*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404457 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 31, 2012, 04:09:21 μμ »
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:00:25 »

Αποσυνδεδεμένος ulysses

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 01:32:25 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας, θα ήθελα να θέσω υπόψη σας το εξής ερώτημα: Αν υποθέσουμε ότι στο χ ΠΥΣΔΕ υπάρχουν:
α)Καθηγητές σε διάθεση ΠΥΣΔΕ
β)Αποσπασθέντες κατά προτεραιότητα
γ)Αποσπασθέντες με μοριοδότηση
δ)Αιτούντες απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, μεταξύ των οποίων ειδικές κατηγορίες,

με ποια σειρά εξετάζονται οι αιτήσεις για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά;

Θα ήθελα να ξέρω αν οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται ΚΑΙ στις τοποθετήσεις. (ΔΕΝ είμαι ειδική κατηγορία).
Αν κάποιος μπορεί να μου βρει τη σχετική εγκύκλιο, θα με διευκολύνει πολύ. Σας ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2012, 01:44:02 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 01:55:41 μμ »
Σειρά τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά βάσει των πδ 50/96 και 100/97:

1)  Τοποθέτηση εκπαιδευτικών που κατέχουν οργανική θέση και εμφανίζονται ως λειτουργικά υπεράριθμοι. Προεργασία για την 5η κατηγoρία.
2) Τοποθέτηση  σε λειτουργικά κενά όσων ήταν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ ( και διορισθέντων 2011-2012) με μόρια μεταθέσεων .
3) Τοποθέτηση νεοδιόριστων 2012-2013   (βάσει του Ν. 3848/10)
4) Τοποθέτηση των αιτούντων απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ μαζί με όσους έλαβαν απόσπαση από άλλα ΠΥΣΔΕ  με μόρια αποσπάσεων.
5) Διαθέσεις συναδέλφων (που έχουν οργανική) για συμπλήρωση ωραρίου σε όσο το δυνατόν  πλησιέστερη σχολική μονάδα.
6) Οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται στις τοποθετήσεις.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2012, 01:57:17 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος ulysses

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 02:21:07 μμ »
Σειρά τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά βάσει των πδ 50/96 και 100/97:

1)  Τοποθέτηση εκπαιδευτικών που κατέχουν οργανική θέση και εμφανίζονται ως λειτουργικά υπεράριθμοι. Προεργασία για την 5η κατηγoρία.
2) Τοποθέτηση  σε λειτουργικά κενά όσων ήταν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ ( και διορισθέντων 2011-2012) με μόρια μεταθέσεων .
3) Τοποθέτηση νεοδιόριστων 2012-2013   (βάσει του Ν. 3848/10)
4) Τοποθέτηση των αιτούντων απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ μαζί με όσους έλαβαν απόσπαση από άλλα ΠΥΣΔΕ  με μόρια αποσπάσεων.
5) Διαθέσεις συναδέλφων (που έχουν οργανική) για συμπλήρωση ωραρίου σε όσο το δυνατόν  πλησιέστερη σχολική μονάδα.
6) Οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται στις τοποθετήσεις.
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:00:25 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 05:56:20 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας, θα ήθελα να θέσω υπόψη σας το εξής ερώτημα: Αν υποθέσουμε ότι στο χ ΠΥΣΔΕ υπάρχουν:
α)Καθηγητές σε διάθεση ΠΥΣΔΕ
β)Αποσπασθέντες κατά προτεραιότητα
γ)Αποσπασθέντες με μοριοδότηση
δ)Αιτούντες απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, μεταξύ των οποίων ειδικές κατηγορίες,

με ποια σειρά εξετάζονται οι αιτήσεις για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά;

Θα ήθελα να ξέρω αν οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται ΚΑΙ στις τοποθετήσεις. (ΔΕΝ είμαι ειδική κατηγορία).
Αν κάποιος μπορεί να μου βρει τη σχετική εγκύκλιο, θα με διευκολύνει πολύ. Σας ευχαριστώ.

- Προηγουνται οι ευρισκομενοι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Επονται οι αποσπασμενοι.

- Οι αιτησεις των κατα προτεραιοτητα και με μοριοδοτηση αποσπασθεντων συνεξεταζονται.

- Αλλα ΠΥΣΔΕ στις τοποθετησεις προτασσουν τους αποσπωμενους εντος ΠΥΣΔΕ εν σχεση με τους αποσπασμενους απο αλλο ΠΥΣΔΕ, (αν και υπαρχει διευκρινιστικη εγκυκλιος περι συνεξετασης), ενω αλλα συνεξεταζουν τις αιτησεις των 2 κατηγοριων.

