυτα αλλά να ξεδιαλύνω μερικά πράγματα για να μην υπάρχουν παρανοήσεις
1) Σχετικά με τους μη πτυχιούχους πληροφορικής. Οι άνθρωποι αυτοί έγιναν πληροφορικοί όταν οι "καθαροί πτυχιούχοι" σνόμπαραν την εκπαίδευση και το έπαιζαν μεγαλο-στελέχη εταιριών και τρομεροί προγραμματισταράδες.

Κάνεις λάθος. Απλώς παλαιότερα δεν υπήρχαν αρκετές σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα για να καλύψουν τις ανάγκες (της εκπαίδευσης και γενικότερα).

2) Σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια το έχω πει χιλιάδες φορές: Οι πληροφορικοί δεν είστε παιδαγωγοί δεν είστε καθηγητές, πως να το κάνουμε δηλαδή, ο προσανατολισμός των σχολών σας ήταν να μάθετε καλά το αντικείμενο και να απασχοληθείτε στη βιομηχανία ή την έρευνα. ...

Συμφωνούμε εδώ, γι' αυτό και καμία σχολή πληροφορικής δεν δίνει παιδαγωγική επάρκεια.  Άρα εσύ πού θες να καταλήξεις, στο οτι πρέπει να απομακρυνθούν οι πληροφορικάριοι από την εκπαίδευση; Η λύση στο πρόβλημα δηλαδή είναι να διορίζονται ως πληροφορικάριοι οι θεολόγοι, οι μαθηματικοί και οι φυσικοί;; Αυτά είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ που έγιναν στο παρελθόν και δυστυχώς τώρα είναι δύσκολο να διορθωθούν.

Στο θέμα της εκπαιδευσης οι πληροφορικάριοι έχουμε δικαίωμα να αισθανόμαστε ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ όσο:
α) Υπάρχουν διορισμένοι ΠΕ19/ΠΕ20 που δεν έχουν σχέση με πληροφορική! Σε ποιόν άλλο κλάδο έχει γίνει αυτό;
Μήπως και οι πληροφορικάριοι πρέπει να έχουν το δικαίωμα να διορίζονται πχ ως δάσκαλοι επειδή σε αυτόν τον κλάδο υπάρχουν αυξημένες ανάγκες;

β) Υπάρχουν εκατοντάδες ωρομίσθιοι πληροφορικής σε ολοήμερα δημοτικά που τρέχουν από χωριό σε χωριό για 300 ευρώ το μήνα με μηδενικές προοπτικές μονιμοποίησης. Αυτό λέγεται ΚΟΡΟΙΔΙΑ και ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ. Αν το κράτος θέλει πληροφορικάριους στην Α'βαθμια τότε να τους προσλάβει ως μόνιμους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161206
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.181 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.