*

Αποστολέας Θέμα: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;  (Αναγνώστηκε 6661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Εγώ υπολόγισα περίπου 1000 ευρώ μέχρι στιγμής, χωρίς τις φωτοτυπίες. Εγώ λέω να κρατήσουμε όσα βιβλία αγοράσουμε φέτος για ασεπ και να τα στείλουμε στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 03, 2008, 09:01:31 πμ »
syllas,στον προηγουμενο διαγωνισμο εδωσα περιπου 300 ευρω.
για τον φετινο μεχρι στιγμης πανω απο 300 (και δεν εχει βγει και η υλη ακομα,οποτε επεται η συνεχεια).παντως τα περισσοτερα λεφτα εφυγαν για παιδαγωγικα και αγορα σχολικων (του ΟΕΔΒ)
δεν με απασχολει ομως το ποσα θα φυγουν,αλλα το αν αυτο που τελικα αγοραζω ειναι "καλο"και να εχω αποτελεσμα.
αυτο εξηγει και το γεγονος οτι απο αυτο εδω το φορουμ παντα ρωταμε (πριν αγορασουμε καποιο βιβλιο)αν το ταδε ειναι καλο ή οχι.
εγινε και μια προσπαθεια να καταγραψουμε τα χρησιμα βοηθηματα κατα αντικειμενο,αλλα δεν βλεπω να προοδεψε,γιατι;(ισως τωρα με την ανακοινωση της νεας υλης μπορεσουμε να πουμε ο καθενας τι βιβλια διαβαζει για το καθε αντικειμενο.θα ηταν εξαιρετικα χρησιμο)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

om

  • Επισκέπτης
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 03, 2008, 09:40:52 πμ »
Περίπου 1000 ευρώ για τους δύο τελευταίους (γραμματολογίες και βιβλιογραφία για κείμενα αρχαίων και νέων), για τον ερχόμενο δεν έχω πάει ακόμη για "ψώνια". Syllas, εγώ πάλι λέω - όταν με το καλό θα είμαστε νεοδιόριστοι - να στήσουμε κανα παζάρι βιβλίων, όχι τίποτα άλλο μπας και βγουν τα πρώτα έξοδα του διορισμού  ;D

Αποσυνδεδεμένος scieda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 03, 2008, 10:15:26 πμ »
Τη φετινή χρονιά, ό, τι χρήματα έβγαλα από ιδιαίτερα, έγιναν βενζίνες και βιβλία.

Σε ό, τι αφορά τα υπόλοιπα που χρειάζεται κάποιος να ζήσει, συνεχίζεται η αφαίμαξη της πατρικής περιουσίας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 03, 2008, 10:21:17 πμ »
Πλούσια τα ελέη!!! ;) αν υπολογίσουμε και το φροντιστηριο ΑΣΕΠ που πήγαινα!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 03, 2008, 10:22:43 πμ »
Επειδή έχω τρέλλα με τη λογοτεχνία, όσο σκέφτομαι ότι για τους επόμενους μήνες ΔΕΝ προκειται να πάρω λογοτεχνικά βιβλία να διαβάσω (και μιλώ για σύγχρονη λογοτεχνία, ΨΥΧΟΓΙΟ, ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ κτλ)...μουρχεται να δαγκώσω τα σίδερα!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος T_AFRO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 03, 2008, 11:28:46 πμ »
Καλημερα σε όλους!  :)Εγώ έχω καθυστερήσει λίγο με το διάβασμα. :-\  :'(..τα έξοδα μου ως τώρα είναι μόνο τα σχολικά...Σήμερα θα πάω να παρω βιβλία συμπληρωματικά....Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει σε προσωπικό μνμ από που θα μπορούσα να αγοράσω αυτά τα βιβλία...Αν έχετε κάνει κάποια έρευνα αγοράς, που είναι πιο φτηνά...Ευχαριστώ εκ των προτέρων....Αντε να βγει η ύλη να μπούμε σε πρόγραμμα....Καλή επιτυχία σε όλους....   :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 03, 2008, 11:40:39 πμ »
Ότι θα μπω μέσα ή θα δανειστώ χρήματα για να πάρω βιβλία δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό, άντε να το δεχτείς για σπίτι, για αυτοκίνητο αλλά τόσα πολλά λεφτά για βιβλία(χώρια οι φωτοτυπίες); Ιδιαίτερα, όσοι δίνουμε πρώτη φορά...
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 03, 2008, 12:21:52 μμ »
Ότι θα μπω μέσα ή θα δανειστώ χρήματα για να πάρω βιβλία δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό, άντε να το δεχτείς για σπίτι, για αυτοκίνητο αλλά τόσα πολλά λεφτά για βιβλία(χώρια οι φωτοτυπίες); Ιδιαίτερα, όσοι δίνουμε πρώτη φορά...