- Οι ειδικες κατηγοριες δεν προηγουνται στις τοποθετησεις.

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 07:01:46 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας, θα ήθελα να θέσω υπόψη σας το εξής ερώτημα: Αν υποθέσουμε ότι στο χ ΠΥΣΔΕ υπάρχουν:
α)Καθηγητές σε διάθεση ΠΥΣΔΕ
β)Αποσπασθέντες κατά προτεραιότητα
γ)Αποσπασθέντες με μοριοδότηση
δ)Αιτούντες απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, μεταξύ των οποίων ειδικές κατηγορίες,

με ποια σειρά εξετάζονται οι αιτήσεις για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά;

Θα ήθελα να ξέρω αν οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται ΚΑΙ στις τοποθετήσεις. (ΔΕΝ είμαι ειδική κατηγορία).
Αν κάποιος μπορεί να μου βρει τη σχετική εγκύκλιο, θα με διευκολύνει πολύ. Σας ευχαριστώ.

- Προηγουνται οι ευρισκομενοι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Επονται οι αποσπασμενοι.

- Οι αιτησεις των κατα προτεραιοτητα και με μοριοδοτηση αποσπασθεντων συνεξεταζονται.

- Αλλα ΠΥΣΔΕ στις τοποθετησεις προτασσουν τους αποσπωμενους εντος ΠΥΣΔΕ εν σχεση με τους αποσπασμενους απο αλλο ΠΥΣΔΕ, (αν και υπαρχει διευκρινιστικη εγκυκλιος περι συνεξετασης), ενω αλλα συνεξεταζουν τις αιτησεις των 2 κατηγοριων.

- Οι ειδικες κατηγοριες δεν προηγουνται στις τοποθετησεις.


Damien , νομιζω προηγουνται μονο οι ειδικες κατηγοριες που εχουν να κανουν με ποσοστο αναπηριας 67% του ιδιου ή του/της συζυγου / ή του παιδιου. Επουδενι ομως των ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ (αυτο ειναι σιγουρο!!!)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 07:30:56 μμ »
Εχεις δικιο. Εσφαλμενα εγραψα για τις ειδικες κατηγοριες, ενω στο μυαλο μου ειχα τους πολυτεκνους, τους οποιους εχω ταυτισει σχεδον αποκλειστικα με τις ειδικες κατηγοριες λογω του πολυαριθμου και κοινοτοπου της συγκεκριμενης κατηγοριας, αδικωντας τους υπολοιπους συναδελφους των ειδικων κατηγοριων που αναμφιβολα αξιζουν ευνοικης μεταχειρησης. Για την ιστορια, στο παρελθον οι πολυτεκνοι προτασσονταν και στις τοποθετησεις (οχι μονο στις μεταθεσεις), εντουτοις η ρυθμιση αυτη ηρθη με το ν. 3848/2010.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2012, 07:32:33 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 08:32:03 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2012, 02:06:44 μμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος ulysses

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:28:56 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας, θα ήθελα να θέσω υπόψη σας το εξής ερώτημα: Αν υποθέσουμε ότι στο χ ΠΥΣΔΕ υπάρχουν:
α)Καθηγητές σε διάθεση ΠΥΣΔΕ
β)Αποσπασθέντες κατά προτεραιότητα
γ)Αποσπασθέντες με μοριοδότηση
δ)Αιτούντες απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, μεταξύ των οποίων ειδικές κατηγορίες,

με ποια σειρά εξετάζονται οι αιτήσεις για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά;

Θα ήθελα να ξέρω αν οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται ΚΑΙ στις τοποθετήσεις. (ΔΕΝ είμαι ειδική κατηγορία).
Αν κάποιος μπορεί να μου βρει τη σχετική εγκύκλιο, θα με διευκολύνει πολύ. Σας ευχαριστώ.

- Προηγουνται οι ευρισκομενοι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Επονται οι αποσπασμενοι.

- Οι αιτησεις των κατα προτεραιοτητα και με μοριοδοτηση αποσπασθεντων συνεξεταζονται.

- Αλλα ΠΥΣΔΕ στις τοποθετησεις προτασσουν τους αποσπωμενους εντος ΠΥΣΔΕ εν σχεση με τους αποσπασμενους απο αλλο ΠΥΣΔΕ, (αν και υπαρχει διευκρινιστικη εγκυκλιος περι συνεξετασης), ενω αλλα συνεξεταζουν τις αιτησεις των 2 κατηγοριων.

