*

Αποστολέας Θέμα: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?  (Αναγνώστηκε 15344 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« στις: Μάιος 27, 2008, 10:28:11 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες της  alfavita.gr στο νέο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών 2008 θα υπάρχουν περίπου 200 θέσεις εισακτέων για καθηγητές πληροφορικής. Σε αυτό φαίνεται να καταλήγει το ΥΠΕΠΘ καθώς υπάρχει εισήγηση για προσλήψεις καθηγητών πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Το αντίστοιχο link είναι http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8527e.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2008, 11:31:09 μμ »
Πετάνε μια βόμβα στην alfavita και μετά όλα οκ!!!
Μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο αλλά επειδή κατά καιρούς από site όπως allfavita έχουμε διαβάσει πολλά, εγώ προτείνω να κρατήσουμε μικρό καλάθι προς το παρόν... :-[ :-X :-\

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2008, 11:36:50 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με temi_pe20 :) Μακάρι να είναι αλήθεια όμως το ότι θα μπει η Πληροφορική στα Δημοτικά εγώ προσωπικά το έχω ακούσει εδώ και χρόνια..Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο 200 άτομα σε όλη την Ελλάδα δεν είναι δα και κανένα τρομερό ποσό.. :P

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2008, 12:09:14 πμ »
Γενικότερα καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί εφόσον δεν προκύψει κάτι επίσημο. Και πράγματι, τα 200 άτομα δεν είναι τρομερό ποσό. Για δευτεροβάθμια άλλωστε νομίζω οι ελπίδες είναι απειροελάχιστες αφού οι μόνιμοι είναι υπεράριθμοι και δεν ξέρουν τι να τους κάνουν. Όσον αφορά την πρωτοβάθμια, τα 200 άτομα νομίζω είναι λίγα αφού τα δημοτικά σχολεία σε όλη την Ελλάδα είναι πάρα πολλά. Ας ελπίσουμε πάντως ότι θα γίνει κάποια στιγμή η αρχή :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος Giannakas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2008, 12:29:00 μμ »
Ανεξάρτητα από τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα κενά και τις θέσεις.........
η κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ, με τον αριθμό των αποφοίτων Συναδέλφων!!!

Πηγαίνοντας σήμερα να καταθέσω τα χαρτιά μου στο Ηράκλειο Κρήτης,
καθόμουνα στο μεγάλο οβάλ τραπέζι(χώραγε περίπου 20 άτομα) για τη συμπλήρωση,
και οι μισοί, ναι οι μισοί, ήταν ΠΕ19 ή ΠΕ20, οι περισσότεροι πρωτάρηδες(συγκεκριμένα 2 παρέες).
Μπορεί να ήταν τυχαίο, αλλά δεν παύει να φανερώνει μια δυσάρεστη κατάσταση.
Σκεφτόμουνα να τους μιλήσω ή να μην τους μιλήσω, να τους πω για τις δυσκολίες στην πρόσληψη.....
Σκεφτόμουνα τότε που ξεκινούσα εγώ πριν από 3-4 χρόνια, που επιθυμούσα να δουλέψω, έστω
και σαν Ωρομίσθιος....
Τελικά τους είπα, να βάλουν όλες τις απομακρισμένες περιοχές της Κρήτης για Ωρομίσθιοι!

Ανεξάρτητα από τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα κενά και τις θέσεις.........
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΥΓΥΡΗΖΟΥΜΕ ΓΙΑ 200 ΘΕΣΕΙΣ ΠΕ19 ΚΑΙ ΠΕ20 ΜΑΖΙ!!!
Υπάρχει μια Ομάδα 10-15 άτομα ΠΕ19-ΠΕ20, που συντάσουμε κείμενο που θα βγάλουμε σύντομα
στη φόρα, σαν πρώτο βήμα. Όποιος θέλει, ας μου στείλει μύνημα για ενημέρωση ή συμβολή στη
σύνταξη του κειμένου.
Χρειάζεται υποστήριξη και υπογραφή από όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2008, 12:44:05 μμ »
Παράθεση
Όσον αφορά την πρωτοβάθμια, τα 200 άτομα νομίζω είναι λίγα αφού τα δημοτικά σχολεία σε όλη την Ελλάδα είναι πάρα πολλά
Τα Ολοήμερα Δημοτικά κατά το τρέχον σχολικό έτος είναι 4.271
Αν υπολογίσουμε ότι για να συμπληρώσει κάποιος πλήρες ωράριο 21 ωρών χρειάζεται να δουλέψει σε 3-4 σχολεία τότε μιλάμε περίπου για 1067-1423 θέσεις. Kατά συνέπεια, ακόμη και αν ανοίξουν τα δημοτικά το πρόβλημα δε λύνεται αφού, η (μη) λύση του προβλήματος έγκειται στην μη ροή "εισερχόμενων-εξερχόμενων" καθηγητών πληροφορικής...αυτή τη στιγμή τα Εισερχόμενα είναι πολλά τα Εξερχόμενα μηδαμινά και η χωρητικότητα(+spam+recyclebin) στα όριά της...

