*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ  (Αναγνώστηκε 100932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 14, 2011, 08:30:46 πμ »
Ενημερωθείτε πρώτα πριν κάνετε τις κινήσεις σας γιατί θα μείνετε με τη χαρά. Οι θέσεις έχουν κλείσει, όχι για το πρόγραμμα αλλά για να δουλέψετε στα σχολεία. κάπου το διάβασα τελευταία, δυστυχώς η μνήμη μου με απατά και δε θυμάμαι που. Αλλά ήταν έγκυρο. Ξέρω ότι ελπίζετε αλλά..τζάμπα ο κόπος. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:30 »

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 15, 2011, 11:14:06 πμ »
   {40 σπουδαστές θα εισαχθούν στο Ετήσιο Πρόγραμμα Ειδίκευσης στη Συμβουλευτική και στον Προσανατολισμό (ΠΕΣΥΠ) που θα λάβει χώρα στην Αθήνα.
Το 80% των εισακτέων θα είναι πτυχιούχοι όλων των ΑΕΙ ή ΤΕΙ ή ισότιμων σχολών του εξωτερικού, εφόσον η ειδικότητα του πτυχίου τους δίνει το δικαίωμα διδασκαλίας στην Εκπαίδευση. Το υπόλοιπο 20% των εισακτέων θα προέλθει από πτυχιούχους όλων των τμημάτων της ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ ή των Τμημάτων Τεχνολόγων Εκπαιδευτικών της ΑΣΠΑΙΤΕ
}.
Γνωρίζει κανείς  αν  στο  συγκεκριμένο  πρόγραμμα  έχουν  δικαίωμα  συμμετοχής   οι  μόνιμοι  εκπαιδευτικοί; Επίσης  πόσο  διαρκεί, αν  γίνεται  πρωινές  ή  απογευματινές   ώρες  και  αν  έχει  δίδακτρα; Γενικότερα  οποιαδήποτε  πληροφορία  ευπρόσδεκτη,  γιατί  παίρνω τηλ  στην  ΑΣΠΑΙΤΕ  και  δεν   μπορώ  να  βρω  κάποιον.

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 15, 2011, 12:03:36 μμ »
Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, είναι για μόνιμους, έχει δίδακτρα 200 το εξάμηνο, όπως και το ΕΠΠΑΙΚ και είναι απογευματινό το πρόγραμμα. Η σχολή είναι ετήσια αλλά μπορεί να ολοκληρωθεί και σε δύο έτη. Καλή επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2012, 10:06:49 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 15, 2011, 04:38:48 μμ »
εγώ το έχω κάνει το πρόγραμμα... πιστεύω ότι δεν αξίζει το κόπο είδικά τώρα που καταργήθηκε το ΣΕΠ στο Λύκειο.
Χαμένος χρόνος και χαμένα λεφτά... το τελείωσα το 2007 και δεν μου χρησίμευσε μέχρι στιγμής πουθενά..
Δεν είναι ούτε μεταπτυχιακό καν... αδιαβάθμητο σαν το ΕΠΠΑΙΚ.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:30 »

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 15, 2011, 05:33:27 μμ »
knaison πόσο απαιτητικό είναι;
 Ψάχνω να βρω τα μαθήματα και άλλα στοιχεία για το πρόγραμμα αλλά δεν υπάρχει τίποτα στη νέα σελίδα της ΑΣΠΑΙΤΕ. Είναι 4 μέρες την εβδομάδα, όπως το ΕΠΠΑΙΚ; Δώσε κανένα στοιχείο γιατί τα είχα κοιτάξει στο παρελθόν, αλλά δεν τα θυμάμαι όλα...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 15, 2011, 06:03:18 μμ »
Ο Knaison έχει δίκιο. 4 μέρες την εβδομάδα τουλάχιστον είναι.


Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 16, 2011, 09:05:51 πμ »
Πέρυσι τα μαθήματα στην Αθήνα ήταν Τρίτη ως Παρασκευή, 4 με 7 κ μισή (περίπου).
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 16, 2011, 12:12:11 μμ »
Πέρυσι τα μαθήματα στην Αθήνα ήταν Τρίτη ως Παρασκευή, 4 με 7 κ μισή (περίπου).