- Οι ειδικες κατηγοριες δεν προηγουνται στις τοποθετησεις.
Τώρα συνάδελφε με μπέρδεψες. Τελικά υπάρχει ασάφεια στο νόμο ή το κάθε ΠΥΣΔΕ τον ερμηνεύει κατά το δοκούν; Θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία να προηγείται στις τοποθετήσεις κάποιος επειδή είναι σύζυγος ενστόλου έναντι κάποιου με 46,5, με τον ίδιο αριθμό παιδιών, με περισσότερα χρόνια υπηρεσίας και με σύζυγο εκπαιδευτικό. Λογικά ο νόμος θα πρέπει να ευνοεί τους κατά προτεραιότητα έτσι ώστε να καταφέρουν να αποσπαστούν, αλλά μέχρι εκεί. Αλλιώς δεν έχει νόημα η μοριοδότηση. Και όχι μόνο στις αποσπάσεις, αλλά και στις μεταθέσεις: Έχω κοντά στα 104 μόρια και θέλω να πάω σε νησί. Πάντα βρίσκω μπροστά μου ειδικές κατηγορίες που παίρνουν μετάθεση και φυσικά οργανική αμέσως, (ενώ εγώ αρρώστησα μέχρι να πάρω απόσπαση στη β' φάση) και βρίσκω τις ίδιες κυρίες να θέλουν και απόσπαση δίπλα από το σπίτι τους. Και κινδυνεύω να μη βρω λειτουργικό κενό σε απόσταση μικρότερη των 33 χιλιομέτρων από τον τόπο κατοικίας μου. Τελικά θα πρέπει να ευγνωμονώ το υπουργείο που τουλάχιστον δεν μου διέλυσε την οικογένεια, ή να διεκδικήσω τα αυτονόητα; Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Αποσυνδεδεμένος ulysses

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:35:30 πμ »
Παρέλειψα να ευχαριστήσω όλους εσάς που σπεύσατε να ασχοληθείτε με το ερώτημά μου.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:30:22 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας, θα ήθελα να θέσω υπόψη σας το εξής ερώτημα: Αν υποθέσουμε ότι στο χ ΠΥΣΔΕ υπάρχουν:
α)Καθηγητές σε διάθεση ΠΥΣΔΕ
β)Αποσπασθέντες κατά προτεραιότητα
γ)Αποσπασθέντες με μοριοδότηση
δ)Αιτούντες απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, μεταξύ των οποίων ειδικές κατηγορίες,

με ποια σειρά εξετάζονται οι αιτήσεις για τοποθέτηση σε λειτουργικά κενά;

Θα ήθελα να ξέρω αν οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται ΚΑΙ στις τοποθετήσεις. (ΔΕΝ είμαι ειδική κατηγορία).
Αν κάποιος μπορεί να μου βρει τη σχετική εγκύκλιο, θα με διευκολύνει πολύ. Σας ευχαριστώ.

- Προηγουνται οι ευρισκομενοι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Επονται οι αποσπασμενοι.

- Οι αιτησεις των κατα προτεραιοτητα και με μοριοδοτηση αποσπασθεντων συνεξεταζονται.

- Αλλα ΠΥΣΔΕ στις τοποθετησεις προτασσουν τους αποσπωμενους εντος ΠΥΣΔΕ εν σχεση με τους αποσπασμενους απο αλλο ΠΥΣΔΕ, (αν και υπαρχει διευκρινιστικη εγκυκλιος περι συνεξετασης), ενω αλλα συνεξεταζουν τις αιτησεις των 2 κατηγοριων.