Κατά συνέπεια...σε 15-20 Χρόνια θα υπάρξουν μαζικοί διορισμοί παρόμοιοι με τους Δασκάλους...
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2008, 12:53:46 μμ »
  Για καθήστε ρε παιδιά, μπήκατε σε τμήμα πληροφορικής για να γίνετε καθηγητές? Γιατί αυτή η συσσώρευση στην εκπαίδευση. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι κίνηση είναι αυτή. Επειδή υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι πληροφορικής θα ζητήσετε να τους διορίσουν όλους? Αφού δεν υπάρχουν άλλες κενές θέσεις. Χωνέψτε το και μην χάνετε τσάμπα το χρόνο σας με τα ολοήμερα.

Ανεξάρτητα από τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα κενά και τις θέσεις.........
η κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ, με τον αριθμό των αποφοίτων Συναδέλφων!!!

Ανεξάρτητα από τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα κενά και τις θέσεις.........
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΥΓΥΡΗΖΟΥΜΕ ΓΙΑ 200 ΘΕΣΕΙΣ ΠΕ19 ΚΑΙ ΠΕ20 ΜΑΖΙ!!!
Υπάρχει μια Ομάδα 10-15 άτομα ΠΕ19-ΠΕ20, που συντάσουμε κείμενο που θα βγάλουμε σύντομα
στη φόρα, σαν πρώτο βήμα. Όποιος θέλει, ας μου στείλει μύνημα για ενημέρωση ή συμβολή στη
σύνταξη του κειμένου.
Χρειάζεται υποστήριξη και υπογραφή από όλους μας.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2008, 12:56:56 μμ »
Έχω μια καλύτερη ιδέα, να πιέσουμε να ανοίξουν και άλλα δημοτικά για να διορίσει και καθηγητές πληροφορικής.
Επίσης αυτό που λες είναι χοντρή πατάτα ότι θα τρέχει ο πληροφορικός σε 3-4 δημοτικά. Θα έχει κανονικά οργανική σε 1 δημοτικό και θα συμπληρώνει και σε 2ο. Οι ώρες που θα περισσεύουν θα τις παίρνει γραμματειακή υποστήριξη. Άλλωστε αυτός είναι και ο μόνος λόγος που μπορεί να χρειαστούν ΠΕ19 στα δημοτικά

ακόμη και αν ανοίξουν τα δημοτικά το πρόβλημα δε λύνεται αφού, η (μη) λύση του προβλήματος έγκειται στην μη ροή "εισερχόμενων-εξερχόμενων" καθηγητών πληροφορικής...αυτή τη στιγμή τα Εισερχόμενα είναι πολλά τα Εξερχόμενα μηδαμινά και η χωρητικότητα(+spam+recyclebin) στα όριά της...

Πως ακριβώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
[quotr]
Κατά συνέπεια...σε 15-20 Χρόνια θα υπάρξουν μαζικοί διορισμοί παρόμοιοι με τους Δασκάλους...
[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2008, 12:14:18 μμ από Lenazagor »
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2008, 06:30:43 πμ »
καλα moderator δεν υπαρχει να μαζεψει τον jaffar? Μονιμως χαλαει ολα τα topic! Πρεπει να ειναι πολυ κομπλεξικος για να συμπεριφερεται ετσι (και πολυ βολεμενος...) >:(

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2008, 08:06:10 πμ »
Είναι γνωστό ότι ο jaffar είναι καθηγητής πληροφορικής χωρίς βασικό πτυχίο στην πληροφορική (δεν τον γνωρίζω προσωπικά, το έχει πει ο ίδιος). Οπότε αυτό εξηγεί όλη την επιθετικότητά του. Δυστυχώς το πρόβλημα είναι η έλλειψη αγωγής. Όταν όμως δεν έχεις εσύ ο ίδιος αγωγή, πώς να διδάξεις αγωγή στους μαθητές; Οπότε, συνάδελφοι πληροφορικοί και όχι πληροφορικοί γιαλαντζί, ας συνεχίσουμε την πολύ σοβαρή συζήτησή μας και ας μην δίνουμε σημασία σε μικρότητες. 

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2008, 08:29:13 πμ »
Οπότε, συνάδελφοι πληροφορικοί και όχι πληροφορικοί γιαλαντζί,....