Γιατί και 'μεις που δίνουμε 2η φορά Pelagi (κάποιοι άλλοι τρίτη, τέταρτη κ.ο.κ.), νομίζεις ότι βρισκόμαστε σε καλύτερη μοίρα;

Syllas, εγώ μέχρι σήμερα έχω ξεπεράσει κατά πολύ το ποσό που αναφέρεις, χωρίς να έχω καταφέρει ακόμη να το υπολογίσω με ακρίβεια. Οι σχέσεις μου εξάλλου με τα χρήματα δεν είναι και πολύ καλές. Και δυστυχώς, έπεται και συνέχεια... :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 03, 2008, 12:43:55 μμ »
Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα είναι μάλλον άχρηστα για το μέλλον. Υπάρχει καμιά περίπτωση να ξαναανοίξει κάποιος βιβλίο παιδαγωγικών; Πάντως έχει στηθεί ολόκληρη βιομηχανία [βιβλία - βοηθήματα - φροντιστήρια - test, τα οποία δεν είναι πάντα καλής ποιότητας]. Προσπαθούν να κάνουν αρπαχτή, εκμεταλλευόμενοι την αγωνία του άλλου

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 03, 2008, 02:15:24 μμ »
Αυτό που ορκίστηκα να μην ξαναπάρω φέτος είναι βιβλία με πολλαπλές επιλογές. Επίσης ορκίστηκα να μην ξανακάνω καμία πολλαπλή για εξασκηση. πρώτον γιατί είναι χάσιμο χρόνου, δεύτερον εγώ προσωπικά δε μαθαίνω από πολλαπλές, τρίτον και σημαντικότερο: καμία από τις πολλαπλές που έχουν βγει στο εμπόριο δε μοιάζει με αυτές που βάζουν στον ασεπ, δεν εχουν καταλάβει το πνεύμα του αυτοί που τις φτιάχνουν. Μου είναι εντελώς άχρηστες.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 03, 2008, 02:32:12 μμ »
παντως τα περισσοτερα λεφτα εφυγαν για παιδαγωγικα και αγορα σχολικων (του ΟΕΔΒ)
Εγώ τα σχολικά μόνο από internet.Δε βγαίνει διαφορετικά.Ευτυχώς που τα περισσότερα τα έχω από τότε που ήμουν μαθήτρια και κάποια βοηθήματα...Έτσι τα βρήκα και δε χρειάστηκε να τα αγοράσω..
Τώρα όσα μπορώ να βρώ σε ηλεκτρονική μορφή (βιβλία ή σημειώσεις) τα κατεβάζω όσο δύσκολο και αν μου είναι να διαβάζω από τον υπολογιστή.
Φέτος περιμένω την ύλη για να δώ τί μου λείπει αν και τα περισσότερα τα έχω..Στον προηγούμενο μου έφυγαν γύρω στα 800 ευρώ και φέτος υπολογίζω γύρω στα 200 (με περικοπές)...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 03, 2008, 02:38:03 μμ »
εμενα στα νεα με βοηθησαν πολυ οι πολλαπλης επιλογης. μπορω ν απω ετσι εμπεδωσα αυτα που ειχα διαβασει. δεν μπορω την παπαγαλια... τη ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσα λεφτά έχετε δώσει για βιβλία προετοιμασίας ασεπ;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 03, 2008, 03:00:01 μμ »
αν θυμάμαι καλά 250-300 Ε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.