- Οι ειδικες κατηγοριες δεν προηγουνται στις τοποθετησεις.
Τώρα συνάδελφε με μπέρδεψες. Τελικά υπάρχει ασάφεια στο νόμο ή το κάθε ΠΥΣΔΕ τον ερμηνεύει κατά το δοκούν; Θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία να προηγείται στις τοποθετήσεις κάποιος επειδή είναι σύζυγος ενστόλου έναντι κάποιου με 46,5, με τον ίδιο αριθμό παιδιών, με περισσότερα χρόνια υπηρεσίας και με σύζυγο εκπαιδευτικό. Λογικά ο νόμος θα πρέπει να ευνοεί τους κατά προτεραιότητα έτσι ώστε να καταφέρουν να αποσπαστούν, αλλά μέχρι εκεί. Αλλιώς δεν έχει νόημα η μοριοδότηση. Και όχι μόνο στις αποσπάσεις, αλλά και στις μεταθέσεις: Έχω κοντά στα 104 μόρια και θέλω να πάω σε νησί. Πάντα βρίσκω μπροστά μου ειδικές κατηγορίες που παίρνουν μετάθεση και φυσικά οργανική αμέσως, (ενώ εγώ αρρώστησα μέχρι να πάρω απόσπαση στη β' φάση) και βρίσκω τις ίδιες κυρίες να θέλουν και απόσπαση δίπλα από το σπίτι τους. Και κινδυνεύω να μη βρω λειτουργικό κενό σε απόσταση μικρότερη των 33 χιλιομέτρων από τον τόπο κατοικίας μου. Τελικά θα πρέπει να ευγνωμονώ το υπουργείο που τουλάχιστον δεν μου διέλυσε την οικογένεια, ή να διεκδικήσω τα αυτονόητα; Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Νομιζω ημουν σαφης οταν εγραψα πως "οι αιτησεις των κατα προτεραιοτητα και με μοριοδοτηση αποσπασθεντων συνεξεταζονται". Ωστοσο, απο τους κατα προτεραιοτητα αποσπασμενους, προηγουνται ολων στις τοποθετησεις οσοι υπαγονται στις ειδικες κατηγοριες μεταθεσης με εξαιρεση τους πολυτεκνους. Οι ειδικες κατηγοριες μεταθεσης οριζονται στο αρθρο 13 του ΠΔ 50/96 και σε αυτες θα πρεπει να προστεθουν και οι εξης περιπτωσεις που αναγραφονται στη φετινη εγκυκλιο των αποσπασεων:

 εκπαιδευτικοί που πάσχουν από:
•   δρεπανοκυτταρική και μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία (Άρθρο 17 του N. 3402/2005 ΦΕΚ 258 17/10/2005),
•   σκλήρυνση κατά πλάκας (Παρ. 8 του άρθρου 1 του Ν.3194/03 ΦΕΚ 227/Α) και
•   Ε. Hodgkin, no Hodgkin και Willebrand (αριθμ. 19 Απόφαση της 217ης/18.9.08 Ολομέλειας του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕ.Σ.Υ.) της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας).

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 11:39:08 πμ »
Σε κάποια ΠΥΣΠΕ αδιαφορούν τελείως για την γνωμοδότηση (?) Δ2/58044α/14-07-2004 του υπουργείου με την αιτιολογία ότι αφορά ΠΥΣΔΕ και όχι ΠΥΣΠΕ, με αποτέλεσμα μετατιθέμενοι (χωρίς γάμους, παιδιά κτλ) να παραμένουν στη διάθεση ενώ τοποθετείται πλήθος αποσπασμένων (εντός και εκτός).

Χωρίς να με αφορά προσωπικά το θέμα, αλλά επειδή βαρέθηκα τις επαναλήψεις και επειδή βλέπω κόσμο να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο [και τους αιρετούς να τους χτυπάνε στην πλάτη (σε στυλ, δεν πειράζει την άλλη φορά σίγουρα)], Damien…   αν έχετε την καλοσύνη…?

Προκειται για απαντηση σε ερωτημα που εθεσε στο υπουργειο καποια Διευθυνση Εκπ/σης (δε γνωριζω ποια). 

Εγω εχω την καλοσυνη αλλα η πραγματικοτητα δε στεργει. Καθε προσπαθεια συστηματικης ιεραρχησης των βασικων εννοιων που διεπουν την υπηρεσιακη κατασταση των εκπαιδευτικων καταπιπτει στο κενο που χασκει εν μεσω αμφισημιας, απροσδιοριστιας, ασαφειας, διφορουμενων, αντιφασεων, αλληλοαναιρεσεων κτλ, γνωρισματα που χαρακτηριζουν το βαρεως γραφειοκρατικοποιημενο και λαβυρινθωδες συμπιλημα της κειμενης εκπαιδευτικης νομοθεσιας, το οποιο, ως εκ τουτου, εκτρεφει φαινομενα διοικητικης αυθαιρεσιας και μονομερειας, παραγει αδικιες και ανορθολογικοτητες, προωθει ατυπες, αθεμιτες και τοπικιστικα προσδιορισμενες πρακτικες ασκησης εξουσιας, διοτι ουδεμια πολιτικη ηγεσια φροντισε να συγκροτησει ενιαιο, σαφες και ορθολογικο πλαισιο αναφορας για τα υπηρεσιακα των εκπαιδευτικων, ενω πολλες φορες για την αποσαφηνιση μιας απλης διαδικασιας πρεπει κανεις να επιδοθει σε περιπλοκες ασκησεις επαγωγικης λογικης...