Να σαι καλά βρε, με έκανες και γέλασα πρωί-πρωί  :) :)


Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 29, 2008, 08:32:38 πμ »
Παράθεση
Όσον αφορά την πρωτοβάθμια, τα 200 άτομα νομίζω είναι λίγα αφού τα δημοτικά σχολεία σε όλη την Ελλάδα είναι πάρα πολλά
Τα Ολοήμερα Δημοτικά κατά το τρέχον σχολικό έτος είναι 4.271
Αν υπολογίσουμε ότι για να συμπληρώσει κάποιος πλήρες ωράριο 21 ωρών χρειάζεται να δουλέψει σε 3-4 σχολεία τότε μιλάμε περίπου για 1067-1423 θέσεις. Kατά συνέπεια, ακόμη και αν ανοίξουν τα δημοτικά το πρόβλημα δε λύνεται αφού, η (μη) λύση του προβλήματος έγκειται στην μη ροή "εισερχόμενων-εξερχόμενων" καθηγητών πληροφορικής...αυτή τη στιγμή τα Εισερχόμενα είναι πολλά τα Εξερχόμενα μηδαμινά και η χωρητικότητα(+spam+recyclebin) στα όριά της...

Κατά συνέπεια...σε 15-20 Χρόνια θα υπάρξουν μαζικοί διορισμοί παρόμοιοι με τους Δασκάλους...

Μ'αρέσει ο τρόπος σκέψης σου..Πολύ ρεαλιστικός..Όμως σ'αυτή τη ζωή δεν παύουμε να ελπίζουμε και στα θαύματα :P

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 29, 2008, 08:42:27 πμ »
Ανεξάρτητα από τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα κενά και τις θέσεις.........
η κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ, με τον αριθμό των αποφοίτων Συναδέλφων!!!

Πηγαίνοντας σήμερα να καταθέσω τα χαρτιά μου στο Ηράκλειο Κρήτης,
καθόμουνα στο μεγάλο οβάλ τραπέζι(χώραγε περίπου 20 άτομα) για τη συμπλήρωση,
και οι μισοί, ναι οι μισοί, ήταν ΠΕ19 ή ΠΕ20, οι περισσότεροι πρωτάρηδες(συγκεκριμένα 2 παρέες).
Μπορεί να ήταν τυχαίο, αλλά δεν παύει να φανερώνει μια δυσάρεστη κατάσταση.
Σκεφτόμουνα να τους μιλήσω ή να μην τους μιλήσω, να τους πω για τις δυσκολίες στην πρόσληψη.....
Σκεφτόμουνα τότε που ξεκινούσα εγώ πριν από 3-4 χρόνια, που επιθυμούσα να δουλέψω, έστω
και σαν Ωρομίσθιος....
Τελικά τους είπα, να βάλουν όλες τις απομακρισμένες περιοχές της Κρήτης για Ωρομίσθιοι!

Ανεξάρτητα από τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα κενά και τις θέσεις.........
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΥΓΥΡΗΖΟΥΜΕ ΓΙΑ 200 ΘΕΣΕΙΣ ΠΕ19 ΚΑΙ ΠΕ20 ΜΑΖΙ!!!
Υπάρχει μια Ομάδα 10-15 άτομα ΠΕ19-ΠΕ20, που συντάσουμε κείμενο που θα βγάλουμε σύντομα
στη φόρα, σαν πρώτο βήμα. Όποιος θέλει, ας μου στείλει μύνημα για ενημέρωση ή συμβολή στη
σύνταξη του κειμένου.
Χρειάζεται υποστήριξη και υπογραφή από όλους μας.

Εγώ προσωπικά θα ενδιαφερόμουνα να μάθω για το κείμενο που λες..
Όσο για το μεγάλο στρογγυλό τραπέζι που λες εγώ δεν πήγα καν απο κει φέτος..Είχα εκτυπώσει την αίτηση από το ίντερνετ, τη συμπλήρωσα και πήγα απευθείας από το γραφείο ξέρεις γιατί, για να μη δω αυτό το χάος που ανέφερες εσύ και απογοητευτώ..Αν και γω ευτυχώς πρόλαβα και μπήκα πρόπερσι στα Ολοήμερα χωρίς καθόλου προυπηρεσία..Από πέρυσι άρχισε ο μεγάλος χαμός γιατί εντομεταξύ ορκίστηκαν εδώ στο τμήμα των πολυμέσων 200 άτομα..Εσύ λογικά αν μπήκες πριν 3-4 χρόνια θα έχεις καλή θέση στον πίνακα..

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 29, 2008, 09:42:47 πμ »

Γιατί να με μαζέψει φίλε, έβρισα κανέναν? αντιθέτως κάποιος άλλος βρίζει και συμπεριφέρεται άσχημα εδώ μέσα αλλά από ότι φαίνεται εσύ ζητάς από τον moderator να είναι επιλεκτικός.
Επίσης γιατί δεν δοκιμάζεις να με μαζέψεις εσύ? με επιχειρήματα εννοώ, γιατί από ότι κατάλαβα όταν δεν έχετε επιχειρήματα καταφεύγετε στη λύση του moderator, αυτός είναι κομπλεξισμός
καλα moderator δεν υπαρχει να μαζεψει τον jaffar? Μονιμως χαλαει ολα τα topic! Πρεπει να ειναι πολυ κομπλεξικος για να συμπεριφερεται ετσι (και πολυ βολεμενος...) >:(
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161212
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.