Αυτό που γράφεις δεν ισχύει για το ΠΕΣΥΠ αλλά για το ΕΠΠΑΙΚ.
Σε εμάς τα μαθήματα ήταν Δευτέρα εώς Πέμπτη.
Τα μαθήματα είναι 21 συν πτυχιακή εργασία συν 400 ώρες πρακτική άσκηση σε κάποιο φορέα.
Το χειμερινό εξάμηνο έχει 10 μαθήματα και το εαρινό 11.
Οι παρακολουθήσεις είναι υποχρεωτικές τηρούνται ΑΥΣΤΗΡΑ οι παρουσίες. Το κάθε μάθημα είναι δίωρο. Οπότε για υπολόγισε 10 μαθήματα με 2 ώρες το καθένα σε 4 ημέρες την εβδομάδα, υπήρχαν και ημέρες που είχαμε 3 δίωρα. Τα μαθήματα ξεκινάνε στις 4 και τελειώνουν στις 9 μαζί με τα διαλείμματα όταν είχαμε 3 δίωρα.
Κατά τα άλλα το επίπεδο των καθηγητών και των μαθημάτων ήταν πολύ χαμηλό και απογοητευτικό με ελάχιστες εξαιρέσεις. Οι περισσότεροι καθηγητές ήταν έκτακτοι ωρομίσθιοι που κοίταζαν μόνο να μαζέψουν προϋπηρεσία για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Οι μόνιμοι δίδασκαν στο ΠΕΣΥΠ για να συμπληρώσουν το διδακτικό τους ωράριο στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Τα δίδακτρα 200 ευρω το εξάμηνο και 50 ευρώ το παράβολο. άσε τη ταλαιπωρία που έπρεπε να τρέχεις καθημερινά στην Ειρήνη στο ΟΑΚΑ. Μας δώσανε στην αρχή βιβλία τα οποία στο τέλος τα επιστρέψαμε διότι αν χρωστούσαμε βιβλίο δεν μας έδιναν το πιστοποιητικό αποφοίτησης. Επίσης ο τίτλος που χορηγούν δεν γράφει πάνω ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό αλλά ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ και είναι αδιαβάθμητο (δηλαδή σαν χαρτί σεμιναρίου). Τζάμπα δηλαδή ο κόπος, το χρήμα και οι ώρες εκεί πάνω.
Επίσης αν περάσει και γραφτεί κάποιος στο ΠΕΣΥΠ αν δεν ολοκληρώσει τις σπουδές του σε 2 έτη τον διαγράφουν από το πρόγραμμα.
Μιλάμε για μεγάλο θέατρο παραλογισμού η ΑΣΠΑΙΤΕ. Εγώ το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι κάνουν αρπαχτές από τα φράγκα που δίνουμε για το ΕΠΠΑΙΚ και το ΠΕΣΥΠ. Από ότι έμαθα υπάρχει ένας ειδικός λογαριασμός που εκεί έχουν μαζευτεί τεράστια ποσά από τις καταθέσεις παραβόλων και διδάκτρων.
Το ΠΕΣΥΠ έχει σχέση με το επαγγελματικό προσανατολισμό στα σχολεία το ΣΕΠ και ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να έχω πρώτη ανάθεση το ΣΕΠ στο ΓΕΛ και στο Γυμνάσιο και να μην τρέχω σε άλλα σχολεία για συμπλήρωση ωραρίου. Τώρα η κύρια Υπουργός καταργεί και το ΣΕΠ οπότε το χαρτί του ΠΕΣΥΠ είναι για πέταμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2011, 12:17:58 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος eirini@123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:05:50 μμ »
Σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να κάνω αίτηση για το ΠΕΣΥΠ. Αξίζει το κόπο; Το έχει κάνει κάποιος; Μήπως γνωρίζεται σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας αν μπορεί να χρησιμεύσει;

Αποσυνδεδεμένος tokasa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:14:21 μμ »
Τι είναι το ΠΕΣΥΠ;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος eirini@123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:43:06 μμ »
Ετήσιο επιμορφωτικό πρόγραμμα στη Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό της ΑΣΠΑΙΤΕ

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:12:19 πμ »
Το Πεσυπ απαιτεί παρακολουθηση 4 φορες την εβδομαδα από τις 4 έως τις 9 το απογευμα έχει επιπεδο μεταπτυχιακου 300 ωρες πρακτικη ασκηση και διπλωματικη εργασια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:13:00 πμ από vasodcim »

ΕφηΤζ.

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:59:12 μμ »
Παιδιά κι μενα μ' ενδιαφέρει το θέμα. Είμαι νηπιαγωγος ειδικής αγωγής και το σκεφτόμουν ως επιπλέον προσόν για συμβουλευτική γονέων!!! Αλλα έχω τις αμφιβολίες μου ειδικά μετά την αύξηση των διδάκτρων, για τη χρησιμότητα του στην πράξη, αλλά για τη διαβάθμισή του...δηλαδή ποιοί το κάνουν και γιατί..? Αντε το ΕΠΠΑΙΚ το καταλαβαινω, για παιδαγωγική επάρκεια..αυτο το προγραμμα γιατί???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 08:41:28 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Marirena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 11:42:24 πμ »
Καλημέρα! Είμαι νέο μέλος, γράφτηκα για να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα για το ΠΕΣΥΠ. Καταρχάς, έχει νόημα για κάποιον που δεν είναι διορισμένος εκπαιδευτικός? Επίσης, βλέπω από το φορουμ ότι παλιότερα στην ΑΣΠΑΙΤΕ μπαίνανε με κάποια κριτήρια και με επιλογή, γιατί πλέον είναι με κλήρωση? Γενικότερα, για μη διορισμένους, και μη ψυχολόγους έχει νόημα? Και αν ναι, μόνο για το δημόσιο? Ευχαριστώ πολύ όλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.