Ας πουμε, λεμε οτι στις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα προηγουνται οι υπο διαθεση εκπαιδευτικοι και επονται οι αποσπασμενοι παραθετοντας μια διευκρινιστικη, εφαρμοζοντας ερμηνειες του ΠΔ 100/96 κτλ. Εντουτοις, υπαρχουν και προσεγγισεις που αμφισβητουν μια τετοια ορθοδοξια, πχ του Χ. Φιρτινιδη: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3603.

Τα υπηρεσιακα ζητηματα επρεπε να ρυθμιζονται ευρυθμα πανω σε μια στερεη βαση, ωστε ο εκπαιδευτικος απερισπαστος να αφοσιωνεται στο εργο του και οχι να αναλωνεται σε διενεξεις με τη διοικηση και με τους συναδελφους του, λογω του συγκρουσιακου πλεγματος νοσηρης αντιπαλοτητας που αναπτυσσεται ακριβως εξαιτιας της αδιαφανειας περι των υπηρεσιακων θεματων. 

Γι'αυτο και πλεον αποφευγω, στο μετρο του δυνατου παντα, να εμπλεκομαι σε ατερμονες διαδικτυακες συζητησεις που ομοιαζουν με αυτο που οριζε ο Lyotard ως "differends", δηλαδη καταστασεις διαλεκτικης που δεν καταληγουν οριστικα σε μια κριση ή συμπερασμα που τερματιζει τη συζητηση, αλλα συνεχιζονται χωρις τελος. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:49:19 μμ »
Δ/νση Β/θμιας εβαλε ολους τους Διατιθέμενους, ολους οσους ζηταν αποσπαση εντος και τους αποσπασθέντες απο άλλο Πυσδε σε ένα πίνακα με σειρα μοριων.
Σε ολους δινουν τα μορια μεταθέσεων ενω στους αποσπασθέντες απο αλλο ΠΥΣΔΕ τα μορια απόσπασης...με αποτέλεσμα αυτοι που ηρθαν απο αλλο νομο να ειναι τελευταιοι στη λίστα.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης: ειναι δίκαιο καποιοι να παιρνουν τα μορια της μεταθεσης (που σαφως ειναι περισσότερα απο αυτα της απόσπασης)και καποιοι να παίρνουν τα μορια της αποσπασης που ειναι τοσο λίγα....???

Αποσυνδεδεμένος kalogria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Ταράττει τους ανθρώπους ου τα πράγματα, α
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 03:32:16 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
Απο όσα μπορώ να κατανοήσω απο την ανάγνωση της εκπαιδευτικής νομοθεσίας,δεν προκύπτει απο πουθενά ότι οι αποσπασμένοι απο άλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ τοποθετούνται σύμφωνα με τα μόρια απόσπασής τους.
Οι τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών πραγματοποιούνται σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων του Π.Δ.50/1996Π.Δ.50/1996 (ΦΕΚ 45/08-03-1996 τ. Α'), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ.100/1997 (ΦΕΚ 94/22-05-1997 τ. Α') και το Π.Δ.39/1998 (ΦΕΚ 43/09-03-1998 τ. Α'  και ΦΕΚ 262/27-11-1998 τ.Α' διόρθωση).
Στα άνω αναφερθέντα προεδρικά διατάγματα κάνει μνεία και ο νόμος 3848/2010.
Η μοριοδότηση των αποσπάσεων είναι κριτήριο για την ''αντικειμενική''εξέταση''των αιτήσεων απόσπασης και όχι για την τοποθέτηση των εκπαιδευτικών στις σχολικές μονάδες.
Παραθέτω κάποιες οδηγίες που εστάλησαν απο το υπουργείο...
.http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/diorismoi-neodioristoi-ekpaideytikoi/diorismoi-plhro[/color]
Επειδή αναζητώ εδώ και καιρό μια εμπεριστατωμένη απάντηση για το ζήτημα αυτό,καθότι δεν είμαι νομικός,θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος θα μπορούσε να με διαφωτίσει περαιτέρω...
Ο λόγος που το αναζήτησα είναι διότι σε πολλά ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ τοποθετούν τους εκπαιδευτικούς σύμφωνα με τα μόρια απόσπασής τους απο το Υπουργείο, με αποτέλεσμα να αδικούνται κατάφορα όσοι υπηρέτησαν σε σχολεία δυσπρόσιτα ή ακόμα και σχολεία με αρκετά μόρια  συνθηκών διαβίωσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.